Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.08.2015, 20:59:12
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
Este depresiv... grav, deja cred ca e cronic
Nu stie ce e cu el, ne intreaba pe toti ce sa faca el cu viata lui.... si alte intrebari tampite. orice raspunsuri ii dam, el repeta in continuare aceleasi intrebari.
Avea pana de curand o viata normala: loc de munca stabil, sotie, prieteni.... se pare ca o sa le piarda in curand pe toate.... i-a innebunit de cap inclusiv pe parintii lui.
A avut si o tentativa de sinucidere, a fost si internat, a urmat un tratament specific si parea ca incepe sa isi revina. A renuntat insa din proprie initiativa la tratament si a luat-o iar pe campii. Dupa multa munca de lamurire, a reluat de curand tratamentu, dar pare ca nici ala nu isi mai face efectul... sau poate dureaza mai mult...
Oricum, pastilele nu ar fi decat o solutie temporara. Ma gandesc ca poate o discutie cu un preot cu har ar putea sa il readuca pe drumul normal. Daca cunoasteti vreunul....
Rugati-va voi (prieteni, sotie, parinti) neincetat pentru el, cu puterea rugaciunii voi il puteti readuce la drumul normal. Pentru cei ce sufera de boli psihice de folos poate fi Acatistul Sf Gherasim Kefalonitul. Cereti ajutor Maicii Domnului si Sfintilor dragi si veti izbuti, implicit sa gasiti un preot potrivit cautarilor.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.08.2015, 00:25:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
Bravos mai filozofi de doi bani!
Eu am pus o intrebare simpla si la subiect si voi ati inceput sa bateti campii.
A fost la preotu de cartier de cand a inceput sa aiba probleme si i-a zis sa se duca la doctor. E greseala mea ca m-am gandit la varianta asta, probabil ca toti preotii din ziua de azi sunt buni doar sa ceara bani.... si cu enoriasi ca voi, afacerile sunt asigurate.
1. Nu prea era la obiect
2. Te-ai ofuscat ca rwpede si te-ai dat de gol
Daca a fost deja la preot, si tu aveai deja parerea asta despre preoti, e rost mai avea sa deschizi topicul?
Iar daca ce sa faci cu viata ta e o intrebare tampita pentru "prietenii" tai cum sa nu o iei razna..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.08.2015 at 00:28:27.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.08.2015, 09:57:58
stiucarul stiucarul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2015
Mesaje: 8
Implicit

Nu este interesat sa ia calea bisericii, s-a dus tot la sfaturile noastre.
Macar noi am reusit sa acceptam ca suntem depasiti de situatie, dar voi se pare ca nu prea puteti sa concepeti asa ceva (o parte dintre voi, nu e cazul tau Yasmina si a altor cativa care au avut raspunsuri decente)
Nu vreau sa o mai lungesc, asa ca pe scurt: nu v-am cerut parearea voastra personala referitoare la caz, pentru ca am incercat si noi sa discutam cu el pe toate partile... si ca sa va explic toate amanuntele cazului si a discutiilor noastre...... deci v-am rugat doar daca imi puteti recomanda un preot cu har, sau poate este doar o iluzie a mea ca ar mai putea sa existe asa ceva?

Last edited by stiucarul; 25.08.2015 at 10:01:08.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.08.2015, 10:08:38
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
deci v-am rugat doar daca imi puteti recomanda un preot cu har, sau poate este doar o iluzie a mea ca ar mai putea sa existe asa ceva?
Du-te frate la orice biserica si o sa gasesti cat har vrei tu in orice preot.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.08.2015, 11:10:22
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

stiucarul, daca el nu vrea sa ia calea bisericii, degeaba gasesti si 100 de preoti cu har; nu vei rezolva nimic. ar trebui sa il indrumati acum pe calea medicului, daca chiar tineti la el; pentru ca nu poti obliga pe nimeni sa faca ceva, daca el nu vrea, iar medicul e tot ce i-a ramas pe moment.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.08.2015, 11:41:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stiucarul Vezi mesajul
Nu vreau sa o mai lungesc, asa ca pe scurt: nu v-am cerut parearea voastra personala referitoare la caz, pentru ca am incercat si noi sa discutam cu el pe toate partile... si ca sa va explic toate amanuntele cazului si a discutiilor noastre...... deci v-am rugat doar daca imi puteti recomanda un preot cu har, sau poate este doar o iluzie a mea ca ar mai putea sa existe asa ceva?
Toti preotii au har, in ceea ce trebuie sa faca. Tu vrei sa spui un duhovnic mai imbunatatit. Puteti merge la o manastire, de exemplu Manastirea Dervent e in jud. Constanta. Acolo sunt si niste cruci care se spune ca vindeca si boli grave. De asemenea, e si un izvor cu apa sfintita. Plus calugari cu care puteti discuta. Despre cruci: http://www.etno.ro/minuni-sfinte/378...oli-grave.html
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.08.2015, 19:45:44
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
stiucarul, daca el nu vrea sa ia calea bisericii, degeaba gasesti si 100 de preoti cu har; nu vei rezolva nimic. ar trebui sa il indrumati acum pe calea medicului, daca chiar tineti la el; pentru ca nu poti obliga pe nimeni sa faca ceva, daca el nu vrea, iar medicul e tot ce i-a ramas pe moment.
Nu stiu ce sa zic despre medicii din Romania.Personal sunt foarte dezamagita. Daca trebuie sa ajung la doctor pentru o treaba mai serioasa, pur si simplu imi e teama.Am avut de-a face destul de des cu ei, in ultimii ani,prin intermediul familiei mele.Si am vazut din propria noastra experienta ca sunt medici care te pot imbolnavi mai tare sau chiar poti muri, din cauza neglijentei lor.Despre atmosfera din spitale, ce pot sa zic, dezastru.Am stat cateva zile la terapie intensiva cu cineva si nu am putut sa nu observ indiferenta ,nepasarea si chiar ironia cu care sunt tratati uneori oameni grav bolnavi, speriati de gandul mortii.Nu sunt toti asa, am intalnit si medici dedicati cu trup si suflet profesiei, si aceia sunt cei mai buni, recunoscuti si respectati ca atare.Insa s-ar putea sa fie cam putini.

Nu vreau sa ma gandesc la ce evolutie ar putea avea o persoana cu depresie, sau orice altceva, ajunsa pe mana unui astfel de medic nepasator.E important si el, mai ales tratamentul, dar sa nu se rezume doar la asta. Totul pleaca de la dezordinea afectiva.Cine poate ajuta mai bine aici, decat un bun duhovnic?

Pentru Stiucariul: am citit pe net despre parintele Ilarion Dan, de la Biserica "Izvorul Tamaduirii", Crucea, jud.Constanta.Am gasit un reportaj despre dansul, cred ca este un duhovnic bun.Cred ca ar fi bine ca prietenul tau, la orice duhovnic ar ajunge( cineva mai in varsta, cu experienta), sa isi deschida sufletul.Sa povesteasca toata suferinta si lupta lui si sa ceara ajutor, sa nu se rezume la o simpla spovedanie.Sa marturiseasca ca se simte sfarsit si obosit de tot, si ca are nevoie de ajutor.Eu asa as face.Sau as merge cateva zile la o manastire(o saptamana, poate doua).Si as vorbi cu duhovnicul de acolo, si i-as spune ca nu stiu ce sa fac cu viata mea, ca sunt lipsita de vointa. Si cum sa incep sa fac ordine si de unde?Dar prietenul tau trebuie sa si vrea.Doamne ajuta!

Last edited by alex190; 25.08.2015 at 19:50:45.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.08.2015, 20:34:39
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Nu stiu ce sa zic despre medicii din Romania.Personal sunt foarte dezamagita. Daca trebuie sa ajung la doctor pentru o treaba mai serioasa, pur si simplu imi e teama.Am avut de-a face destul de des cu ei, in ultimii ani,prin intermediul familiei mele.Si am vazut din propria noastra experienta ca sunt medici care te pot imbolnavi mai tare sau chiar poti muri, din cauza neglijentei lor.Despre atmosfera din spitale, ce pot sa zic, dezastru.Am stat cateva zile la terapie intensiva cu cineva si nu am putut sa nu observ indiferenta ,nepasarea si chiar ironia cu care sunt tratati uneori oameni grav bolnavi
Noi romanii suntem priceputi la toate, in toate ne bagam cu sfaturi si judecati; suntem medici, mecanici, arhitecti, politicieni, parinti exceptionali, psihologi, etc. in locurile altora suntem excelenti, doar in propriile profesii si in propria viata nu ne prea descurcam.
Te-ai pus vreodata in locul unui medic incercand sa vezi lucrurile din unghiul lui? Ai tu idee cum e sa lucrezi cu "viata", cu lipsa de comunicare a pacientilor, cu zeci de oameni suferinzi intr-o zi? Toti pacientii suferinzi si apartinatorii lor sunt nerabdatori, speriati, au senzatia ca ei sunt in cazurile cele mai grave si urgente. De aici si dezamagirea.
Oricum, mi se pare jignitor sa generalizezi asa.
Iar la terapie intensiva nu stiu cine si unde te lasa sa stai cateva zile daca nu esti pacient. Accesul e restrictionat.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.08.2015, 21:15:06
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Noi romanii suntem priceputi la toate, in toate ne bagam cu sfaturi si judecati; suntem medici, mecanici, arhitecti, politicieni, parinti exceptionali, psihologi, etc. in locurile altora suntem excelenti, doar in propriile profesii si in propria viata nu ne prea descurcam.
Te-ai pus vreodata in locul unui medic incercand sa vezi lucrurile din unghiul lui? Ai tu idee cum e sa lucrezi cu "viata", cu lipsa de comunicare a pacientilor, cu zeci de oameni suferinzi intr-o zi? Toti pacientii suferinzi si apartinatorii lor sunt nerabdatori, speriati, au senzatia ca ei sunt in cazurile cele mai grave si urgente. De aici si dezamagirea.
Oricum, mi se pare jignitor sa generalizezi asa.
Iar la terapie intensiva nu stiu cine si unde te lasa sa stai cateva zile daca nu esti pacient. Accesul e restrictionat.
V-am mai citit postarile de-a lungul timpului si cred ca sunteti o persoana de treaba.Asa ca nu o sa ma supar pentru ce ati spus, desi a sunat un pic rautacios la un moment dat.Probabil sunteti cadru medical si e normal sa reactionati asa.

Am pierdut pe cineva drag, pentru ca un medic incompetent a confundat un infarct cu o indigestie puternica.Desi avea semnele de infarct ca la carte.Asta e doar un exemplu.Era sa o patesc cu copilul meu, tot din pricina unui medic, la fel de priceput.Si as putea sa continui lista.Cu tratament dat copilului, neadecvat pentru varsta lui, pe care din cauza ca mi l-a vomat in continuu am ajuns la alt medic, care s-a crucit cand a vazut medicamentele.Cu antibiotic puternic dat copilului, fara ca macar sa puna mana pe el, sa il controleze.A fost suficient sa ii spun ca ii curgea ureche.Bafta noastra ca am ajuns dupa aia si la O.R.L. , unde mi s-a spus ca nu cumva sa ii dau antibiotic, pentru ca are doar o eczema.Vedeti diferenta?Un medic bun se intereseaza, controleaza, face teste, analize etc.Unul nepasator te expediaza repede, fara sa isi dea macar minimul de interes.Imi mentin parerea: daca e sa ajung la medic(mai ales cu copilul), va spun din toata inima- imi e frica.Asta e realitatea, fie ca va place, fie ca nu.Am fost in afara tarii cativa ani.Nici nu se compara felul in care esti tratat, sfatuit, verificat, in care pretuita viata omului. Nu cunosc cauza, dar asta e realitatea.Si da, am stat la Terapie Intensiva cateva zile, aproape toata ziua, ba chiar si noaptea.Credeti ca mint?De ce as face -o?

Repet, sunt si medici care isi iubesc profesia si sunt cei mai buni, tot respectul!Dar raportat la total, sunt putini.Medicina s-a transformat intr-o afacere, ca toata lumea in care traim, de fapt.Da, au si ei greutatile lor,intra-devar.Fiecare profesie are, fiecare om din lumea asta.Asta e, nu are rost sa dam vina unii pe altii.Dar vazand mizeria din spitale, dezumanizarea la care se ajunge, uneori(cam de multe ori), sper din toata inima sa nu mai calcam prea curand pe acolo, nici eu, nici vreunul dintre ai mei.

Last edited by alex190; 25.08.2015 at 21:56:16.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.08.2015, 22:31:33
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Imi pare rau ca ati trecut prin astfel de experiente nefericite. Nu am vrut sa va jignesc insa imi ies cumplit din fire cand remarc generalizari de genul medicii sunt nu-stiu-cum, preotii sunt asa, profesorii asa, si asa mai departe. Spitalele sunt cum sunt dar oare din vina medicilor? Nu e oare vorba de bugetul alocat de stat pentru amenajarea si intretinerea spitalelor?
Nu sunt medic si nici pe aproape dar am toata admiratia pentru medici. Poate sunt mai visatoare si nerealista dar mereu am avut incredere in capacitatile celor cu care am interactionat. Si auzind tot felul de povesti m-am intrebat mie de ce nu mi se intampla, ci doar altora. O singura data am asistat la o complicatie a unei operatii de apendicita, foarte urat, insa a fost vina pacientului care nu a respectat indicatiile post operatorii.
Acum cativa ani o persoana apropiata a facut comotie cerebrala. Putea sa evite daca facea tratament pt tensiune mare insa a decis ca e mai desteapta ca medicul care a consultat-o. Dupa cateva saptamani a facut comotie si a intrat in coma, a fost operata de urgenta, familia in disperare a cadorisit medicul cu 700 euro sperand ca poate fi salvata. A murit. M-a impresionat medicul pt ca a chemat familia si a restituit cadoul.
Pe mine personal daca ma nemultumeste serviciul primit caut altul, mai cer pareri. Insa nu-mi permit sa spun ca majoritatea frizerilor tund anapoda doar pt ca unul a esuat la parul meu. Poate nici explicatiile mele nu au fost clare.
Imi cer inca o data scuze, nu am vrut sa va supar, nu o luati personal, doar ma alarmeaza foarte tare etichetarile si generalizarile.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare