Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 01.08.2011, 16:04:31
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Te gasesti intr-o cumplita eroare, probabil nici nu ai prea multe informatii. Eu am practicat reiki, e exact samanism, vrajitorie. Daca este cineva adeptul samanismului e exact in locul potrivit.
Eu cred totusi ca in reki nu se face tot ce se face in smanism, deci nu le poti compara. Reiki presupune disciplina morala exact ca si cretinismul sau iudaismul.
Faptul ca tu nu au simtit ca esti binecuvitat inseamna ca ai practicat prea putin sau poate prea sporadic.
Iar ca sa poti deosebi cu siguranta duhurile ai nevoie de darul desebirii destinat special pentru acest lucru -dar a carui definitie nu este cea corecta in dogma , mai este una in canonul dstinat intrnrilor sinodale si ea se refera la perceptiile duhului ca o briza mai rece sau mai calda perceputa in creset si palme-Prin intermediul careia primesti raspuns pozitiv sau negativ infunctie de temperatura. ceasata perceptoe oau f multi preoti insa nu s bazeaza pe ea fiindca nu stiu ce este cu ea iar altii pentru ca nu percep Biblia racoroasa ci doar amestecat -ceea ce este f. corect -daca ai scrie Dumnezeu pe o bucata de hirtie atunci ai simti doar racoare.

daca tu ai simti aceste perceptii ca orice practicant reiki atunci ele nu se pot pierde sau intrerupe daca practici o viata spirituala -ori de cite ori te vei ruga le vei simti tocmai pentru ca sint de la duhul tau sfint pe care trebuie sa il ecubnosti si astfel si sa il intaresti pe mai departe -altfel vei simti o problema energetica in piept din cauza neincrederii in duhul tau sfint.
Te-am interbat si pe privat daca incerci sa te rogi lui Dumnezeu fara sa mai folosesti simbolurie -rugaciune punind palmele la fel ca in reiki simti cum curge aceeasi binecuvintare ? Are ea acelasi efect?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 01.08.2011, 16:19:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Iar te arunci să faci afirmații fără a avea pic de habar în ceea ce mă privește. Dar nu-i bai, n-a murit nimeni din asta, sper să nu mor nici eu.


La ce grad ai ajuns? Cine ți-a fost maestru? Două întrebări simple, la care, ca un bun ortodox ce ești te rog să-mi răspunzi.

În altă ordine de idei, are cineva un link, un document, ceva oficial despre poziția Biserii vis-a-vis de reiki?
Nu neg ca sunt putin mai greu de cap cateodata, dar nu fac afirmatii fara sa am habar din moment ce chiar tu ai scris despre reiki, orb nu sunt.
Biserica nu da pozitii oficiale despre religia din insula Trinidad sau despre Reiki pentru ca sunt in afara bisericii. Nu are importanta ce maestru am avut acum multi ani, inainte sa devin ortodox, sper ca ai inteles ca eu am spus de tot reiki, nu depinde de maestru.
Citeste te rog pentru informare conferintele despre reiki, unde au scris si persoane care au practicat, nu doar din carti.
Reiki e compatibil cu religiile panteiste, unde divinitate e un fel de energie prezenta in toate. Eu am inceput sa-mi pun mai multe semne de intrebare cand am citit ceva despre voodoo si am vazut cateva asemanari.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 01.08.2011, 16:26:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu neg ca sunt putin mai greu de cap cateodata, dar nu fac afirmatii fara sa am habar din moment ce chiar tu ai scris despre reiki, orb nu sunt.
Ce am scris frate despre reiki de te-am supărat așa tare?

Citat:
Biserica nu da pozitii oficiale despre religia din insula Trinidad sau despre Reiki pentru ca sunt in afara bisericii. Nu are importanta ce maestru am avut acum multi ani, inainte sa devin ortodox, sper ca ai inteles ca eu am spus de tot reiki, nu depinde de maestru.
Da' de unde știi că sunt în afara Bisericii, dacă ea nu s-a pronunțat?
Trăiești cu impresia că eu FAC apologia reiki, ceea ce este total greșit. Eu doar (te-)am întrebat de unde știi (cu surse de informare și pentru mine) de poziția Bisericii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #114  
Vechi 01.08.2011, 19:53:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce am scris frate despre reiki de te-am supărat așa tare?

Da' de unde știi că sunt în afara Bisericii, dacă ea nu s-a pronunțat?
Trăiești cu impresia că eu FAC apologia reiki, ceea ce este total greșit. Eu doar (te-)am întrebat de unde știi (cu surse de informare și pentru mine) de poziția Bisericii.
Nu m-ai suparat deloc, doar iti spunem ca reiki tine doar de paganism. Nu exista bioenergie, sau energie cosmica (cum se spune la reiki), acestea sunt conceptii pagane orientale, cu energia ki sau qi. De fapt e o putere, energie data de vrajmasul.
Nu vei gasi pozitia Bisericii referitoare special la reiki, cum nu vei gasi pentru fiecare practica pagana in parte.
Exista doar pozitia Bisericii referitoare la conceptii in general. De exemplu vei gasi in vietile sfintilor, in paterice, cum actioneaza vrajmasul si ce minuni poate face. Iar in catehism invatatura Bisericii. Si vei gasi carti scrise de credinciosi, unele din ele chiar de la neoprotestanti (ca din SUA s-au extins praticile new-age, inclusiv Reiki-dupa ce fusese inventat de Usui).
Reiki e la fel ca bioenegia, doar ca spune ca energia e luata din cosmos. Asta la gradul unu, unde "vindeci" cu mainile. La urmatorul grad deja incepi sa vezi ca seamana cu vrajitoria, folosesti semne pentru transmiterea "energiei". De fapt acele semne sunt un fel de mandale pentru chemarea spiritelor, am fost surprins cand am vazut ca se folosesc semne pentru chemarea unui spirit in voodoo.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 02.08.2011, 07:00:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ok, am înțeles punctul tău personal de vedere. Nu ai nimic concret.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #116  
Vechi 03.08.2011, 13:16:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ok, am înțeles punctul tău personal de vedere. Nu ai nimic concret.
Daca deja ti-ai format parerea ca reiki e ceva bun nu o sa ti-o schimbi indiferent cate date concrete o sa afli, toate ti se vor parea neconcludente. Putini oameni am vazut sa-si schimbe conceptiile, indiferent cat de gresite ar fi. Daca vei dori citeste conferintele deschise pe forum despre reiki, asta ar dovedi ca doresti sa afli adevarul.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 03.08.2011, 13:21:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

..........................
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 04.08.2011 at 08:51:21.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 11.08.2011, 23:38:46
Catalin.Soca Catalin.Soca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2011
Mesaje: 1
Implicit De unde vine reiki.

Salutare tutror,
As vrea sa incep cu scuzele de rigoare fata de cei pe care urmeaza sa ii deranjeze comentariile mele(si sper ca mesajul sa fie posatat asa cum il scriu ). As vrea sa va impartasesc cateva din cunostintele mele pe ca Dumnezeu a binevoit sa mi le dea (fie bune fie rele). Sunt maestru reiki (unul din maestrii mei este unul foarte renumit in lumea esoterica si el isi pune problema daca e bine sau nu , si el zicea „Daca e bine sau nu vedem pe parta cealalta cu siguranta”, asa ca indraznesti?)si crestin ortodox convins (si am citit cateva carti ortodoxe). As vrea sa clarific anumite lucruri:
1. BOR este o institutie si NU este acelasi lucru cu biserica lui Dumnezeu (Biserica lui Dumnezeu suntem noi crestinii si preotii pt ceea ce sunt nu pt ca fac parte din institutie.)
2. A crede ca doar noi ortodoxi ne mantuim mi se pare o stupizenie.
3. A crede ca ce nu e ortodox e de la demon mi se pare o stupizenie.
4. A crede ca energia ki este de la demon iar e stupid ca japonezii ii zic ki, ortodoxii energia Duhului Sfant este acceasi energie nu e buna sau rea Ea este doar ca o folsesc unii in rau sau bine este altceva. (asta zic si Sfintii. Cei care nu stiu sa mai caute)
5. Tehnica punerii palmelor este intradevar de la Iisus doar ca am eu o vaga impresie ca nu are nici o legatura cu Reiki. (sorry pt cei care zic asta este o tehnica de a vinde reiki ) si ce zic unii maestri ca reiki reinventeaza asta e pacaleala o sa demosterz mai jos.
6. Indiferent ca noi credem in reincarnare sau nu noi suntem romani ortodoxi deci trebuie invatata inainte ortodoxia pt ca nu ne-a trimis Dumnezeu acilea de geaba bre.
7. Noi ortodoxi il avem pe Iisus si asta ar trebui sa fie cea mai mare onoare pe care putem sa o avem si aici le dau dreptate preotilor, religia trebuie pastrata nepatata.
8. Marii nostri Sfinti, Arsenie Boca, Ilie Cleopa, etc nu au facut Reiki, samanism, radiestezie, etc, si nu cred ca poti compara cel mai mare maestu reliki cu Boca de exemplu, inclusiv minunile care le facea Boca.
9. Zicea un tip ca dupa sedintele de reiki se simtea ametit (e posibil), dar dupa ce se roaga un preot pt tine la inceput cate probleme ai pana iti revii (citeste Sfintii parinti). Si mai zicea tipul ca facea bile de energie sa il apere de vampirism energetic, si ca apoi a invatat sa se apere, hmm cea mai buna protectie e rugaciunea ar fi trebuit sa stie asta maetrul lui de Reiki
10. Unii tipi au prezentat cateva lucruri adevarate despre reiki gen initieri, ce se face pe grade, dar sunt si unii care vb aiurea gen ca se fac orgii ca la Misa,
11. Mi-a scos in cale Dumnezeu o carte scrisa de Hiroshi Doi un maestru japonez care face parte din scoala pe care a creato Usui, Usui Reiki Gakai si acolo tipul povestete multe nedevaruri si anume : Usui nu a fost preot ortodox, nu a fost doctor, semnele nu i s-au revelat pe muntele Kurama dupa ce a tinut post, cand sa iluminat el primit harul de a vindeca de care nu stia ci sa prins apoi, nu a vindecat saraci 7 ani dupa ce a coborat dupa munte pt ca la o luna dupa ce a cobort de pe munte a deschis scoala, si apoi la 4 ani dupa a murit. Deci toate astea sunt date istorice sau zise direct de el. Cei care zic altfel sunt lucruri adaugate de diferiri maestri pt a vinde initierile in functie de partea de glob unde vroia sa le vanda.
12. Ulterior au aparut zeci de feluri de reiki cu zeci sau sute de simboluri, hmm de unde apar ele asa ca ciupercile oare cai care practica nu isi pun intrebari?
13. Eu am revenit la ortodoxie prin reiki unde dupa initiere maestrul meu ma dus in manastire sa ma rog si sa ma spovedesc dupa multi ani de nespovedanie.
14. Marele mister despre semne este urmatorul: Nimeni nu stie exact de unde sunt daar pe muntele Kurama este o secta care se numeste Kurama-Kokai si ei cred in 3 zeitati (pagane clar) iar pe templu sunt niste semne foarte asemanatoare cu cele din reiki si multe din filozofiile reiki vin din acea secta deci iaca si provenienta semnelor, DECI cand faci semnele repective pe cine invocati dragilor? Ce entitati? Sunteti siguri ca sunt ingeri? De unde stiti?(doar ca va zis un maestru.) hmm pt cei care practica reiki sa se mai gandeasca la intrebarile astea si apoi sa vad daca mai practica sau nu. Cei care folosesc Crucea stiu exact de unde vine Ea si cine a stintito si cum. Pt cei care practica radiestezie ii sfatuiesc sa mai masoare. Parerea mea sincera pentru cei care cred ca Reiki este totul mai bine „RENUNTATI LA REIKI SI REVENITI LA ORTODOXIE!!!” din pacate spatiul este limitat si nu mai pot scrie.
Eu am primit informatiile astea dupa ce am devenit maestru si m-am rugat mult sa mi se arate de unde vine reiki. Pentru cei care nu sunt lamuriti sau pot sa ii ajut mai mult pot sa imi scrie pe catalin.soca@gmail.com.

Dumnezeu sa va lumineze pe toti.

Last edited by Catalin.Soca; 19.08.2011 at 11:12:42.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 04.07.2013, 22:15:31
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iimro2003 Vezi mesajul
In al doilea rind, probabil ca o mare neclaritate este definitia acestei practici medicale. Reiki este o practica medicala, inscrisa in marele grup al medicinei alternative, care include si alte tipuri cit se poate de onorabile de medicina cum ar fi fitoterapia (tratamentul cu plante - ceaiuri, tincturi, etc), reflexoterapia si masajul, acupunctura, si alte metode care nu utilizeaza medicamente si interventii chirurgicale asa cum o face medicina alopata. Cind faceti baie in mare si o cura de aerosoli, practicati involuntar talazoterapia. Reiki NU este o forma de vindecare bioenergetica iar practicantii nu sint "vindecatori".
Reiki nu este "medicina alternativă" așa cum a fost clasificat de către cacodocși.
Nu are nici o legătura cu fitoterapia care se folosește de principiile active din plantele create de Dumnezeu pentru tratarea diferitelor boli, fără să amestece asta cu holistica.

REIKI își are originile în scrierile rărăcite ale invataturilor ZEN din templele budiste,

si a fost înființat de către japonezul Mikao Usui, crescut si educat in templele budiste, care a vrut să facă vindecări precum Mântuitorul Hristos, mai înainte ca măcar să ducă o viață de creștin adevărat și din această cauză a fost înșelat de draci.

Last edited by tot-Laurentiu; 03.08.2016 at 21:51:47.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 05.07.2013, 00:27:27
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

In primul si in primul rand Salutare tuturor, ca nu am mai activat de ceva vreme pe acest forum ... :3, in al doilea rand sa vedem ce mai e noi pe aici... reiki.... la o mica privire pe acest topic si la vreo cateva post-uri mi-am facut si eu o idee despre ce e vorba.... lucrul cu energii de orice fel este o inselare, la fel si cu acest reiki, la fel si cu celelalte asemanatoare, si parerea mea, este ca mai degraba rabzi suferinta, ca si rabdarea e ceva, si eventual te rogi la Dumnezeu, Maica Domnului, la Sfinti Parinti, si daca cineva este intr-adevar bolnav, decat sa dea bani aiurea pe sedinte de reiki cum is ele si asa mai departe, mai degraba sa mearga la cateva manastiri, sa se inchine la moastele unui sfant, si dor de dor il va ajuta acel sfant.... Ganditi si voi ce e mai bine, sa te rogi lui Dumnezeu sau sa consulti un maestru reiki....

In al doilea rand sa vedem ce avem scris aici....


Citat:
În prealabil postat de Catalin.Soca Vezi mesajul
Salutare tutror,
As vrea sa incep cu scuzele de rigoare fata de cei pe care urmeaza sa ii deranjeze comentariile mele(si sper ca mesajul sa fie posatat asa cum il scriu ). As vrea sa va impartasesc cateva din cunostintele mele pe ca Dumnezeu a binevoit sa mi le dea (fie bune fie rele).
Intrebarea principala ar fi, ce fel de cunostinte a dat Dumnezeu....? Oare Dumnezeu da cunostinte de orice fel si la oricine? Eu nu inteleg de ce ne incredem asa de usor in orice fel de chestie si mai ales in oricine ca ar fi sau trimis de la Dumnezeu, sau ca are pe Dumnezeu, sau ca i-a dat Dumnezeu cunostinte..... Parca nu s-a spus de apostoli ca avem puterea de a ispiti pana si pe Dumnezeu ca nu cumva sa cadem in inselare draceasca, pentru ca inselarea e multa si de multe feluri, cititi si voi, Patericul, Despre inselare de Ignatie Briancianinov, Despre demoni de Parintele Rodion.... sau daca nu cititi-l pe parintele Cleopa, ca si dumnealui multe a scris...
Citat:
În prealabil postat de Catalin.Soca Vezi mesajul
Sunt maestru reiki (unul din maestrii mei este unul foarte renumit in lumea esoterica si el isi pune problema daca e bine sau nu , si el zicea „Daca e bine sau nu vedem pe parta cealalta cu siguranta”, asa ca indraznesti?)si crestin ortodox convins (si am citit cateva carti ortodoxe).
Ok... cand pomenim despre ezoterism.... este deja grav, ca e ca si cum ati pomeni de vrajitorie, iar faptul ca dumneavoastra sunteti maestru reiki, inseamna destul de multe.... cat despre faptul ca e bine sau nu ceea ce faceti, parerea mea e ca nu e deloc bine, mai ales asa ceva.... Faptul ca maestrul dumneavoastra e indoielnic despre aceasta inseamna destul de multe mai ales ca si dumnealui e vrajitor, iar faptul ca spune ca va afla pe lumea cealalta daca e bine sau nu, inseamna ca risca deja foarte multe, precum si dumneavoastra, pentru ca in primul rand tulburati pe altii prin faptele dumneavoastra, poate toata viata dumneavoastra, mai ales pe cei care sunt bolnavi si cu tot felul de probleme, indepartandu-i poate pana si de Biserica.... ceea ce e destul de grav...
Inca ceva, ce fel de carti ati citit, sau ce fel de crestin ortodox convins sunteti din moment ce nu v-ati impiedicat sa deveniti maestru reiki? Dar presupun ca asta se vede si pe parcurs...
Citat:
În prealabil postat de Catalin.Soca Vezi mesajul
As vrea sa clarific anumite lucruri:
1. BOR este o institutie si NU este acelasi lucru cu biserica lui Dumnezeu (Biserica lui Dumnezeu suntem noi crestinii si preotii pt ceea ce sunt nu pt ca fac parte din institutie.)
BOR este tocmai si ea ca institutie asezata de Dumnezeu. Ea a fost facuta, culmea de preotii, episcopii, arhiepiscopii si de tot clerul bisericesc pentru a fi reprezentati oficial in fata statului, presupun, nu e degeaba.... la fel cum nu sunt bisericile, manastirile, ca Sf. liturghie si o gramada de Sf. Taine nu se pot organiza inafara Bisericilor....
Faptul ca exista si oameni care se folosesc de acestea in scop material, acestea dintotdeauna s-a intamplat, noi ca credinciosi trebuie sa fim cu bagarea de seama si cu fereala....
Citat:
În prealabil postat de Catalin.Soca Vezi mesajul
2. A crede ca doar noi ortodoxi ne mantuim mi se pare o stupizenie.
3. A crede ca ce nu e ortodox e de la demon mi se pare o stupizenie.
Si mie, culmea, ceea ce ati zis la aceste puncte mi se pare o stupizenie. Pentru ca noi ortodocsii avem un Domn, o credinta, un botez, nu mai multe, iar daca mantuirea s-ar afla in alte credinte atunci sau credinta noastra n-ar fi adevarata sau ar fi domni mai multi, adica dumnezei mai multi ceea ce nu este si nu poate fi, timp de atatea sute de ani, si cu sangele atator mucenici, credinta noastra ortodoxa s-a dovedit a fi adevarata, nu a altora.
Daca nu e de la ortodox, adica, ce si cum? Har, nu vine decat numai de la Dumnezeu, in adevar, care este credinta ortodoxa, si in cele care s-au lasat in dansa, caci credinta noastra ortodoxa vine de la apostoli incoace. La fel si vindecarea, la fel si multe altele. Oare toate ce se fac inafara ortodoxiei minuni si vindecari miraculoase sunt de la Dumnezeu? Noi stim ca nu, ca si diavolul inseala si si acela face multe rautati. Credinta ortodoxa nu e degeaba, si oricat de multa ar fi boala si suferinta, mult mai bune sunt acestea daca omul e ortodox si le sufera pentru Dumnezeu... e in orice caz mult mai bine decat sa mearga la vrajitori si sa isi piarda sufletul si sa fie sanatos.... cititi Sfantul Ioan Gura de Aur....
Citat:
În prealabil postat de Catalin.Soca Vezi mesajul
4. A crede ca energia ki este de la demon iar e stupid ca japonezii ii zic ki, ortodoxii energia Duhului Sfant este acceasi energie nu e buna sau rea Ea este doar ca o folsesc unii in rau sau bine este altceva. (asta zic si Sfintii. Cei care nu stiu sa mai caute)
De cand poate omul sa foloseasca Duhul Sfant dupa bunul plac? Sau oare poate omul sa il faca pe Dumnezeu sa faca ceea ce vrea el si nu ceea ce vrea Dumnezeu? Pana si marii si Sfintii Parinti se rugau lui Dumnezeu pentru mila, ca sa fie miluiti pacatosii cu cate ceva... iar noi venim din japonia cu reiki ca vezi Doamne noi Il manipulam pe Dumnezeu dupa bunul plac?
Cat despre a fi asemanata "energia" cu Duhul Sfant aceasta nu e decat pacat, Dumnezeu sa ne ierte, iar despre Duhul Sfant nimeni nu poate spune ca nu e bun nici rau, ci mi se pare o prostie, mai ales ca Acela e Persoana a Sfintei Treimi, iar Dumnezeu nu poate fi altfel decat bun.... Cauta si tu ce au zis Sfintii Parinti si arata-mi si mie si tuturor unde au zis astfel de lucruri daca macar vrei sa convingi.... desi eu nu cred ca au zis vreodata de ceva asemanator, mai ales pentru ca e pacat....
Citat:
În prealabil postat de Catalin.Soca Vezi mesajul
5. Tehnica punerii palmelor este intradevar de la Iisus doar ca am eu o vaga impresie ca nu are nici o legatura cu Reiki. (sorry pt cei care zic asta este o tehnica de a vinde reiki ) si ce zic unii maestri ca reiki reinventeaza asta e pacaleala o sa demosterz mai jos.
Iisus nu a folosit nici o tehnica de vindecare de la nimeni, pentru ca El este Dumnezeu, si nici nu a invatat pe nimeni astfel de tehnici, ca altfel se zicea si in Biblie si in Sfanta Traditie.... mai ales de la japonezi.... Doamne-fereste.... pentru ca ei nu au auzit de Hristos sau de crestinism pana 1600.... mai documenteaza-te, si vezi si atitudinea lor fata de crestinism pana in 1800....
Citat:
În prealabil postat de Catalin.Soca Vezi mesajul
6. Indiferent ca noi credem in reincarnare sau nu noi suntem romani ortodoxi deci trebuie invatata inainte ortodoxia pt ca nu ne-a trimis Dumnezeu acilea de geaba bre.
7. Noi ortodoxi il avem pe Iisus si asta ar trebui sa fie cea mai mare onoare pe care putem sa o avem si aici le dau dreptate preotilor, religia trebuie pastrata nepatata.
Da intr-adevar, si eu si dumneavoastra si toata lumea care vrea a fi ortodox, sa o invete. Sa dea Dumnezeu sa o invatam.
Citat:
În prealabil postat de Catalin.Soca Vezi mesajul
8. Marii nostri Sfinti, Arsenie Boca, Ilie Cleopa, etc nu au facut Reiki, samanism, radiestezie, etc, si nu cred ca poti compara cel mai mare maestu reliki cu Boca de exemplu, inclusiv minunile care le facea Boca.
Eu despre Arsenie Boca am multe nelamuriri, mai ales de cand am auzit ca am auzit ca a pictat teolog catolic in ceva biserica ce a pictat-o.... se prea poate sa fie eretic.
Citat:
În prealabil postat de Catalin.Soca Vezi mesajul
9. Zicea un tip ca dupa sedintele de reiki se simtea ametit (e posibil), dar dupa ce se roaga un preot pt tine la inceput cate probleme ai pana iti revii (citeste Sfintii parinti). Si mai zicea tipul ca facea bile de energie sa il apere de vampirism energetic, si ca apoi a invatat sa se apere, hmm cea mai buna protectie e rugaciunea ar fi trebuit sa stie asta maetrul lui de Reiki
10. Unii tipi au prezentat cateva lucruri adevarate despre reiki gen initieri, ce se face pe grade, dar sunt si unii care vb aiurea gen ca se fac orgii ca la Misa,
11. Mi-a scos in cale Dumnezeu o carte scrisa de Hiroshi Doi un maestru japonez care face parte din scoala pe care a creato Usui, Usui Reiki Gakai si acolo tipul povestete multe nedevaruri si anume : Usui nu a fost preot ortodox, nu a fost doctor, semnele nu i s-au revelat pe muntele Kurama dupa ce a tinut post, cand sa iluminat el primit harul de a vindeca de care nu stia ci sa prins apoi, nu a vindecat saraci 7 ani dupa ce a coborat dupa munte pt ca la o luna dupa ce a cobort de pe munte a deschis scoala, si apoi la 4 ani dupa a murit. Deci toate astea sunt date istorice sau zise direct de el. Cei care zic altfel sunt lucruri adaugate de diferiri maestri pt a vinde initierile in functie de partea de glob unde vroia sa le vanda.
12. Ulterior au aparut zeci de feluri de reiki cu zeci sau sute de simboluri, hmm de unde apar ele asa ca ciupercile oare cai care practica nu isi pun intrebari?
Multumim, intr-o oarecare masura, dar nemultumim in cealalta masura, pentru ca mai bine ar fi si mai mult ne-ar folosi sa nu stim, nici nu ne intereseaza si nici nu ar trebui.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 16:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52