Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 04.09.2010, 01:37:14
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Autorul face referire ca oamenii au luat-o razna si se botezau in locul mortilor daca mortii nu erau botezati, lucru inacceptabil. Ii combate Apostolul Pavel. Atat de disperati erau oamenii de mantuire, inclusiv si pe morti sa ii boteze - lucru ce Sfantul Apostol Pavel combate .
Probabil așa este. Posibil ca sf. apostol Pavel se referă la un obicei eretic potrivit căruia creștinii vii erau botezați pentru rude sau prieteni morți dar nebotezați, despre care se presupunea că sunt salvați în felul acesta prin împuternicire. Părinți bisericești fac mai multe referiri la o astfel de practică, citând obiceiul ereticilor marcioniști (Tertullian - Cartea lui Marcion V. 10; Despre învierea trupului 48; Crisostom Omilii la 1 Corinteni Xl. 1). În plus, Tertullian se referă la sărbătoarea păgână Kalendae Februariae, la care închinătorii făceau o ilustrație, sau spălare, în favoarea celor morți (Contra lui Marcion, V. 10).

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Ce am vrut sa evidentiez prin aceasta referire este ca daca oamenii in sminteala lor se botezau in numele mortului, credeti ca si-ar fi lasat copii nebotezati sa moara nebotezati?
Vă dați seama ce spuneți? Adică cei ce eventual își botezau copiii prin "procură", erau la fel de smintiți și luați razna (cum v-ați exprimat) precum ereticii ce se botezau în contul morților.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Cum primeau niste "bebelusi cuvantul", exact cum primeau si copii Vechiului Testament legamantul:
Wrong! Copiii VT nu "primeau" legământul, ci li se administra vor/nu vor (de fapt nici nu se pune problema voinței la 8 zile!). Cât despre botezații din Fapte 2,41, aceștia "au primit cuvântul lui "[cu bucurie] așa cum spune originalul: άποδεξάμενοι. Cum poate un bebe să accepte predicarea și s-o primească cu voioșie?! Hai să fim serioși!

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
prin credinta parintilor in cazul legamantului, iar in cazul botezului, prin credinta parintilor duhovnicesti, spirituali.
Termenul naș e inexistent în Sfânta Scriptură!

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Cand sutasul Corneliu L-a rugat pe Hristos sa-i vindece sluga, Hristos nu i-a spus "imi pare rau, dar nu pot face asta decat daca sluga ta mi-o va cere", ci l-a vindecat pe baza credintei sutasului. Fiica femeii cananeence din Matei 15:21-28 a fost tamaduita datorita credintei mamei sale.

Matei 9:2-6 "Si iata, I-au adus un slabanog zacand pe pat. Si Iisus, vazand credinta lor, i-a zis slabanogului : Indrazneste fiule, iertate fie pacatele tale… Ridica-te, ia-ti patul si mergi la casa ta!" Credinta prietenilor slabanogului a facut posibila atat vindecarea fizica cat si iertarea de pacate.

In Marcu 5:22, 23 tatal unei fetitze aflate pe moarte vorbeste in numele ei, zicand "Fiica mea este pe moarte; vino si pune-Ti mainile pe ea, ca sa scape si sa traiasca." Nu cred ca a spus cineva la acel moment ca fata ar fi trebuit sa creada pentru ea. Hristos o inviaza datorita credintei tatalui ei.
Îmi pare rău că nu înțelegeți, dar textele citate nu vorbesc defel despre botez, nici măcar despre "delegarea pentru mântuirea altuia". Scriptura spune clar că nici măcar titanii credinței nu pot conferi mântuire altora prin asistența/asistarea lor Ezechiel 14,14-20. Și v-am mai dat un text: Psalm 48,7, însă acesta vă e incomod și datorită "găluștii" din versiunea sinodală.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Iar Traditia ne spune ca erau acceptati si prunci si copii si oameni maturi, nefiind nicio piedica in a boteza pruncii ... Biserica nu a combatut niciodata botezul pruncilor! Aveti expus in raspunsul lui samson, invataturi despre botez expuse cronologic, ca fiind marturiile Parintilor Bisericii, urmasi ai Apostolilor!
Îmi place că sunteți franc: Tradiția ne spune... Bine ar fi [pentru dvs.] ca Biblia s-o spună. însă ea n-o face...

Last edited by tricesimusquintus; 04.09.2010 at 01:39:38.
Reply With Quote
  #532  
Vechi 04.09.2010, 10:22:01
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Exista doar o cale, Hristos. "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata".
Prin ce atrag sectarii pe ceilalti?Ca folosesc Sf Scriptura?Daca doriti sa fiti relevanta prin ceea ce ziceti folositi Scriptura si dumneavoastra si combateti ideile gresite cu Scriptura nu filozofii.
Sectarii atrag pe ceilalti pentru ca folosesc Scriptura in mod gresit, prost inteles.
Filozofii crestini, parintii nostrii nevoitori folosesc Scriptura in mod corect si ne ajuta pe noi sa nu o intelegem gresit.
De ce as asculta pe Samson, un novice in intelegerea Scripturii, cand spune ce spune, si nu as asculta pe Sfintii Parintii si pe Parinti nostri calugari, care s-au indeletnicit cu intelegerea Scripturii 90 - 100 ani pana au inchis ochii.
Vrei sa spui , ca , ai stat pustnic in varf de munte singur singurel si te-ai indeletnicit cu rugaciunea intru Domnul pentru a-ti da tie intelegerea Scripturii asa cum au facut-o multi dintre Sfintii nostri? Nu ai avut influiente de nici unde? Vezi tu, ca sfintii nostrii, multi nestiuti, nu ieseau nici macar o secunda sa dea ochi cu lumea pentru a nu fi smintiti.
Au tu nu scrii aici tocmai pentru a lamuri lumea ca tu ai dreptate? Sau atunci pentru ce o faci? Pai nu te pot pune nicicum alaturi de ei, ca sa te ascult. Du-te in pustie singur, dezbracat si descult, hraneste-te ca pasarile cu ajutorul lui Dumnezeu (asa cum au facut-o multi dintre sfintii nostri) si cand ai vreo 80 sau 90 ani vino si spune-ne cum ai inteles Scriptura. Si atunci te ascult.
Sa imi raspunzi , in mod direct, ce nu e adevarat in cuvintele spuse de Avva Antonie:
``A spus Avva Antonie: sunt unii care își chinuie trupurile cu nevoința, dar din lipsa duhului deosebirii6(diakrisis, discernământ.) s-au îndepărtat de Dumnezeu.``
Au nu sunt astea cuvinte pline de intelepciune? Nu suntem noi ca si copiii care invata acum abecedarul credintei?
Tu cand ai fost copil nu ai invatat nimic de la tatal tau? Sau ai invatat dar acum nu il mai recunosti? daca e asa atunci cine esti tu de fapt?

Spunea un avva ca acolo unde te rogi nu trebuie sa fie copac ca adie vantul, si clatina crengile iar zgomotul lor te tulbura de la rugaciunea adanca si pasarelele ciripesc , si canta frumos, si tu atunci asculti glasul lor si nu pe cel al Domnului.
Oare nici asta nu e intelept?
Reply With Quote
  #533  
Vechi 04.09.2010, 11:04:38
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Povestea asta cu "păcatul strămoșesc spălat de botez" nu o s-o găsești în Scriptură. Aceasta este "dogmă". În schimb, botezul în urma credinței omului e prezent în Biblie.
Am si eu o nedumerire. Voi, protestantii, credeti sa nu in succesiunea apostolica? Daca da, cine v-a transmis-o voua? Luther? Daca nu, cu ce putere botezati?
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #534  
Vechi 04.09.2010, 12:17:38
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Am si eu o nedumerire. Voi, protestantii, credeti sa nu in succesiunea apostolica?
Noi [neo]protestanții credem în succesiunea învățăturii apostolice, nu în "succesiunea apostolică". Experiența unică a martorilor oculari care au fost sfinții apostoli este irepetabilă. Noi nu am văzut fizic pe Iisus și nu am asistat la minunile Lui, însă citim și credem când citim mărturia apostolilor, deci primim această succesiune a învățăturii lor și o transmitem mai departe urmașilor noștri. Aceaasta e "succesiunea" în care credem noi.

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Daca da, cine v-a transmis-o voua? Luther?
Succesiunea învățăturii apostolice ne-a transmis-o Scriptura prin Duhul Sfânt.

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Daca nu, cu ce putere botezati?
În virtutea mandatului primit de la Hristos. Matei 28,19-20.
Reply With Quote
  #535  
Vechi 04.09.2010, 12:23:55
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Noi [neo]protestanții credem în succesiunea învățăturii apostolice, nu în "succesiunea apostolică". Experiența unică a martorilor oculari care au fost sfinții apostoli este irepetabilă. Noi nu am văzut fizic pe Iisus și nu am asistat la minunile Lui, însă citim și credem când citim mărturia apostolilor, deci primim această succesiune a învățăturii lor și o transmitem mai departe urmașilor noștri. Aceaasta e "succesiunea" în care credem noi.

Succesiunea învățăturii apostolice ne-a transmis-o Scriptura prin Duhul Sfânt.

În virtutea mandatului primit de la Hristos. Matei 28,19-20.
V-am demonstrat de mai multe ori, inclusiv în paginile:
despre sfânta euharistie
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...298#post285298

despre doctrinele "de origine apostolică" ale adventiștilor
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=136,

așa-zisa "succesiune apostolică a neoprotestanților". Nu aveți nici o succesiune apostolică nici în ceea ce privește învățătura apostolilor, nici în ceea ce privește harul preoției sacramentale, a credinței și practicii sfintelor taine. Prin urmare, pretențiile pe care le ridicați sunt mai mult decât ridicole.
Reply With Quote
  #536  
Vechi 04.09.2010, 12:26:15
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
În virtutea mandatului primit de la Hristos. Matei 28,19-20.
Da, dar Iisus s-a adresat doar apostolilor si nu tuturor oamenilor. Daca e sa ne luam dupa interpretarea voastra, atunci toti oamenii si-ar putea insusi titlul de urmasi ai apostolilor si sa inceapa sa savarseasca Sfinte Taine.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 04.09.2010 at 12:38:10.
Reply With Quote
  #537  
Vechi 04.09.2010, 12:41:32
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Da, dar Iisus s-a adresat doar apostolilor si nu tuturor oamenilor.
Serios? Dacă ar fi așa, ar fi însemnat ca creștinismul să moară odată cu moartea ultimului apostol.
Reply With Quote
  #538  
Vechi 04.09.2010, 12:49:34
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Serios? Dacă ar fi așa, ar fi însemnat ca creștinismul să moară odată cu moartea ultimului apostol.
Pai de asta credem noi intr-o succesiune apostolica. De ce nu a zis atunci Iisus tuturor celor care le predica sa faca aceste lucruri? Si de ce a preferat sa-si aleaga un numar restrans de ucenici, carora numai lor sa le talcuiasca pildele pe care le rostea multimilor?
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #539  
Vechi 04.09.2010, 12:53:13
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Serios? Dacă ar fi așa, ar fi însemnat ca creștinismul să moară odată cu moartea ultimului apostol.
Ce va mai place sa rastalmaciti totul, de la Scriptura pana la umilele cuvinte ale unui om sau altul pentru a da alt inteles cuvantului decat a fost el spus.
Aici Don Juan se referea la faptul ca Iisus a spus doar apostolilor sa mearga si sa raspandeasca in lume credinta adevarata. El nu a spus tuturor oamenilor intalniti pe calea sa sa mearga toti sa raspandeasca cuvantul.
Reply With Quote
  #540  
Vechi 04.09.2010, 16:36:34
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Ce va mai place sa rastalmaciti totul, de la Scriptura pana la umilele cuvinte ale unui om sau altul pentru a da alt inteles cuvantului decat a fost el spus.
Aici Don Juan se referea la faptul ca Iisus a spus doar apostolilor sa mearga si sa raspandeasca in lume credinta adevarata. El nu a spus tuturor oamenilor intalniti pe calea sa sa mearga toti sa raspandeasca cuvantul.
Vă mulțumesc pentru amabilitatea de a-mi traduce ce a vrut să spună Don Juan.
Dacă este așa precum spuneți dvs., după moartea apostolilor de ce au mai continuat creștinii să răspândească Evanghelia și să boteze? Dar vă rog, nu vă mai obosiți să-mi repetați povestea cu investirea preoților. Scriptura nu spune nimic despre asta. Ea vorbește doar despre rânduirea prezbiterilor în noile biserici locale înființate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34