Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 03.06.2011, 18:20:16
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Mda, probabil ca exista si nebuni dintr-astia.

Cred ca s-ar merita pictat un tablou in secolul 21: e noapte, in mijloc troneaza un butoi de tabla in care arde un foc mare, intr-o parte 6-7 neoprotestanti scuipand icoane ortodoxe si aruncandu-le in butoi si in cealalta parte un grup de ortodocsi scuipand biblii Cornilescu si aruncandu-le in foc.

Daca doar asta a reusit Biserica sa formeze de 2000 de ani incoace, tabloul e destul de sumbru...
mai baiete eu daca as avea biblii si carti cu teorii sectare ti-as face un cadou, sa te mai inveselesc putin, nu de alta, dar nu as vrea sa te vad necajit,apasat,si mereu pus pe reprosuri.

Last edited by mihaila_alin; 03.06.2011 at 18:35:06.
  #102  
Vechi 03.06.2011, 23:26:08
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Nea Aline, taica, parca fusesi si tu pe la niste sectanti care maraiau si haraiau. Nu ti-au mai ramas ceva carti?
Trebe sa-ti fi dat aia ca ei cam asa face: da carti si dolari.

Daca ti-au ramas carti fa si tu un colet si trimite-l incoa.
Si dolarii.

PS. Io-s mai vesel de felul meu da aici pe forum vreau sa par necajit si apasat. Fiindca asa da bine la imagine.
  #103  
Vechi 04.06.2011, 13:14:55
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking un prieten nu se uita niciodata

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Nea Aline, taica, parca fusesi si tu pe la niste sectanti care maraiau si haraiau. Nu ti-au mai ramas ceva carti?
Trebe sa-ti fi dat aia ca ei cam asa face: da carti si dolari.

Daca ti-au ramas carti fa si tu un colet si trimite-l incoa.
Si dolarii.

PS. Io-s mai vesel de felul meu da aici pe forum vreau sa par necajit si apasat. Fiindca asa da bine la imagine.
api amu o sa ti-o spun pe sleau doar ti-am mai spus da ai fost uitat:am fost capatat carti de la sectarii da,dupe ce am fost judecat on pic le-am fost pus la doua subsuori, la ambele amindoua miinile, si le-al fost dat la sefu' lu' sectarii.api sa iti mai spun ceva mai draga,api dolari nu am fost primit ca nu mo'imbiat nime.ase ca nu mai am mnic sa iti dau...ba mai am o binecuvintare:
Hristos Domnul sa te binecuvinteze cu cei dragi ai tai.Amin.
  #104  
Vechi 04.06.2011, 15:53:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
. Io-s mai vesel de felul meu da aici pe forum vreau sa par necajit si apasat. Fiindca asa da bine la imagine.
Cum s-ar spune , ti-ai construit o imagine de om smerit !Nu-i bine astfel , ramai asa cum esti in realitate , caci aici nu suntem la teatru de marionete , sau la concurs , cu toate ca unora le plac astfel de roluri , dar care nimic bun nu aduc , si mai devreme sau mai tarziu sunt vaditi spre rusinea lor ! O zi frumoasa !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #105  
Vechi 05.06.2011, 00:16:50
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul

PS. Io-s mai vesel de felul meu da aici pe forum vreau sa par necajit si apasat. Fiindca asa da bine la imagine.
ma am uitat sa iti spun sa nu incerci sa te faci singur necajit si apasat,si la urma sa ramii asa,ca nu-i a buna.eu il cred si pe cristi ce a spus
  #106  
Vechi 07.06.2011, 13:08:00
dorumuresianu dorumuresianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu vorbesc de arderea ei in piata publica pentru a demonstra ceva, ci pur si simplu ca o alternativa de a fi pur si simplu aruncata la gunoi si cineva in necunostinta de cauza sa o gaseasca si sa interpreteze altfel gestul.
Într-adevăr, o Biblie Cornilescu e "periculoasă", dacă nu e arsă există întotdeauna riscul ca cineva s-o găsească și să se pocăiască în urma citirii ei. De fapt același "risc" e valabil și în dreptul Bibliei ortodoxe găsite de un om nealiniat religios.
Cunosc o asemenea experiență a unei femei ortodoxe care a găsit o Biblie la gunoi. A luat-o, a curățat-o și sub călăuzirea Duhului Sfânt a citit-o. Astăzi este adventistă.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ereticilor nu prea le da mana sa foloseasca cuvantul "eretic" :)
Nu degeaba in varianta Cornilescu erezia ca pacat de moarte este tradus ca "certuri intre partide".
Stii tu, partide ca la fotbal..
Cred că mai degrabă e vorba de partide ca la Parlament. Nu degeaba fariseii și saducheii (membrii ai Sanhedrinului) sunt amintiți în Faptele Apostolilor ca [αίρεσις] adică fracțiune, partidă (F.A. 5,17; 15,5). Cuvântul a ajuns la noi ca „erezie”, dar la început nu avea acest sens negativ.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In linii mari, cum ziceam nu poti rupe traducerea de o anumita viziune teologica
Perfect adevărat. Traducătorul poate lăsa amprenta viziunii lui confesionale asupra versiunii lui, însă există o anumită limită peste care n-ar trebui să treacă și anume deformarea sensului ori chiar scoaterea/introducerea de cuvinte în raport cu originalul.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa inteleg ca esti acelasi aparator fanatic inclusiv a traducerii facute de "Martorii lui Iehova", unde deformarile sunt vizibile si ofensatoare chiar si pentru neoprotestanti?
Dezavuez versiunea "Lumii noi", totuși această atitudine nu mă conduce la gesturi precum arderea Bibliei. Nici măcar broșurile lor nu le ard, ci le accept ori de câte ori am ocazia. Orice astfel de broșură ajunsă în bilbioteca mea, nu mai ajunge la o persoană labilă din punct de vedere religios.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde de credinta ta, pentru un (neo)protestant se pare ca a scuipa si arde o icoana nu este un pacat, daca vremurile ar fi altfel nici sa dea foc la o biserica n-ar fi.
Desigur exagerați. Încă n-am auzit de neoprotestanți să scuipe, să înjure ori să ardă icoane și biserici. Totuși asemenea lucruri reprobabile se mai întâmplă pe ici-pe colo, cred că intuiți ce apartenență confesională au persoanele incriminate...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cei care au fost eliminati nu din cauza convingerilor au fost eliminati ci a modului in care au gasit de cuviinta sa le exprime si acelasi tratament sunt sigur ca l-ar fi primit oriunde si oricine daca ar fi procedat la fel.
"Eliminarea" neoprotestanților de pe forum nu s-a făcut niciodată din cauza exprimărilor licențioase, acest lucru este evident.
  #107  
Vechi 07.06.2011, 13:35:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Nea Aline, taica, parca fusesi si tu pe la niste sectanti care maraiau si haraiau. Nu ti-au mai ramas ceva carti?
Trebe sa-ti fi dat aia ca ei cam asa face: da carti si dolari.

Daca ti-au ramas carti fa si tu un colet si trimite-l incoa.
Si dolarii.

PS. Io-s mai vesel de felul meu da aici pe forum vreau sa par necajit si apasat. Fiindca asa da bine la imagine.

Dolari dau la aia cu fatza de flamanzi, n-am reusit sa mimez una.

Cartile le pastrez pentru cazul in care o sa am prea mult timp liber si ma mai angrenez in dispute cu ei.
Mai au prostul obicei ca atunci cand le demonstrezi ridicolul unor afirmatii zic ca nu le-au facut ei.

Nu le pastrez in biblioteca, sunt undeva in carantina :)
  #108  
Vechi 07.06.2011, 13:52:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorumuresianu Vezi mesajul
Într-adevăr, o Biblie Cornilescu e "periculoasă", dacă nu e arsă există întotdeauna riscul ca cineva s-o găsească și să se pocăiască în urma citirii ei. De fapt același "risc" e valabil și în dreptul Bibliei ortodoxe găsite de un om nealiniat religios.
Cunosc o asemenea experiență a unei femei ortodoxe care a găsit o Biblie la gunoi. A luat-o, a curățat-o și sub călăuzirea Duhului Sfânt a citit-o. Astăzi este adventistă.
Probabil sigur era varianta Cornilescu, asa se explica si finalul trist al intamplarii.
Duhul Sfant nu indeamna oamenii sa faca greseli.

Si tocmai ati reusit sa demonstrati de ce trebuie arse (sau ingropate, poftim, sa nu trezim sensibilitatile lui vineri13) si nu aruncate pur si simplu la gunoi.

Citat:
Cred că mai degrabă e vorba de partide ca la Parlament. Nu degeaba fariseii și saducheii (membrii ai Sanhedrinului) sunt amintiți în Faptele Apostolilor ca [αίρεσις] adică fracțiune, partidă (F.A. 5,17; 15,5). Cuvântul a ajuns la noi ca „erezie”, dar la început nu avea acest sens negativ.
Nu avea sens negativ la inceput cand? La evrei sau la crestini?

Cred ca termenul de "erezie" descrie cel mai bine situatia.
In politica "partide" se presupune a fi parti bine intentionate, care ambele au dreptate pe undeva, mai gresec pe alocuri..
Perspectiva foarte convenabila pentru neoprotestanti, doar ca lucrurile nu stau asa.
A face parte dintr-un "partid" sau "certurile intre partide" nu te condamna la moarte vesnica, erezia da.

Citat:
Perfect adevărat. Traducătorul poate lăsa amprenta viziunii lui confesionale asupra versiunii lui, însă există o anumită limită peste care n-ar trebui să treacă și anume deformarea sensului ori chiar scoaterea/introducerea de cuvinte în raport cu originalul.
Din pacate deformarile asa cum am zis, sunt prezente si fac traducerea Cornilescu improprie pentru un ortodox.
Ce parere aveti si despre adaosul lui Luther cu "numai" la "prin credinta" la Rom. 3:28?

Citat:
Dezavuez versiunea "Lumii noi", totuși această atitudine nu mă conduce la gesturi precum arderea Bibliei. Nici măcar broșurile lor nu le ard, ci le accept ori de câte ori am ocazia. Orice astfel de broșură ajunsă în bilbioteca mea, nu mai ajunge la o persoană labilă din punct de vedere religios.
Bun, si ce faceti cu "biblia" martorilor daca va ajunge pe mana? O puneti in biblioteca?
Aveti copii?
Daca vor sa le citeasca in lipsa dvs.?
Daca intr-o buna zi citindu-le varianta lor asupra crestinismului li se va parea mai interesanta decat a dvs.?

Citat:
"Eliminarea" neoprotestanților de pe forum nu s-a făcut niciodată din cauza exprimărilor licențioase, acest lucru este evident.
Nu cred ca sunteti bine informat.
Cei pe care ii plangeti au sarit calul nu prin informatie ci prin modul in care au gasit de cuviinta sa o promoveze.
Si nu o data.
Cel mai recent banat coleg a dvs. adventist i s-a atras atentia de cel putin doua ori (vedeti chiar pe acest topic 2-3 pagini mai inainte) si binenteles n-a gasit de cuviinta nici sa-si ceara scuze nici sa se corecteze asadar nu-i plangeti de mila.

Altul tot recent banat dupa ce a fost lasat sa-si faca N conturi, se incapatana in lipsa de argumente sa mearga pe linia mistocarelii si a atacurilor "subtile", daca nu exista intelegere de voie buna..

Last edited by AlinB; 07.06.2011 at 14:41:03.
  #109  
Vechi 07.06.2011, 14:59:14
dorumuresianu dorumuresianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil sigur era varianta Cornilescu, asa se explica si finalul trist al intamplarii.
Drăguțel oximoronul dumneavoastră, însă nu mă convingeți că finalul e trist... probabil sigur (sic!) trist pentru diavolul din ghearele căruia a fost smuls un suflet... Cunosc cazuri în care persoane au venit la credință și datorită citirii unei Biblii ortodoxe. Știu chiar un caz recent în care un ortodox nici măcar n-a luat contact cu adventiștii până la botez, singura conexiune cu punctele de credință adventiste fiind Scriptura (așa ortodoxă cum era).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Duhul Sfant nu indeamna oamenii sa faca greseli.
Dacă studiul Scripturii și schimbarea în bine a vieții vi se pare a fi o greșeală s-ar putea să confundați duhurile. Doamne ferește!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu avea sens negativ la inceput cand? La evrei sau la crestini?
La începutul la care mă refeream, bineînțeles! Adică, când Sf. Ev. Luca scria Faptele Apostolilor.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce parere aveti si despre adaosul lui Luther cu "numai" la "prin credinta" la Rom. 3:28?
Nu am nicio părere, căci în versiunea Cornilescu nu se regăsește acel "allein durch den Glauben", doriți acum să căutăm noduri în papură și găluște în stufărișul dogmatic? Al protestantismului ori al ortodoxiei...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun, si ce faceti cu "biblia" martorilor daca va ajunge pe mana? O puneti in biblioteca?
Aveti copii?
Daca vor sa le citeasca in lipsa dvs.?
Daca intr-o buna zi citindu-le varianta lor asupra crestinismului li se va parea mai interesanta decat a dvs.?
Cenzura, bătaia și carantina nu sunt deloc eficiente în acest caz. Și apoi, nu uitați că noi trebuie să educăm copiii că Scriptura se citește doar cu rugăciune.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cred ca sunteti bine informat.
Posibil. Dacă vreun neoprotestant a fost banat că a blestemat, ori a drăcuit, bine i-a făcut adminul!
  #110  
Vechi 07.06.2011, 15:13:14
dorumuresianu dorumuresianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Altul tot recent banat dupa ce a fost lasat sa-si faca N conturi, se incapatana in lipsa de argumente sa mearga pe linia mistocarelii si a atacurilor "subtile", daca nu exista intelegere de voie buna..
Probabil sigur (sic!) de mine vorbiți. Fiți liniștit, nu mai sunt lăsat să-mi fac N conturi (dar asta nu e o problemă, nu-mi plâng eu de milă). Tocmai argumentele iar nu lipsa lor a determinat banarea IP-ului, a clasei de IP și în final banarea tuturor claselor de IP din orașul meu (și împrejurimi) cu toți ortodocșii din dotare. Asemenea măsuri disperate nu sunt eficiente, vă asigur.
Îmi cer iertare pentru off-topicul generat de ultima dv. editare.
Subiect închis

Tags
doamne ajuta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 02:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 18:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 30.10.2010 00:55:46
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 02:20:01
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 02:00:06