Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.03.2011, 00:45:24
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silent assasin Vezi mesajul
Va Salut!
Am cautat mult si pana la urma am gasit locul unde sper sa gasesc un sfat folositor in mica mea problema sufleteasca deoarece aceste probleme nu se posteaza pe siteuri de socializare generale deoarece risti sa fii luat in ras de ceilalti...
As vrea sa scap de aceasta suparare sufleteasca care ma apasa zilnic si zi dupa zi si iar si iar...Si totul din motive aiurea.
Eu ,sufletist din fire,adica tot ce vad tot ce aud gata pun la suflet ceea ce e greu in ziua de azi, sufletist fiind ma supar chiar daca un prieten ma jigneste in gluma.Sunt mereu prejudecat jignit ceea ce mi se pare nedrept odata ce eu nu zic nimic celorlalti...asta ma apasa si ma doare zilnic.Si o gluma proasta daca a fost facuta la adresa mea nu-mi da pace toata ziua..ma pune pe ganduri.Cum sa procedez sa scap de aceasta suparare sa nu mai pun la suflet orice cuvant orice motiv banal...Stiu ,trebuie sa ma gandesc ca sunt sanatos si il am pe Iisus alaturi..dar acest sentiment este involuntar.Cum sa procedez ca sa pot inchide gura celor ce ma jignesc dar sa nu fiu vulgar si urat lui Dumnezeu?Sa nu mai sufar zilnic...?Daca sunteti in aceeasi situatie sau stiti un sfat bun va rog sa-mi spuneti...
Va multumesc!
Draga Silent,

E o ora f.tarzie, nu aveam de gand sa mai postez, dar prin sfatul tau dat lui Sanduu, (pe un alt topic) pot spune ca m-ai impresionat si indraznesc sa spun ca am inceput sa te cunosc nitzel.Esti un adolescent sensibil, credincios..si sfatul tau matur dat, pt varsta de 17 ani, m-a facut sa vad frumusetea sufletului tau curat si sincer.
Parerea mea e ca adolescentii ‘ceilalti’, colegii tai, nesuportand sa nu le impartasesti sistemul lor de ‘valori’ adica nonvalorile, incearca sa te sicaneze.Aici pot spune ca deja se simte ‘crucea’..’Raul’, prin vorbe grele si ispite incearca sa te faca sa treci in ‘tabara’ lor, ca sa scapi de ‘necazuri’.Exista multe metode de a scapa de asa-zisele acuzatii, de exemplu punand o intrebare sincera si dezarmanta pt unii…de ce zic/spun asa?….Oricum te sfatuiesc, incearca sa nu ai resentimente, daca vezi ca nu ai cu cine sa dialoghezi sa ocolesti persoanele ‘prea dificile’..si sa ai curajul sa le spui adevarul
.Pe mine m-a ajutat mult ca pot raspunde cu glume la provocari…in fine…
Mergi la parintele duhovnic, spune-i ce se intampla..si prin rugaciunea dansului si a ta personala vei fi mai puternic.Si sa nu uitam ce ne-a zis Domnul Nostru Iisus Cristos:’Fiti intelepti ca serpii si curati ca porumbeii’..si..’ În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea.’
Doamne-Ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.03.2011, 14:25:03
silent assasin silent assasin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul

Aici pot spune ca deja se simte ‘crucea’..’Raul’, prin vorbe grele si ispite incearca sa te faca sa treci in ‘tabara’ lor, ca sa scapi de ‘necazuri’.
Asa este ..raul ma incearca,pentru ca devenind la randu-mi rau poate pe colegi ii "rezolv" dar sufletul?Cu ce mai mutumesc eu pe Dumnezeu... Asta si incerc sa aflu.Alte modalitati de a scapa de prejudecati si vorbe grele.Modalitati la care iti folosesti mintea nu forta.Sa o "dau parte-n parte" cu ei ,e simplu nu mie frica de ei,sau sa injur la fel, si mai simplu.Dar eu vreau sa fiu placut Domnului pentru ca nu sunt o fire salbatica ,nu vreau probleme cu toti si certuri,nu vreau sa fiu urat de aproape si neplacut lui Dumnezeu.Voi incerca sa trec peste aceste probleme..adolescenta va trece si ea..ce va fi Domnul stie si voi merge dupa invataturile Lui pentru mantuirea sufletului pentru ca asta imi doresc mai mult ca orice.

Multumesc tuturor ca mi-ati redat caldura in suflet.Iti multumesc asemeni Lavinia....Gabi:)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.03.2011, 19:50:50
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silent assasin Vezi mesajul
Va Salut!
Am cautat mult si pana la urma am gasit locul unde sper sa gasesc un sfat folositor in mica mea problema sufleteasca deoarece aceste probleme nu se posteaza pe siteuri de socializare generale deoarece risti sa fii luat in ras de ceilalti...
As vrea sa scap de aceasta suparare sufleteasca care ma apasa zilnic si zi dupa zi si iar si iar...Si totul din motive aiurea.
Eu ,sufletist din fire,adica tot ce vad tot ce aud gata pun la suflet ceea ce e greu in ziua de azi, sufletist fiind ma supar chiar daca un prieten ma jigneste in gluma.Sunt mereu prejudecat jignit ceea ce mi se pare nedrept odata ce eu nu zic nimic celorlalti...asta ma apasa si ma doare zilnic.Si o gluma proasta daca a fost facuta la adresa mea nu-mi da pace toata ziua..ma pune pe ganduri.Cum sa procedez sa scap de aceasta suparare sa nu mai pun la suflet orice cuvant orice motiv banal...Stiu ,trebuie sa ma gandesc ca sunt sanatos si il am pe Iisus alaturi..dar acest sentiment este involuntar.Cum sa procedez ca sa pot inchide gura celor ce ma jignesc dar sa nu fiu vulgar si urat lui Dumnezeu?Sa nu mai sufar zilnic...?Daca sunteti in aceeasi situatie sau stiti un sfat bun va rog sa-mi spuneti...
Va multumesc!
SINCER...eu cred ca ar trebui totusi sa vezi care e si partea ta de "vina"....de ajung oamenii sa iti cauzeze atatea framantari sufletesti....Zic deci, cauta in tine...taie orgoliile si superficialul si vei vedea schimbarea...Pace tie!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.03.2011, 21:12:54
silent assasin silent assasin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
SINCER...eu cred ca ar trebui totusi sa vezi care e si partea ta de "vina"....de ajung oamenii sa iti cauzeze atatea framantari sufletesti....Zic deci, cauta in tine...taie orgoliile si superficialul si vei vedea schimbarea...Pace tie!
Multumesc de sfat!Deja am inceput sa procedez asa.Aratand politete si binete din partea ta ceilati nu vor mai reactiona ca niste ..salbatici.Aratand ca esti de treaba ,comunici si ajuti esti la randul tau respectat.Ca uneori nu se intampla asa...acele persoane trebuiesc ignorate pana vor ajunge sa se certe singure.
Multumesc inca odata.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.03.2011, 22:24:41
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silent assasin Vezi mesajul
Va Salut!
Am cautat mult si pana la urma am gasit locul unde sper sa gasesc un sfat folositor in mica mea problema sufleteasca deoarece aceste probleme nu se posteaza pe siteuri de socializare generale deoarece risti sa fii luat in ras de ceilalti...
As vrea sa scap de aceasta suparare sufleteasca care ma apasa zilnic si zi dupa zi si iar si iar...Si totul din motive aiurea.
Eu ,sufletist din fire,adica tot ce vad tot ce aud gata pun la suflet ceea ce e greu in ziua de azi, sufletist fiind ma supar chiar daca un prieten ma jigneste in gluma.Sunt mereu prejudecat jignit ceea ce mi se pare nedrept odata ce eu nu zic nimic celorlalti...asta ma apasa si ma doare zilnic.Si o gluma proasta daca a fost facuta la adresa mea nu-mi da pace toata ziua..ma pune pe ganduri.Cum sa procedez sa scap de aceasta suparare sa nu mai pun la suflet orice cuvant orice motiv banal...Stiu ,trebuie sa ma gandesc ca sunt sanatos si il am pe Iisus alaturi..dar acest sentiment este involuntar.Cum sa procedez ca sa pot inchide gura celor ce ma jignesc dar sa nu fiu vulgar si urat lui Dumnezeu?Sa nu mai sufar zilnic...?Daca sunteti in aceeasi situatie sau stiti un sfat bun va rog sa-mi spuneti...
Va multumesc!
Îndrăznesc și eu să-ți dau un sfat: înhamăte la jugul ăsta cu niște smerenie și răbdare. Roagă-te zilnic la Maica Domnului și vorbește cu un duhovnic, căci el este cel mai în măsură să te povățuiască.
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
sfat suparare sufleteasca



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
Cer un sfat ! adriano Nunta 22 05.08.2009 12:19:26
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25