Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2010, 20:38:07
eumary eumary is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 1
Implicit intrebare

am si eu o intrebare..daca acum ceva timp daca dupa ce m-am impartasit am vazut ca-mi venise desi nu ma asteptam e pacat? trebuie sa marturisesc la spovedanie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2010, 20:50:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

nuuu, daca ti-a venit, trebuie sa aduci laude si Slava Domnului! si sa multumesti!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2010, 22:22:12
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eumary Vezi mesajul
am si eu o intrebare..daca acum ceva timp daca dupa ce m-am impartasit am vazut ca-mi venise desi nu ma asteptam e pacat? trebuie sa marturisesc la spovedanie?


Nu cred ca e pacat. Dar ar trebui amintit amanuntul asta la spovedanie
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2010, 22:24:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Cred ca foarte mult depinde si de ceea ce era in inima ta si ce aveai de gind SA FACI in caz ca nu-ti venea!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2010, 12:08:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eumary Vezi mesajul
am si eu o intrebare..daca acum ceva timp daca dupa ce m-am impartasit am vazut ca-mi venise desi nu ma asteptam e pacat? trebuie sa marturisesc la spovedanie?

Eu zic ca nu este bine si trebuie sa te marturisesti! Desi este o problema fiziologica normala, trebuie sa avem mare grija sa tinem cont de perioadele lunare atunci cand ne impartasim! Sa nu ne comportam ca niste inconstienti, si sa acordam cinstea cuvenita Sfintei Impartasanii! Iar daca s-a tinut cont de aceasta perioada si totusi s-a intamplat atunci este peste putinta ta dar tot trebuie sa marturisesti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2011, 10:05:08
Zigghi Zigghi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Mesaje: 14
Smile

Citat:
În prealabil postat de eumary Vezi mesajul
am si eu o intrebare..daca acum ceva timp daca dupa ce m-am impartasit am vazut ca-mi venise desi nu ma asteptam e pacat? trebuie sa marturisesc la spovedanie?
Poti marturisi daca crezi ca te mustra constiinta pentru ceva ce nu tine de tine ci de legile naturii;n-ai de ce sa-ti faci griji sunt lucruri absolut firesti, normale; ce vina are painea ca mucegaieste? Era un teolog si vorbea foarte frumos despre sfanta impartasanie. La un moment dat intreaba un profesor teolog din comisie care era si filosof de ce mucegaieste Impartasania, Sfantul Agnet daca este neglijat si atunci cel care isi sustinea licenta ramane fara replica insa raspunsul evident il da tot profesorul care ii spune ca ce daca impartasania a mucegait, Agnetul a mucegait Ea ramane tot sfintita insa toate lucrurile isi urmeaza firescul pentru ca observam toate sunt supuse stricaciunii, deformarii.Ciclul la femei e un lucru care face parte din cele firesti ale lucrurilor, n-ai de ce sa te temi dat fiind faptul ca nu te asteptai, te-a luat prin surprindere insa trebiue sa inveti din greseli si sa-ti faci un orar in care sa notezi perioadele in care iti vine ciclul. Fii linistita pentru ca Dumnezeu este cel care ,,miluieste cu linistirea"( rugaciunea de la Maslul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2011, 09:15:17
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu zic ca nu este bine si trebuie sa te marturisesti! Desi este o problema fiziologica normala, trebuie sa avem mare grija sa tinem cont de perioadele lunare atunci cand ne impartasim! Sa nu ne comportam ca niste inconstienti, si sa acordam cinstea cuvenita Sfintei Impartasanii! Iar daca s-a tinut cont de aceasta perioada si totusi s-a intamplat atunci este peste putinta ta dar tot trebuie sa marturisesti!
subscriu.
Daca femeia este sanatoasa, menstruatia apare regulat(de obicei la 28 zile, uneori si la 30 ). Orice femeie ar trebui sa fie atenta la aceaste aspecte ptr a putea anticipa diferite situatii.
De aceea e bine ca sa te pregatesti ptr sfanta Impartasanie cu cel putin 3-4 zile inainte de ziua cand stii ca ar trebui sa-ti vina.

Si da, este un pacat sa te impartasesti in aceasta perioada. E un pacat ce trebuie spovedit.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde