Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2012, 20:05:20
Miroslav Miroslav is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2012
Mesaje: 10
Implicit Am nevoie de un sfat

Cu ceva timp in urma m-am despartit de prietena mea.Mi-a gasit in calculator poze cu alte fete,descarcate de pe facebook.De aici a inceput raceala ei.Oricum nu a fost numai asta.Am avut o reactie urata,am dat cu piciorul in calculator.Oricum,ceva nu mergea in relatie.Ea a decis ca e mai bine sa punem punct.Eu am negat ca pozele sunt ale mele,am zis ca sunt ale nepotului meu.I-am explicat ca o iubesc pe ea si de ea imi place etc.Oricum,am mintit.Ne vedem dupa ceva timp vorbim,ea imi aminteste de poze,eu tac si ii zic ca imi pare rau,cumva am recunoscut.Dar ne mai vedem odata,acasa la ea,reluam subiectul relatiei,motivele,etc.,si ajungem la poze iar.Eu incerc sa ii explic,intelege,in sfarsit,dar eu zic:"sunt doar niste poze cu niste fete cu care nu am nicio o treaba,nu m-am intalnit cu ele,tu imi placi,nu stiu ce cautau la mine in calculator,e vina mea,pozele nu inseamna nimic pentru mine",pana aici nicio minciuna,dar zic:"pozele nu au legatura cu mine".Aici am mintit,dar se poate interpreta,nu?Oricum,pare se ca m-a iertat in legatura cu asta,dar ma macina faptul ca am mintit.Sa-i spun verde in fata,adica adevarul?Am impresia ca asta ma impiedica si voi fi iertat daca ii spun verde in fata?Ma caiesc pentru tot,stiu ca Dumnezeu ma va ierta.Este necesar sa ii spun:"Da pozele au fost ale mele";cu toate ca ar fi deranjant pentru ea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.08.2012, 20:17:59
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

da eu cred ca si-a dat seama si fara sa-i spui,dar pentru orice eventualitate poti sa-ti mai ceri scuze....

dar totusi tind sa cred ca nu ai postat unde trebuie
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.08.2012, 22:03:22
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate uneori e bine sa te gandesti cu atentie la rezultatele posibile ale deciziei pe care doresti sa o iei. Daca banuiesti ca se va deschide o rana pentru ea, poate ar fi mai bine ca inainte sa te rogi o vreme lui Dumnezeu sa-i lumineze mintea, sa inteleaga cu adevarat ca ea este pentru tine importanta si abia apoi, dupa o vreme, cand simti ca sufletul ei este impacat, sa-i marturisesti greseala ta. Daca si ea este credincioasa, nu cred ca va fi o problema deosebita.
Oricum, usurarea unui suflet prin ranirea altuia este o situatie care ridica intrebari. E delicata problema, poate ar fi mai util sa intrebi un parinte duhovnic sau un parinte de la biserica la care mergi.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2012, 22:32:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Intrebarea e: care e adevarul pana la urma?
Poate nu-l (mai) stii nici tu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.08.2012, 23:33:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Obligația de fidelitate nu implică să nu fotografiați fete. Altfel spus, faptul că le-ați făcut nu înseamnă încălcarea datoriei de fidelitate, în măsura în care ea există față de prietena dv (ați făcut un jurământ în acest sens, practic o angajare, adică un fel de logodnă non-formală). Dacă nu ați făcut un asemenea legământ, atunci a fotografia fete este cel mai normal lucru din lume, câtă vreme dv sunteți în "dating time", adică la vârsta căutării perechii.
Dar, mințind ați făcut rău. O minciună perfect inutilă, ca majoritatea minciunilor. Ce simplu era să-i fi spus din prima și ce complicat e acum ! O minciună cheamă pe alta, un păcat cheamă pe altul. Ieșiți din acest cerc. Ieșirea din cerc, sau, mai bine spus din toboganul și robia minciunilor se face, având în vedere că e vorba de o înrobire spirituală, prin mijloace spirituale. Acestea sunt pocăința, hotărârea de a nu mai minți și spovada.
În ceea ce privește dacă ei să-i spuneți sau nu că sunteți nu numai deținătorul pozelor, ci autorul lor, ascultați ce vă va spune duhovnicul.

În Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2012, 01:02:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miroslav Vezi mesajul
Cu ceva timp in urma m-am despartit de prietena mea.Mi-a gasit in calculator poze cu alte fete,descarcate de pe facebook.De aici a inceput raceala ei.Oricum nu a fost numai asta.Am avut o reactie urata,am dat cu piciorul in calculator.Oricum,ceva nu mergea in relatie.Ea a decis ca e mai bine sa punem punct.Eu am negat ca pozele sunt ale mele,am zis ca sunt ale nepotului meu.I-am explicat ca o iubesc pe ea si de ea imi place etc.Oricum,am mintit.Ne vedem dupa ceva timp vorbim,ea imi aminteste de poze,eu tac si ii zic ca imi pare rau,cumva am recunoscut.Dar ne mai vedem odata,acasa la ea,reluam subiectul relatiei,motivele,etc.,si ajungem la poze iar.Eu incerc sa ii explic,intelege,in sfarsit,dar eu zic:"sunt doar niste poze cu niste fete cu care nu am nicio o treaba,nu m-am intalnit cu ele,tu imi placi,nu stiu ce cautau la mine in calculator,e vina mea,pozele nu inseamna nimic pentru mine",pana aici nicio minciuna,dar zic:"pozele nu au legatura cu mine".Aici am mintit,dar se poate interpreta,nu?Oricum,pare se ca m-a iertat in legatura cu asta,dar ma macina faptul ca am mintit.Sa-i spun verde in fata,adica adevarul?Am impresia ca asta ma impiedica si voi fi iertat daca ii spun verde in fata?Ma caiesc pentru tot,stiu ca Dumnezeu ma va ierta.Este necesar sa ii spun:"Da pozele au fost ale mele";cu toate ca ar fi deranjant pentru ea?
Oare ce te nemulțumește mai tare?
Deranjul ei sau deranjul tău față de tine însuți? Ești orgolios, nu-i așa?

Dacă îi vei spune că tu ești de vină pentru pozele acelea, atunci te vei reabilita în ochii tăi, dar n-ai vrea să se supere din nou.
Dacă nu-i vei spune nimic, vei avea mereu în minte cât de ”sincer” ești, adică adevărul te va mustra; oare cu care imagine din cele două nu poți ”coabita”?



P.S.Mi-e teamă că dacă te vei spovedi duhovnicului, adică dacă-ți vei ”descărca” conștiința, te vei uita mai apoi la alte poze, dar nu le vei mai copia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.08.2012, 01:26:04
Miroslav Miroslav is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2012
Mesaje: 10
Implicit

AlinB,adevarul e ca eu le-am descarcat.
Mihnea Dragomir,am avut o relatie serioasa cu ea timp de 3 ani si am avut planuri.Eram doar detinatorul pozelor nu si autor.
Demetrius,nu vreau sa o indepartez mai rau,oricum i-am demonstrat ca o iubesc si i-am oferit afectiune.Chestia e ca pune la suflet tot.Oricum,penultima data cand ne-am vazut mi-a pomenit de poze si nu am zis nimic doar ca regret,imi pare rau,ca nu am nicio legatura cu fetele acelea si ca nu am inselat-o.Iar in ultima noastra intalnire se pare ca a inteles,singurul lucru ce i-am spus,si nu trebuia,e ca nu am legatura cu pozele,ea m-a intrebat retoric si am tacut,semn ca sunt vinovat si recunosc.De fapt asta i-am si zis la inceputul discutiei.S-a lamurit problema,dar am vrut un sfat in legatura cu faptul:sa zic tot de la A la Z sau nu mai e necesar?Oricum,nu o mai mint.Am vrut sa stiu daca zicand la spovedanie mi se iarta fara sa ii mai zic ei chiar daca am recunoscut(dar am intors-o un pic,sa-i arat ca pozele sunt nimic),m-a iertat si problema s-a lamurit?N-as vrea sa deschid ranile.Oricum ma caiesc,o sa ma spovedesc si nu mai mint.Cred ca e de ajuns.O sa intreb si duhovnicul.Oricum de descarcat poze"m-am lecuit".Am primit sfaturi bune de la voi si va multumesc.Promit ca la urmatorul subiect deschis nu o sa mai fie asa de complicata problema ca si eu am ametit:)
Doamne ajuta!

Last edited by Miroslav; 24.08.2012 at 02:06:39.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2012, 11:27:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si totusi, de ce le-ai descarcat?

"ai avut" planuri? ce fel de?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.08.2012, 13:10:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In momentul in care inseli increderea cuiva, ranesti. Rana se vindeca sau nu, depinde cat e de tumefiata zona, ca sa vorbim in termeni medicali.

Ca sa o recastigi, trebuie sa vada la tine o schimbare de profunzime. Superficialitatea sentimentelor are si un pret. Dar poate ca acesta este testul iubirii voastre.

Cautati-va acelasi duhovnic si casatoriti-va, daca treceti acest test.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.08.2012, 15:03:08
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Miroslav,vezi ca prin arhiva acestui site(Articole de la utilizatori>Colaboratori) se gasesc articole scrise de doi tineri preoti(daca am inteles eu bine):Marius Matei si Alin Cristian Preotu.Desi poate dau senzatia de subiectivism(paleta celor pe care ii apreciez este mult mai larga dar am ales subiectiv)eu ti-as recomanda,cand ai tu timp,sa citesti ce scriu acesti oameni pentru ca merita asa ceva si vei gasi multe raspunsuri care,cred eu,iti vor fi de folos.Doamne ajuta!+
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
am nevoie de un sfat mariuca92 Homosexualitatea 91 26.04.2010 18:01:53
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 15:29:03
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32