Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.04.2010, 22:43:16
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Pana cand?

Pana cand chiar preotii ortodocsi din Biserica noastra iubita Ortodoxa ne fac de rusine,fac pe altii (atei sau anti-crestini) sa fie si mai mandru ca nu crede in Biserica si in Hristos?Sunt mii de cazuri.Ce parere aveti despre preotii care au aratat ca nu sunt preoti si ca nu slujesc lui Hristos!

Uitati linkul acesta de la site-ul PRO TV.


http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...i-la-husi.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2010, 22:48:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Bine, Tiger, tu te lasi asa de usor smintit? Daca e adevarat, are cui da socoteala... Pe mine doar m-a amuzat povestea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2010, 22:50:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Avalo9, nu cred ca este o idee buna sa deschizi acest topic (dai apa la moara unora)

1. Nimeni nu este preot fara stirea lui Dumnezeu.. acestea sunt vremurile? acestia sunt preotii
2. trebuie sa luam aminte la noi, in primul rand, nu la ce fac preotii
3. Vai de preotul care face astfel de lucruri. Vai de el! Trebuie sa-i plangem de mila, ca este vrednic de plans!
Mai bine sa ne rugam pt preoti.. sa-i lumineze Dumnezeu.

Pana cand? Pana cand ne vom pocai.

Dar partea importanta cum ai omis-o: stirile de la tv! Cred ca se dau jurnalistii peste cap sa faca rost de astfel de stiri: aur curat pt ei.

Last edited by anna21; 07.04.2010 at 22:52:57.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2010, 22:57:48
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Bine, Tiger, tu te lasi asa de usor smintit? Daca e adevarat, are cui da socoteala... Pe mine doar m-a amuzat povestea.

Nu stiu draga glykys,dar sunt foarte multe cazuri in care ba unii preoti au avut scandaluri sexuale,ba unii preoti au cerut bani,ba unii preoti intr-un cuvant nu au SLAVIT PE DUMNEZEU.Evident si foarte sigur ca exista si foarte multi duhovnici si preoti de valoare,binevoitori,de laudat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2010, 23:02:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

poate un pic off topic, dar nu pot sa nu remarc o tendinta de a da vina pe slujitorii bisericii, a sunt asa, ca sunt pe dincolo ...
Trecand de tendinta evidenta a unora de a-si gasi scuza pentru putina lor credinta in faptele reale sau imaginare ale preotilor, intreb si eu: cei care ridica astfel de probleme au privit si in ograda lor?
Adica: ei au pastrat toti copiii sau au avortat posibili preoti? Ei au crescut copiii in frica de Dumnezeu sau in nepasare fata de credinta?
Eu stiu ca viitorii preoti sunt dintre copiii nostri! Sa nu ne mai plangem atat, ci sa incercam sa ne crestem copiii in frica de Dumnezeu. Macar atat putem face!

(aici nu era vorba de tine, Avalo. dar altii se pot simti, daca este cazul :) )
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.04.2010, 23:08:31
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu stiu draga glykys,dar sunt foarte multe cazuri in care ba unii preoti au avut scandaluri sexuale,ba unii preoti au cerut bani,ba unii preoti intr-un cuvant nu au SLAVIT PE DUMNEZEU.Evident si foarte sigur ca exista si foarte multi duhovnici si preoti de valoare,binevoitori,de laudat.
Or fi si preoti ortodocsi care cad chiar, dar am mai auzit ca unii mai sunt si infiltrati cu un scop precis...asa ca nu tot ce vedem trebuie sa si credem.

Au oare nu ai auzit de cazuri in care unii mireni imbracau haine preotesti si cereau bani pe la usi pentru diverse...deci cazuri sunt, insa nu inteleg de ce te afecteaza atat de mult acest lucru...mai bine multumeste lui Dumnezeu pentru numarul mare de slujitori ai Bisericii, care sunt modele de urmat.

Cred ca exemplele negative sunt foarte putine in comparatie cu cele pozitive, insa intens mediatizate...atata tot!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.04.2010, 23:09:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
poate un pic off topic, dar nu pot sa nu remarc o tendinta de a da vina pe slujitorii bisericii, a sunt asa, ca sunt pe dincolo ...
Trecand de tendinta evidenta a unora de a-si gasi scuza pentru putina lor credinta in faptele reale sau imaginare ale preotilor, intreb si eu: cei care ridica astfel de probleme au privit si in ograda lor?
Adica: ei au pastrat toti copiii sau au avortat posibili preoti? Ei au crescut copiii in frica de Dumnezeu sau in nepasare fata de credinta?
Eu stiu ca viitorii preoti sunt dintre copiii nostri! Sa nu ne mai plangem atat, ci sa incercam sa ne crestem copiii in frica de Dumnezeu. Macar atat putem face!
Asta asa e.....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.04.2010, 23:33:08
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Pana cand chiar preotii ortodocsi din Biserica noastra iubita Ortodoxa ne fac de rusine,fac pe altii (atei sau anti-crestini) sa fie si mai mandru ca nu crede in Biserica si in Hristos?Sunt mii de cazuri.Ce parere aveti despre preotii care au aratat ca nu sunt preoti si ca nu slujesc lui Hristos!

Uitati linkul acesta de la site-ul PRO TV.


http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...i-la-husi.html
Eu,despre preotii care nu slujesc in adevarata credinta ortodoxa,am o parere foarte proasta iar despre circul cu babuta am ras(Doamne iarta-ma) nu cred ca este adevarat,nu se apuca preotul de "treaba" langa altar si cu usa descuiata caci nu era madama Zana Zorilor ca sa aiba atata graba.Babuta o fi vaduva?O fi avut vreo viziune...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.04.2010, 23:51:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Eu,despre preotii care nu slujesc in adevarata credinta ortodoxa,am o parere foarte proasta iar despre circul cu babuta am ras(Doamne iarta-ma) nu cred ca este adevarat,nu se apuca preotul de "treaba" langa altar si cu usa descuiata caci nu era madama Zana Zorilor ca sa aiba atata graba.Babuta o fi vaduva?O fi avut vreo viziune...
Mult mai grav sa cazi din dreapta credinta decat sa faci circ cu babe, asa este.
(Dar scandalul cu femei creste ratingul.. oamenii s-au plictisit de telenovele, s-au plictisit de reality shouri... nu-i entuziasmeaza decat reality shouri cu preoti in ipostaze jenante .. ca sa-si scuze ei lipsa de interes pentru credinta)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.04.2010, 23:59:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Topic retoric, se deschide pentru n -a oara sesiunea judecatii preotilor la modul vag, subiectiv si general.

Pana nu de mult credeam ca sunt doar apucaturi protestante.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 21:40:11
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 09:49:05
pana cand se tine Pelerinajul pe Dealul Mitropoliei mirela1990 Generalitati 2 26.10.2010 23:48:36
Pana la ce data? Qquasar Nunta 3 01.11.2008 16:03:02
TELEVIZIUNEA ORTODOXA PANA CAND VOM ASTEPTA? dorinel78 Biserica Ortodoxa si Massmedia 57 20.07.2007 18:16:00