Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.10.2008, 12:14:40
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Diferenta dintre meditatia pagana si rugaciunea inimii (asa numita rugaciune a lui Isus) este una de fond. Va pot spune in mod detaliat chiar, am practicat toate tipurile de meditatie, de 35 de ani ma tot asteapta Dumnezeu sa-mi revin a fost asa bun si rabdator cu o asemenea fiinta razvratita cum am fost. Meditatia yoghina sau tantrica sau budista, sau de care vreti voi se bazeaza pe relaxare, pleaca de la relaxarea musculara, trece prin incetinirea si regularizarea respiratiei si de cele mai multe ori telul suprem este atingerea treptei in care meditatia devine una fara ganduri, in care se produce unirea cu vidul. Personal am trait stari extatice (credeam eu atunci) dar incet incet eu nu mai eram eu, ma goleam de insasi esenta mea data mie de Dumnezeul tuturor vazutelor si nevazutelor, si ma lasam la dispozitia.... cui oare? In meditatii de genul asta este chiar o conditie esentiala care precede "iluminarea" si anume golirea de tine insuti, "sa devii un bambus gol" prin care "sa cante divinitatea" (iar intreb "care divinitate"?). In schimb in rugaciunea lui Isus, tu nu ramai niciodata singur pentru ca invoci numele Lui al Domnului tau, nu ramai nici o clipa la indemana "invadatorilor". Iti recunosti si starea de pacatos (Doamne Isuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul) ca zice psalmistul David in psalmul 142: "2. Să nu intri la judecată cu robul Tău, că nimeni din cei vii nu-i drept înaintea Ta." Iti recunosti neputinta in fata lui Dumnezeu, nu te consideri tu divinitate - lucru la care incurajeaza toate curentele newage-iste.
Exista mii de curente spirituale care proclama "Noua Energie", in care oamenii sunt indemnati sa-si "asume divinitatea" sa "se iubeasca pe sine insusi" .... Vedeti diferenta majora? Isus ne spune sa ne uram pe noi, si mai spune "cine tine la viata lui o va pierde".
Va spun nu e un lucru usor de inteles mai ales pentru cei "infestati" de mirajul acestor curente de tip newage, practic omul nu mai poate judeca normal, mintea lui este posedata si el nu poate vedea asta, nu se vede pe sine ca posedat si nu accepta sub nici o forma ca este bolnav (va spun cu cea mai mare convingere pentru ca abia acum constientizez cat de bolnava sunt si cat de sanatoasa ma credeam din punctul asta de vedere). Isus a venit pentru pacatosi, pentru cei "bolnavi" nu pentru cei sanatosi (nu ca ar exista cineva sanatos..... ) dar trebuie sa realizam starea noastra de pacatosie, sa vedem ca suntem bolnavi.... daca nu vedem, Dumnezeu nu poate face nimic pentru noi... decat sa strige, sa urle la noi prin toate mijloacele posibile... doar doar ni se vor destupa urechile...
Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu mi-a dat drumul din mana, puteam sa ajung la ospiciu (am practicat dedublari, iesiri din corp, reiki, tehnici bioenergetice, de toate, am fost astrolog...) in plus m-a asteptat atata amar de vreme si m-a chemat neincetat dar urechile mele erau prea surde ca sa auda glasul Lui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Meditatii Mihnea Dragomir Din Noul Testament 16 26.04.2012 12:10:01
Meditatii inainte de Inviere Florin-Ionut Din Noul Testament 6 16.04.2009 12:00:41
Povestea unei meditatii la Isaia RaduIoan Intamplari adevarate 4 20.01.2009 02:18:43