Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.04.2011, 19:48:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
http://stirileprotv.ro/exclusiv-onli...sca-copii.html



eu sunt impotriva avorturilor.

dar condamn statul pentru asta, salariile si conditiile de trai sunt groaznice in Romania ... si uite ca de cele mai multe ori omul nu se mai gandeste ca exista un Dumnezeu acolo sus care stie El ce face si nu se mai lasa in grija Lui. se gadeste ca nu are bani cu ce sa creasca copilul. de asta si pleaca multi afara.
Motivatiile avortului sunt nenumarate,cei mai neajunsi spun ca nu au mijloace,cei care au conditii spun ca nu-i timpul,altii ca nu s-au desavarsit profesional,dupa cum vezi nu"statul"poarta in exclusivitate urmarile actiunilor noastre.
Adevarul este ca ne aflam intr-o criza spirituala,in care Dumnezeu nu ocupa nici un loc!
Am devenit extrem de lenesi,de facili ne dorim tot mai multe obtinute cat mai usor,sacrificiile personale au devenit ceva desuet,greutatile vietii sunt privite ca"blesteme", intr/o lume in care toti ne dorim sa fim frumosi,de succes,destepti si cu bani!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.04.2011, 19:52:07
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Motivatiile avortului sunt nenumarate,cei mai neajunsi spun ca nu au mijloace,cei care au conditii spun ca nu-i timpul,altii ca nu s-au desavarsit profesional,dupa cum vezi nu"statul"poarta in exclusivitate urmarile actiunilor noastre.
Adevarul este ca ne aflam intr-o criza spirituala,in care Dumnezeu nu ocupa nici un loc!
Am devenit extrem de lenesi,de facili ne dorim tot mai multe obtinute cat mai usor,sacrificiile personale au devenit ceva desuet,greutatile vietii sunt privite ca"blesteme", intr/o lume in care toti ne dorim sa fim frumosi,de succes,destepti si cu bani!
In mici cuvinte....adevaruri mari...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.04.2011, 20:00:58
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Angry

Scuzati-ma, da de ce va e asa de greu sa utilizati prezervativele? Daca nu ati promova interzicerea anticonceptionalelor, poate nu am avea de a face cu atatea avorturi.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.04.2011, 20:21:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Scuzati-ma, da de ce va e asa de greu sa utilizati prezervativele? Daca nu ati promova interzicerea anticonceptionalelor, poate nu am avea de a face cu atatea avorturi.
Crezi ca cei 18 mil copii avortati sunt ai femeilor credincioase care stiau ca folosirea anticonceptionalelor este un pacat?'
(dar nu e nevoie sa raspunzi.. am inteles pe cine dai vina)

Ma intreb cum iti explici situatia avorturilor in sua sau alte state in care se impart prezervativele in scoala.
Dar din nou.. intrebarea e retorica.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.04.2011, 20:26:48
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Stiintific, bazat pe observatii s-a dovedit ca avorturile scad acolo unde exista educatie religioasa si abstinenta.

Unele pilule s-ar parea ca tot avortive sunt. Steriletul la fel. Asa ca mare diferenta nu e .

Unde s-a facut educatie sexuala avorturile au explodat iar varsta de avort a scazut. Iar poarta iadului s-a marit poate, desi daca exista spovedire atunci avortul se sterge.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.04.2011, 20:28:53
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Scuzati-ma, da de ce va e asa de greu sa utilizati prezervativele? Daca nu ati promova interzicerea anticonceptionalelor, poate nu am avea de a face cu atatea avorturi.
Sa-mi fie cu iertare dar ce-am inteles din parerile unora e ca trebuie sa faci sex numai cu scopul de a concepe un copil. Daca s-ar putea depista exact minutul/ secunda ovulatie ar trebui sa faci atunci repede si atat ( placerea actului sexual e un pacat).
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.04.2011, 20:36:12
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Stiintific, bazat pe observatii s-a dovedit ca avorturile scad acolo unde exista educatie religioasa si abstinenta.

Unele pilule s-ar parea ca tot avortive sunt. Steriletul la fel. Asa ca mare diferenta nu e .

Unde s-a facut educatie sexuala avorturile au explodat iar varsta de avort a scazut. Iar poarta iadului s-a marit poate, desi daca exista spovedire atunci avortul se sterge.
Ai vrea sa-mi arati undeai citit? Nu de alta, dar eu am aflat exact contrariul... romania, majoritar ortodoxa este tara cu cel mai mare procentaj de avorturi din europa.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.04.2011, 20:38:11
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Sa-mi fie cu iertare dar ce-am inteles din parerile unora e ca trebuie sa faci sex numai cu scopul de a concepe un copil. Daca s-ar putea depista exact minutul/ secunda ovulatie ar trebui sa faci atunci repede si atat ( placerea actului sexual e un pacat).
Pentru persoanele ce au un zeu care le numara orgasmele, da.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.04.2011, 20:40:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul

Unde s-a facut educatie sexuala avorturile au explodat iar varsta de avort a scazut. Iar poarta iadului s-a marit poate, desi daca exista spovedire atunci avortul se sterge.
Poate offtopic, legat de poarta iadului... tu postai niste povestioare de-ale parintelui Cleopa. Am si eu o carte cu invataturile lui,"Cum insala diavolul pe om". Pe jumatate din coperta apare poarta iadului - iadul reprezentat de gura unui animal salbatic. Ia uitati cati oameni se indreapta spre iad si cati spre poarta bisericii - un om in carja, care mai are pana ajunge la destinatie, si o batrana cu un copil de mana, iar daca priviti mai atent, copilul nu se uita inainte, spre biserica, ci intoarce capul spre poarta iadului...

__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.04.2011, 20:52:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Sa-mi fie cu iertare dar ce-am inteles din parerile unora e ca trebuie sa faci sex numai cu scopul de a concepe un copil. Daca s-ar putea depista exact minutul/ secunda ovulatie ar trebui sa faci atunci repede si atat ( placerea actului sexual e un pacat).
Ai inteles...putin diferit...
Eu am inteles ca placerea actului sexual nu este un pacat daca nu traiesti in desfranare,desfranarea se pune in discutie(concubinajul celor necasatoriti in biserica,schimbarea partenerilor,goana dupa experimente sexuale si senzatii noi).
Desigur scopul principal al acestui tip de relatii s-a stabilit a fi nasterea de prunci,la fel cum mancatul este atribuit functiei de a ne hrani,de a ne procura elementele necesare functionarii- insa exista exemple unde aceasta functie se perverteste in placerea de a manca,cautand senzatia gustului,satisfacerea anumitelor pofte alimentare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 02.06.2009 23:26:49
Luati aminte fratilor la aceasta istorioara : a1ynsudyty Intamplari adevarate 10 31.10.2008 21:59:42