Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.01.2013, 18:07:09
Archangel Archangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2012
Mesaje: 13
Implicit intervenitia divina...

Pot sa zic atat ... ca strigatul unui om chinuit este auzit iar raspunsul este foarte prompt ca atunci cand s-a mantuit cel de langa Iisus pe cruce ceva de genu a fost salvare mea. Detaliile sunt ale mele.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.01.2013, 19:16:44
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
ajunge,si-a gasit linistea sufleteasca,gata nu-l mai influenta cu lucruri negative.Dumnezeu L-a ajutat sa-si gaseasca linistea.Interventia Divina poate sa se refere la constinta.Aici tu nu poti sa intri in mintea lui si ai cum este o Taina pe care nu o sa intelegi aceasta lucrare divina,asa ca lasa-l stea linistit,nu-i mai tulbura cu altceva,si-a gasit linistea sufleteasca.
de aceea l-am intrebat daca poate (daca e dispus) sa dea detalii...nici nu este recomandabil sa oferi informatii personale pe internet.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.01.2013, 20:23:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
de aceea l-am intrebat daca poate (daca e dispus) sa dea detalii...nici nu este recomandabil sa oferi informatii personale pe internet.
aici sunt de acord cu tine
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.01.2013, 16:43:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Nu pot sa cred ca aia era constiinta mea ... parca era un consiliu intreg in mintea mea ce analiza fiecare detaliu in orice... si imi desfasura activitatea si lanturi de evenimente ale mele si ale altora si cum sa ma plasez intr-un segment si cum lucruri banale puteau crea cearta si ura sau cum se desira o persoana cand are impresia ca ai o inima pura.. si ce sa ii spui sa ca sa o influentezi toate astea mi se impleteau in minte prin aceste soapte.. nu uram soaptele atunci .. atunci parca le adoram imi erau ca niste prieteni... apoi dupa interventia Divina am inceput sa ma indepartez de ele.. si devenira epuizante daca inainte imi dadeau indicati perfecte acuma numai in ezitari faceam tot si neincredere de sine si de tot ce ma inconjura.. cam asta despre acele soapte.
Acuma e ok constiinta mea e doar o voce launtrica a mea nu mai multe .

Aceea nu este constiinta ta. Sa nu crezi chiar fiecare vorba care o vezi aruncata pe oriunde. Constiinta nu "vorbeste".

Exista 3 tipuri de lucrari in om: de la fire, de la diavoli si de la Dumnezeu.

Toate gandurile astea care te macina sunt de la diavoli; sunt nenumarate cazuri si prin pateric, in care in diferite contexte, oamenii aveau "ganduri si voci" de la diavoli.
Gandurile astea "TREBUIE IGNORATE IN MOD ABSOLUT". Asculta-ma ce-ti zic. Altfel o sa ajungi legat l psihiatrie daca le asculti.


Haide sa-ti arat clar de ce trebuie ignorate:
- toate gandurile care iti vin sunt pe urmatorul tipar: sunt ganduri care te judeca, te invinovatesc, iti maresc dimensiunea pacatelor, hulesc pe Dumnezeu, sunt ganduri de a face rau cuiva.
- sensul gandurilor este raul, este de a face rau; ai sa vezi ca gandurile astea nu au un scop si nici o finalitate buna in sine.

Ia si scrie pe o hartie 10 din gandurile avute; si vezi in detaliu ce a insemnat fiecare gand din acelea.




EXISTA O SCAPARE DIN GANDURILE ASTEA

Fiind un razboi de la diavoli, si gandurile astea se departeaza. Poate chiar usor as spune eu.

Problema in fond este ca tu ESTI PE LANGA BISERICA.

Diavolii sunt ca mafia - daca prin pe vreunul ca nu are paza, atunci il omoara repejor.


1. Trebuie sa intri in randuiala COMPLETA a Bisericii: adica sa te spovedesti, sa te impartasesti.

2. Trebuie sa incepi IMEDIAT un canon de rugaciune la Maica Domnului si la Sfintii Arhangheli.
Rugaciunea sa o faci imediat dimineata cum te scoli, pentru ca diavolii nu te asteapta mult in zi pana dau navala. In fiecare zi trebuie sa faci o rugaciune si de pocainta si de ajutor. Paraclisul Maicii Domnului este foarte bun.

3. Du-te si viziteaza sfintele moaste, unde este foarte mult har, si unde diavolii sunt alungati. In fiecare saptamana du-te si tu la cateva biserici la care sunt sfinti mari si le cere ajutorul.

4. Poti usor sa scapi si sa te vindeci de ganduri, dar pentru DUMNEZEU, DU-TE SI TU LA DOCTORI, LA BISERICA.

Iti recomand sa te duci mai mult la manastiri, unde au preoti foarte capabili si induhovniciti si care pot sa te inteleaga in problema asta.
Preotii de mir nu prea stiu cum sa procedeze in astfel de cazuri.


Din punctul meu de vedere esti intr-o stare FOARTE GRAVA; este un fel de cancer boala ta, care doar asteapta sa te omoare. Sa stii ca demonii or sa te mai atace si or sa vina si cu ajutoare.


Fa cele 4 puncte de care ti-am spus si iti spun ca te vei vindeca. Vindecarea ta este usoara aici, trebuie doar indepartati diavolii, prin curatire. Nu mai astepta.

Daca nu iti revii, atunci demonii vor capata si mai multa putere asupra ta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.01.2013, 17:20:16
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Omule drag, îți răspund cu smerenie și iubirea ce sunt dator să ți-o dăruiesc ție și tuturor care mai au sau vor mai avea încercările astea.

Darul limbilor a fost dat Sfinților Apostoli și altor câtorva care au avut nevoie de el. E unul din darurile Sfântului Duh.
1. Cu ce scop se dă acest dar? Cu scopul de a propovădui Evanghelia!
2. Cui? Cui are nevoie de el spre scopul propovăduirii Evangheliei.
3. Primesc și alți oameni acest dar, dar pentru alt scop? Nu. Doar dacă ai o viață cu adevărat plăcută lui Dumnezeu și doar dacă scopul tău e de a propovădui Evanghelia Dreptații, dar nu știi limba celui sau celor cu care vorbești.
4. Prin darul limbilor, știi sau nu știi ce vorbești? Sigur că știi. Altfel cum îi poți explica Adevărul Evangheliei? Ești întro stare lucidă, vorbești limpede și coerent, ce-ți este dat de Sfântul Duh pentru a învăța Evanghelia, celor care nu o cunosc pe ea, în limba și dialectul lor.
5. Atunci când nu știi cele ce-ți sunt date să vorbești, ce este? Este înșelare diavolească, vrăjmașul creației își bate joc de tine.
6. În mișcarea penticostală din ereziile neo-protestante, o inovație e vorbirea în limbi. Ce se întâmplă defapt acolo? E simplu. Ei spun că vine Duhul Sfânt și le dă vorbirea în limbi. Dar Duhul Sfânt face asta, dă darul, doar cu scopul propovăduirii Evangheliei. Și mișcarea penticostală să propovăduiască Evanghelia cui? Nu are pentru cine. Căci noi, românii, am fost deja creștini înainte de venirea mișcării penticostale. Deci acolo nu e Duhul Sfânt. E alt duh.
7. Se mai dă darul limbilor de către Duhul Sfânt azi? Neîndoielnic că da, dacă este nevoie. Dar nu mai este nevoie. Biblia și Evanghelia, în originalele din Septuaginta și Vulgata este accesibilă oricui, în peste 200 de limbi și peste 5000 de dialecte. Căci uite ce spune Hristos prin gura Sfântului Apostol Pavel în prima Epistolă dată Corintenilor: "Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii – se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;" (13, 8)
8. Dacă primesc astfel de grăiri de neînțeles, trebuie să fiu îngrijorat? Cu siguranță că da. Posedarea diavolească poate lua mii de forme, un exemplu e patima beției. Deci îngrijorează-te, omule drag, du-te și mărturiseșteți păcatele preotului lui Hristos din Biserica Creștină (ortodoxă), toate câte le ai, sincer și deschis, Împărtășește-te apoi de Sfintele și Nemuritoarele, Cereștile și de Viață Făcătoarele Lui Hristos Taine, Trupul și Sângele Său, prin discernământul preotului și caută să nu mai păcătuiești și să devii în fiecare zi un om mai bun ca ieri. Așa cum poți tu, dar luptă și dă-ți silința. Și vei reuși, căci "Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin." (Matei 28, 20)
Iar în caz că te îndoiești de preoții lui Hristos, uite ce zice Cuvântul către Apostoli, și prin ei Episcopilor și prin ei, preoților lui Hristos: "Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veți lega pe pământ, vor fi legate și în cer, și oricâte veți dezlega pe pământ, vor fi dezlegate și în cer." (Matei 18, 18)

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 02.01.2013 at 17:31:33.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.01.2013, 19:34:00
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
1. Cu ce scop se dă acest dar? Cu scopul de a propovădui Evanghelia!
Este opinia teologică cea mai des întâlnită la creștinii care nu au primit darul vorbirii în limbi. Însă nu poate fi argumentată solid nici cu dovezi scripturale și nici istorice.

Sfânta Scriptură: „Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu;” 1 Corinteni 14:2

Cu ce scop se dă acest dar?
1. Credinciosul obișnuit din Biserică să se zidească în credință
„Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește” 1 Corinteni 14:2
2. Pentru întărirea Bisericii.
Vorbirea în limbi însoțită de tălmăcire întărește Biserica. 1 Corinteni 14:5
Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
2. Cui?
Oricărui creștin adevărat care își dorește acest dar, îl cere de la Dumnezeu și Duhul Sfânt dorește să il dea.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
3. Primesc și alți oameni acest dar, dar pentru alt scop?
Da, toți cei care, cu inimă curată, caută mai mult din Dumnezeu dobândesc Duhul Sfânt și darurile Lui. Dumnezeu îi va călăuzi să fie atinse toate scopurile Lui nu doar unul singur, evanghelizarea.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
4. Prin darul limbilor, știi sau nu știi ce vorbești?
Nu, nu știi tu, Duhul știe. Omul știe doar dacă primește și darul tălmăcirii.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
5. Atunci când nu știi cele ce-ți sunt date să vorbești, ce este?
Omului îi place să aibă el controlul a toate. Este firea pământească degenerată.
Insă Dumnezeu dorește ca El să fie la conducerea vieților noastre. Când vorbești în alte limbi nu ai tu controlul a ce spui ci, in duh, tu grăiești taine.

Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine. 1 Corinteni 14:2

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
6. În mișcarea penticostală din ereziile neo-protestante, o inovație e vorbirea în limbi. Ce se întâmplă defapt acolo? E simplu.
Se întâmplă ceea ce a fost promis de proorocul Ioil și de însuși Mântuitorul Hristos. Se întâmplă ceea ce s-a petrecut la Rusalii, ceea ce s-a petrecut în casa lui Corneliu din Cezareea, ceea ce s-a petrecut în Efes cu ucenicii lui Ioan, ce s-a petrecut în Biserica Primară, ceea ce s-a petrecut în toată istoria bisericii cu creștinii care au dorit să dobândească mai mult de la Duhul Sfânt.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
7. Se mai dă darul limbilor de către Duhul Sfânt azi? Neîndoielnic că da, dacă este nevoie. Dar nu mai este nevoie. Biblia și Evanghelia, în originalele din Septuaginta și Vulgata este accesibilă oricui, în peste 200 de limbi și peste 5000 de dialecte.
Să nu mai fie de vestirea evangheliei astăzi?
Asta este o concepție care place cu deosebire satanei.

Vestirea Evangheliei este urgentă, imperios necesară, de o stringentă nevoie. Vocabularul meu este prea sărac pentru a sublinia nevoia și importanța vestirii Evangheliei astăzi, acum.

Este adevărat că Biblia sau porțiuni din Scriptură au fost traduse în 4,765 de limbi dar mai sunt încă 2135 de limbi și dialecte care nu au nici măcar o carte a Bibliei tradusă. Din 16.749 de grupuri etnice existente pe glob, Evanghelia a pătruns doar între 9.820 de etnii. Adică mai puțin de jumătate. Dintre cele neevanghelizate, 3.417 grupuri etnice sunt de religie musulmană, 2.595 grupuri sunt hinduse, 580 budiste iar celelalte de alte religii.

Este necesară o armată întreagă de creștini care să ducă Evanghelia dar creștinii se ceartă, dorm și visează că nu mai este nevoie de vestirea Evangheliei.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Căci uite ce spune Hristos prin gura Sfântului Apostol Pavel în prima Epistolă dată Corintenilor: "Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii – se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;" (13, 8)
Când nu va mai fi nevoie de proorocii și de știință și acestea se vor sfârși atunci și numai atunci va înceta și darul limbilor. Să nu scoatem din verset doar ce ne place.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
8. Dacă primesc astfel de grăiri de neînțeles, trebuie să fiu îngrijorat?
Da, dacă trăiești în tot felul de beții, curvii și alte lucruri neîngăduite.
Dacă ai o inimă curată, ți-ai predat viața ta lui Dumnezeu și dorești Duhul Sfânt și darurile Lui, bucură-te!

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Bucurii.
Bucurii și pentru dumneavoastră!
Cunoscute mi-ai făcut căile vieții; umplea-mă-vei de veselie cu fața Ta, și la dreapta Ta de frumuseți veșnice mă vei sătura. Psalmii 15:11
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.01.2013, 19:51:29
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul

Oricărui creștin adevărat care își dorește acest dar, îl cere de la Dumnezeu și Duhul Sfânt dorește să il dea.
Daaa, iar penticostalul nu trebe decat sa ajute putin pe Duhul sfant, repetand ore in sir un cuvant prestabilit pana aiureaza !

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Să nu mai fie de vestirea evangheliei astăzi?
Asta este o concepție care place cu deosebire satanei.

Vestirea Evangheliei este urgentă, imperios necesară, de o stringentă nevoie. Vocabularul meu este prea sărac pentru a sublinia nevoia și importanța vestirii Evangheliei astăzi, acum.

Este adevărat că Biblia sau porțiuni din Scriptură au fost traduse în 4,765 de limbi dar mai sunt încă 2135 de limbi și dialecte care nu au nici măcar o carte a Bibliei tradusă. Din 16.749 de grupuri etnice existente pe glob, Evanghelia a pătruns doar între 9.820 de etnii. Adică mai puțin de jumătate. Dintre cele neevanghelizate, 3.417 grupuri etnice sunt de religie musulmană, 2.595 grupuri sunt hinduse, 580 budiste iar celelalte de alte religii.
Daa, si sunt convinsa ca penticostalii astazi au acest dar de la Duhul Sfant ca la rusalii, incat propovaduiesc in limbile intelese de indigeni !

Cata inducere in eroare!

Si cata nerusinare !

adica initiatorul acestui topic doreste sa scape de acea vorbire in limbi care nu-i da pace, si se gaseste acest domn sa faca reclama !

D.le, nu gasiti ca sunteti inoportun?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.01.2013, 20:00:53
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Talking

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
D.le, nu gasiti ca sunteti inoportun?
La Mulți Ani, profetule de carton!
Cum ai început anul, ce îți propui pentru 2013?
Câte id-uri paralele ai în obiectiv să-ți mai deschizi?

Multă sănătate să îți dea Dumnezeu și poate în acest an vei lua hotărârea să te pocăiești.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.01.2013, 20:18:57
Archangel Archangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2012
Mesaje: 13
Implicit Multumesc

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Aceea nu este constiinta ta. Sa nu crezi chiar fiecare vorba care o vezi aruncata pe oriunde. Constiinta nu "vorbeste".

Exista 3 tipuri de lucrari in om: de la fire, de la diavoli si de la Dumnezeu.
.................................................. ...............................................
.................................................. ...........................................
Daca nu iti revii, atunci demonii vor capata si mai multa putere asupra ta.
Eu iti multumesc pentru lista de sfaturi si indrumari dar.. nu ai inteles problema mea prea clar tot ce a fost in afara de vorbirea in limbi le-am venit de hac si au disparut. Am ramas doar cu vorbirea care am elucidat cum a aparut si cum s-a dezvoltat in mintea mea... .
Si nu sa nu va duceti careva la doctori sa luati medicamente date de neurolog, eu am fost am luat de vreo 2 ori medicamentele si am renuntat imediat la reteta .
Dumnezeu este adevarata cale a vindecarii nu este nevoie de nimic mai mult.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.01.2013, 20:35:15
Archangel Archangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2012
Mesaje: 13
Implicit Intarire catre vorbele tale

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

4. Prin darul limbilor, știi sau nu știi ce vorbești? Sigur că știi. Altfel cum îi poți explica Adevărul Evangheliei? Ești întro stare lucidă, vorbești limpede și coerent, ce-ți este dat de Sfântul Duh pentru a învăța Evanghelia, celor care nu o cunosc pe ea, în limba și dialectul lor.
5. Atunci când nu știi cele ce-ți sunt date să vorbești, ce este? Este înșelare diavolească, vrăjmașul creației își bate joc de tine.
6. În mișcarea penticostală din ereziile neo-protestante, o inovație e vorbirea în limbi. Ce se întâmplă defapt acolo? E simplu. Ei spun că vine Duhul Sfânt și le dă vorbirea în limbi. Dar Duhul Sfânt face asta, dă darul, doar cu scopul propovăduirii Evangheliei. Și mișcarea penticostală să propovăduiască Evanghelia cui? Nu are pentru cine. Căci noi, românii, am fost deja creștini înainte de venirea mișcării penticostale. Deci acolo nu e Duhul Sfânt. E alt duh.

Bucurii.
Vorbirea aceasta ce e drept mi-a venit din dorinta de a avea putere de a deveni special asta prin meditatie... si pacalire diavoleasca.
Mare adevar zici cand spui ca asa ceva nu se mai da.Dar ca sa atragi cumva trebuie sa dai omului de rand speranta.. si dorinta de a veni la biserica mai"speciala decat o dau altii" Daca vrea cineva sa aibe asa vorbire sa imi dea mesaj privat pentru ca ii pot invatza cum sa aibe asa vorbire ... dar sa o tina pentru el caci nu e normal sa pacalesti lumea spunand ca ai primit un har si sa te folosesti de asa ceva in numele lui Dumnezeu.
Nu are rost sa judecam ... sa ne minunam .... doar sa stim ceva adevarat si sa nu dorim sa avem putere ...rang sau alte prostii ce face pe altu sa doreasca si el .. ca asa facem o lucrare foarte rea. Adevarata biserica este cea mai veche nu e nevoie de modernizare si nici alte adaugiri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10