Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.02.2024, 16:18:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Să nu uităm că Muntele Athos nu e al grecilor ci al Maicii Domnului. Chiar și administrativ, este o regiune autonomă care a intrat în cadrul Greciei prin Tratatul de la București din 1913, dar totuși ca republică independentă. Sfântul Paisie Aghioritul spunea:
Totuși Athosul are un nr mai redus de monahi în prezent decât prin 1900, deși pelerini poate sunt 1 milion sau mai mult per an, oare cum se explică declinul ?

Athosul se roagă pt greci, cred că ar fi și mai rău pt ei fără rugăciunile de pe Athos, grecii mai au și Patriarhia Ierusalimului deci două mari obiective strategice din ortodoxie.

Problemele cu legalizarea parteneriatului țin de faptul că va apărea educație pro lgbt obligatorie în școli ca să susțină toată treaba asta și să îndoctrineze noile generații și curente agresive care vor face ideologie din asta, pe oamenii obișnuiți și liniștiți nu-i va afecta, dar pe copiii sau nepoții lor posibil da.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.02.2024, 16:34:37
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Totuși Athosul are un nr mai redus de monahi în prezent decât prin 1900, deși pelerini poate sunt 1 milion sau mai mult per an, oare cum se explică declinul ?
Păi nu au dat ei afară vreo 1.000 de călugări ruși când au preluat muntele? Războaiele mondiale au decimat populația de viețuitori, comunismul a dus și el la pustiirea mănăstirilor. Acum e în creștere numărul, s-a dublat față de 1970.

Oricum o influență scăzută a grecilor în Sfântul Munte poate să fie benefică Ortodoxiei, mulți se plâng de naționalismul grec, și românii ar vrea și ei o mănăstire acolo de multă vreme. De-aia și încerc să documentez pe OrthodoxWiki susținerea românilor pentru Athos să poată vedea oricine că avem temei pentru cerințele pe care le facem: https://ro.orthodoxwiki.org/Țăr..._Muntele_Athos

Citat:
Problemele cu legalizarea parteneriatului țin de faptul că va apărea educație pro lgbt obligatorie în școli ca să susțină toată treaba asta și să îndoctrineze noile generații și curente agresive care vor face ideologie din asta, pe oamenii obișnuiți și liniștiți nu-i va afecta, dar pe copiii sau nepoții lor posibil da.
Depinde de ei să aibă mărturisitori, e un prilej să dea un exemplu de rezistență sau să rămână un exemplu de rușine.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.02.2024, 17:02:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Depinde de ei să aibă mărturisitori, e un prilej să dea un exemplu de rezistență sau să rămână un exemplu de rușine.
Grecii care s-au împotrivit și care-l vor da jos la vot pe Mitsotakis chiar nu văd ce vină au.

Cum nici eu, nici tu nu am avea vreo vină dacă mâine s-ar legifera parteneriatul civil în România, consider că mi-am făcut datoria față de această țară participând încă din faza de strângere de semnături și am mers și la vot pe 7 octombrie 2018.

Dacă prostimea a crezut că scapă Dragnea de pușcărie, că referendumul e pus de ziua lui Putin și e cadou pt el - manipulare aruncată de bot pe piață, că dragostea nu se votează eu îmi iau mâna de pe acești imbecili și nu fac parte din vulg și din masa de vite îndoctrinate de prostv și alte posturi.

Cum nu e vina mea că crapă vaccinații dacă eu nu m-am vaccinat și am dat un vot de blam contra politicilor PNL și Ludovic Orban, și contra alte partide care i-au ținut trena și au dispărut PMP, Pro RO etc.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.02.2024, 17:18:16
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Grecii care s-au împotrivit și care-l vor da jos la vot pe Mitsotakis chiar nu văd ce vină au.

Cum nici eu, nici tu nu am avea vreo vină dacă mâine s-ar legifera parteneriatul civil în România, consider că mi-am făcut datoria față de această țară participând încă din faza de strângere de semnături și am mers și la vot pe 7 octombrie 2018.

Dacă prostimea a crezut că scapă Dragnea de pușcărie, că referendumul e pus de ziua lui Putin și e cadou pt el - manipulare aruncată de bot pe piață, că dragostea nu se votează eu îmi iau mâna de pe acești imbecili și nu fac parte din vulg și din masa de vite îndoctrinate de prostv și alte posturi.

Cum nu e vina mea că crapă vaccinații dacă eu nu m-am vaccinat și am dat un vot de blam contra politicilor PNL și Ludovic Orban, și contra alte partide care i-au ținut trena și au dispărut PMP, Pro RO etc.
Nu e vorba de vina unui individ, dar e vorba de demnitatea neamului. Mai mulți Părinți au spus că fiecare neam are un înger și vom fi judecați și ca neamuri, nu doar ca indivizi. Plus că dacă urmașii noștri or să fie înstrăinați de Biserică, n-o să aibă cine să ne pomenească la Dumnezeiasca Liturghie și să se roage pentru noi. Dacă unui om îi mai sunt date zile, sigur nu sunt date degeaba, fiecare are prilej să mai dea din sine pentru credință.

Cum și când rămâne de văzut și pentru noi și pentru greci și restul.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.02.2024, 17:48:01
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Eu ma bucur ca s-a ales praful de religia si biserica emblemei voastre elene. Sper ca adevaratul Dumnezeu sa va puna in genunchi, sa va chinuiti rau de tot. Amin:)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.02.2024, 17:54:40
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Eu ma bucur ca s-a ales praful de religia si biserica emblemei voastre elene.
Să nu confundăm lucrurile, aici e vorba de o legiferare a statului, nu de vreo aprobare a Bisericii. Din contră, Biserica greacă s-a opus dar nu a biruit forța pământească de data asta. Și Israelul a căzut de multe ori în scopuri mântuitoare când s-a dovedit neascultătoare de Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Sper ca adevaratul Dumnezeu sa va puna in genunchi, sa va chinuiti rau de tot. Amin:)
Se vede că vorbești de satana și sub inspirație satanică dacă dorești suferința oamenilor cu zâmbetul pe buze.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 19.02.2024 at 18:03:28.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.02.2024, 18:54:57
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Să nu confundăm lucrurile, aici e vorba de o legiferare a statului, nu de vreo aprobare a Bisericii.
Pai statul asta nu era ortodox de peste 2000 de ani?
Nu este el mandria ortodoxiei, cu 99% crestini ortodocsi?
Aia care au legiferat poponarii erau musulmani, nu erau membri ai Bisericii Ortodoxe?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.02.2024, 20:23:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Să nu confundăm lucrurile, aici e vorba de o legiferare a statului, nu de vreo aprobare a Bisericii. Din contră, Biserica greacă s-a opus dar nu a biruit forța pământească de data asta. Și Israelul a căzut de multe ori în scopuri mântuitoare când s-a dovedit neascultătoare de Dumnezeu.
Da așa e, există o pedagogie în evenimente, eu apreciez că mai există un frate Rappy sau alții care înțeleg miza, îmi pare rău că dezbinările și diferențele de mentalități din diferite regiuni ne împiedică să ridicăm ca popor o forță suveranistă care să se lupte rând pe rând cu tot ce e nociv de la nivel administrativ.

Tot răul se întâmplă și pt că electoratul creștin nu e atent ce votează, nu votează, anulează votul, fragmentează votul, e comod, îi lasă pe alții mai guralivi și plini de tupeu să sară în față, nu se asociază șamd.

Mitsotakis ăsta era unul ce se revendica din vechiile familii grecești ca un fel de neam nobil, era lăudat de papahagi, paleologu, baconschi, cam astea sunt roadele.

Faptul că nu a fost o opoziție reală și PMP și Pro Ro erau partide balama a dus la închiderea bisericilor de Paști și de Florii plus slujbe afară în timp ce păcănelele erau la liber în prima parte a anului 2020.

Dacă exista o forță de vreo 55 de parlamentari care să poată contesta la Curtea Constituțională deciziile demente ale lui Orban, poate se amâna decizia de interzicere până treceau sărbătorile și nu se ajungea la oameni în saci, izolete care nu se foloseau în alte țări șamd.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.02.2024, 20:47:28
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Din contră, Biserica greacă s-a opus dar nu a biruit forța pământească de data asta. Și Israelul a căzut de multe ori în scopuri mântuitoare când s-a dovedit neascultătoare de Dumnezeu.
Nu a biruit? Hristosul vostru spune ca veti birui, ca portile iadului(ratatii astia vestici) nu vor triumfa. Sau poate nu ati fost cu adevarat "Biserica", doar o amagire, un alt inlocuitor al adevaratului Cristos. Un fiu nelegimi, autoinfiat. Mulți s-au autoproclam biserica desi nu erau ALESI, alesi spirituali, alesi datorita faptelor, alesi datorita sacrifiului, alesi datorita viziunii lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.02.2024, 20:53:14
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Nu a biruit? Hristosul vostru spune ca veti birui, ca portile iadului(ratatii astia vestici) nu vor triumfa. Sau poate nu ati fost cu adevarat "Biserica", doar o amagire, un alt inlocuitor al adevaratului Cristos. Un fiu nelegimi, autoinfiat. Mulți s-au autoproclam biserica desi nu erau ALESI, alesi spirituali, alesi datorita faptelor, alesi datorita sacrifiului, alesi datorita viziunii lui Dumnezeu!
Nu știu la ce filme te uiți tu dar eu văd că Biserica încă e aici bine mersi, Duminică începe Triodul, ne pregătim de Postul Mare. Doamne ajută!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
grecia, homosexualitate