Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 27.03.2013, 20:35:47
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Orice icoana este potential facatoare de minuni. O spune Leonid Uspenski in cartea sa monumentala Teologia Icoanei.
Conditia este ca acea icoana sa respecte canoanele si erminia ortodoxa.
Daca nu le respecta, atunci, spune Uspenski, invatatura ortodoxa precumpaneste fata de minuni. Cu alte cuvinte, NU minunile sunt importante, pentru ca repet, orice icoana ortodoxa e potential facatoare de minuni. Conditia este sa fie pictata ortodox, cu respectarea invataturii ortodoxe si in conformitate cu erminia.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 28.03.2013, 04:28:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Demetrius, nu sunt total de acord cu ce ati scris.
Daca va aduceti aminte exista un capitol in Fratii Karamazov de Dostoievski, in care se povesteste inmormantarea staretului Zosima.
18. Pentru că nu cel ce se laudă singur este dovedit bun, ci acela pe care Domnul îl laudă.(2Cor10,18)
Iar Domnul îl laudă prin moaște, mir și minunile pe care le face și după moarte.

Dostoievski a scris romane, nu și reportaje.
Reply With Quote
  #353  
Vechi 28.03.2013, 08:48:03
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu orice "minune" e minune. Exista minuni si false minuni. Este o carte a lui Mihai Urzica despre asta, foarte buna. Eu nu stiu din care categorie fac parte acele minuni de la Iasi.
Au existat cu siguranta sfinti in inchisori. Eu am avut si in familie membri ai Partidului National Taranesc care au facut puscarie. Nu contest sfintenia unora din detinuti.
Dar aici nu stim ale cui sunt acele moaste. Pe cine sa canonizeze Biserica?
Sunt de acord cu canonizarea lui Gafencu, Sandu Tudor, Mircea Vulcanescu, Vasile Voiculescu. Dar aceia care se tot plimba cu moastele pe la conferinte cine sunt?
Ati vreodata ca vreunul din ei, inclusiv Danion, sa pomeneasca vreodata de Vasile Voiculescu? Eu sunt convins ca a fost un sfant. Dar nu le convine. Sunt pomeniti numai Codreanu, Mota, Nicadorii, Decemvirii. Vedeti si asa-zisul acatist al sfintilor din inchisori.
De ce nu e pomenit acolo un om ca Vasile Voiculescu - doctor fara de arginti si mucenic al temnitelor?
Pentru ca nu a fost legionar?
Reply With Quote
  #354  
Vechi 28.03.2013, 14:13:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Diferenta majora este ca nu e nici o filmarea cu Par. Arsenie din care sa rezulte ca el intr-adevar a afirmat asta eventual a crezut-o pana la moarte.
Exista in schimb pictura unei biserici.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cum sunt necunoscuti daca au nume: Damian, Ioan, Nicolae?
Sfintii Necunoscuti erau dupa "si", era vorba de particele de la Lavra Pecerska, erau trei sfinti si altii necunoscuti.
[QUOTEAlinB;512427] In ceea ce ii priveste pe cei "necunoscuti" care sunt bazele praznuirii lor, cum au ajuns moastele lor sa fie cinstite?
Au fost cu adevarat moaste a unor martiri cunoscuti, dar in cursul timpului s-au pierdut numele lor? [/quote]
Pot fi de la pustnici carora nu li se cunoaste numele, sau chiar din timpul comunismului, in gulag sau inchisori. Si noi sarbatorim sfintii necunoscuti, deci nu li se cunoaste numele. Pe de alta parte sfintele moaste sunt recunoscute dupa caracteristicile lor (plus facerea de minuni), nu neaparat analizand viata dusa de acel sfant. E evident ca intotdeauna acel sfant are si ceva care sa merite sfintele moaste, dar sunt sfinti cu sfinte moaste care erau pagani si au devenit crestini cu putin timp inainte sa fie omorati.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se constata cum? Se aduna cativa oameni oarecare, adhoc, si isi dau cu parerea dupa culoarea oaselor? Episcopul locului nu are nici un cuvant de spus?
Desigur ca se face o comisie in cazul canonizarii, in cazul sfintelor moaste ale Parintelui Ilie Lacatusu s-au facut mai multe slujbe de dezlegare, inclusiv cu ierarhi. Dar ele sunt recunoscute imediat de oricine, de exemplu in cazul sfintilor martiri descoperiti in Dobrogea era o echipa mixta in care erau si americani (protestanti). Ei erau foarte uimiti si entuziasmati, pentru ca nu mai vazusera niciodata ceva asemanator. Sau in cazul descoperirii sfintelor moaste ale Sfantului Irodion, au gasit mai intai ramasite care apartineau unor calugari dau nu erau sfinte moaste. Apoi, cand au cautat in alta parte, parintele spune ca a observat prima data culoarea brun portocalie a osemintelor si apoi faptul ca erau mult mai usoare decat oasele normale. In final mucitorii au inceput sa simta mirosul de mir.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si uite ca ai si cazul de care ziceai ca nu stiai, al falsificarii moastelor ("sfantul" Glicherie al BOSV) si de falsificare a miracolelor.
Nu stim daca aceia chiar credeau ca sunt moaste, stilistii s-au despartit de aproape 100 de ani, nu e sigur ca ei stiu cum arata sfintele moaste. Criteriile erua descrise de Parintele Cleopa, dar stim ca ei au ceva cu parintele, oricum nu il citesc.
Reply With Quote
  #355  
Vechi 28.03.2013, 14:17:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Dar aici nu stim ale cui sunt acele moaste. Pe cine sa canonizeze Biserica?
Sunt de acord cu canonizarea lui Gafencu, Sandu Tudor, Mircea Vulcanescu, Vasile Voiculescu. Dar aceia care se tot plimba cu moastele pe la conferinte cine sunt?
Ati vreodata ca vreunul din ei, inclusiv Danion, sa pomeneasca vreodata de Vasile Voiculescu? Eu sunt convins ca a fost un sfant. Dar nu le convine. Sunt pomeniti numai Codreanu, Mota, Nicadorii, Decemvirii. Vedeti si asa-zisul acatist al sfintilor din inchisori.
Cum am mai scris, cred ca doar sfintii cu sfinte moaste se canonizeaza in scurt timp, deci sanse are doar Parintele Ilie Lacatusu. Sfintele moaste care nu sunt cunoscute pot fi incadrate la sfintii necunoscuti, dar inainte trebuie sa fie cercetate si recunoscute ca sfinte moaste.
Nu stiu daca Danion Vasile spune si de Miscarea legionara.
Reply With Quote
  #356  
Vechi 28.03.2013, 19:19:48
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

De exemplu eu personal chiar cred ca Valeriu Gafencu a fost un sfant, chiar daca a fost legionar. Devine deranjant numai faptul ca unii scot in fata doar Miscarea sau cu precadere Miscarea, ca si cum harul lui Dumnezeu are vreo preferinta pentru legionari.
Sa mi se scuze gluma proasta dar uneori asa reiese din ce zic unii.
Reply With Quote
  #357  
Vechi 28.03.2013, 19:37:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
De exemplu eu personal chiar cred ca Valeriu Gafencu a fost un sfant, chiar daca a fost legionar. Devine deranjant numai faptul ca unii scot in fata doar Miscarea sau cu precadere Miscarea, ca si cum harul lui Dumnezeu are vreo preferinta pentru legionari.
Sa mi se scuze gluma proasta dar uneori asa reiese din ce zic unii.
sfinții nu au nevoie de recunoașterea noastra, de rugăciunile noastre.
ei primesc slava pe care o merită direct de la Dumnezeu.
canonizarea unui sfânt are un singur beneficiar, crestinul.
care are inca în sfânt căruia să-i ceară ajutorul.
asta nu înseamnă că trebuie să canonizam în nestire. cu sensul că "nu se stie niciodată".
așa cum îmi spunea un sectant, o dată. care încerca să mă convingă de ineficienta pomenilor și a faptelor bune.
dar, completa el, în Biblie scrie că "unii oameni au primit îngeri în casele lor, fără să știe" - citat aproximativ.
Reply With Quote
  #358  
Vechi 29.03.2013, 00:35:43
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

IN ATENTIA BOR: In timp ce “Sfantul Inchisorilor” Valeriu Gafencu e condamnat post-mortem, Vladimir Ghica este declarat martir pentru credință de către Papa Francisc

http://www.ziaristionline.ro/2013/03...ref_map=%5B%5D
Reply With Quote
  #359  
Vechi 29.03.2013, 00:52:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
IN ATENTIA BOR: In timp ce “Sfantul Inchisorilor” Valeriu Gafencu e condamnat post-mortem, Vladimir Ghica este declarat martir pentru credință de către Papa Francisc

http://www.ziaristionline.ro/2013/03...ref_map=%5B%5D
Lasa, ca ii va veni vremea si lui Valeriu Gafencu.
Am gasit aceste marturii impresionante despre moartea lui Valeriu Gafencu:
http://www.youtube.com/watch?v=n-aabmn-BTw
http://www.youtube.com/watch?v=IllZu-EaLEg
Reply With Quote
  #360  
Vechi 29.03.2013, 11:10:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
IN ATENTIA BOR: In timp ce “Sfantul Inchisorilor” Valeriu Gafencu e condamnat post-mortem, Vladimir Ghica este declarat martir pentru credință de către Papa Francisc.
Trebuie sa repet, in BO nu se canonizeaza de obicei sfintii imediat de la treceera la cele vesnice, doar in cazul in care au si sfinte moaste. S-au cautat ramasitele lui Valeriu gafencu, dar pana acum nu s-au gasit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Miscarea Legionara o miscare cruciato-cavalereasca? mihailt Generalitati 6 03.11.2010 21:11:49
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13