Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 29.02.2012, 22:57:41
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Si cum iti explici ca "exista un singur botez", iar tu (si multi altii) ai doua (unul in BO si altul la penti)?

Iti spun eu de ce: pentru ca nu ai considerat ca fiind valabil botezul din Biserica Ortodoxa.

Si atunci te intreb: de ce toate cele scrise mai sus?
Botezul fara marturie nu are valabilitate. Pentru mine a marturisit altcineva pe care nu l-am mai vazut din frageda pruncie. Ce a marturisit? Ca pe o formula, citind dupa preot? Ce valabilitate mai are atunci acel botez? Botez fara Crezul din inima, fara intelegere, acceptare si marturisire este ritual.
Eu cand am inteles, am crezut si L-am marturisit pe Iisus Hristos ca Domn si Dumnezeu, in apa botezului.

Asadar am unul, nu doua. Un botez prin care, in adevar, L-am marturisit pe Hristos.

"botezul, care nu este o curatare de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu, prin invierea lui Iisus Hristos." (1Pet.3:21)

Last edited by ucenic; 29.02.2012 at 23:02:05.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 29.02.2012, 23:20:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai si cum faci tu parte din aceeasi biserica in care sant si cei nebotezati ?
Reply With Quote
  #143  
Vechi 29.02.2012, 23:31:50
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai si cum faci tu parte din aceeasi biserica in care sant si cei nebotezati ?
Cand te nasti, nu te nasti crestin nici ucenic al lui Hristos. Copii insa, pruncii, sunt adusi la biserica pentru binecuvantare.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 29.02.2012, 23:49:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Cand te nasti, nu te nasti crestin nici ucenic al lui Hristos. Copii insa, pruncii, sunt adusi la biserica pentru binecuvantare.
Asta nu raspunde la intrebarea mea.Tu zici ca apartii Bisericii din care fac parte si unii Ortodocsi si Catolici .Dar ei nu sant botezati conform parerii tale,de vreme ce tu te consideri a doua generatie de la apostoli si pentru tine istoria bisericii nu conteaza.
Stii tu cum au aparut nasii sau sponsorii ? Stii ca multi copii de crestini ramaneau orfani de mici din cauza persecutiei ? Si atunci ei erau botezati si preluati si crescuti ca buni crestini de sponsori sau nasi ?
Cum poti face parte din aceeasi biserica cu cei care nu sant botezati ?Asta e intrebarea.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 01.03.2012, 00:05:30
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cum poti face parte din aceeasi biserica cu cei care nu sant botezati ?Asta e intrebarea.
Acum e mai deslusita intrebarea ta. Iata raspunsul meu. Fac parte din aceeasi Biserica din care face parte si talharul de pe cruce care a murit si nebotezat si fara lumanare.
Fratele meu, mantuirea este o taina adanca si este a Domnului Iisus Hristos. A noastra este pocainta, smerenia si ascultarea neconditionata fata de El.

Binecuvantat sa fie Numele Lui in veci.

Last edited by ucenic; 01.03.2012 at 00:08:41.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 01.03.2012, 00:13:05
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Acum e mai deslusita intrebarea ta. Iata raspunsul meu. Fac parte din aceeasi Biserica din care face parte si talharul de pe cruce care a murit si nebotezat si fara lumanare.
Fratele meu, mantuirea este o taina adanca si este a Domnului Iisus Hristos. A noastra este pocainta, smerenia si ascultarea neconditionata fata de El.

Binecuvantat sa fie Numemele Lui in veci.
Atunci de ce te-ai botezat daca si talharul a ajuns in rai ? Ce ti-ai spus uite cred ca si ca ortodox talhar am o sansa dar hai sa ma botez la maturitate ca sa fiu sigur.
Aici nu e vorba de mantuire e vorba de Biserica. Talharul e o exceptie deocamdata , vedem in carte ca cei care faceau parte din biserica erau botezati.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 01.03.2012, 00:19:38
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Botezul fara marturie nu are valabilitate. Pentru mine a marturisit altcineva pe care nu l-am mai vazut din frageda pruncie. Ce a marturisit? Ca pe o formula, citind dupa preot? Ce valabilitate mai are atunci acel botez? Botez fara Crezul din inima, fara intelegere, acceptare si marturisire este ritual.
Eu cand am inteles, am crezut si L-am marturisit pe Iisus Hristos ca Domn si Dumnezeu, in apa botezului.

Asadar am unul, nu doua. Un botez prin care, in adevar, L-am marturisit pe Hristos.

"botezul, care nu este o curatare de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu, prin invierea lui Iisus Hristos." (1Pet.3:21)

Stiam ca asta iti va fi raspunsul...

Eu am un singur botez, iar de marturisit Il marturisesc in fiecare Duminica la Sfanta Liturghie pe Iisus Hristos ca Mantuitor, atunci cand EL e in mijlocul nostru (este si va fi).
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #148  
Vechi 01.03.2012, 00:27:16
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Asta nu raspunde la intrebarea mea.Tu zici ca apartii Bisericii din care fac parte si unii Ortodocsi si Catolici .Dar ei nu sant botezati conform parerii tale...
Cum poti face parte din aceeasi biserica cu cei care nu sant botezati ?Asta e intrebarea.
In acest punct pozitia mea teologica este aceeasi cu a fratelui „Ucenic”.
De aceea am sa dau si raspunsul meu:
- Sunt frati ortodocsi si catolici si protestanti care cred ca botezul bebelusilor este valid.
- Eu cred ca botezul valid se face la maturitate.
Dar cine sunt eu sa am impresia ca detin toata cunostinta?
Am cunoscut cativa oameni despre care nu am vreo indoiala ca apartin lui Dumnezeu si care erau botezati de mici.
Tipii astia de care iti zic aveau o dedicare pentru Dumnezeu la care eu nu stiu daca voi ajunge vreodata.

Dumnezeu ne va judeca pe fiecare dupa masura de informatie la care am avut acces, dupa cunostinta la care am reusit sa ajungem si, mai ales, dupa implinirea poruncilor pe care le-am inteles.

Last edited by penticostalul; 01.03.2012 at 00:30:12.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 01.03.2012, 00:36:49
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Iata intelegerea mea despre botez din Sf.Scriptura:

Botezul vine numai in urma credintei personale:
"Si famenul a zis: "Uite apa; ce ma impiedica sa fiu botezat?" Filip a zis: "Daca crezi din toata inima, se poate." (Fapte 8:36,37)

"Cine va crede si se va boteza va fi mantuit." (Marc.16:16)

"...(botezul este) marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu, prin invierea lui Iisus Hristos." (1Pet.3:21)

De aceea am ales sa Il marturisesc, eu personal (nu altcineva in locul meu) in apa botezului, pe Iisus Hristos ca Domn, Dumnezeu si Mantuitor.

Last edited by ucenic; 01.03.2012 at 00:41:50.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 01.03.2012, 00:46:14
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Eu am un singur botez, iar de marturisit Il marturisesc in fiecare Duminica la Sfanta Liturghie pe Iisus Hristos ca Mantuitor, atunci cand EL e in mijlocul nostru (este si va fi).
Asa sa iti ajute Domnul, si mai mult decat atat. Si tie si mie, si tuturor ce ne-am pus inima sa Il urmam pe El, sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa Il marturisim, cu vorba si cu faptele credintei noastre in tot locul si in toata vremea. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46