Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 13.12.2017, 13:41:15
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Desigur că poți din moment ce e sfințit prin Cuvântul lui Dumnezeu și rugăciune. Dacă iei cu mulțumiri, se poate, fiindcă este o făptură a Domnului și porcul. Repet, ați găsit în NT undeva o interdicție pentru creștini în ceea ce privește consumul de porc ?
Nu avem nevoie de interdictii. Este sufiecient sa tinem seama de ceea ce "este sfintit prin Cuvantul lui Dumnezeu" (1 Timotei 4:5). Ce spune Cuvantul lui Dumnezeu? Sa nu mancam porcul. Inseamna ca nu este sfintit prin Cuvantul lui Dumnezeu. Si dvs. ati facut referire la aceleasi pasaje, dar nu luati in serios expresia "sfintit prin Cuvantul lui Dumnezeu".

P.S. Dupa intelegerea dumitale si o meduza mucilaginoasa sau niste viermi plini de puroi, pot fi bune de mancat.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 13.12.2017, 15:37:02
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Am citit Noul testament și nu am găsit niciunde interdicție cu privire la carnea de porc. Iată însă ce am găsit:


Rom 14:
Unul crede ca poate sa manance de toate; pe cand altul, care este slab, nu mananca decat verdeturi.

3. Cine mananca sa nu dispretuiasca pe cine nu mananca; si cine nu mananca sa nu judece pe cine mananca, fiindca Dumnezeu l-a primit



Deci.....putem mânca...de toate.
Cu privire la PS, evident meduza nu este comestibilă, mâncăm numai ce este comestibil.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 13.12.2017, 17:39:46
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Am citit Noul testament și nu am găsit niciunde interdicție cu privire la carnea de porc. Iată însă ce am găsit:


Rom 14:
Unul crede ca poate sa manance de toate; pe cand altul, care este slab, nu mananca decat verdeturi.

3. Cine mananca sa nu dispretuiasca pe cine nu mananca; si cine nu mananca sa nu judece pe cine mananca, fiindca Dumnezeu l-a primit



Deci.....putem mânca...de toate.
Cu privire la PS, evident meduza nu este comestibilă, mâncăm numai ce este comestibil.

Se pare ca ai o intelegere superioara celei pe care a avut-o sfantul apostol Petru. El a stat la picioarele Mantuitorului, timp de peste 3 ani, si a refuzat sa manance ceea ce Cuvantul lui Dumnezeu a spus ca nu este bun de mancat (cum ar fi porcul). Treaba fiecaruia. Pofta mare.

Ai impresia ca Dumnezeu se contrazice pe Sine? Stabileste de la inceput ce sa nu fie bun de mancat, apoi o da intoarsa? Ai impresia ca Biblia (Cuvantul lui Dumnezeu) se contrazice? Crezi ca versetele pe care le-ai citat desfiinteaza alte versete? Nicidecum. Versetele din Biblie se completeaza, nu se anuleaza. Langa versetele citate de tine, pune si cele care vorbesc despre ce a spus Dumnezeu referitor la animale care pot fi mancate. Toate sunt adevarate si se completeaza (nu se anuleaza).

P.S. Daca meduza nu este comestibila, ce zici de niste sobolani la rotisor? Nu uita cand mananci sa o faci spre spre slava lui Dumnezeu (cum spune Scriptura).
Reply With Quote
  #74  
Vechi 13.12.2017, 18:26:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Se pare ca ai o intelegere superioara celei pe care a avut-o sfantul apostol Petru. El a stat la picioarele Mantuitorului, timp de peste 3 ani, si a refuzat sa manance ceea ce Cuvantul lui Dumnezeu a spus ca nu este bun de mancat
Petru nu putea să mănânce ceea ce vechea Lege a lui Moise interzicea.
Dar, după ce a venit cunoștința, ia citește matale ce făcea Petru! La Galateni 2: 12.
Hai că textul biblic este clar. Cât veți persista oare în această erezie cumplită?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 13.12.2017, 19:15:08
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Petru nu putea să mănânce ceea ce vechea Lege a lui Moise interzicea.
Dar, după ce a venit cunoștința, ia citește matale ce făcea Petru! La Galateni 2: 12.
Hai că textul biblic este clar. Cât veți persista oare în această erezie cumplită?
Si, de ce Petru nu putea sa manance dar noi am putea? Suntem mai sfinti decat sfintii apostoli? Sa nu uitam ca Petru a refuzat sa manance ce nu era ingaduit de Dumnezeu, dupa inaltarea Domnului Isus.

Dumnezeu a impartit animalele in curate (bune de mancat) si necurate (sa nu fie mancate) dinainte de Moise. Noe, inainte de potop, a primit porunca sa ia in corabie cate 7 perechi de animale curate (ca sa poata manca din ele) si cate 1 (doar una) pereche din animale necurate (cum ar fi porcul - din care nu putea sa manance). Facerea 7:2. Impartirea si porunca data de Dumnezeu nu are treaba nici cu evreii, nici cu ritualurile. Are treaba cu intelepciunea lui Dumnezeu si sanatatea noastra. Este medicina preventiva, data de Marele Doctor.

P.S. Ce treaba are pasajul din Galateni 2:12 cu subiectul porcului? Nu trebuie sa gasesti argumente ca sa sfidezi ce a hotarat Dumnezeu. Poti sa o faci pur si simplu. E mai onest si nici nu amesteci Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 13.12.2017, 19:32:20
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Tocmai ce v-am arătat negru pe alb că apostolul Petru mânca cu neamurile și de teama iudeilor, care aveau să-l judece, se ferea și NU CREDEȚI.
Domnul Iisus a făcut toate alimentele curate, TOATE.

Marcu 7:19
A zis astfel, facand toate bucatele curate
Reply With Quote
  #77  
Vechi 15.12.2017, 05:49:03
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Tocmai ce v-am arătat negru pe alb că apostolul Petru mânca cu neamurile și de teama iudeilor, care aveau să-l judece, se ferea și NU CREDEȚI.
Am inteles foarte bine ca manca impreuna cu neamurile.Dar nu reiese nicidecum (nici nu are cum) ca apostolul ar fi mancat ceva "spurcat sau necurat". Nu fortati. Lasati lucrurile asa cum le spune Scriptura.


Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Domnul Iisus a făcut toate alimentele curate, TOATE.


Marcu 7:19
A zis astfel, facand toate bucatele curate
"Iatã lucrurile care spurcã pe om; dar a mînca cu mîinile nespãlate nu spurcã pe om."(Matei 15:20) - spune Domnul Isus.

Pasajele din Marcu 7 si Matei 15 fac referire la acelasi eveniment. Cititile impreuna. Veti intelege ca Domnul Isus a desfiintat un ritual (spalarea pe maini ritualica - fara de care bucatele erau considerate ca fiind necurate).

P.S. Aveti continua tendinta de a-L face pe Dumnezeu ca fiind inconsecvent si schimbator. Daca Dumnezeu a spus ca ceva este necurat si sa nu fie mancat, credeti ca o da la intors dupa aceea? Credeti ca Dumnezeu este dupa chipul si asemanarea oamenilor?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 15.12.2017, 10:10:58
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Am inteles foarte bine ca manca impreuna cu neamurile.
Neamurile mâncau toate aceste mâncăruri pe care le servim și noi astăzi, porc, iepure, că doar nu vreți să spuneți că neamurile alea cu care mânca Petru serveau mâncare conform normelor iudaice, căci dacă era așa, nu avea de ce Petru să se rușineze, la venirea iudeilor și nici Pavel nu avea de ce să-l mai admonesteze.


Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul

P.S. Aveti continua tendinta de a-L face pe Dumnezeu ca fiind inconsecvent si schimbator. Daca Dumnezeu a spus ca ceva este necurat si sa nu fie mancat, credeti ca o da la intors dupa aceea? Credeti ca Dumnezeu este dupa chipul si asemanarea oamenilor?
Vă dau doar un exemplu, poligamia, permisă sub legea mozaică, interzisă sub harul lui Hristos.
Asta nu înseamnă că Dumnezeu se schimbă ci modul cum se raportează El este funcție de timpuri, perioade, popoare...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 14.01.2018, 07:56:05
marivas6519 marivas6519 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2017
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Neamurile mâncau toate aceste mâncăruri pe care le servim și noi astăzi, porc, iepure,
Sa zicem ca aveti dreptate, referitor la ce mancau neamurile. Si .... ce-i cu asta? Gata ... il facem si pe Petru mancator de porci? Gresit. Si eu stau la masa cu rude, prieteni care mananca de pe masa ce vor iar eu mananc ce vreau (fara porc, iepuri, etc).



Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Vă dau doar un exemplu, poligamia, permisă sub legea mozaică, interzisă sub harul lui Hristos.
Asta nu înseamnă că Dumnezeu se schimbă ci modul cum se raportează El este funcție de timpuri, perioade, popoare...
Aveti dreptate. Dumnezeu nu este schimbator ci doar ingaduie anumite lucruri, pentru un timp, pentru anumite popoare. Cat priveste legea despre mancaruri .. aceasta nu are legatura cu nici un timp si cu nici un popor. Aceasta lege a animalelor curate (bune de mancat) si necurate (care sa nu fie mancate) este data de la inceput, cand inca nu exista picior de evreu (ca sa nu mai ziceti ca este pentru evrei).
Reply With Quote
  #80  
Vechi 18.01.2018, 23:56:01
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Eu sunt curat! Pot mânca orice!

Totul este curat pentru cei curati; dar pentru cei necurati si necredinciosi, nimic nu este curat: pana si mintea si cugetul le sunt spurcate. (Tit.1:15)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acuzatii incredibile impotriva IPS Bartolomeu Anania andrei_im Stiri, actualitati, anunturi 87 10.04.2014 21:10:48
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 20:49:41
ce slujbe se pot da unei rude adventiste? onyx235 Generalitati 4 20.11.2009 22:08:48