Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2011, 01:42:48
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Post Cu si despre muzica... sfaturi, pareri, orice, sa vedem

Buna...
Ceea ce as dori sa stiu... si ceea ce stiu, dar doresc si de la voi sa imi dati un raspuns... ca sa clarific aceasta "situatie" in mintea mea...
Intrebarea ar fi...

Stim ca pentru majoritatea tinerilor ( ca si mine de altfel) muzica inseamna ceva aparte... as putea zice ba chiar un mod de comunicare... transmite o anumita stare sufleteasca, un anumit mesaj pe care fiecare din cei ce asculta muzica ar dori sa se faca auzit... si poate si mai mult de atat, lucru pe care acuma nu pot intra in detalii, respectiv argumente... o sa argumentez mai tarziu (acuma cand scriu postul acesta, sunt putin mai mult obosit, in fine)...
Problema pe care o ridic eu, e ca Sfintii Parinti, afirma ca muzica e vatamatoare: tulbura sufletul, dezmiearda inima... e a diavolului parca, si e in genul acesta si o pilda in Pateric... Pe sfaturi ortodoxe se gaseste un oarecare film "informativ", numit sirenele, iarasi avem si O scurta privire teologica asupra muzicii de pr Dan Badulescu, destul de interesanta, iarasi...
Intr-adevar asa e, punand problema din perspectiva "documentarii", dar in ce conditii, de ce, cat sa ascultam (muzica) (mai ales cat ca unii din noi, eu cel putin asa faceam, ascultam muzica intr-o vreme aproape orice faceam...) ce gen de muzica am putea noi sa ascultam... si mai ales de ce...
_____________________
____________
Sa ne binecuvanteze Dumnezeu intru dragostea Sa...
sa ne aducem aminte de El in toata vremea...
Reply With Quote
 

Tags
ce gen sa ascultam, gen de muzica, muzica, sfaturi muzica, sfintii parinti si muzica



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pareri pro&contra despre reportajul protv-ului legat de preoti!!! ovidiu.mihai05 Biserica Ortodoxa Romana 11 16.05.2011 18:52:48
sa ne vedem la poarta raiului! lore86 Generalitati 11 31.08.2010 21:29:54
Despre muzica...o intrebare. tigerAvalo9 Generalitati 17 30.04.2010 12:04:16
Pareri despre ASCOR(Asociatia Studentilor Crestin Ortodocsi Romani) none Generalitati 6 17.11.2009 00:08:07