Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2007, 15:06:48
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

ok,nu este un thread despre intoleranta la crestini,desi exista,la atei,desi exista si in aceasta comunitate.....ci pur si simplu la intoleranta care se poate manifesta in orice comunitate.....si la oameni din toate mediile sociale.Intrebare de baraj:rolleyes: sunteti intoleranti fata de anumiti oameni?.Eu recunosc ca sunt.

1)Imi pierd tot autocontrolul cu oamenii care incep sa vorbeasca(de fapt sa tipe),intr-un mijloc de transport in comun despre ideile lor de pe vremea Germaniei naziste:stiti,despre oameni care incep sa injure minoritatile nationale,sa-i ridice ode lui adolf hitler,sau legionarilor.Nu urlu,nu le zic nimic,desi eram la un moment dat cu o prietena de etnie de rroma,si cand l-am auzit pe unul zicand asa ceva,am zis si eu,suficient de tare sa ma auda "pe asta cine la mintit ca e si el destept si interesant?"

2)Nu imi plac oamenii care tin sa fie un fel de "protectori" ai moralei.Si sunt destui care te critica ptr faptul ca porti cizme prea inalte ptr o fata(da,mi s-a intamplat),ca mananci kebab in timpul postului(de parca e treaba cuiva daca tinem sau nu post),ca nu te inchini in fata bisericii(ahh.....ei ce fac?se uita si tin contabilitatea-cine s-a inchinat si cine nu,ca ai fusta prea scurta/bluza prea transparenta/prea mult machiaj/etc,etyc,etc.inteleg atat timp cat ai face un lucru care i-ar deranja in mod direct pe ei sau pe ceilalti,dar sa critici machiazul sau faptul ca o persoana vorbeste in alta limba in autobuz sau ca o fata are un prieten de alta rasa......ma face sa ma intreb daca acesti oameni au si altceva de facut.

3)am mai spus,dar.......pe auto-declaratii nazisti,fascisti,care poarta zvastice de parca ar fi ceva amuzant,si pe aceia care nu mai pot de dragul vreunui criminal/ucigas in serie.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2007, 16:46:51
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
am zis si eu,suficient de tare sa ma auda "pe asta cine la mintit ca e si el destept si interesant?"
...e pacat ca ai reactionat asa, ai pierdut o ocazie buna de a lupta cu dracul ingimfarii, a mindriei si astfel sa faci un pas inainte pe drumul smereniei. De foarte multe ori ne pierdem autocontrolul astfel facind jocul diavolului.

Dar sa nu disperam, sigur vor veni alte ocazii...:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.12.2007, 16:36:21
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Apropo, scuza-ma ca te intreb, dar tu cumva esti de etnie rroma? ca daca esti este bine sa avem un reprezentant pe Forum asa cum este bine sa avem crestini cu experienta in diverse domenii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.12.2007, 21:09:37
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Nu,dar am cunostiinte si amici printre ei.Si in aceea zi,eram cu o amica de etnie rroma.Oricum,nu-mi place orice fel de discriminare bazata pe etnie/rasa,si sunt la fel de suparata cand aud comentarii "dragute" despre minoritatea maghiara,turca araba sau israeliana(acestia fiind tintele neo-nazistilor de prin autobuze).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.12.2007, 10:59:21
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Nu stiu,am intalnit destui.Mai ales in autobuz .....sau pe langa bloc(in blocul nostru sunt aproape numai persoane in varsta-si f religioase).

am avut "nazisti" si in liceu.....bine,nimic serios,cei mai multi s-au schimbat intr-un an,vroiau sa fie interesanti.....dar nu-mi placea(si nu imi place,unii inca mai sunt),obsesia lor ptr Hitler,ce amuzant li se parea sa povesteasca cine stie ce asasinat(aici trebuie sa recunosc ca este si o frica a mea-detest ideea de moarte,de crima,de durere),sau cat de minunat era nu stiu ce criminal in serie care nu a fost prins niciodata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.12.2007, 11:50:41
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
Nu stiu,am intalnit destui.Mai ales in autobuz .....sau pe langa bloc(in blocul nostru sunt aproape numai persoane in varsta-si f religioase).

am avut "nazisti" si in liceu.....bine,nimic serios,cei mai multi s-au schimbat intr-un an,vroiau sa fie interesanti.....dar nu-mi placea(si nu imi place,unii inca mai sunt),obsesia lor ptr Hitler,ce amuzant li se parea sa povesteasca cine stie ce asasinat(aici trebuie sa recunosc ca este si o frica a mea-detest ideea de moarte,de crima,de durere),sau cat de minunat era nu stiu ce criminal in serie care nu a fost prins niciodata.
Daca ai fi un pic credincioasa ai fi un pic mai toleranta cu acesti tineri ,e adevarat sunt dezagreabili dar trebuie iubiti asa cum sunt ,cine stie ce filme au vazut cand erau mici ,i-au lasat parintii prea mult la televizor .
Imi e mila si de parinti cu asa copii,lasati in voia lor de mici ,crescuti fara iubire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manuale de religie care promoveaza intoleranta religioasa si agreseaza psihic copiii? cristina2012 Stiri, actualitati, anunturi 62 01.10.2012 16:07:09