Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.10.2005, 20:11:40
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

despre lacrimile cele bune
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2005, 19:20:17
andu_81 andu_81 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Mesaje: 9
Implicit

sunt curios cati dintre noi varsa lacrimi,atunci cand merg la sfanta taina spovedaniei,sau cati spun rugaciuni de luminare si iertare a pacatelor inainte de aceast sfanta taina...eu foarte rar am reusit sa fac aceasta....poate chiar niciodata....de aceea eu cred ca primul pas spre pocainta este realizarea...ca am gresit....iar spovedania ar trebui sa fie cel putin odata pe samtamana..... la laici,iar preotii si mai des...............
cu smerenie
andu
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2005, 14:17:42
carmen carmen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.10.2005
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andu_81
sunt curios cati dintre noi varsa lacrimi,atunci cand merg la sfanta taina spovedaniei,sau cati spun rugaciuni de luminare si iertare a pacatelor inainte de aceast sfanta taina...eu foarte rar am reusit sa fac aceasta....poate chiar niciodata....de aceea eu cred ca primul pas spre pocainta este realizarea...ca am gresit....iar spovedania ar trebui sa fie cel putin odata pe samtamana..... la laici,iar preotii si mai des...............
cu smerenie
andu
Da, intradevar putini sunt cei care varsa lacrimi la Sfnta Spovedanie si nu numai acolo, ci si la rugaciune.Spovedania trebuie facuta foarte des, deoarece odata cu trecerea timpului pacatele sunt acoperite de uitare si nu le mai consideram, sau nu ne mai aducem aminte de ele atunci cand ne spovedim mai tarziu de o luna. Spun o luna pentru ca a fost o perioada cand ma spovedeam lunar si era bine.Lacrimile vin atunci cand ne doare intradevar pentru tot ce facem, pentru cele mici si pentru cele mari, atunci cand primim lucrurile asa cum sunt ele, ca ingaduite de Dumnezeu,atunci cand ne amintim ca suntem trecatori aici pe pamant si ca va veni momentul judecatii, atunci cand iubim cu adevarat."De mi-as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am NIMIC NU SUNT" Cu dragoste Carmen
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2005, 14:20:18
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
despre lacrimile cele bune
Eu as vrea sa aflu care este modul corect de a discerne intre "lacrimile cele bune", si lacrimarea din concupiscenta (placere!), ipocrizie, nesinceritate........etc.?????????
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2006, 23:48:46
Ion
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

prima data cand mi-a parut rau pentru ce am facut a fost dupa ce am fost in acea secta ce nu mi-a dat pace atatia ani.Mi-am dat seama ca nu se mai putea.Dupa ce am violat acea femeie cu inca 3 mebrii din secta am zis PANA AICI!!Am fost sa ma spovedesc si am marturisit absolut tot.Atunci am varsat primele lacrimi de cainta.Pur si simplu strigam la Dumnezeu "Multumesc Doamne ca ai ridicat aceasta piatra de pe umerii mei"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2006, 11:09:11
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
despre lacrimile cele bune
Adevarat, ca sunt si lacrimi care doar par bune!
Si te apuca chiar si la Liturghie! Parintele Galeriu si parintele Cleopa au scris minunat despre discernerea darului lacrimilor!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.04.2006, 17:09:09
Gabriela-Ionela Gabriela-Ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Eu cred ca nu trebuie sa tragem concluzii numai din lacrimi. Desigur ele sunt o caracteristica a pocaintei, dar nu singura. Durerea din inima si suspinul launtric sunt lacrimile launtrice,care sunt mai inalte decat cele exterioare.
Un om a venit la cuviosul parinte Paisie Aghioritul si i-a spus: " Ce aspru sunt Parinte! N-am nici o lacrima! Inima imi este ca o piatra. Ce inima impetrita am! Vai mie!" Desi era foarte sensibil, se simtea foarte aspru pentru ca nu plangea. Suspina insa din adancul inimii lui! Vedeti, acestea sunt tocmai lacrimile launtrice de mai sus de care spuneam si sunt mai inalte decat cele exterioare.
Daca vom merge la spovedit cu inima zdrobita si smerita Dumnezeu nu o va urgisi. Nimeni nu poate sti suspinul si durerea inimii a celui ce merge la spovedit iar lacrimile nu sunt unica modalitate de a arata acest suspin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2006, 18:39:27
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

..depinde de fiecare in parte daca ,atunci cand a facut ceva rau, plange. Unii nu plang ci pur si simplu se simt rau si regreta adanc in interiorul lor ceea ce au facut. Asta nu inseamna ca nu regreta cu adevarat. Nu e nevoie de lacrimi pt ati putea exprima regretul, nu intodeauna.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.08.2006, 12:02:53
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de alexandra
despre lacrimile cele bune
Eu as vrea sa aflu care este modul corect de a discerne intre "lacrimile cele bune", si lacrimarea din concupiscenta (placere!), ipocrizie, nesinceritate........etc.?????????
Concupiscenta = este un termen care se refera absolut la placerea senzual-trupeasca...
Deci nu este corect folosit acest termen ca sinonim al cuvantului "placere" in toate celelalte sensuri ale sale.
Cat despre "lacrimile bune sau rele"...parerea mea este ca nu exista asa ceva...lacrimile vin intotdeauna dintr-o motivatie launtrica ,ele apar ca manifestare a constiintei atat in bucurie cat si in suparare ,cainta ,emotii de tot felul...etc.
Cum apar sau daca apar la unii si la altii in timpul spovedaniei sau cand au facut o anumita fapta ,nu cred ca ar trebui sa ne preocupe si nici nu cred ca avem de unde sa stim cu adevarat ce fac cei de langa noi in acest sens si in respectivele momente...nu putem sti decat ceea ce simtim noi si cum ne manifestam noi in acele momente ,iar ceea ce fac altii vedem ,de fapt si din pacate ,prin si din prisma noastra...de aceea avem usor tendinta sa spunem :"unii fac asa ,simt asa..." ,realitatea fiind ca noi suntem cei care facem si simtim in acel fel... ne place insa mai mult sa spunem despre gradina altuia decat despre propria curte...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.11.2006, 16:19:43
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prima spovedanie "adevarata" a fost inecata cu lacrimi. Plingeam cu atitea lacrimi, incit nu mai puteam sa vorbesc. Pur si simplu stateam in genunchi in fata preotului si plingeam, iar el se uita la mine si astepta ca eu sa termin pentru a spune si ce aveam pe inima.
Nu voi uita niciodata acea spovedanie. Atunci am plins cel mai mult.
Au trecut ceva ani de atunci.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ceausescu-ura sau lacrimi?26 ianuarie se naste un mit iulyaan Generalitati 334 24.08.2013 12:30:16
Sfantul simeon noul teolog cateheze 05, pocainta si lacrimi ii tunadd Pocainta 3 24.11.2011 18:56:42
Lacrimi de tata Rodica50 Intrebari utilizatori 7 28.10.2010 13:51:05
O mama disperata va roaga cu lacrimi in ochi sa ii ajutati baiatul diannaalex Umanitare 5 23.06.2010 09:05:36
Lacrimi=Dar NiCcoleta Pocainta 10 15.04.2007 13:07:55