Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.07.2014, 23:17:06
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Daca Miron Cristea era antisemit, asta s-ar fi reflectat in activitatea sa, dar eu nu stiu de vreo masura antisemita luata de BOR, nici atunci, nici alta data.
Iar in ceea ce priveste Iustinian Marina- declaratiile astea scoase din contextul istoric stim cu totii ce valoare au.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.08.2014, 16:13:25
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ai citit cartea lui Kinsey? Imi spui si mie de unde a stiut cate orgasme are un copil in x ore ?
Nu stiu, probabil ca a intrebat copilul. Spune-ne tu, daca ai citit cartea.

Ce e asa socant? Faptul ca un copil poate avea orgasm? Sau faptul ca a stat de vorba cu copii despre sex?

Citat:
Pentru cei interesati: http://www.drjudithreisman.com/
Aha. Daca asta e sursa ta de stiinta, mai bine ne oprim aici.

Citat:
El a creat acest institut pentru promovarea desfranarii, a homosexualitatii, pedofiliei, etc.
Pentru tine a vorbi despre subiectele de mai sus inseamna a le "promova"?

Institutul Kinsey a aparut intr-o perioada in care in America nu se discuta despre sex, femeile erau la datorie acasa, gata de sex cand vroia barbatul (ca doar era "datoria" lor) si copii aflau despre sex din zvonuri si soapte. Nimeni nu isi punea problema ca poate femeilor chiar le place sexul.

Asta era mediul cultural in care au aparut primele studii ale lui Kinsey. Deci da, nu a putut gasi un esantion reprezentativ initial, pentru ca nimeni nu vroia sa vorbeasca despre sex.

Si dupa cum s-a mentionat mai sus, Kinsey e mort de ceva vreme, si studiile institutului continua. E ca si cum ai spune ca evolutia nu exista pentru ca a facut Darwin nu stiu ce greseala in 1859, ignorand toata cercetarea in domeniu din ultimii 160 de ani.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.

Last edited by konijiro; 05.08.2014 at 16:19:35.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.08.2014, 19:18:55
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu stiu, probabil ca a intrebat copilul. Spune-ne tu, daca ai citit cartea.

Ce e asa socant? Faptul ca un copil poate avea orgasm? Sau faptul ca a stat de vorba cu copii despre sex?



Aha. Daca asta e sursa ta de stiinta, mai bine ne oprim aici.



Pentru tine a vorbi despre subiectele de mai sus inseamna a le "promova"?

Institutul Kinsey a aparut intr-o perioada in care in America nu se discuta despre sex, femeile erau la datorie acasa, gata de sex cand vroia barbatul (ca doar era "datoria" lor) si copii aflau despre sex din zvonuri si soapte. Nimeni nu isi punea problema ca poate femeilor chiar le place sexul.

Asta era mediul cultural in care au aparut primele studii ale lui Kinsey. Deci da, nu a putut gasi un esantion reprezentativ initial, pentru ca nimeni nu vroia sa vorbeasca despre sex.

Si dupa cum s-a mentionat mai sus, Kinsey e mort de ceva vreme, si studiile institutului continua. E ca si cum ai spune ca evolutia nu exista pentru ca a facut Darwin nu stiu ce greseala in 1859, ignorand toata cercetarea in domeniu din ultimii 160 de ani.
Konijiro, ti se pare normala asocierea cuvintelor "copii" si "orgasm" in aceeasi propozitie? Nu e un atac la adresa ta ca persona, ci la adresa ideii/curentului in sine. Tu, fiind ateu militant, iata, esti vulnerabil/deschis/tolerant fata de asa o monstruozitate. Ai un exemplu de faptul ca ateismul e moarte sufleteasca. Nu stiu ce virsta ai, si daca ai sau nu copii (daca da, sa-ti traiasca!), dar zic sa te gindesti mai putin la corectitudine politica, toleranta si alte lozinci post-moderne gretoase, cu miros duhovnicesc de basina de arhicon, si mai mult la modul in care asa o mizerie desfigureaza omul, obnubilind divinul din el. Poftim, ca esti ateu: rationalul din el.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.08.2014, 21:20:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Konijiro, ti se pare normala asocierea cuvintelor "copii" si "orgasm" in aceeasi propozitie? Nu e un atac la adresa ta ca persona, ci la adresa ideii/curentului in sine. Tu, fiind ateu militant, iata, esti vulnerabil/deschis/tolerant fata de asa o monstruozitate. Ai un exemplu de faptul ca ateismul e moarte sufleteasca. Nu stiu ce virsta ai, si daca ai sau nu copii (daca da, sa-ti traiasca!), dar zic sa te gindesti mai putin la corectitudine politica, toleranta si alte lozinci post-moderne gretoase, cu miros duhovnicesc de basina de arhicon, si mai mult la modul in care asa o mizerie desfigureaza omul, obnubilind divinul din el. Poftim, ca esti ateu: rationalul din el.
Depinde la ce te referi prin "copii". Pre-pubertar, da, este ciudat ca un copil sa aiba un orgasm. Dar dupa ce a intrat in pubertate, stim cu totii ca se intampla, fie ca vrem sau nu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.08.2014, 13:20:11
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Konijiro, ti se pare normala asocierea cuvintelor "copii" si "orgasm" in aceeasi propozitie? Nu e un atac la adresa ta ca persona, ci la adresa ideii/curentului in sine. Tu, fiind ateu militant, iata, esti vulnerabil/deschis/tolerant fata de asa o monstruozitate.
Defineste "normal", te rog. Sexualitatea e ceva natural, si da, e prezenta la copii. Pana si bebelusii se masturbeaza, in caz ca nu stiai. In mod evident, o fac in mod inconstient fata de un adult, dar o fac. Cat despre orgasm, ma indoiesc ca bebelusii pot avea unul, dar odata ajunsi la varsta pubertatii, normal ca se poate. Si la 12, 13 ani, tot copii sunt.

Asta e problema care vine din interpretarea naturii prin prisma dogmei: lucruri care sunt perfect naturale sunt etichetate drept murdare, imorale, etc. Dar la ce sa ma astept de la o religie care ii invata pe oameni ca se nasc in pacat, si doar Biserica ofera solutia de a scapa de pacat? Pacat inventat tot de Biserica?

Citat:
Ai un exemplu de faptul ca ateismul e moarte sufleteasca.
O propozitie total lipsita de sens. Ce e aia "moarte sufleteasca"? Esti mai viu daca alegi sa crezi niste prostii, doar pentru ca fac parte din dogma? Nu, multumesc.

Citat:
Nu stiu ce virsta ai, si daca ai sau nu copii (daca da, sa-ti traiasca!), dar zic sa te gindesti mai putin la corectitudine politica, toleranta si alte lozinci post-moderne gretoase, cu miros duhovnicesc de basina de arhicon, si mai mult la modul in care asa o mizerie desfigureaza omul, obnubilind divinul din el.
Da, am. Si fiica mea, care are trei ani, stie ca ea are vagin, si tata are penis. De ce stie? A intrebat, si i s-a raspuns. Si i se va raspunde de fiecare data cand va intreba. Raspunsuri sincere, chiar daca nu va fi intotdeauna usor sa le ofer, si poate minciuni gen "te-a adus barza" ar fi mai usor de enuntat.

Si nu, nu cred ca distrug "divinul" (apropo, ce inseamna asta, mai exact?) din ea daca ii spun adevarul, in loc de minciuni cu iz religios.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare