Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2012, 14:55:38
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit Intrebare din Dreptul Bisericesc

As vrea sa pun o intrebare din dreptul bisericesc pentru raspunsul careia va rog sa ma ajutati, in masura care se poate, cei cu astfel de cunostinte (avocati, teologi si oricine altcineva ce ar putea aduce lamuriri).

1. Se poate cesiona dreptul la pensie pentru perioada in care a lucrat petrecand in lume un om ce a decis a lua calea manastirii ? Care este procedura?
Care este regula cu pensiile celor din manastiri cand ajung la varsta pensionarii?

2. Care este momentul in care trebuie ales cui/daca lasam averea noastra acumulata in lume? Trebuie sa fie momentul deciderii parasirii lumii sau mometul tunderii in monahism?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2012, 17:59:00
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
1. Se poate cesiona dreptul la pensie pentru perioada in care a lucrat petrecand in lume un om ce a decis a lua calea manastirii ? Care este procedura?
Care este regula cu pensiile celor din manastiri cand ajung la varsta pensionarii?
Cu dreptul de concesionare, nu stiu.Dar stiu ca si unii calugari sunt angajati la mitropolie, iar la varsta pensionarii o parte se duce in fondurile manastirii iar o parte ramane ptr cheltuieli proprii.
Citat:
2. Care este momentul in care trebuie ales cui/daca lasam averea noastra acumulata in lume? Trebuie sa fie momentul deciderii parasirii lumii sau mometul tunderii in monahism?
asta e o intrebare delicata.daca ai hotarat sa o rupi cu lumea, rupe-o defintiv. Cred ca sa imparti averea abia dupa calugarie e o isipta, care nu ar avea ce sa caute in viata calugarului.
Urmeaza exemplu sfintilor: si-au impartit averea saracilor, si-au incheiat socotelile cu cele lumesti si apoi au luat drumul pribegieii, al monahismului, fiecare dupa puterea sa de nevointa.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2012, 14:12:40
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
1. Se poate cesiona dreptul la pensie pentru perioada in care a lucrat petrecand in lume un om ce a decis a lua calea manastirii ? Care este procedura?
Care este regula cu pensiile celor din manastiri cand ajung la varsta pensionarii?
Am gasit raspuns la intrebarea mea. Il postez aici, informativ, pentru cazul in care si-a mai pus si altcineva intrebarea. Concluzie: nu se poate cesiona acest drept!
http://www.crestinortodox.ro/biseric...ste-71008.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2012, 21:30:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ba cum sa nu?

Uite scrie clar aici:

"Art.88 - Monahii salarizati sau pensionari sunt indatorati sa depuna la casieria manastirii jumatate din salariu ori pensie in folosul obstii, iar acolo unde se hotaraste donarea intregii sume, conducerea manastirii se va ingriji de procurarea tuturor celor necesare pentru toti vietuitorii acelui asezamant monahal."

A, daca te gandesti sa fie cesionat pentru cineva din afara manastirii, e altceva.
Este posibil se pare totusi pentru jumatate din suma.

Nu cred ca e exagerat ca cealalta jumatate sa fie data manastirii care te intretine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.05.2012, 22:01:16
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Talking inca o intrebare...din curiozitate

In C.O.R apare si functia de calugar. La ce se refera? Oare la faptul ca monahii pot fi si salariati, insa ei nu sunt incadrati in functii precum noi mirenii, ci doar la modul general?

http://www.rubinian.com/cor_5_ocupat...iz=341&id=3413
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.05.2012, 17:20:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
In C.O.R apare si functia de calugar. La ce se refera? Oare la faptul ca monahii pot fi si salariati, insa ei nu sunt incadrati in functii precum noi mirenii, ci doar la modul general?

http://www.rubinian.com/cor_5_ocupat...iz=341&id=3413
da, ciudat.
probabil cei care au alcatuit codurile s-au gandit ca un calugar are cam aceleasi atributii ca un preot. Nu a socotit ca a fi calugar e un mod de viata, nu un job.(Acum si a fi preot ar trebui sa fie tot un mod de viata).
Cum a fi insurat nu e un job, asa si calugar nu mi se pare potrivit sa fie un job.
Probabil cei care au alcatuit COR au fost cei care au lansat si expresia cu "a trecut in nefiinta".
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calendarul Bisericesc orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 121 27.04.2023 08:42:51
Cor bisericesc ortodox... Anomisimona Generalitati 9 01.05.2018 08:30:33
Divortul bisericesc Dona_Maya Nunta 54 06.12.2012 00:25:25
Noul an Bisericesc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 02.09.2010 16:11:42