Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.07.2011, 01:22:17
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Nuanță:
Nu toate se cumpără, dar toate se plătesc.
__________________

Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.07.2011, 01:15:23
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
Nuanță:
Nu toate se cumpără, dar toate se plătesc.
Toate se platesc dar nu la toate primesti si rest.:-)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.07.2011, 03:39:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Toate se platesc dar nu la toate primesti si rest.:-)
Că nu primești rest, nu e grav. Se poate întâmpla mai rău: să plătești și să nu primești marfa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.07.2011, 11:10:35
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iubitorul de argint, dornic de avere, devine treptat, treptat orbit in asa hal, incat nu mai vede decat banul si dorinta de acumulare si fala devin un scop in sine. Pacatul in sine, este urmat de mandrie, fatarnicie si o impietrire a sufletului fata de tot ce-i injur, fata de semeni si indepartarea de adevarata credinta. Cum sa-i ajutam ? Greu, foarte greu daca nu intervenim la inceputul manifestarii patimii. Multa rabdare si explicarea faptului ca cele lumesti sunt trecatoare, dand exemple precum ar fi , ca in fata bolii si a mortii poti avea averea cat de mare, care devine inutila , fara de folos. Sa descoperim si sa le descoperim acele parti sensibile ale firii. Sunt multe de spus si de facut in fata acestei patimi ce macina tot ce este frumos si nobil in fiinta noastra.
Dorinta de acumulare este scopul central, nici fala nu-i intereseaza, nici propriile lor lipsuri... se lipsesc de multe mici "placeri" obisnuite, de zi cu zi, doar ca sa mai stranga un banut... deci nu numai ca-i lipsesc pe altii, dar se lipsesc pe ei insisi... Atitudinea asta mi s-a parut la inceput modestie, avand atatia bani multi si fiind foarte "chibzuit" cu banii am crezut ca este intelepciune... :) poate este mai buna totusi decat risipa nechibzuita ca ajungi sa te indatorezi si mai grav cateodata sa lasi datoriile copiilor si asa mai departe.

Nu stiu daca avem cum sa intervenim la inceputul manifestarii patimii, pentru ca ea de multe ori, ca si in exemplul pe care il cunosc isi are obarsia in copilarie. Provenienta dintr-o familie saraca, cu multe neajunsuri in copilarie, cu refuzuri chiar si pentru, nu stiu, cateva bomboane... a determinat o incrancenare de a avea tot timpul bani si cat mai multi ca sa nu mai sufere niciodata de lipsa lor. Un copil care a plecat la munca de mic si s-a spetit ca sa castige un ban in plus.

In asemenea cazuri cred ca rabdarea in rugaciune pentru ei, pentru ca doar Domnul si Maica Domnului ii pot ajuta, trebuie sa le vorbim si de Dumnezeu si voia Lui, dar sfaturile astea nu le vad de ajuns in asemenea cazuri, eu cred ca trebuie ajutati si cu multa rugaciune si post.

Mila Domnului cu noi pacatosii!
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doctorul fara de arginti, Pesamosca Alexandru Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 14 28.04.2012 13:46:24
Sfintii doctori fara de arginti Cosma si Damian Ion Zamfir Intrebari utilizatori 1 01.11.2010 17:56:20
Sfintii Doctori fara de arginti Cosma si Damian mirelat Diverse Sarbatori 6 08.11.2009 16:38:21