Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.05.2012, 11:45:33
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robert27 Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Am inteles pana acum ca iubirea aproapelui este la inceput un comportament impus de noi prin vointa. Cu ajutorul lui Dumnezeu, prin rugaciune, aceasta iubire ajunge sa vina din sulfet, de la sine, fara sa mai fie un act de vointa.

Iubirea este de mai multe feluri, iubirea pentru o femeie, iubirea pentru un prieten bun, si sentimentul de apartenenta la o comunitate. Dupa cum observ, intensitatea iubirii este diferita, iar iubirea cea mai intensa este catre persoana care ne ofera cel mai mult. Ce ne ofera? Placere atunci cand o privim pentru ca aspectul ei fizic ne incanta privirea; apropiere deosebita prin mangaieri, atingeri, imbratisari; satifactie sexuala; sustinere in greutatile vietii; aprobare in decizii; sacrificiu pentru binele nostru, si altele. Lucurul acesta ma face sa ma gandesc ca-i lucrarea egoismului din noi. Asa sa fie oare?
Spunem persoanei iubite: tu imi aduci fericirea! nu cumva tocmai pentru ca este singura persoana care ne ofera cel mai mult fata de alta persoana? Iubim pe cei care ajuta la satisfacerea egoismului nostru?

Observ ca, daca iubim pe cineva pentru ca ne ofera ceva lumesc, este din start, o greseala. Omul trebuie privit ca pe unul (fara sa facem diferenta dupa ce primim de la fiecare), ca cea mai mare creatie a lui Dumnezeu. Omul este lacas pentru Dumnezeu, si in fiecare este Hristos. Cred ca asta trebuie sa si realizez, iar cand aceasta descriere vine din suflet instantaneu, fara sa am reactii de genul: omul asta are o privire urata, omul asta are un defect fizic, fata de acolo este foarte draguta, femeia aia mi-a spus o vorba frumoasa, omul acela m-a jignit, etc.

Ma rog la Dumnezeu sa-mi arate cum sa privesc omul ca o micuta biserica, un potential sfant. Sa-I simt prezenta Lui nu doar in Biserica sau in natura, ci si in metrou, microbuz, pe strada, oriunde exista oameni. Aici gresesc eu mult nu? nu reusesc sa vad asta, pentru ca nu pot uita lucrurile rele pe care mi le-au facut unii oameni. Apreciez oamenii pentru ce imi ofera, nu pentru ce sunt ei, ci pentru ce fac.
Unul dintre cele mai bune rationamente care le-am intalnit pe forum.

Atinge fibra problematicii interioare a cautatorului sincer, care incearca sa acordeze inima la invatatura - indiferent de context si circumstante.

Intrebarile si observatiile sunt excelente.

Pana cand nu este inteleasa natura ultima a fenomenelor, toate formele noastre de bucurie sunt inlantuite de egoism. Aceasta nu insemna ca aceste bucurii sunt un rau in sine. Ele trebuie doar eliberate in Adevar.

Iubirea este obstructionata atat de conceptii gresite, cat si de perceptii gresite.

Eliminarea progresiva a conceptiilor gresite se face meditand la setul de invataturi specifice Caii Profunde.

Ulterior sunt purificate gradual si perceptiile contaminate, meditand la setul de instructiuni specifice Caii Vaste.

Cand perceptiile devin pure tot ce este in jurul celui care se roaga neincetat devine paradisiac - O astfel de persoana poate fi cu adevarat denumita Prea Fericita.

Aceasta poate vedea clar ca din toate fiintele strabat razele dumnezeirii.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 01.05.2012 at 11:55:18.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.05.2012, 11:40:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robert27 Vezi mesajul
Iubirea intre indragostiti este foarte intensa, dar oare putem iubi in egala masura, pe toata lumea? (Binenteles, excluzand sexul). Cum putem sa simtim aceeasi iubire pe care o simtim pentru o singura persoana speciala din viata noastra, pentru toata lumea? Credeti ca este posibil in primul rand?
Daca ne smerim, vazand cat de putin ii iubim pe cei de langa noi, sunt sigur ca iubirea noastra fata de ei va creste.
Daca noi nu putem sa ne iubim nici macar familia intru toate, cum dar sa'i iubim pe ceilalti, pe trecatorii din jurul nostru.
Pentru a'i iubi pe ceilalti, trebuie ca mai intai sa fim in stare sa iubim cu adevarat, iar iubirea adevarata implica smerenie.
Iubim atat cat ne smerim in fata celor iubiti.
Cand ne vom smeri simtitor in fata trecatorilor din jurul nostru, atunci iubirea noastra se va face simtita.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.05.2012, 12:37:35
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

De aceea Il iubim pe Dumnezeu mai mult decat orice sau oricine.

"Noi am cunoscut dragostea Lui prin aceea ca El Si-a dat viata pentru noi..." (1Ioan 3:16)

"Noi Il iubim, pentru ca El ne-a iubit intai." (1Ioan 4:19)

Spre deosebire de Dumnezeu care ne-a iubit si ne iubeste neconditionat si fara sa avem vreo vrednicie, noi oamenii avem datoria sfanta de a ne depasi conditia noatra fireasca, pamanteasca de a iubi conditionat si sa ne asemenam tot mai mult Firii Sale dumnezeiesti. Sa ajungem sa iubim nu doar ce ne este usor sa iubim (un sot, un copil, un parinte, un bun si saritor prieten) ci mai ales ceea ce ne este greu si chiar imposibil sa iubim (un vrasmas, un dusman, un raufacator). Atunci vom putea spune ca a luat Hristos chip in noi. Atunci vom putea fi numiti fii ai Luminii si copii ai Celui PreaInalt.

Asadar, sa ne ajute Bunul Dumnezeu ca sa se implineasca in noi porunca lui Hristos: "Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit." (Matei 5:48)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.05.2012, 12:48:29
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
De aceea Il iubim pe Dumnezeu mai mult decat orice sau oricine.

"Noi am cunoscut dragostea Lui prin aceea ca El Si-a dat viata pentru noi..." (1Ioan 3:16)

"Noi Il iubim, pentru ca El ne-a iubit intai." (1Ioan 4:19)

Spre deosebire de Dumnezeu care ne-a iubit si ne iubeste neconditionat si fara sa avem vreo vrednicie, noi oamenii avem datoria sfanta de a ne depasi conditia noatra fireasca, pamanteasca de a iubi conditionat si sa ne asemenam tot mai mult Firii Sale dumnezeiesti. Sa ajungem sa iubim nu doar ce ne este usor sa iubim (un sot, un copil, un parinte, un bun si saritor prieten) ci mai ales ceea ce ne este greu si chiar imposibil sa iubim (un vrasmas, un dusman, un raufacator). Atunci vom putea spune ca a luat Hristos chip in noi. Atunci vom putea fi numiti fii ai Luminii si copii ai Celui PreaInalt.

Asadar, sa ne ajute Bunul Dumnezeu ca sa se implineasca in noi porunca lui Hristos: "Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit." (Matei 5:48)
Intradevar, trebuie sa ajugem la acea iubire neconditionata. Pana acolo, cautam drumul, si cerem indicatii de la Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce urasc RELIGIA, dar il iubesc pe IISUS bob2909 Generalitati 1 28.08.2012 22:28:23
Romania,te iubesc? tigerAvalo9 Generalitati 16 28.02.2012 22:53:44
Romania te iubesc !!! Laura19 Generalitati 61 11.06.2011 18:33:48
Noapte buna ,va iubesc iustin10 Generalitati 38 07.11.2010 02:04:21
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07