Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 26.08.2010, 10:29:36
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Buna ziua tuturor!

Observ cu intristare ca discutia a degenerat in mesaje contondente peste limita normalului. Ultima data cind am postat parea mai liniste.

Pina si onorabilul Tricesimusseptimus nu e in apele lui, citind din Apocalipsa si vrind sa faca o paralela ciudata intre botezul "cu de-a sila" (zice el) si tranzactionarea sufletului. Redau partial citatul lui.

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Pentru că tot vorbiți de vânzare-cumpărare, iată cum descrie Cuvântul lui Dumnezeu tranzacțiile pe care le face sistemul religios decăzut al Babilonului mistic: Apocalips 18,10-13. După această trecere în revistă a tranzacțiilor cu mărfuri, îngerul spune că Babilonul a tranzacționat și sufletele oamenilor. O concluzie cum nu se poate mai potrivită la topicul acesta al botezului cu de-a sila:

"Și am auzit un alt glas din cer, zicând: Ieșiți din ea, poporul meu, ca să nu vă faceți părtași la păcatele ei și să nu fiți loviți de pedepsele sortite ei" (Apoc.18,4)
Frumoasa analogie insa intemeiata doar pe un paralelism pe care numai onorabilul Tricesimusseptimus il putea vedea, intre botezul "cu de-a sila" si tranzactionarea cu marfuri. Evident, in interpretarea lui Tricesimusseptimus, indemnul ingerului la iesirea din "Babilonul mistic" este o invitatie la separea de Biserica (caci ea este Babilonul mistic, in viziunea lui Tricesimusseptimus) pe care trebuie sa o faca cei "credinciosi", recte protestantii si neoprotestantii.

Ca totdeauna, analogiile interpretative au doar valoarea pe care le-o confera cel ce le propune. Trebuie sa marturisesc ca admir aceasta subtila interpretare care sugereaza ca Biserica tranzactioneaza suflete atunci cind boteaza copii si ca, prin urmare, cu voie de la inger au aparut cultele ce protesteaza impotriva acestei practici neconforme Scripturii. Insa e doar o interpretare, cu valoarea oricarei interpretari ce emana de la un om: relativa.

Nici ca se putea interpretare mai fals intemeiata pe Scriptura a aparitiei culturilor protestatare: o analogie rapida si asumata pe nerasuflate a botezului de mic cu tranzactionarea, o trimitere la ingerul Apocalipsei si la indemnul lui de separare, o sugestie ca Biserica e Babilonul mistic si gata, avem "demonstrarea": Biserica a decazut, traiasca noul popor al lui Dumnezeu.

Super.

Dupa parera mea, acest topic si-a cam epuizat vlaga, daca pina si Tricesimusseptimus propune interpretari ale Scripturii dupa propria parere. Il preferam totusi pe Tricesimusquintus: el macar era mai onest, avansa de-a dreptul afirmatii fara nici un suport scripturistic despre cum mintuieste Dumnezeu copii nebotezati.

Last edited by licorcrist; 26.08.2010 at 10:34:47.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 26.08.2010, 14:10:07
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Cât despre unii care au fost botezați de prunci și au ales să trăiască în păcate, se știe că Dumnezeu nu obligă pe nimeni.
Si atunci de ce au mai fost botezati?La ce le-a folosit? Ortodocsii asociaza botezul cu nasterea din nou,de sus. Daca un om botezat a fost nascut din nou atunci cum poate trai in pacat fara nici cea mai mica jena?

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Fiecare va răspunde de faptele sale la Judecata particulară a sufletului, dar și la Judecata de Apoi.
E o singura judecata, cea finala. Judecata particulara are loc inca de pe acest pamant, cand omul este in viata. Dupa moarte e doar o judecata, asa cum spune Evreo 9:27 "Caci omului ii este randuit sa moara o singura data si apoi vine judecata".
Si ai dreptate, fiecare va da socoteala de ce-a facut. Insa sa nu mai numim crestini pe cei care fac parte dintr-o biserica dar care traiesc ca dracii.

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Chestia cu cei care trăiesc în păcate nu apare doar la ortodocși, poate să apară și la cei de la alte confesiuni religioase (toți suntem oameni și păcătuim).
Corect, pacatul poate apare la orice persoana , indiferent de cult.

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Păcatele unora le știm, dar nu trebuie să-i judecăm (deoarece pocăința nu le-o știm), ci trebuie să ne rugăm bunului Dumnezeu pentru ei ca să le dea înțelepciune pentru îndreptare și nouă să ne dea smerenie pentru ca să vedem păcatele noastre (și să ne îndreptăm pe noi înșine).
Doamne, ajută-ne!
Pocainta se vede, un om care a pacatuit si care se pocaieste face fapte vredince de pocainta, nu o tine din pacat in pacat. Un om care nu e dispus sa renunte la pacate nu e un om pocait, adica pocainta ii lipseste cu desavarsire.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 26.08.2010, 16:38:53
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Ca totdeauna, analogiile interpretative au doar valoarea pe care le-o confera cel ce le propune. Trebuie sa marturisesc ca admir aceasta subtila interpretare care sugereaza ca Biserica tranzactioneaza suflete atunci cind boteaza copii si ca, prin urmare, cu voie de la inger au aparut cultele ce protesteaza impotriva acestei practici neconforme Scripturii. Insa e doar o interpretare, cu valoarea oricarei interpretari ce emana de la un om: relativa.
Daca botezul copiilor e vazut ca tranzactionare, atunci ma intreb:
promisiunea pastorului ca esti DEJA mantuit dupa ce spui ca crezi
in Hristos si te botezi, matur fiind, nemai asteptand sa duci si o
viata in conformitate cu acea credinta pe care o afirmi, cum e?
Nu stiu daca se aplica la toate denominatiunile aceasta viziune a
mantuirii, dar stiu ca exista unele care spun ca e cea adevarata.
(apropo, d-le licorcrist, am admirat partida dvs cu trice terminata
cu mat pe tabla)
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 26.08.2010, 16:53:20
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
promisiunea pastorului ca esti DEJA mantuit dupa ce spui ca crezi in Hristos si te botezi, matur fiind, nemai asteptand sa duci si o viata in conformitate cu acea credinta pe care o afirmi, cum e?
Nu stiu daca se aplica la toate denominatiunile aceasta viziune a
mantuirii, dar stiu ca exista unele care spun ca e cea adevarata.
Adventiștii de ziua a șaptea nu sunt adepții tezei "odată mântuit pentru totdeauna mântuit". Mântuirea pe care omul o primește odată cu acceptarea lui Hristos se poate pierde printr-o viață neconformă cu standardele Împărăției lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 26.08.2010, 17:02:25
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Daca botezul copiilor e vazut ca tranzactionare, atunci ma intreb:
promisiunea pastorului ca esti DEJA mantuit dupa ce spui ca crezi
in Hristos si te botezi, matur fiind, nemai asteptand sa duci si o
viata in conformitate cu acea credinta pe care o afirmi, cum e?
Nu stiu daca se aplica la toate denominatiunile aceasta viziune a
mantuirii, dar stiu ca exista unele care spun ca e cea adevarata.
(apropo, d-le licorcrist, am admirat partida dvs cu trice terminata
cu mat pe tabla)
Har, smerenie si jertfa de sine.
Promisiunea nu e pastorului, ci e ceea ce spune Sf Scriptura, care afirma ca prin credinta in Hristos omul este mantuit.
Nici un pastor nu iti va spune sa nu duci o viata in conformitate cu voia lui Dumnezeu, asta nu veti gasi in cultele NP.
Botezul la NP nu inseamna ca "gata am facut-o si pe asta de acum is mantuit si traiesc ca cel rau". Un om nascut din nou e un om care asculta de Dumnezeu nu un om care traieste in razvratire si neascultare. Botezul e tocmai marturia faptului ca il urmez pe Hristos.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 26.08.2010, 17:03:44
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Adventiștii de ziua a șaptea nu sunt adepții tezei "odată mântuit pentru totdeauna mântuit". Mântuirea pe care omul o primește odată cu acceptarea lui Hristos se poate pierde printr-o viață neconformă cu standardele Împărăției lui Dumnezeu.
Cei ce sunt ai lui Hristos sunt mantuiti, pierderea mantuirii e o invatatura neconforma cu Sf Scriptura.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 26.08.2010, 17:12:20
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Cei ce sunt ai lui Hristos sunt mantuiti, pierderea mantuirii e o invatatura neconforma cu Sf Scriptura.
Poate n-am fost suficient de explicit. E vorba de cei care au cunoscut mântuirea, dar apoi s-au depărtat de Dumnezeu alegând să trăiască în păcat. Numele unui creștin trecut în cartea vieții, poate fi șters de acolo dacă-L leapădă pe Hristos.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 26.08.2010, 17:18:27
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Poate n-am fost suficient de explicit. E vorba de cei care au cunoscut mântuirea, dar apoi s-au depărtat de Dumnezeu alegând să trăiască în păcat. Numele unui creștin trecut în cartea vieții, poate fi șters de acolo dacă-L leapădă pe Hristos.
Daca s-au departat de Hristos si traiesc in pacat cel mai sigur e ca nu au fost mantuiti niciodata.
Pilda semanatorului vorbeste despre niste categorii de oameni care aparent par credinciosi dar de fapt nu sunt. O persoana care se declara crestina trebuie sa se sfinteasca, sa creasca , ori daca in loc sa creasca se departeaza de Dumnezeu....e cam clar.
Presupunand ca afirmatia ta e adevarata, unde se face delimitarea?Cand poti spune despre un om,gata, si-a pierdut mantuirea?Mai poate fi mantuit daca se pocaieste?
Reply With Quote
  #309  
Vechi 27.08.2010, 11:04:12
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Daca botezul copiilor e vazut ca tranzactionare, atunci ma intreb:
promisiunea pastorului ca esti DEJA mantuit dupa ce spui ca crezi
in Hristos si te botezi, matur fiind, nemai asteptand sa duci si o
viata in conformitate cu acea credinta pe care o afirmi, cum e?
Nu stiu daca se aplica la toate denominatiunile aceasta viziune a
mantuirii, dar stiu ca exista unele care spun ca e cea adevarata.
(apropo, d-le licorcrist, am admirat partida dvs cu trice terminata
cu mat pe tabla)
Har, smerenie si jertfa de sine.
MariS, buna ziua!

Ma bucur ca ai avut rabdare sa urmaresti toata confruntarea mea cu Tricesimusquintus si sa retii concluzia. Tricesimus nu a recunoscut ca a pierdut partida, insa nici nu ma asteptam. Pentru mine a fost suficient sa pot arata celorlalti mebri ai forumului cum inseala el oamenii introducind pareri personale fara acoperirea Scripturii, insa pozind in mare aparator al literei si duhului Scripturii.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #310  
Vechi 27.08.2010, 19:51:00
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
MariS, buna ziua!

Ma bucur ca ai avut rabdare sa urmaresti toata confruntarea mea cu Tricesimusquintus si sa retii concluzia. Tricesimus nu a recunoscut ca a pierdut partida, insa nici nu ma asteptam. Pentru mine a fost suficient sa pot arata celorlalti mebri ai forumului cum inseala el oamenii introducind pareri personale fara acoperirea Scripturii, insa pozind in mare aparator al literei si duhului Scripturii.

Doamne ajuta!
Si eu am urmarit "confruntarea" (ce exprimare copilareasca). Se vede ca v-ati razboit de unul singur si ati ajuns pe locul doi. Trice a recunoscut de mai multe ori ca era vorba despre o parere personala (chiar daca o fi fost incredintare, tot personala era) pentru care nu are acoperire scripturistica.

Dar, pentru ca verva dvs. de "razboinic al luminii" sa nu scada, tin sa va spun ca si eu "sunt incredintat" ca Dumnezeu ii va mantui pe copiii nebotezati. " Lãsati copiii si nu-i opriti sã vinã la Mine, cã a unora ca acestia este împãrãtia cerurilor." - spunea Mantuitorul, facand referire la niste copii nebotezati.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34