Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.03.2008, 18:37:39
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Pot fi si alte cauze ale starii tale. Poate ceva ti-a declansat dorinta asta de a nu mai face nimic. Un fel de razvratire impotriva modului cum e privita mama ta in familie. Adica niste resorturi ale tale, nu vraji. Ar avea motiv bunica sau sora sa-ti faca rau?
Oare parintii te determina sa inveti pentru o meserie care nu-ti place? La varsta ta, se poate intampla.
Sau poate fi depresie- boala care cu tratament se poate vindeca, complet, spre diferenta de schizofrenie, unde lucrurile sunt mai grave. Tot psihiatrul trateaza depresia. Ai putea sa ceri un consult.
Informatia ca schizofrenia se poate mosteni o gasesti si pe Internet, sau ti-o poate spune cineva. Dar nu e obligatoriu sa faci si tu boala.
In criza de schizofrenie nu prea se mai distinge realitatea, de multe ori cel bolnav nu isi da seama de starea lui, nu cere ajutor. Dupa ce mai iese din criza, doar, isi mai da seama de starea lui.
As zice sa nu stai singura, cu gandurile tale, sa le spui cuiva, de incredere, sa cauti un sprijin apropiat tie. Si sa ceri sfatul unui preot, referitor la vraji.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.03.2008, 09:28:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Georgiana, cu rabdare si multa credinta, putem munti din loc. Gandul negru, obsesiv despre boala, chiar inbolnaveste si slabeste sufletul si apoi trupul cazut prada deznadejdiei desarte. Esti tanara si ai acest mare avantaj in lupta cu tot ce-i nefolositor si stricacios in viata. Fa-ti singura o evaluare a ultimei perioade si precis vei gasi ,macar partial, un raspuns a starii tale de acum. Inlocuieste gandul rau si neputinta cu cele de folos sufletului tau, nazuintelor tale. Multa nadejde, speranta si nu in ultimul rand credinta in Bunul Dumnezeu. In viata avem multe suisuri dar si coborari, caderi, dar important sa stim a nu ne poticni in cele rele noua. Fruntea sus !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.03.2008, 12:09:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

prin Botez ai fost spalata shi curatzata de pacatele stramoshilor mai indepartatzi sau apropiatzi... iar schizofrenia nu e o boala ci un termen, boala este ca ai o neputintza, o spaima, o delasare, o neascultare shi nepasre, o incapacitate temporara de munca, o stramba credintza, o lipsa de compasiune, o rautate, o durere organica, alea sunt boli shi dureri, shi nu termenii infricoshatori pe cre ii pune antihrismul lumii asteia pe totzi creshtinii... iar de la Domnul sunt lasate shi dureri shi boli ca sa ne mantuie in rabdare intru Hristos... iar cel rau itzi da sanatate shi bucuria curviei a vacantzelor pe litoral, a pierderii vremii, a imbuibarii shi a chefurilor orgastice shi orgistice cu alcool shi fum shi veselia machiajelor shi tzoalelor, a laudarosheniilor... poftei rele.

deci daca tzi-ai pierdut cheful de prostii nu inseamna ca ai inebunit ci ca eshti pe calea cea buna. :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.03.2008, 11:18:05
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Trebuie sa privesti la Iisus:

Psalmi 16:8 Vazut-am mai inainte pe Domnul inaintea mea pururea, ca de-a dreapta mea este ca sa nu ma clatin.

Ajuta foarte mult rugaciunea, poti citi psalmii sau poti lua Sfanta Scriptura si sa citesti incepand cu Evenghelia dupa Ioan si sa te rogi.

Psalmul 26:1 Domnul este luminarea mea și mântuirea mea; de cine mă voi teme?

Poti invata acest psalm 26, pe de rost, si sa il spui cu credinta de fiecare data cand ai probleme.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.03.2008, 11:31:13
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Redau aici psalmul 26, pe care il poti citi sau spune atunci cand ai probleme:

Psalmul 26
1. Domnul este luminarea mea si mantuirea mea; de cine ma voi teme?
2. Domnul este aparatorul vietii mele; de cine ma voi infricosa?
3. Când se vor apropia de mine cei ce imi fac rau, ca sa manance trupul meu;
4. Cei ce ma necajesc si vrajmasii mei, aceia au slabit si au căzut.
5. De s-ar rîndui impotriva mea ostire, nu se va infricosa inima mea.
6. De s-ar ridica impotriva mea război, eu în El nadajduiesc.
7. Una am cerut de la Domnul, pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc în casa Domnului in toate zilele vietii mele,
8. Ca să văd frumusetea Domnului si sa cercetez locasul Lui.
9. Că Domnul m-a ascuns în cortul Lui în ziua necazurilor mele; m-a acoperit în locul cel ascuns al cortului Lui;
10. Pe piatră m-a înăltat. Si acum iata, a înaltat capul meu peste vrajmasii mei.
11. Înconjurat-am și am jertfit în cortul Lui jertfă de laudă. Il voi lauda si voi cânta Domnului.
12. Auzi, Doamne, glasul meu cu care am strigat; miluieste-ma si ma asculta.
13. Tie a zis inima mea: Pe Domnul voi cauta. Te-a cautat fata mea; fata Ta, Doamne, voi cauta.
14. Sa nu-ti întorci fata Ta de la mine si sa nu Te abati întru manie de la robul Tau;
15. Ajutorul meu fii, sa nu ma lepezi pe mine si sa nu ma lasi, Dumnezeule, Mantuitorul meu.
16. Ca tatal meu si mama mea m-au parasit, dar Domnul m-a luat.
17. Lege pune-mi mie, Doamne, în calea Ta si mă îndreptează pe cărarea dreaptă, din pricina vrăjmasilor mei.
18. Nu mă da pe mine pe mâna celor ce mă necăjesc, că s-au ridicat împotriva mea martori nedrepti si nedreptatea a mințit siesi.
19. Cred că voi vedea bunatatile Domnului, in pamantul celor vii.
20. Asteapta pe Domnul, imbarbateaza-te si sa se intareasca inima ta si asteapta pe Domnul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.03.2008, 11:56:59
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Psalmul 26 am impresia ca e psalmul preasfintei fecioare Maria, Maica Domnului. Din ce scrie in el... am tras concluzia shi din numarul lui :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.06.2008, 21:58:42
raduedi raduedi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2008
Mesaje: 4
Implicit

Singura ta solutie , ca si a intregi omeniri e una singura , Domnul Isus Hristos , El e singurul care poate pune capat tuturor temerilor tale , trebuie sa te increzi in El cu toata fiinta ta si sa ii te rogi lui sa iti deschizi inima inaintea lui , iar el in dragostea lui te va primi si iti va da puterea necesara. Nu uita niciodata ca doar El e mantuitorul nostru , si El te iubeste asa cum noi oamenii nici nu putem descrie in cuvinte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.07.2008, 01:00:20
emylya emylya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Georgiana, trebuie sa fii tare in credinta. vrajile nu se prind de acei care sunt aproape de Dumnezeu. pilda o avem pe sfanta Iusitna (dak ai citit viata ei, dak nu te sfatuiesc sa o faci) care cu ajutorul lui Hristos l-a biruit pe cel mai mare vrajitor, Ciprian, care mai apoi s-a intors si el la Dumnezeu. Deci, trebuie sa iti cauti un duhovnic bun la care sa te spovedesti si o sa vezi cum o sa te ajute Dumnezeu. Daca El are grija de toate pasarile cerului, cum nu va avea oare grija de noi care suntem creatura mainilor Sale si avem chipul si asemanarea Sa?
Roaga-te cum poti tu, ca Dumnezeu iti va auzi glasul si nu o sa te treaca cu vederea.
Doamne ajua!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.07.2008, 11:40:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Bunul Dumnezeu a ajutat-o pe Georgiana, a fost alaturi de ea si la ora actuala ea s-a refacut aproape complet, a luat si examenul de Bacalaureat, are un prieten de nadejdie, urmeaza sa sustina examen la facultate, iar cu somnul a rezolvat aproape complet. Eu cel putin, eram sigur ca va trece peste aceasta perioada dificila si de fapt am scris despre aceasta. Credinta in Dumnezeu si curatenia ei sufleteasca si trupeasca, au fost factori decisivi ce au dus la salvarea Georgianei. Bunul Dumnezeu sa-i fie alaturi, iar noi cei ce ne-am rugat pentru ea, sa-I multumim pentru ca ne-au fost ascultate rugile noastre.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.07.2008, 21:27:23
alllinna alllinna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2008
Mesaje: 12
Implicit

Sunteti telepatica, cititi gandurile mamei dv, stati prea mult in preajma ei, afara la soare apa muunte distractii, ganduri bune, faceti-va prietene prieteni, mergeti pe la rude in vizita , scapati din mediul in care va invartiti, o buna conduita , un tonus bun duc la ganduri de viata , este purul adevar, incercati, exercitii fizice, o sala , cu o prietena o lectura in parc, copii nepoti, iubire si bucurie, sanatate .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 16:14:15
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 13:00:04
Nu stiu ce se intampla doareu Generalitati 27 15.12.2008 06:47:25
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 20:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 20:00:56