Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 29.10.2016, 18:56:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit asistăm la pocirea „științifică” a limbii române ?

Am și eu nelămurirea din ce autoritate academică oficială a invățat cineva, profesor, student sau masterand că următoarele cuvinte se scriu legat;

Așadar, de ce printr-o s-ar scrie printro, într-o s-ar scrie întro, dintr-o - dintro, într-un și dintr-un iarăși legat ?

Conform Dicționarului Ortografic Ortopedic și Morfologic al Limbii Române, ediția a II-a revizuită și adăugită, tipărită de Academia Română, Institutul de Lingvistică Iorgu Iordan -Al. Rosetti, la Universul Enciclopedic Gold, București, 2011 doar nicio si niciun se scriu legat! dacă aceasta e regula oficială și nu alta, înseamnă că formele celelalte sunt agresiuni la adresa limbii române.

Menționez că această versiune NU recunoaște nici măcar alternativ cele două variante, deși pentru uzul analfabetic al majorității poporului anumite cuvinte se consemnează alternativ, întrucât limba fiind vie, e într-o continuă modificare după uzul majoritar.

Exisă o altă ediție a DOOM, mai nouă decât cea din 2010, editia a II-a, revizuită și adăugită, care să instituie o altă regulă ortografică ?

Problema e mult mai dăunatoare decât pare la prima vedere, dacă din mediul universitar există profesori și absolvenți care scriu așa considerând că scriu la zi cu norma academică și NU există o atare normă de la Institutul de Lingvistică (deci nu gazeta de sud sau postări pe un alt forum), înseamnă că ei de pe piedestalul științific împing intrarea în uzul comun a unor forme barbarice, care vor modifica regulile de ortografie pe măsură ce vor fi imitați de cât mai mulți și pe măsură ce oamenii certați cu limba română vor înceta să se mai corecteze considerând ca scriu... universitar și eventual agramații vor perpetua și alte ortografii strâmbe.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2016, 20:06:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

S-au deschis, evident, dintr-o eroare tehnică, trei clone ale topicului de față. Propun să rămânem la acesta, având în vedere că diacriticele apar corect.
Apropo de asta, s-ar putea ca ele să apară ciudat din pricină că ai editat topicul ulterior fără să folosești funcția „advanced”.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2016, 20:06:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Cine sunt acei „științifici”, vorba prietenului nostru, care scriu fără cratimă?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2016, 20:35:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
S-au deschis, evident, dintr-o eroare tehnică, trei clone ale topicului de faČ›ă. Propun să rămânem la acesta, având în vedere că diacriticele apar corect.
Apropo de asta, s-ar putea ca ele să apară ciudat din pricină că ai editat topicul ulterior fără să foloseČ™ti funcČ›ia „advanced”.
Ok, pe viitor nu voi mai edita topicul/threadul il las asa cum e, nu mai pun diacritice si editez dupa ca nu ma pricep , in cazul de fata topicul asta are o eroare oribila pe care mi-o asum din graba, anume ortoepic devine ortopedic am vazut ulterior postarii.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cine sunt acei „știinČ›ifici”, vorba prietenului nostru, care scriu fără cratimă?
Uite un exemplu :

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iar de "feedback" nu-mi pasă. Am căutat să fiu pe placul lui Hristos, nu al oamenilor. Oricum nu poţi mulţumi pe toţi, dar dacă cauţi să mulţumeşti întro cât mai bună măsură pe Domnul, ai reuşit ceva. Toţi care fac aşa.
Nu e nicidecum singurul om care a studiat si care il foloseste, Igor chiar scrie corect in limba romana si nu ar fi scris asa daca nu era convins ca scrie bine.
Si probabil de la cineva de la catedra o fi aflat ca e corect asa, altfel n-ar fi folosit versiunea întro legat, zic eu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.10.2016 at 20:39:51.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2016, 21:37:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Igor face multe greș™eli de gramatică în general. Uneori s-a întâmplat să nu le mai facă ș™i m-a surprins plăcut. Dar mă tem că aceeaș™i lipsă de atenț›ie sau de rigurozitate o are ș™i în ceea ce priveș™te teologia, unde nu o dată i s-a atras atenț›ia asupra greș™elilor de înț›elegere, de interpretare, de asociere.

Sper să nu ia ca defăimare spusele mele, ci ca pe o critică frăț›ească ș™i utilă, mai ales dacă vorbim ș™i de cercetare teologică, unde fără o critică pertinentă nu se poate înainta. Și e bine că este așa, căci altfel ne-am mândri că realizăm singuri mult-puținul pe care-l facem.

De altfel, greș™eala de mai sus i-am semnalat-o ș™i eu (după Penticostalul), iar el a argumentat-o cu niș™te trimiteri care susț›ineau de fapt contrariul.

P.S. Poate nu-i bine spus că face multe greșeli, ci câteva, pe care le repetă de multe ori; cum ar fi: punerea virgulei între subiect și predicat; conjugarea verbului a fi, respectiv a ști; și cea semnalată de tine cu întro și întrun.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 29.10.2016 at 23:51:49.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.10.2016, 22:12:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Igor face multe greČ™eli de gramatică în general. Uneori s-a întâmplat să nu le mai facă Č™i m-a surprins plăcut. Dar mă tem că aceeaČ™i lipsă de atenČ›ie sau de rigurozitate o are Č™i în ceea ce priveČ™te teologia, unde nu o dată i s-a atras atenČ›ia asupra greČ™elilor de înČ›elegere, de interpretare, de asociere.

Sper să nu ia ca defăimare spusele mele, ci ca pe o critică frăČ›ească Č™i utilă, mai ales dacă vorbim Č™i de cercetare teologică, unde fără o critică pertinentă nu se poate înainta.

De altfel, greČ™eala de mai sus i-am semnalat-o Č™i eu (după Penticostalul), iar el a argumentat-o cu niČ™te trimiteri care susČ›ineau de fapt contrariul.
Daca recitesc tot firul motivele pentru care vreau sa ma calugaresc,cred ca mai gasesc niste intro si printro, astea sunt greseli de obisnuinta nu de neatentie sau care scapa vederii din cauza oboselii si oricarui om ca si eu gresesc din moment ce tot editez.

Oricum ideea e daca apare asa ceva in vreo teza stiintifica, care se presupune ca a avut un coordonator si nu odata ci frecvent, ca se poate intampla sa scape cate ceva, din oboseala un cuvant gresit in teza finala.

Sper sa nu scrie asa si in teza de licenta, oricum greseala gramaticala nu afecteaza in mod dramatic la nivel duhovnicesc, mai ales daca e neintentionata, ci la nivelul gramaticii generale cand se va scoate DOOM 3, daca devin scrise des asa de tot mai multi oameni cu aprobarea celor invatati.

Totusi poate conta gramatica si duhovniceste
Apropo de cum se scrie corect teologic deofiinta legat sau de-o-fiinta, aici am inteles de la cineva ca deofiinta legat ar fi corect pentru a accentua pe Dumnezeu Treime in Unime si Unime in Treime.


Dar nu sunt lamurit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.10.2016 at 22:16:25.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.10.2016, 22:23:54
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Aș™a am găsit ș™i eu în ce am citit: Treimea cea deoființ›ă. Dar se poate scrie ș™i de o ființ›ă, atunci când spunem, spre exemplu, Fiul este de o ființ›ă cu Tatăl.

După cum ș™i niciun, nicio se scriu uneori împreună iar alteori despărț›it. Ex: „€žNiciun om nu era de faț›ă.”€ť Dar la întrebarea: „€žErau de faț›ă un om sau doi oameni?”€ť Răspunsul vine: „€žNu era nici un om, nici doi oameni; erau trei.”€ť

Totuș™i, normele gramaticale sunt niș™te convenț›ii, bazate pe logică, făcute ca să comunicăm cât mai bine între noi. Unii au găsit o justificare în a scrie cu î, alț›ii cu â ș™i cei din urmă au avut câș™tig de cauză la Academie, fără a fi neapărat mai îndreptățiț›i. Dar ca să existe o unitate, am adoptat regula cei mai mulț›i dintre noi.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 29.10.2016 at 22:30:59.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.10.2016, 22:29:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
AČ™a am găsit Č™i eu în ce am citit: Treimea cea deofiinČ›ă. Dar se poate scrie Č™i de o fiinČ›ă, atunci când spunem, spre exemplu, Fiul este de o fiinČ›ă cu Tatăl.

După cum Č™i niciun, nicio se scriu uneori împreună iar alteori despărČ›it. Ex: „Niciun om nu era de faČ›ă.” Dar la întrebarea: „Erau de faČ›ă un om sau doi oameni?” Răspunsul vine: „Nu era nici un om, nici doi oameni; erau trei.”
Corect tot ce zici dar pana la DOOM2 nu cred ca exista nici forma niciun si nicio scrisa asa legat, am auzit la un ziarist mai demult ca degeaba vorbesc corect doar 5 milioane de oameni daca restul pana la 19 milioane scriu si citesc cu greseli avand impresia ca ortografia lor e corecta, limba e vie si se schimba dupa cum vorbesc majoritatea, Institutul Lingvistic e constrans sa se raporteze la o realitate.

Deci chiar e o implicatie teologica in a ortografia deofiinta, asa am vazut scris si eu desi unii care stiu bine la limba si literatura romana s-ar putea intreba de ce scrie asa, inseamna ca mi-a zis bine cine mi-a zis.

Iata gramatica poate face si teologie chiar mai departe de a scrie ceva corect in limba dintr-un anumit spatiu cultural.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.10.2016, 22:32:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Inca nu m-am obisnuit cu functiile, e o editare peste o noua dublura, credeam ca se dubleaza comentariul doar cand initiezi threadul nu si cand comentezi pe parcurs si tot editezi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.10.2016 at 22:40:58.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.10.2016, 22:59:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Aici a fost și greșeala mea, că am editat întâi uitând să trec în modul „advanced”. Am corectat ulterior diacriticele.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare