Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 13.03.2013, 02:59:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un sfat...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hehe, lucrurile nu sunt niciodata atat de simple pe lumea asta asa cum nici diavolul nu e chiar atat de prost.

Sa zicem ca este canonizat un fost legionar.

Trecem peste eventualul car-mar al unor anumite organizatii care au ce au cu legionarii din motive mai mult sau mai putin intemeiate, sa zicem ca nu e asta o problema.

Ce te faci daca apar pe urma carti chipurile scrise de el, sau marturii a celor care chipurile l-au cunoscut direct in care ar spune sau ar fi spus ca legiunea a fost asa si pe dincolo, ca toti ar trebui sa fim legionari, etc?

Chiar si daca nu e nimic scris de el (chipurile) sau atribuit lui, probabil cunosti vesnicul si nu o data uzitatul argument al infaibilitatii sfantului, in tot ce a spus si a facut, din frageda pruncie pana la moarte si dupa.

Ce rezulta de aici nu e greu de intuit.

Exemplu clasic de bataie de cap si discutii interminabil si fara a fi legionar - parintele Arsenie Boca si taman asta ar mai lipsi din miezul dezbaterilor, sa fie declarat si sfant ca si mai si se inteteste bataia.

Acum ai priceput?
Daca, impotriva tuturor avertizarilor si calculelor, V. Gafencu tot va fi canonizat, tu spala-te pe maini, aidoma lui Pontiu Pilat si nu mai risti nimic; asta bine inteles in cazul in care si tu ai avea un cuvant de spus in privinta acestei canonizari.
Acum macar stim in baza caror temeri nu doresti canonizarea sfintilor, pe care Dumnezeu i-a preamarit prin moarte martirica.

Ai dreptate, despre unii sfinti din inchisori nu se stie nimic; dar iata ca ingerii ne spun numele celor, carora le apartin moastele. Un nume este cel al lui Gheorghe. Alte nume vor fi facute cunoscute in masura in care Dumnezeu va considera ca trebuie sa le stim pentru a le cinsti asa cum se cuvine.
Si atunci ce facem? Ne opunem voii lui Dumnezeu?!? Se intelege ca NU!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 13.03.2013, 03:15:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
După aceea am rămas singur cu Richard. Am început să ne amintim de vremurile din închisori, iar el si-a amintit ceva foarte emotionant. Mi-a spus: "Eram în închisoare cu diferiti oameni: ortodocsi, catolici, români, unguri, germani, etc. Am observat că Axionul Maicii Domnului există în toate limbile, mai putin în ebraică.

M-am hotărât să compun acest imn în ebraică, pentru că Maria a fost evreică si ea vorbea această limbă." A început să cânte, cu o voce tremurată si slăbită. Melodia era foarte evreiască, compusă de el. Am fost foarte impresionat. Mi-a spus că, în inima lui, iubeste Ortodoxia, dar se consideră nevrednic de ea si de aceea nu poate deveni un ortodox deplin."
Am gasit eu o inregistrare, cred ca este dintr-o emisiune radiofonica din SUA in care este prezentata imprejurarea in care s-a facut inregistrarea si se aude si Richard Wurmbrand cantand imnul acesta in ebraica si engleza : ( sa ne amintim totusi ca era extrem de bolnav si probabil nu avea nici talent la cantat deci nu-l taxati pentru calitatea interpretarii )

http://audio.ancientfaith.com/freder..._wurmbrand.mp3

In aceeasi emisiune se spune ca zvonul ca ar fi devenit Ortodox nu este adevarat.

Last edited by iuliu46; 13.03.2013 at 03:38:11.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 13.03.2013, 11:27:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
In aceeasi emisiune se spune ca zvonul ca ar fi devenit Ortodox nu este adevarat.
Binenteles ca nu e adevarat, daca ar fi fost adevarat, am fi primit o marturie directa si certa in acest sens, dar au fost probabil unii ortodoxisti care s-au gandit sa-l "recicleze" pentru ortodoxie si sa profite poate nitel de pe urma autoritatii lui.

Daca a stat atat timp langa ortodoxie si nu a priceput nimic, in timp ce altii, chiar evrei fiind au inteles si s-au convertit, vorba care s-a zis deja ca ar fi spus-o, este cel mai mare adevar: nu a fost vrednic.

Dovada ca nu oricine trece prin inchisorile comuniste si chiar scrie carti care pot fi etichetate "zguduitoare" si pline de experiente "profund spirituale" gaseste neaparat si sfintenia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 13.03.2013, 11:33:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
După moartea Sf. Mucenic Corneliu Zelea Codreanu
Ce face? "Sf. Mucenic"???? De unde până unde și mai ales până când aberațiile astea?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #125  
Vechi 13.03.2013, 11:33:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca, impotriva tuturor avertizarilor si calculelor, V. Gafencu tot va fi canonizat, tu spala-te pe maini, aidoma lui Pontiu Pilat si nu mai risti nimic; asta bine inteles in cazul in care si tu ai avea un cuvant de spus in privinta acestei canonizari.
Nu am nimic impotriva canonizarii lui Valeriu Gafencu.
Dar tocmai faptul ca nu i s-au gasit moastele, desi inainte de moarte si-a dorit sa-i fie gasit trupul, cerand sa fie ingropat intr-un anumit fel, cred ca e o buna dovada ca el nu vrea sa fie canonizat.

Avem in schimb multe exemple de sfinti ortodocsi a caror canonizare a inceput prin vointa sfantului (sfintei) care a facut in primul rand sa-i fie gasite moastele.

Citat:
Ai dreptate, despre unii sfinti din inchisori nu se stie nimic; dar iata ca ingerii ne spun numele celor, carora le apartin moastele. Un nume este cel al lui Gheorghe.
Personal sunt reticent in fata unor astfel de marturii.
De unde sa stiu ca nu e vorba de o persoana schizofrenica care i se pare ca aude voci sau pur si simplu un aranjament dubios?
Orice are iz si aparente de evlavie e musai sa fie luat ca atare, fara a cerceta duhurile?
Asa ceva NU este ortodox.

Si sa luam si reperul ortodox al Sfintei Traditii, as vrea si eu niste cazuistica ortodoxa din ultimii 2000 ani in care cineva ia niste oase dintr-o groapa comuna si le pune la icoane pe motiv ca sunt moaste si un inger i-a spus cum il cheama pe respectivul (si nimic despre cine a fost, ce a facut, cum si de ce s-a savarsit).

Aa cum ti-am cerut sa aduci dovada canoane ortodoxe dupa care poate fi judecata starea de sfintenie a unui om sau in ce raport se afla cu mantuirea, dupa culoarea osemintelor - cum ai afirmat, si ai disparut in ceata.

Citat:
Si atunci ce facem? Ne opunem voii lui Dumnezeu?!? Se intelege ca NU!
Yah, cunosc poezia de la neoprotestanti daca ii contrazici vizavi de "revelatiile" pe care le au (si se bat cap in cap cu ortodoxia) te ameninta ca "te faci potrivnicul lui Dumnezeu".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.03.2013 at 11:36:14.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 13.03.2013, 11:37:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce face? "Sf. Mucenic"???? De unde până unde și mai ales până când aberațiile astea?
De unde...de pe Internet sau o certa manastire care i-a facut acatist sau l-a bagat fortat ca mucenic in cel al "Marturisitorilor romani" impreuna cu asasinii lui Duca si a lui Mihai Stelescu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 13.03.2013, 12:44:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu am nimic impotriva canonizarii lui Valeriu Gafencu.
Dar tocmai faptul ca nu i s-au gasit moastele, desi inainte de moarte si-a dorit sa-i fie gasit trupul, cerand sa fie ingropat intr-un anumit fel, cred ca e o buna dovada ca el nu vrea sa fie canonizat.

Avem in schimb multe exemple de sfinti ortodocsi a caror canonizare a inceput prin vointa sfantului (sfintei) care a facut in primul rand sa-i fie gasite moastele.



Personal sunt reticent in fata unor astfel de marturii.
De unde sa stiu ca nu e vorba de o persoana schizofrenica care i se pare ca aude voci sau pur si simplu un aranjament dubios?
Orice are iz si aparente de evlavie e musai sa fie luat ca atare, fara a cerceta duhurile?
Asa ceva NU este ortodox.

Si sa luam si reperul ortodox al Sfintei Traditii, as vrea si eu niste cazuistica ortodoxa din ultimii 2000 ani in care cineva ia niste oase dintr-o groapa comuna si le pune la icoane pe motiv ca sunt moaste si un inger i-a spus cum il cheama pe respectivul (si nimic despre cine a fost, ce a facut, cum si de ce s-a savarsit).

Aa cum ti-am cerut sa aduci dovada canoane ortodoxe dupa care poate fi judecata starea de sfintenie a unui om sau in ce raport se afla cu mantuirea, dupa culoarea osemintelor - cum ai afirmat, si ai disparut in ceata.



Yah, cunosc poezia de la neoprotestanti daca ii contrazici vizavi de "revelatiile" pe care le au (si se bat cap in cap cu ortodoxia) te ameninta ca "te faci potrivnicul lui Dumnezeu".
Stau si ma intreb de ce la tine nu scrie "ortodox"? Iti este rusine sa recunosti ca esti ortodox, sau nici macar nu esti ortodox?!?
Ai trecut iar la atac la persoana? Alte argumente nu mai ai?
Dupa ce vei fi cerecetat duhurile, spune-ne si noua la ce concluzie ai ajuns.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 13.03.2013, 13:05:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Iar începi cu paranoia atacatului la persoană?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #129  
Vechi 13.03.2013, 13:15:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Iar începi cu paranoia atacatului la persoană?


Iată aici o listă incompletă de exprimări care intră în categoria de atac la persoană:
  • Comentarii nefondate prin care un editor este în mod insistent acuzat de anumite defecte: „Ion este un vandal”, „Maria scrie articole proaste”.
  • Comentarii negative despre persoana editorilor: „Nu faci nici doi bani”.
  • Afirmații de genul „Eu sunt mai deștept decât tine”.
  • Epitete de natură sexuală, religioasă, etnică, rasistă adresate altor contribuitori. Aceste insulte sunt cu atât mai grave cu cât sunt exprimate prin cuvinte de batjocură. Ele sunt considerate jignitoare chiar dacă persoana căreia îi sunt adresate este într-adevăr un reprezentant al grupului etnic, religios, sexual respectiv.
  • Discreditarea contribuției unui utilizator pe baza simplei apartenențe a acestuia la un grup politic sau social, chiar dacă grupul respectiv este în general considerat extremist.
  • Cuvinte vulgare adresate altui contribuitor.
  • Amenințări de trimiterea în judecată.
  • Amenințări cu moartea.
  • Amenințări sau acțiuni care pun un alt editor de la Wikipedia în pericolul de a fi persecutat (politic, religios etc.) de către autorități, superiori etc. Asemenea amenințări și acțiuni sunt suficient de grave pentru ca orice administrator să aplice pe loc sancțiunea de blocare pe termen lung. Administratorul respectiv va anunța pe căi confidențiale Comisia de arbitraj și pe Jimbo Wales despre sancțiunea aplicată și motivele sale.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Wikiped...curi_personale
Reply With Quote
  #130  
Vechi 13.03.2013, 13:16:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Deci: iar începi cu paranoia atacurilor la persoană?

Vezi că ai rămas datoare cu sursa anumitor afirmații ușor tendențioase de pe alt topic, asta apropos de indicarea sursei.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Miscarea Legionara o miscare cruciato-cavalereasca? mihailt Generalitati 6 03.11.2010 21:11:49
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13