Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.10.2014, 20:48:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Homosexualii nu trebuie considerati in afara bisericii. Biserica, insa, nu poate incuraja pacatul. Biserica ii poate primi in calitate de pacatosi dornici de pocainta, nu pentru a-i cununa intre ei. Biserica e datoare sa lupte cu pacatul, nu cu pacatosul. In acest articol scrie mai clar care este pozitia corecta a bisericii ortodoxe.

http://luminapentrucandeladinsuflet....l-desfranarii/

Omul care cauta mantuirea se va osteni s-o obtina. Iar cel car n-o cauta va cauta sa se indreptateasca sau sa-l minta chiar si pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 22.10.2014, 20:57:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Biserica, insa, nu poate incuraja pacatul. Biserica ii poate primi in calitate de pacatosi dornici de pocainta, nu pentru a-i cununa intre ei.
Insinuati ca Biserica catolica ii cununa pe homosexuali ? Sau dv ce sustineti, in fond ?
Cand ea nu ii cununa nici macar pe heterosexualii divortati, asa cum face BOR si protestantii, batandu-si joc de invatatura apostolica si de cuvintele lui Cristos ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.10.2014, 09:42:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Mihnea, intai este Apostolul Pavel pus invatator in Biserica, si nu texte produse de fiecare din falsa dragoste si neintelegere a Adevarului.

Iar Apostolul Pavel a zis asa pentru pacatul acesta:
1 Corinteni 6

"9 Nu știți că cei nedrepți nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu? Nu vă înșelați în privința aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiții,
10 nici hoții, nici cei lacomi, nici bețivii, nici defăimătorii, nici răpareții nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu."
15 Nu știți că trupurile voastre Sunt mădulare ale lui Hristos? Voi lua eu mădularele lui Hristos, și voi face din ele mădulare ale unei curve? Nicidecum!"

Iar legat de atitudinea corecta pe care trebuie sa o avem fata de acestia:
1 Corinteni 5, 9:11
9 V-am scris în epistola mea să n-aveți nicio legătură cu curvarii.
1Cor 5.2-7; 2Cor 6.14; Efes 5.11; 2Tes 3.14;
10 Însă n-am înțeles cu curvarii lumii acesteia, sau cu cei lacomi de bani, sau cu cei hrăpăreți, sau cu cei ce se închină la idoli, fiindcă atunci ar trebui să ieșiți din lume.
1Cor 10.27; 1Cor 1.20; Ioan 17.15; 1Ioan 5.19;

11 Ci v-am scris să n-aveți niciun fel de legături cu vreunul care, măcar că își zice „frate”, totuși este curvar, sau lacom de bani, sau închinător la idoli, sau defăimător, sau bețiv, sau hrăpăreț; cu un astfel de om nu trebuie nici să mâncați.


Cu atat mai mult pentru homosexualitate care este cu totul de lepadat.

2.
Iar traditia Bisericii arata ca in anumite situatii oamenii sunt rupti de Biserica pentru ca persista in pacat.


Da, in momentul acesta Biserica trebuie sa condamne mai mult decat oricand homosexualitatea, care s-a raspundit peste tot.

Homosexualii sunt oameni, trebuie sa avem dragoste pentru ei ca oameni. Dar trebuie sa le spunem si adevarul in acelasi timp.

Iar legat de acceptarea homosexualitatii eu am urmatorul exemplu destul de bun: sunt destui carora le place sa-si manance la propriu rahatul si considera acest lucru bun si corect; acest lucru este pentru restul respingator si dezgustator si chiar este.

Acum sa-mi spui mie sa-mi placa homosexualii ca oamenii nu prea ai cum sa faci asta pentru ca nu ai cum; si eu ca om am o limita a dezgustului pe care il pot accepta. Pentru mine limita asta este mult prea joasa.

Poate pentru tine nu este, poate in Europa lucrurile nu mai miros asa de urat... iar un homosexual nu este ceva nenatural. Dar aici in Romania, homosexualii miros a homosexuali inca.



Vad ca propui o acceptare a homosexualilor in numele "dragostei".
In numele dragostei iubim mai mult adevarul si mantuirea si nu pacatul.

Tot ce zici Mihnea este o slabiciune a ta de care dai dovada in fata acestui pacat pe care il scuzi in toate pozitiile si propui tolerarea si acceptarea acestei situatii.

Eu zic: nu, nu tolerez si nu accept aceasta situatie, dupa invatatura Bisericii Ortodoxe.

Voi, catolicii sunteti cunoscuti pentru LAXISM maxim in atitudine. De aici si caderea mare a BC.
Mai bine ai asculta de noi ortodocsii, pentru ca noi nu avem in Biserica problemele voastre, si poate iti pleci putin urechea si la ce zicem noi.... tocmai pentru ca spunem lucrurilor pe nume.

Nu mai da lectii de invatatura pe tema asta, atunci cand Biserica Catolica este cangrenata de pedofilie si homosexualitate, roadele unui laxism maxim si a unei necondamnari ferme a acestui lucru.... Nu aveti autoritatea morala sa vorbiti despre homosexuali cand BC este plina de homosexuali si pedofili (da, sunt multi episcopi inchisi si acuzati pe tema asta)...


Last edited by gpalama; 23.10.2014 at 09:54:46.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.10.2014, 10:27:07
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Nu inteleg aceasta tulburare, aceasta "incaierare" pe tema homosexualitatii, a homosexualilor.
DA, homosexualitatea este un PACAT savarsit de pacatosi. Acest pacat ca, de altfel TOATE pacatele, curvia, barfirea, mandria, rautatea, egoismul, lacomia, betia, etc., la fel de mari, a fost infierat de Dumnezeu.
Apostolii, Sfintii Parinti ne-au facut cunoscute invataturile in legatura cu aceste pacate.
Deci sa le lasam lor dreptul de a osandi public. Atitudinea noastra trebuie sa fie cuminte. Sa cunoastem, sa luam act de aceste primejdii si sa avem grija de noi insine. Si daca nu-i putem ajuta pe acesti frati ai nostri sa se corecteze, cel putin sa nu-i privim cu scarba. Sa ne departam de ei, cu tristete si in liniste. Si sa ne rugam pentru ei si pentru noi insine sa nu cadem chiar noi in aceste pacate.
Daca nu suntem homo. dar suntem in schimb curvari sau hrapareti, ori barfitori, defaimatori, lacomi de bani cu ce drept aratam cu degetul spre nefericitii homosexuali?
Este urat acest thread, nu e bine ce facem
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.10.2014, 22:40:34
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

In sfarsit, mai trebuie observat ca afirmatia Bisericii Catolice "in unele cazuri, homosexualitatea este innascuta" nu implica afirmatia "in unele cazuri, homosexualitatea este ereditara". Cand spunem "boala innascuta" avem in vedere nu una, ci trei posibilitati:
-o boala genetica mostenita (=ereditara), dupa legile lui Mendel.
-o boala genetica spontan aparauta (prin mutatie de novo)
sau
-o boala non-genetica, care exista (cel putin ca potentialitate) in momentul nasterii, fiind dobandita intrauterin.
Avand in vedere cele de mai sus , daca homosexualitatea este o boala , cu ce ii poate ajuta medicina pe oamenii gay ? In cazul dextrocardiei , se pot lua medicamente care sa stimuleze activitatea normala a inimii... dar in cazul homosexualitatii ?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.10.2014, 23:25:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Insinuati ca Biserica catolica ii cununa pe homosexuali ? Sau dv ce sustineti, in fond ?
Cand ea nu ii cununa nici macar pe heterosexualii divortati, asa cum face BOR si protestantii, batandu-si joc de invatatura apostolica si de cuvintele lui Cristos ?
Dar un catholic divortat si un catholic aflat la prima lui casatorie?
Asa se poate?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.10.2014, 23:46:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Nu inteleg aceasta tulburare, aceasta "incaierare" pe tema homosexualitatii, a homosexualilor.
DA, homosexualitatea este un PACAT savarsit de pacatosi. Acest pacat ca, de altfel TOATE pacatele, curvia, barfirea, mandria, rautatea, egoismul, lacomia, betia, etc., la fel de mari, a fost infierat de Dumnezeu.
Apostolii, Sfintii Parinti ne-au facut cunoscute invataturile in legatura cu aceste pacate.
Deci sa le lasam lor dreptul de a osandi public. Atitudinea noastra trebuie sa fie cuminte. Sa cunoastem, sa luam act de aceste primejdii si sa avem grija de noi insine. Si daca nu-i putem ajuta pe acesti frati ai nostri sa se corecteze, cel putin sa nu-i privim cu scarba. Sa ne departam de ei, cu tristete si in liniste. Si sa ne rugam pentru ei si pentru noi insine sa nu cadem chiar noi in aceste pacate.
Daca nu suntem homo. dar suntem in schimb curvari sau hrapareti, ori barfitori, defaimatori, lacomi de bani cu ce drept aratam cu degetul spre nefericitii homosexuali?
Este urat acest thread, nu e bine ce facem
Problema nu este chiar asa draga doamna!
Ei sunt pe departe de a dori compasiunea si fraternitatea noastra.
Ei doresc sa legisleze pacatul,doresc sa schimbe traditia"invechita"a bisericii.
Homosexualii din occident tarasc preoti prin scandaluri media si prin tribunal pt motivul ca acei preoti le-au refuzat Sangele si Trupul Domnului stiind ca sunt homosexuali.
Tocmai ca ei nu sunt pacatosi retrasi si demni de mila,sunt din ce in ce mai agresivi si pun cat mai multa presiune pe aceste drepturi facand din pacatul lor un motiv de trufie prostesc.
Eu nu-I ocolesc dar au inceput sa apara ca ciupercile dupa ploaie pe la toate canalele si emisiunile si cat ii vad ca se imbratiseaza,ating si saruta in public imi vine sa vomit si trebuie sa schimb. Vorba aia rar vezi o pereche hetero care mai face asta in public,fiind o eticheta a bunului simt sa nu-ti desfasori impulsurile sexuale prin restaurant,magazine etc
Nu am nimic cu ei personal,am un caz la serviciu si nu il ocolesc ci il tratez ca pe un om normal dar daca s-ar expune in situatii indecente in fata mea I-as trage atentia sa nu forteze nota!
Culmea este ca acest caz la serviciu ,este bisexual! Adica unde este problema de sanatate aici?
Vad ca doreste experiente si cu unii si cu altii! In fine,iar imi aduc aminte ca nu este de datoria mea sa judec numai ca nici nu-mi doresc sa-mi folosesc capul numai ca sa nu-mi ploua in gat!
Eu nu cred ca sunt bolnavi,cred ca sunt personae extrem de nonconformiste care nu pot trai in ascultare si care forteaza normele.
Este un trend,mai ales.

Sa le fie de bine,p emine nu ma deranjeaza decat cand preseaza bisericile sa le acorde binecuvantare la nunta si la impartasanie;dar curvarii de rand,furaciosii,betivii si tarfele de ce sa nu ceara si ei aceleasi drepturi si recunoasteri la pacat???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 23.10.2014 at 23:49:48.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.10.2014, 07:22:01
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ei doresc sa legisleze pacatul,doresc sa schimbe traditia"invechita"a bisericii.
Sunt destul de multe pacate care sunt "legale". Din cele zece porunci, 3 sunt acoperite de lege (sa nu omori, sa nu furi, si sa nu dai marturie falsa autoritatilor). Din levitic, o gramada de pacate sunt legale, cum ar fi:
-sa bei vin in biserica
-sa te atingi sau sa mananci animale necurate ( porc, iepure, fructe de mare)
-sa porti haine cu doua sau mai multe tipuri de materiale in componenta
-sa mergi la biserica la 33 de zile dupa ce nasti un baiat, sau la 66 de zile dupa ce nasti o fata
-sa semeni ogorul tau cu 2 tipuri de seminte
-sa mananci fructe dintr-un pom la mai putin de 3 ani de la plantare
-sa-ti razi barba
-sa vinzi pamantul permanent altcuiva.

Asta nu inseamna ca Biserica considera ii considera pacatosi pe cei care fac aceste pacate, avand in vedere ca impartasania inseamna vin in biserica, etc.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.10.2014, 08:53:11
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Problema nu este chiar asa draga doamna!
Ei sunt pe departe de a dori compasiunea si fraternitatea noastra.
Ei doresc sa legisleze pacatul,doresc sa schimbe traditia"invechita"a bisericii.
Homosexualii din occident tarasc preoti prin scandaluri media si prin tribunal pt motivul ca acei preoti le-au refuzat Sangele si Trupul Domnului stiind ca sunt homosexuali.
Tocmai ca ei nu sunt pacatosi retrasi si demni de mila,sunt din ce in ce mai agresivi si pun cat mai multa presiune pe aceste drepturi facand din pacatul lor un motiv de trufie prostesc.
Eu nu-I ocolesc dar au inceput sa apara ca ciupercile dupa ploaie pe la toate canalele si emisiunile si cat ii vad ca se imbratiseaza,ating si saruta in public imi vine sa vomit si trebuie sa schimb. Vorba aia rar vezi o pereche hetero care mai face asta in public,fiind o eticheta a bunului simt sa nu-ti desfasori impulsurile sexuale prin restaurant,magazine etc
Nu am nimic cu ei personal,am un caz la serviciu si nu il ocolesc ci il tratez ca pe un om normal dar daca s-ar expune in situatii indecente in fata mea I-as trage atentia sa nu forteze nota!
Culmea este ca acest caz la serviciu ,este bisexual! Adica unde este problema de sanatate aici?
Vad ca doreste experiente si cu unii si cu altii! In fine,iar imi aduc aminte ca nu este de datoria mea sa judec numai ca nici nu-mi doresc sa-mi folosesc capul numai ca sa nu-mi ploua in gat!
Eu nu cred ca sunt bolnavi,cred ca sunt personae extrem de nonconformiste care nu pot trai in ascultare si care forteaza normele.
Este un trend,mai ales.

Sa le fie de bine,p emine nu ma deranjeaza decat cand preseaza bisericile sa le acorde binecuvantare la nunta si la impartasanie;dar curvarii de rand,furaciosii,betivii si tarfele de ce sa nu ceara si ei aceleasi drepturi si recunoasteri la pacat???
Si cam ce „nu e chiar asa draga doamna”? Ce anume din ce am scris eu nu e chiar „asa”? Ce e gresit din ce am scris?

Stiu ca nu ne cer compasiunea si nici nu si-o doresc, de fapt... Dar ce ar fi sa le-o dam?
In ce priveste fraternitatea, pe care ei si-o doresc si ne-o cer, trebuie sa le-o refuzam. Nu fraternizam cu pacatul, NU FACEM CAUZA COMUNA CU EI.

Imi pare ca ce am scris eu nu ati citit cu atentie, nu-i nimic.
Uite, in pag. 1 a acestui fir de discutii (thread cum ar veni in engleza), cristiboss56 a citat ceva DEOSEBIT. Va rog, insist chiar, din simpatie pentru dumneavoastra sa cititi. ( imi plac emoticoanele teribil )

Un fragment:
„Cum e oare ca bărbat să te fardezi, să porți mărgele, cercei și perucă, să te îmbraci în fustiță scurtă și să apari cu picioarele epilate la vedere?! Cum e să ajungi să nu mai tresari la apariția unei gingașe fete? Cum e oare să ai o mamă acasă care, sărmana, se tot întreabă unde a greșit de are băiatul gay, de la ce i se trage așa necaz? Cum e să știi că nu vei putea avea un copil al tău, sânge din sângele tău? Cum e să deschizi Scriptura și să vezi cum ceartă aspru Domnul faptele tale din dormitor, dând pilda nelegiuiților din viitor?
În oamenii aceștia schilodiți sufletește dăm noi cu pietre, pe ei îi huiduim? La ei sărim cu pietre și bâte ca parabolanii din vechime sau ca frații noștri sârbi care și ei au avut aceeași atitudine fată de homosexuali?! Cine s-a vindecat vreodată astfel? Bâta nu vindecă! Din nefericire, nu ne doare rana lor, suntem înverșunați, iar pe unii chiar i-am auzit spunând că și-ar dori să-i vadă în iad arzând.
Iată că Dumnezeu îngăduie ca păcatul acesta să stăruie în popor. Poate pentru ca cei ce sunt ai Lui să se vădească, poate pentru că ispita trebuie să vină, căci „dacă ridici ispita, nimeni nu se va putea mântui” (Pateric).
Ce atitudine creștină putem adopta față de homosexuali?
Dacă ne doare starea de păcat a fratelui - căci cine poate spune că n-a venit Hristos și pentru homosexuali? - să ne rugăm, să căutăm cu vorbă bună și cuvânt așezat să-L mărturisim pe Hristos. Sunt convins că unii dintre homosexuali, din cei ce nu-s întru totul convinși că acela-i drumul pe care ei trebuie să meargă, s-ar apropia mai mult de biserică dacă cineva ar avea răbdare cu ei. Amenințările cu iadul, afurisania, anatema nu folosesc la nimic... E necesar să avem conștiința că orice homosexual poate da într-o bună zi mărturia paulină: Mulțumesc Celui ce m-a întărit, lui Hristos Iisus, Domnul nostru, ca m-a socotit credincios și m-a pus să-I slujesc, pe mine, care mai înainte huleam, prigoneam și batjocoream. Totuși am fost miluit, căci în necredința mea, am lucrat din neștiință. Și a prisosit foarte harul Domnului nostru, împreună cu credința și cu dragostea cea întru Hristos Iisus (I Timotei 10, 12-14) .
În vremea Gay-Fest-ului, mi s-a părut inspirată organizarea unui marș pașnic „Pro-familie”, un marș organizat cu binecuvântare, în tăcere, în rugăciune.
„Stăpâne Doamne, Cel ce ai făcut pe om după chipul și asemănarea Ta și i-ai dat putința de a dobândi viața de veci; după aceea căzând prin păcat, nu l-ai trecut cu vederea, ci ai rânduit mântuire lumii prin întruparea Hristosului Tău; „Însuți, Stăpâne, izbăvește prin rugăciunile Sfintei Tale Biserici, pe cei căzuți în păcatul împotriva firii; deschide-le ochii gândului ca să strălucească în ei lumina Evangheliei Tale, însoțește viața lor cu înger de lumină și izbăvește-i de toată bântuiala potrivnicului, de întâmpinarea celui viclean, de demonul cel de amiază și de relele năluciri. Că Tu ești Dumnezeul milei și al îndurărilor și Ție slavă-Ți înălțăm. Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii, vecilor, Amin!”

(Laurențiu Dumitru, Tinerii între cer și pământ, Ed. Egumenița, Galați, 2008, pp. 41-49)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.10.2014, 10:15:48
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Asta nu inseamna ca Biserica considera ii considera pacatosi pe cei care fac aceste pacate, avand in vedere ca impartasania inseamna vin in biserica, etc.
Fara primul "considera". Nu mai pot sa editez
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea bisericii ortodoxe dobrin7m Istoria bisericii 1 24.01.2012 23:10:19
Ierarhia bisericii ortodoxe Anton79 Biserica Ortodoxa Romana 12 16.07.2010 22:27:43
...Infiltratiile in cadrul Bisericii Ortodoxe... praxis Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 38 18.12.2008 23:01:52
Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane Atena Biserica Ortodoxa Romana 10 22.11.2008 19:14:48
Despre tainele Bisericii Ortodoxe strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:39:33