Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2009, 11:57:47
iulia_nedi iulia_nedi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2009
Mesaje: 1
Implicit Duhovnic Cluj

Va rog frumos sa ma ajutati, daca stiti si puteti, recomandandu-mi un duhovnic bun in Cluj. Sunt studenta in Cluj si nu cunosc prea bine locul. Am 23 ani si nu m-am mai spovedit de la 17 ani. Am adunat, din pacate, multe pacate si deja nu mai pot trai cu ele. Simt nevoia sa comunic cu Dumnezeu. Chiar daca imi pare rau pentru ele si poate Dumnezeu stie acest lucru, as dori sa ma duc la Sfanta Taina a Pocaintei.
Va multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2009, 22:24:36
Bogescu's Avatar
Bogescu Bogescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit indrumare

Manastirea Floresti Parintele Visarion
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2009, 09:31:18
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit La biserica studenteasca

In Hasdeu la camine,la biserica studentilor(cea maramureseana de lemn) este parintele Ciprian si se canta deosebit si toti sunt tineri si rugatori, e extraordinar.
Acolo iti gasesti prieteni adevarati.
Parca te-ai intoarce in vremea vechilor crestini.
Spor duhovnicesc si spune-ne ce ai decis si cum a fost in caz ca ai mers.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2009, 21:37:39
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia_nedi Vezi mesajul
Va rog frumos sa ma ajutati, daca stiti si puteti, recomandandu-mi un duhovnic bun in Cluj. Sunt studenta in Cluj si nu cunosc prea bine locul. Am 23 ani si nu m-am mai spovedit de la 17 ani. Am adunat, din pacate, multe pacate si deja nu mai pot trai cu ele. Simt nevoia sa comunic cu Dumnezeu. Chiar daca imi pare rau pentru ele si poate Dumnezeu stie acest lucru, as dori sa ma duc la Sfanta Taina a Pocaintei.
Va multumesc anticipat!
Constientizarea pacatelor facute, dar mai ales dorinta de a le marturisi la duhovnic, este fara indoiala o trasatura a inceputului maturizarii in cele duhovnicesti.
In mod normal, fiecare crestin tine legatura cu duhovnicul ales la un moment dat, iar in cazul imposibilitatii de a se mai marturisi la acesta, trebuie totusi sa-i vorbeasca, cerandu-i binecuvantare pentru a se marturisi la alt preot.
In zona unde locuiti exista fara indoiala cel putin o Biserica.
Acolo e normal sa cautati un duhovnic, va fi mai usor si pentru a merge la Sf Liturghie, la toate slujbele, caci numai marturisirea izolata de celelalte fapte de trebuinta sufletului, nu va aduce roadele cele mantuitoare.
Adevarata traire crestina este in sanul mamei noastre Biserica, deoarece numai aici putem dobandi mantuirea.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.03.2017, 22:28:01
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogescu Vezi mesajul
Manastirea Floresti Parintele Visarion
Absolut. Si eu l-as recomanda pe Dansul. E un om cu rar mai gasesti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.03.2017, 01:12:37
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

Si eu as zice tot despre parintele CIprian Negreanu, de la biserica studentesca din Hasdeu...e un om deosebit, o atmosfera extraordinara in biserica..mergi măcar odată, ai sa gasesti liniste acolo indiferent ce duhovnic vei alege.http://www.ascorcluj.ro/parintele-ciprian-negreanu/ Aici gasesti cuvintele de invatatura ale dansului, asculta-l si ai sa vezi daca ti-ar plăcea sa vorbesti cu dansul. Eu nu l-am avut duhovnic cat am fost in CJ si regret mult...am ajuns tarziu la biserica acolo, dansul are multa lume la spovedit si ca sa ajung sa ma cunoască mai bine ar fi trebuit sa pot merge o perioada mai indelungata, însă am plecat din tara...mi-as dori însă sa am sansa de a avea un duhovnic ca dumnealui😊 Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Facultatea de teologie ortodoxa din Cluj are un decan cam ciudat mihailt Generalitati 36 08.10.2017 18:50:17
moastele Sfantului Nectarie in jud. Cluj marina31 Generalitati 0 03.08.2012 15:44:20
Cluj-Ajutor pentru sinistrati Adriana Cluj Generalitati 44 21.04.2012 11:24:21
drumul spre cluj-inzapezit? lore86 Generalitati 3 02.02.2012 22:20:07
cantina in cluj paula_160487 Umanitare 2 09.12.2009 09:34:55