Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 25.03.2009, 14:53:05
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin Vezi mesajul
dupa cate zile se poate intra in Biserica in urma unei realtii intime intre soti?
femeile pot intra in Biserica cu capul descoperit si imbracate in pantaloni?
femeile la ciclu pot intra in Biserica si daca nu care este perioada interzisa?
Restrictia legata de relatiile intime intre soti tine de impartasire: inainte cu o zi sa te impartasesti si o zi dupa sa nu ai relatii intime. De ex : te impartasesti duminica, atunci sambata si luni te abtii.

Femeile trebuie sa-si acopere capul, mai ales cele maritate. Fusta e imbracamintea femeii, nu pantalonii.

In perioda ciclului femeia are restrictie la imparatasit. In rest, nu. Poate intra in biserica, daca stie sa tina igiena.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 27.09.2009, 01:16:33
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu unul nu inteleg de ce e asa mare preocupare pentru tinuta femeii? In zona asta a forumului, cred ca majoritatea firelor de discutie sunt despre asta, desi se numeste "tinuta in Biserica".

Doi la mana, nu inteleg de ce preocuparea despre "tinuta in Biserica", in general!
Adica in Biserica ma imbrac cumva, si in afara ei, altfel? Nu e ipocrizie? Dumnezeu nu ma vede pe strada? La munca? Acasa?

Daca un lucru e bun pentru mine, e bun si luni si marti, si acasa si la serviciu, si in Biserica si in afara ei, si il fac. Daca nu e bun, nu e bun nicaieri si nu-l fac nicaieri. Altfel, as fi un ipocrit si fatarnic.

Cum ar veni adica sa stau la strand in pielea goala [ ma iertati ], dar in Biserica dichisit la costum...
Cum ar veni sa scuip pe strada ca un nesimtit prost crescut, dar in Biserica sa ma dau sfant.
Cum ar fi sa injur de nu mai pot, dar in Biserica sa tac malc si sa par 'cuvios'.

Cum ar fi daca as fi femeie, sa dau 1 kg de 'produse cosmetice' pe mine, sa umblu cu sanii pe afara, pe strada, sa fac sa cada in pacat cu mintea jumatate din Bucuresti, apoi sa imi afirm feminitatea prin asta.... Dar Duminica sa fiu sfanta!
[ Si astfel mi-am dat si eu cu parerea pe final despre singurul subiect pe care-l discutati pe aici; ca de, interesant e numai ce face si zice femeia... unde o fi disparut barbatia adevarata in lumea moderna? ]
Reply With Quote
  #93  
Vechi 27.09.2009, 10:45:44
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
.. unde o fi disparut barbatia adevarata in lumea moderna? ]
ucisa de tehnologie si modernitate
Reply With Quote
  #94  
Vechi 27.09.2009, 12:01:37
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit

La biserica nu trebuie sa mergi ca la teatru ,sa te vada cineva cum esti imbracat.Dumnezeu se uita la inima ta,daca esti cu inima catre El,daca te rogi din inima la El.La biserica mergi sa plangi ,sa te smeresti si sa te caiesti pentru pacatele tale.
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 27.09.2009, 12:13:38
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael Vezi mesajul
Nu gasesc loc/situatie in care "o tinuta decenta" ar fi nepotrivita...
Daca ni s-ar spune ca maine trebuie sa ne infatisam in fata Domnului...n-am mai sti cum sa ne gasim haine potrivite...cat mai decente(ca sa nu-L suparam) si cat mai frumoase, dar nu ne dam seama ca suntem tot timpul in fata Lui...
Cum sa se supere Dumnezeu ca nu suntem imbracati suficient de elegant??!!
Acum ajungem in iad daca nu respectam moda?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #96  
Vechi 27.09.2009, 17:54:54
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Cum sa se supere Dumnezeu ca nu suntem imbracati suficient de elegant??!!
Acum ajungem in iad daca nu respectam moda?
Hai sa mergem la biserica in pantaloni scurti si in maieu nu?

Femeile in fusta scurta mini si cu decolteu, rujate s.a.m.d.

... Halal modernism
Reply With Quote
  #97  
Vechi 02.10.2009, 14:05:18
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Important e sa facem totul din bunavointa si sa ne dam noi seama de ce trebuie asa, sa nu facem din obligatie.
Desi in ziua de azi e cam greu , mai demult femeile umblau cu fusta si "naframa" tot timpul si acasa si la biserica, dar acum fetele opteaza mai des pt pantaloni ca sunt mai comozi, mai caldurosi, etc.......
Cred ca important e sa nu fim extravaganti in imbracaminte.,nici la biserica, nici in viata de zi cu zi.....
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"
Reply With Quote
  #98  
Vechi 19.04.2011, 16:00:44
bianca030
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit mda

eu cred ca, mai ales pentru o femeie, e nevoie de tarie, de vointa atunci cand hotaraste sa se imbrace decent. azi daca porti fusta si batic zice lumea ca esti "pocainta" (sectanta) sau ca te imbraci ca la manastire. a fi decent nu mai e la moda, nu mai e "cool", si daca vrei sa te imbraci astfel pregateste-te sa fii luat la misto, chiar de prieteni si de familie.
la barbati totul e mult mai simplu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Primiti cu uratul? Tina06 Generalitati 3 31.12.2012 15:25:46
Ce feedback primiti de la Dumnezeu ? Petre. Pocainta 31 21.06.2012 18:27:24
Craciunul -primiti cu colindul? MarinaAlca Generalitati 18 26.12.2009 03:31:14
Parintele Adrian Fageteanu: “SA NU PRIMEASCA NIMENI!- Nu primiti nimic tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 08.02.2009 19:38:22
Primiti cu colindul? palinaalade Umanitare 1 13.12.2008 16:50:15