Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 28.08.2010, 09:18:22
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Tricesimus nu a recunoscut ca a pierdut partida, insa nici nu ma asteptam.
Nu cred că a fost o partidă, eu cel puțin nu mi-am dorit aceasta. Dacă e ceva de recunoscut, umil recunosc că mă surclasați în multe domenii dintre care nu pe ultimul loc este pregătirea teologică. Important este că am demonstrat userilor [ce nu vor să înțeleagă] că se poate duce o polemică rațională bazată pe argumente. Prea multă ură viscerală, prea multe înjurături pe un forum ce se numește creștin...
Reply With Quote
  #322  
Vechi 28.08.2010, 16:36:36
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Si atunci de ce au mai fost botezati?La ce le-a folosit? Ortodocsii asociaza botezul cu nasterea din nou,de sus. Daca un om botezat a fost nascut din nou atunci cum poate trai in pacat fara nici cea mai mica jena?














Au fost botezați ca și creștini pentru că toți trebuie să mergem spre mântuire. Nu avem cum să știm dacă respectivul va fi un sfânt sau un depravat. Dar dacă moare prematur, avem siguranța că va fi primit în împărăția cerurilor. Prin Taina Sfântului Botez este spălat păcatul strămoșesc al protopărinților noștri Adam și Eva. Părinții, nașii și preotul își fac datoria de a încreștina noul venit. Tot ei încearcă să-l țină pe respectivul pe calea cea bună (ca naș de botez, cel puțin am încercat prin sfaturi, exemple, trăire să-mi indrum finii spre calea cea bună). Dacă respectivul botezat nu va vrea nicicum să primească la el Cuvântul lui Dumnezeu, nu-l putem forța, dar știm că noi ne-am făcut datoria.
Cât despre a fi botezat vs. a trăi în păcat, mulți nu conștientizează asta. Toți păcătuim, însă ne-a fost lăsată Taina Sfintei Spovedanii și Taina Sfintei Împărtășanii pentru curățarea păcatelor, cu condiția de a lăsa păcatele și de a face fapte bune în loc.




Pocainta se vede, un om care a pacatuit si care se pocaieste face fapte vredince de pocainta, nu o tine din pacat in pacat. Un om care nu e dispus sa renunte la pacate nu e un om pocait, adica pocainta ii lipseste cu desavarsire.
Au fost botezați ca și creștini pentru că toți trebuie să mergem spre mântuire. Nu avem cum să știm dacă respectivul va fi un sfânt sau un depravat. Dar dacă moare prematur, avem siguranța că va fi primit în împărăția cerurilor. Prin Taina Sfântului Botez este spălat păcatul strămoșesc al protopărinților noștri Adam și Eva. Părinții, nașii și preotul își fac datoria de a încreștina noul venit. Tot ei încearcă să-l țină pe respectivul pe calea cea bună (ca naș de botez, cel puțin am încercat prin sfaturi, exemple, trăire să-mi indrum finii spre calea cea bună). Dacă respectivul botezat nu va vrea nicicum să primească la el Cuvântul lui Dumnezeu, nu-l putem forța, dar știm că noi ne-am făcut datoria.
Cât despre a fi botezat vs. a trăi în păcat, mulți nu conștientizează asta. Toți păcătuim, însă ne-a fost lăsată Taina Sfintei Spovedanii și Taina Sfintei Împărtășanii pentru curățarea păcatelor, cu condiția de a lăsa păcatele și de a face fapte bune în loc
Poate să se fi lăsat de păcat la data la care noi "l-am judeca". Corect, sunt destui care se pocăiesc doar la suprafață.
Reply With Quote
  #323  
Vechi 28.08.2010, 17:19:10
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Părinții, nașii și preotul își fac datoria de a încreștina noul venit.
De unde si cand a fost preluat acest obicei al botezarii pruncilor prin intermediul parintilor si nasilor? Intreb asta, deoarece Sfintii Apostoli nu pomenesc nimic despre asa ceva (nu am gasit nimic despre botezul copiilor, despre nasi, etc, in epistolele lor).
Reply With Quote
  #324  
Vechi 28.08.2010, 23:42:49
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Mare bucurie mare dar...cam prematura.
A fost o singura partida. Campionatul continua baieti :))

Meciul a fost interesant intr-adevar dar nici vorba de mat pe tabla.
De ce sa nu lasam noi arbitrul sa se pronunte?

Doamne ajuta!
Domnule mantuibil, respectele mele pentru incercarea dvs de a-l salva de
la mat pe trice atunci cand i-ati sugerat sa accepte ca afirmatia sa a fost
o simpla parere personala cam hazardata. Ar fi fost singura cale de remiza.
Uneori increderea prea mare in ratiune ne joaca feste. Doamne ajuta!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 28.08.2010, 23:53:27
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu cred că a fost o partidă, eu cel puțin nu mi-am dorit aceasta. Dacă e ceva de recunoscut, umil recunosc că mă surclasați în multe domenii dintre care nu pe ultimul loc este pregătirea teologică. Important este că am demonstrat userilor [ce nu vor să înțeleagă] că se poate duce o polemică rațională bazată pe argumente. Prea multă ură viscerală, prea multe înjurături pe un forum ce se numește creștin...
Apreciez aceasta pozitie. Eu in sah nu joc pentru castig. A fost o vreme
cand jucam doar la castig, acum joc doar ca sa ma cunosc pe mine prin
aproapele meu. Caut sa vad slabiciunile mele ca sa le elimin si incerc
sa-l cunosc mai bine pe aproapele meu. Confruntarea reliefeaza cel mai
bine caracterul omului. Sunt oameni care nu stiu sa piarda, vor tot timpul
sa aibe ei ultimul cuvant, crezand ca astfel au si adevarul de partea lor.
E mai bine cand ne smerim. Doamne ajuta!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #326  
Vechi 28.08.2010, 23:54:11
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
de a-l salva de
la mat
Ar fi fost singura cale de remiza.
Unii au o placere sadica sa se faulteze singuri (expresia nu este din sah), crezand ca se lupta cu cineva. Este si cazul dvs. Incercati sa evitati infantilismele (cum ar fi cele de genul "partide castigate", "mat", "remiza", etc).
Reply With Quote
  #327  
Vechi 29.08.2010, 01:44:36
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Chiar nu realizați cât de infantil este argumentul dvs.? Cum nu se mai poate mai potrivit: la un botez infantil, un argument infantil...
1. În Noul Testament scrie: "Cine nu lucrează, nici să nu mănânce!". Copiii de ce mănâncă, dacă nu lucrează?! Încalcă Scriptura?
2. dupa dumneavoastra, cei bolnavi mental nu se pot mântui, pt că nu întrunesc condiția intelectuală pt botez, deci ii privam de Sfantul Har dumnezeiesc.

Si argumentele mele daca sunt infantile inseamna ca merg pe drumul cel bun ...

parca Hristos a zis sa fim precum pruncii


Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!
Reply With Quote
  #328  
Vechi 29.08.2010, 09:13:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
1. În Noul Testament scrie: "Cine nu lucrează, nici să nu mănânce!". Copiii de ce mănâncă, dacă nu lucrează?! Încalcă Scriptura?
Frumoasă încercare de învăluire, n-am ce zice... Doar că n-ați citat corect versetul:

"Căci și când ne aflam la voi, v-am dat porunca aceasta: dacă cineva nu vrea să lucreze, acela nici să nu mănânce." (2 Tes 3,10)

Astfel textul se întoarce împotriva dvs., analogia sunând: Dacă cineva nu vrea să se boteze...

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
2. dupa dumneavoastra, cei bolnavi mental nu se pot mântui, pt că nu întrunesc condiția intelectuală pt botez, deci ii privam de Sfantul Har dumnezeiesc.
Nicidecum! Ei intră în aceeași categorie cu nounăscuții ce nu cred pentru că nu au dezvoltată încă această capacitate. Eu n-am vorbit de "condiție intelectuală" pentru botez. Botezul nu este condiționat nici de inteligență, nici de capacitatea inteectuală, nici măcar de cunoștințe teologice. Scriptura amintește doar următoarele condiții: credință, dorință [de a fi botezat], pocăință. Condiții ce nu sunt îndeplinite de un nounăscut. O să repet acest lucru până va fi înțeles.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Si argumentele mele daca sunt infantile inseamna ca merg pe drumul cel bun ...

parca Hristos a zis sa fim precum pruncii
"Fraților, nu fiți copii la minte. Fiți copii când e vorba de răutate. La minte însă, fiți desăvârșiți." (1 Cor.14,20)
Reply With Quote
  #329  
Vechi 29.08.2010, 12:36:58
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
Unii au o placere sadica sa se faulteze singuri (expresia nu este din sah), crezand ca se lupta cu cineva. Este si cazul dvs. Incercati sa evitati infantilismele (cum ar fi cele de genul "partide castigate", "mat", "remiza", etc).
Aveti dreptate. Sunt cam copilaros din fire si am si defectul de a ma
faulta singur. Mi-ati dat mat aici. Sunteti tare in judecata. Bucurati-va!
p.s. Ii salut pe prietenii mei, omul mantuibil si trice, chiar daca nu le
impartasesc intru totul ideile.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #330  
Vechi 29.08.2010, 15:24:22
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Frumoasă încercare de învăluire, n-am ce zice... Doar că n-ați citat corect versetul:

"Căci și când ne aflam la voi, v-am dat porunca aceasta: dacă cineva nu vrea să lucreze, acela nici să nu mănânce." (2 Tes 3,10)

Astfel textul se întoarce împotriva dvs., analogia sunând: Dacă cineva nu vrea să se boteze...

Nicidecum! Ei intră în aceeași categorie cu nounăscuții ce nu cred pentru că nu au dezvoltată încă această capacitate. Eu n-am vorbit de "condiție intelectuală" pentru botez. Botezul nu este condiționat nici de inteligență, nici de capacitatea inteectuală, nici măcar de cunoștințe teologice. Scriptura amintește doar următoarele condiții: credință, dorință [de a fi botezat], pocăință. Condiții ce nu sunt îndeplinite de un nounăscut. O să repet acest lucru până va fi înțeles.



"Fraților, nu fiți copii la minte. Fiți copii când e vorba de răutate. La minte însă, fiți desăvârșiți." (1 Cor.14,20)
In legatura cu versetul spune clar ca cine nu lucreaza, sa nu manance.

Intrebati copii daca vor sa munceasca? Vedeti ce raspuns primiti ...

De ce copii mananca, daca nu muncesc?

De acord cu inteligenta. Atunci dumneavoastra demonstrati cititorilor ca un copil nu poate crede. Ce il impiedica?

De pocait nici nu se pune problema ca el nu are inca pacate savarsite de care sa se pocaiasca (doar cel stramosesc din decaderea parintilor)...

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34