Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.03.2012, 12:04:02
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Mircea Vulcanescu,pentru functia care a detinut-o in guvern
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.03.2012, 14:04:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu va pierdeti timpul cu prostii de genul wikipedia . Asta merge la mate, fizica, chimie , sudura , polizari, canalizare, vinete, cucurbitacee, stuparit, insecticide si ceasuri elvetiene .

Pt. a cunoaste istorie cititi carti de istorie scrise de autori seriosi si nepartinici sau de cei care au participat la istorie si au probitate morala. Altminteri veti innota in promiscuitate istorica fara macar sa stiti.

Este parerea mea . Dvs. nu este musai sa procedati cum va propun. Puteti alege orice cale.
Chiar m-am informat despre miscarea legionara si Antonescu, pentru ca am avut o discutie mai demult cu un evreu ateu. Am citit atunci si site-uri prolegionare, legionarii care mai traiesc azi incearca sa mulamalizeze actiunile violente: ca asasinatele au fost facute de o grupare separata, la rebeliunea legionara evreii au fost omorati de altii, la abator a fost doar o inventie a presei, etc. In schimb am dat si ceva pozitiv, ca pana la rebeliunea legionara nu au fost omorati evrei (s-ar putea sa fi fost 1-2 cazuri de moarte la politie).
Era copiata dupa nazism, or nazismul era o aiureala combinata cu ocultismul si darwinismul acelei epoci. Era o miscare pe modelul zelotismului, se baza si pe asasinat. De aceea e condamnata inchizitia, ca folosea metodele din Vechiul Testament. IPS Bartolomeu Anania si Patriarhul Teoctist au fost in tinerete in miscare si apoi au spus ca aceasta era o greseala, desi fermeca prin lupta impotriva comunismului si fondul ortodox.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.03.2012, 15:01:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chiar m-am informat despre miscarea legionara si Antonescu, pentru ca am avut o discutie mai demult cu un evreu ateu. Am citit atunci si site-uri prolegionare, legionarii care mai traiesc azi incearca sa mulamalizeze actiunile violente: ca asasinatele au fost facute de o grupare separata, la rebeliunea legionara evreii au fost omorati de altii, la abator a fost doar o inventie a presei, etc. In schimb am dat si ceva pozitiv, ca pana la rebeliunea legionara nu au fost omorati evrei (s-ar putea sa fi fost 1-2 cazuri de moarte la politie).
Era copiata dupa nazism, or nazismul era o aiureala combinata cu ocultismul si darwinismul acelei epoci. Era o miscare pe modelul zelotismului, se baza si pe asasinat. De aceea e condamnata inchizitia, ca folosea metodele din Vechiul Testament. IPS Bartolomeu Anania si Patriarhul Teoctist au fost in tinerete in miscare si apoi au spus ca aceasta era o greseala, desi fermeca prin lupta impotriva comunismului si fondul ortodox.
Va recomand sa cititi ultima lucrare a lui Demostene Andronescu (Reeducarea de la Aiud) ca si Gh. Andreica (orice gasiti de el) ca sa vedeti cine a fost Inaltul Bartolomeu si cum a virat-o in puscaria Aiud a anilor '51-'54 desi fusese legionar.
Dar daca ati fi fost un cunoascator al Miscarii si al martirilor legionari din puscariile comuniste , sau macar sa fi fost un apropiat al Min . Sf. Cruce Aiud ati fi avut ocazia sa vedeti mentinerea la distanta a Inaltului Bartolomeu fata de evenimentele minastirii (cele 2 hramuri) si manifestarile adiacente sarbatorii ca si relatiile aproape protocolare dintre acesta si parintele Iustin Pirvu, tot in jurul acestor evenimente . ,,Altfel", cei doi monahi s-au inteles bine , parintele Iustin chiar fiind internat de citeva ori la Cluj , prin grija Inaltului , evitind astfel Iasul patriarhului Daniel.

In sfirsit, ma repet iarasi, exista documente scrise si marturii directe ale participantilor la viata Romaniei ale acelor vremuri , ca si a acestora.
Despre Inaltul Bartolomeu discutia este mai ampla , el devenind omul securitatii (pt. asta , si acum ma repet iarasi, spuneam ca atita timp cit in BOR exista legionari eroi in viata laolata cu turnatori ai securitatii sau chiar ofiteri ierarhi ai securitatii - si acestia nu au fost numai unul- niciodata BOR nu o sa aibe curajul ca pe eroii si martirii sai sa ii treaca in rindul sfintilor . Dar i-a facut deja poporul : Arsenie Boca, Arsenie Papacioc, Sandu-Danaiel Tudor, Parintele Ilarion, parintele Lacatusu, si multi, multi, altii care deja fac minuni prin moastele sale sau prin profetiile lor) putindu-se misca astfel in voie in SUA timp de 10 ani, in Australia, in Canada . Si cine facea aceasta ? El un legionar ! Cititi dara ceea ce v-am recomandat sau daca va este teama de a nu va schimba scara de valori , inchideti computerul si fugiti de astfel de threaduri !
Este un caz !
Un alt caz,Horia Sima de exemplu , dupa ce securitatea lui Moruzov si Carol II l-au incalecat, a reusit sa compromita definitiv in fata romanilor si sa dezintegreze Miscarea (asta si era misiunea primita contra vietii) iar dupa fuga in strainatate sa comande asasinarea legionarilor care au descoperit cu dovezi si au scris despre jocul lui !
Faptul ca C.Z.Codreanu nu a tradat cauza Miscarii pt. Securitatea regala, pt. Carol II si pt. Antonescu a facut ca familia parintilor sai sa plateasca obolul asasinarii a 3 din cei 5 copii ai sai . Ce credeti ca era in sufletul sau cum credeti ca a adormit mama acestui fiu al neamului petrecind toate acestea ? Mai ales ca la baza intrigilor care s-au finalizat cu asasinarea Capitanului era fostul prieten al familiei , savantul Nicolae Iorga . Astfel , si inca pt. multe alte lucruri , el a si avut sfirsitul pe care l-a avut ! Nu avea miinile chiar asa de curate cum a lasat istoria sa se inteleaga, istoria comunistilor.

Daca veti citi colectia Revistei ,,Puncte Cardinale", editata la Sibiu de Gabriel Constantinescu ,numerele din anii 2009-2010 , sau daca nu, puteti citi pe acest site articolul ,,Cuvant de folos al parintelui Arsenie Papacioc despre parintele Marcu Dumitrescu de la Manastirea Sihastria ", un alt titan al legiunii si mai ales al puscariilor , veti da peste marturia parintelui Arsenie Papacioc, legionar convins, care intrebat acum , in contemporaneitate, despre forta si doctrina crestina a Miscarii a raspuns :

,,Imi amintesc ca iesind de la parintele din chilie, pe un coridor m-a intrebat cineva despre Miscarea Legionara, ce este. I-am spus: n-ai sa pricepi, dar un lucru trebuie sa intelegi si sa te temi: patronul Miscarii Legionare este Arhanghelul Mihail si i-am spus troparul: "Unde umbreaza darul tau Mihaile Arhanghele, de acolo se teme toata lucrarea diavolului, ca nu sufera sa ramana langa lumina ta lucifer, care a cazut din cer. De aceea ne rugam tie: sagetile lui cele de foc indreptate cu viclesug impotriva noastra stinge-le prin mijlocirea ta, vrednicule de lauda Mihaile Arhanghele." Asta era Garda de Fier, i-am spus."

Iar eu cred ca nici dvs. nu veti pricepe . Faptele Miscarii sunt in primul rind pt. inima si abia apoi pt. minte !
Sau poate ca nici parintele Arsenie Papacioc nu este destul ca sa miste inima si constiinta dvs. intr-un sens nobil .
Intr-un asemenea caz , lucrurile se clarifica si se simplifica mult : credeti ce va este mai la indemiina !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 12.03.2012 at 15:16:51.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.03.2012, 17:11:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Referitor la primul aliniat cred ca va lipseste ratiunea ca sa puteti face asemenea judecati de valoare .
Calificari de genul asta nu pot fi argumente.

Citat:
Este mai greu ca un om de cultura sau stiinta sa nu aibe discernamint , fie el si fascicular, si este cu atit mai greu sa fie nu numai unul , ci enorm de multi.
Cu ce ar fi ajutat discernamantul "fascicular" in lipsa discernamantului pur si simplu?

Simpatiile respectivilor au fost manifestate inainte sau dupa ce au inceput sa apara asasinatele politice ale ML?

Citat:
Nu am auzit pina acum presupunerea ca lipsa de discernamint sa fie maladie molipsitoare !
Molipsitoare sau nu, e foarte raspindita.
Priviti in jur..
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.03.2012, 18:11:19
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Pot sa va spun de ce nu are nici in clin ,nici in maneca legionarismul cu crestinismul.

In primul rand,legionarismul a fost o miscare care a depins de un om.Cand acesta nu a mai fost,miscarea s-a stins.Nu este asa crestinismul,nu depinde de un anumit om pentru a merge mai departe.Intre adeptii Miscarii au ramas numai niste nostalgici si simpatizanti,dar nimeni ca sa reinvie miscarea.

Pe cand crestinismul reinvie de fiecare data cand un crestin,singur,fara program si adepti,fara crime si fara nationalisme,se dedica total lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.03.2012, 18:42:26
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

În Postul Mare își permite orice pigmeu ortodoxist fundamentalist să judece marii ierarhi ai Bisericii noastre și după aia să ne învețe despre sfințenie și alte asemenea, cu o ipocrizie strigătoare la cer. Tipologia standard a blogodoxului frustrat!

Cum poți să înalți în slăvi o mișcare care a avut pretenția că ar fi deasupra Bisericii, ca și cum Biserica ar fi un fel de departament religios al legiunii? Asta e tendință sectară și erezie ecleziologică, boală de care încă suferă mulți ortodoxiști de mâna a doua, mari luptători împotriva patimilor mărunte dar practicanți fanatici ai patimilor mari, dintre care aș aminti doar kenodoxia belferului pseudoduhovnicesc, ăla care știe cine se mântuie și cine nu, desigur imaginându-și că el are asigurat sejurul veșnic în rai.
Nu poți să salvezi credibilitatea unui partid politic fascist pe baza mărturiei creștine a unor personalități cu notorietate (și publicitate pe măsură), ignorând totuși sutele de legionari care au schimbat lejer cămășile verzi cu alea roșii.
Viața sfântă se dobândește în Biserică, nu în politică, iar când amesteci cele ale cezarului cu cele ale Domnului, catastrofa e prin preajmă și dracii jubilează.
Hristos n-a poruncit nimănui să comploteze împotriva imperiului și să cucerească puterea politică, așa cum și-ar fi dorit iudeii zeloți. Iconomia Întrupării a exclus total orice tentativă de mesianism politic, insistând pe regenerarea naturii umane, strategie divină care a și pus capăt derutei păgâne a antihității.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 12.03.2012 at 18:56:49.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.03.2012, 20:52:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Va recomand sa cititi ultima lucrare a lui Demostene Andronescu (Reeducarea de la Aiud) ca si Gh. Andreica (orice gasiti de el) ca sa vedeti cine a fost Inaltul Bartolomeu si cum a virat-o in puscaria Aiud a anilor '51-'54 desi fusese legionar.
Crede-ma ca pe forumul catolic a trebuit sa-l apar de multe ori pe IPS Bartolomeu pentru ca multi catolici si greco-catolici nu-l aveau la inima din cauza a ceea ce a spus in cazul IPS Corneanu dar si alte motive. Deci stiu foarte multe despre acest lucru. Acuzatiile impotriva IPS Bartolomeu sunt toate false, trebuie verificate din ambele parti, nu doar din barfe spuse de unii. Daca ii atacam haotic pe toti o sa ajungem sa spunem ca cel mai vrednic ierarh este IPS Corneanu.
Despre IPS Bartolomeu a scris niste neadevaruri Grigore Caraza fiind legionar a fost suparat ca IPS Bartolomeu s-a dezis de miscarea legionara. E bine ca amintesti de Demostene Andronescu, chiar el spune ca unele lucruri scrise de Caraza nu sunt adevarate.
Spune despre Caraza spune ca „a trăit eroic până la capăt”, fără a face nici un compromis, dar „nu face parte dintre cei pe care suferința i-a înțelepțit”.
" Andronescu afirmă că Grigore Caraza exagerează atunci când îl numește pe Valeriu Anania „șef al Comitetului de reeducare” și că, de fapt, un asemenea comitet nici măcar nu exista. Acești șefi erau cunoscuți de către deținuți, iar Demostene Andronescu scrie că nu a știut de vreun club care să-l aibă drept șef pe Valeriu Anania. un prieten care și-a petrecut cea mai mare parte a reeducării la TBC i-a vorbit despre perioada când a fost coleg cu Valeriu Anania. În această secție presiunile nu erau atât de mari datorită stării deținuților, dar, atunci când șeful clubului a început să țină „lecții de ateism științific”, Anania a protestat și, drept urmare, a fost mutat.
În ceea ce privește contribuția lui Valeriu Anania la scrierea cărții despre reeducare, numită și „Cartea Albă”, Demostene Andronescu insistă că aceasta a fost o operă colectivă ce conține declarațiile celor care au luat cuvântul în „cluburi” și că ierarhul a contribuit doar la scrierea efectivă a acesteia."

Caraza chiar s-a suparat pe Demostene ca i-a luat apararea lui IPS Bartolomeu. Si alti detinuti politici i-au luat apararea IPS Bartolomeu, sa nu ascultam doar tampeniile scrise de unii. Nimic din ce scrie impotriva lui nu e adevarat, inclusiv cu SUA si altele. De altfel IPS Bartolomeu a scris si o carte de memorii, prima data trebuia citita aceea.
La inceput nu am avut o impresie prea buan despre IPS Bartolomeu, poate pentru ca scria romane. Dar apoi cand era singurul care avea curajul sa marturiseasca adevarul nu are cum sa fei cineva care nu e ecumenist de partea sa. Avem si noi un ierarh care a fost in inchisorile comuniste si si in cazul lui plecam urechea la barfe.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.03.2012, 20:57:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În Postul Mare își permite orice pigmeu ortodoxist fundamentalist să judece marii ierarhi ai Bisericii noastre și după aia să ne învețe despre sfințenie și alte asemenea, cu o ipocrizie strigătoare la cer. Tipologia standard a blogodoxului frustrat!
Cum poți să înalți în slăvi o mișcare care a avut pretenția că ar fi deasupra Bisericii, ca și cum Biserica ar fi un fel de departament religios al legiunii? Asta e tendință sectară și erezie ecleziologică, boală de care încă suferă mulți ortodoxiști de mâna a doua, mari luptători împotriva patimilor mărunte dar practicanți fanatici ai patimilor mari, dintre care aș aminti doar kenodoxia belferului pseudoduhovnicesc, ăla care știe cine se mântuie și cine nu, desigur imaginându-și că el are asigurat sejurul veșnic în rai.
Nu poți să salvezi credibilitatea unui partid politic fascist pe baza mărturiei creștine a unor personalități cu notorietate (și publicitate pe măsură), ignorând totuși sutele de legionari care au schimbat lejer cămășile verzi cu alea roșii.
Viața sfântă se dobândește în Biserică, nu în politică, iar când amesteci cele ale cezarului cu cele ale Domnului, catastrofa e prin preajmă și dracii jubilează.
Hristos n-a poruncit nimănui să comploteze împotriva imperiului și să cucerească puterea politică, așa cum și-ar fi dorit iudeii zeloți. Iconomia Întrupării a exclus total orice tentativă de mesianism politic, insistând pe regenerarea naturii umane, strategie divină care a și pus capăt derutei păgâne a antihității.
Problemele sunt delicate. Nu trebuie ridicati in slavi nici ierarhii pentru ca sunt ierarhi, nici legionarii pentru ca sunt legionari. Depinde despre ce fel de ierarhi si ce fel de legionari se vorbeste.

Unii legionari au murit pentru credinta ortodoxa, altii au vrut sa profite de renumele miscarii din motive personale, iar altii au compromis-o.

In conditiile in care Biserica a inceput sa faca primii pasi hotarati spre ecumenism, oamenii au inceput sa-si puna intrebari, ca unii care gandesc. Ma refer la schimbarea calendarului, care astazi ni se pare fireasca, dar de fapt nu e. Promovarea in ierarhia Bisericii, in zilele noastre de asemenea ni se pare fireasca asa cum este, dar de fapt, in mare parte, nu e... Nu locul sfinteste omul!

De aceea, am face bine daca am nuanta lucrurile si sa-i cinstim pe cei vrednici de cinstire din punct de vedere duhovnicesc, nu lumesc, caci avem nevoie de rugaciunile lor.

Pentru a lupta pentru dreapta credinta, cuvantul oricarui ,,pigmeu ortodoxist fundamentalist'', cum spuneai, poate fi important in anumite vremuri. O simpla vizita la Rapa Robilor din Aiud, la osuar, e suficienta pentru a-ti da seama de puterea sfintelor moaste de acolo.
Despre aceste Sfinte Moaste unui crestin i-a vorbit in vis Sfantul Nectarie.

Trebuie sa invatam sa ne pretuim sfintii si istoria. Altminteri sa nu ne mai miram de nimic. Noi avem nevoie sa canonizam sfinti cu putere mare, de al caror ajutor crestinii s-au convins, nu de canonizari motivate sau nemotivate politic.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.03.2012, 22:07:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Constat ca discutia este trasa spre impardonabil si pe linga cei care pot pune in discutie anumite documente , fie ele intr-un fel sau altul, ceilalti merg pe alt principiu, pe unul neonest .
A propune o discutie pe baza unor documente nu are nimic de aface cu parelnicia sentimentala si nedocumentata .
Asa stind problema, situatia devine jenanta si ma face sa parasesc dialogul.
Fiecare este liber sa creada orice !

NB: 1. veti gasi lucruri la fel de interesante pe firul ,,Reeducarea de la Pitesti" a lui dom' Costel !
2. am fost de mai multe ori in puscaria de la Pitesti (fosta puscarie) si o cunoasc f. bine, chiar celebra ,,Camera 4 Spital" in care acum este organizat un paraclis si in care atunci cind intri , in mod spontan iti curg lacrimi . Am mers de multe ori la hramurile Min. Sf. Cruce de la Aiud, la Ripa Robilor, si am purtat discutii personale cu Marcel Petrisor, Demostene Andronesc, Milu (Emil) Sebesan, Ilie Tudor, Marin Matei-Motu despre evenimentele trecute.
Povestea despre Caraza si D.Andronescu nu este chiar asa, sau in tocmai cum s-a relatat , ci insasi D. Andronesc a fost mustrat de legionarii in viata pt. ca a indrasnit sa scrie un crimpei de adevar nemarturisit pina in prezent asa cum il face el. Declaratia ii apartine . Este evident vorba despre pozitia si rolul lui Bartolomeu Anania in reeducarea de la Aiud .
Este adevarat insa cum Caraza a rezistat pina la sfirsit cu extraordinara tarie , fara sa tradeze, fara sa cada, dar ca pina la sfirsit rezistenta lui nu a mai avut parfum de iertare (,,Nu ne razbunati " a spus M. Vulcanescu !) parfumul duhovnicesc de mucenic , ci de neiertare pe vecie a calailor. Iar cel ce nu iarta stim ce se intimpla cu el !
Am citit mereu si am cauta sa merg pe urmele acestor martiri facind multe pelerinaje si observatii proprii. Cunosc multe minuni facute cu sfinte moaste de la Aiud si cunosc cite alte forte se opun de ani de zile ridicarii Memorialului de la Aiud si a Centrului de studii legat de prigoana comunista impotriva, mai ales , a legionarilor. De asemenea am observat si m-am informat despre ,,Memorialul Durerii" facut de Lucia Hossu Longin mai ales din cauza unui fapt pe care il evita cu obstinatie : nu pomeneste si nu este interesata decit cu totul accidental de tributul de singe dat de legionari in puscariile comuniste . Am aflat , si sunt in curs de documentare , de ce Sighetul doreste insistent sa devina un centru , un memorial in competitie cu Aiudul .
Asadar , cred eu ca puteam discuta lucruri interesante , bazate pe documente si marturii care deoacamdata se pot face publice, despre sfintii romani din puscariile comuniste care au umplut cerul . Apropos, sa nu credeti ca Iuliu Maniu , detinut si el la Sighet tot prin grija comunistilor va ajunge vreodata sfint . Si nici Richard Wurmbrand, botezat ortodox in puscaria la Tg. Ocna si nasit de Gafencu si Ioanolide , dar lepadat de ortodoxie dupa eliberare, va avea aceasta sansa. Si nici altii asemenea lor, deoarece nu este suficient sa fi facut puscarie... ci pt ca ei au ales altceva decit sfintii.
Dar sansa de discutie , ca de altfel orice lucru bun care se porneste pe forum , este repede lovit de ,,umbra mortii" prin idei, gesturi si atitudini mai putin judecate .
Putem insa sa stam si fara aceste discutii impartind doar intre noi simbre si binecuvintari , admiratie si respect fatarnic , birfa si polemica paguboasa . Atunci ... asa sa fie !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 13.03.2012 at 19:00:08.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.03.2012, 21:39:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Unii spun ca Zelea Codreanu a fost in legitima aparare cand a impuscat pe acel capitan de politie.

Da apoi Zelea Codreanu a fost bagat in puscarie fara motiv si a fost asasinat,cand era in puscarie.

Daca unii sunt asa ingrijorati de crime,sa vada ce a ajuns sa faca iudaismul fanatic,sa ceara sa se dea voie parintilor sa decida daca vor sa isi omoare nou nascutii sau nu:
http://www.washingtonpost.com/blogs/...iOsR_blog.html
Sau ce a facut iudaismul fanatic in Romania,unde s-au desfiintat spitale de oameni cu probleme mentale si oamenii respectivi au fost lasati pe drum.

Nu are legatura ML cu nazismul,ML era o miscare foarte umana,care propovaduia un socialism crestin,care lupta impotriva relelor iudaismului fanatic,care vroia sa ajute la renasterea spirituala a poporului roman etc.
Eu ma refer aci la ML din vremea cat a trait Zelea Codreanu,nu la ce a ajuns ML dupa ce a murit Zelea Codreanu.

Ne-a dat Dumnezeu la vremurile alea de restriste niste conducatori asa mari,unu a fost Zelea Codreanu si altu era regele Mihai,primul a fost asasinat si celalalt nu a fost lasat sa conduca Romania,in timpul WW2,ca daca era lasat poate reusea si scapa Romania de comunism.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 13.03.2012 at 21:45:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Miscarea Legionara o miscare cruciato-cavalereasca? mihailt Generalitati 6 03.11.2010 21:11:49
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13