Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2018, 21:17:42
ConstantinNae ConstantinNae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2018
Mesaje: 16
Implicit Este păcat să scrii literatură fantasy / SF?

Care este opinia Bisericii ortodoxe cu privire la scrierea de cărți (romane și nuvele) de genul fantasy și science-fiction? Catolicii spun că este în regulă dacă opera literară are ca temă victoria binelui asupra răului și promovarea valorilor morale creștine. Protestanții și Catolicii îi dau drepte exemple pe C.S. Lewis și pe J.R.R. Tolkien, ale căror romane fantasy au simbolism creștin (de exemplu, Gandaalf din Stăpânul Inelelor îl simbolizează pe Isus care este ucis și este readus la viață după ce luptă cu forțele răului; la fel și leul Aslan din cărțile Narnia, care se sacrifică pentru dreptate și apoi înviază).

Am cochetat de mult timp cu idea de a scrie romane (am publicat câteva articole într-o revistă literară în timpul facultății) și pot să spun că genul fantasy mă atrage. Anul trecut am început să lucrez la un roman de acet gen, isnpirat din folclorul românesc, din poveștile despre iele și vârcolaci, dar l-am abandonat pentru că m-a cuprins o mustrare interioară ca venită de la Duhul Sfânt care mă face să cred că este păcat să scrii astfel de cărți. Am rămas cu fișierul Word cu 30 de pagini scrise și nu știu dacă să-l continui sau nu. Dacă aș introduce elemente creștine, ca de exemplu un preot care luptă prin rugăciune împotriva forțelor răului, ar fi mai bine? Mai rău?

Am nevoie de părerile și sfaturile dvs.

Mulțumesc și Doamne ajută!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2018, 22:49:28
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Bine ati venit printre noi!

Nu va faceti griji!

Talentul dat de Ceruri trebuie fructificat. Nimeni nu are dreptul sa va spuna sau sugereze modalitatea artistica concreta in care o faceti. Cita vrema nu aveti un mesaj imoral sau amoral al operei, puteti fi fara grija: nu este neaparat necesar sa bagati un personaj-preot. :)

Va urez mult succes in ce scrieti!

P. S. Dupa cum vedeti la avatarul meu, si eu sint un admirator, insa fara impulsul de a scrie, al genului S. F.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.03.2018, 23:00:51
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Din cate stiu eu, nu exista vreo interdictie in a scrie carti SF.
Spor la munca ! Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.03.2018, 23:45:30
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Cum să fie în regulă? Cum să amesteci realul cu fantasticul, adevărul cu minciuna?

Bluester, ai vrut să spui spor la ascultarea de sărsăilă.

Subiectul filmului Stăpânul Inelelor e ancorat în gnosticism.

Last edited by simpllu; 31.03.2018 at 23:51:49.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.04.2018, 00:53:45
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Cum să fie în regulă? Cum să amesteci realul cu fantasticul, adevărul cu minciuna?
Chiar! Cum sa scrii carti? Cum sa compui povesti? Nu trebuie sa scrii decat despre realitate, nu despre ce ai dori sa fie, sau despre cum ar fi daca ar fi altfel. Nu e voie sa-ti folosesti imaginatia. Tot ceea ce vine din mintea omeneasca e lucrul Satanei. De fapt nici despre realitate nu e prea bine sa scrii, adica despre nimicurile care iti trec prin cap atunci cand te gandesti la tine, la altii si la lume.

Mai bine nu scrie nimic. Fii Simpllu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.04.2018, 01:50:23
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Cine i-a spus să nu scrie?

Last edited by simpllu; 01.04.2018 at 01:55:14.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.04.2018, 01:51:11
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

O groaza de povestiri bisericesti, anume hagiografice, au fost dovedite daca nu ca fantezii retorice, cel putin ca si copy-paste (vezi ce scie parintele Pruteanu despre hagiografie).

E o imbicsire (desi dupa unii, o imbisericire) sa spui ca orice fantezie literara este "de la sarsaila". Ion Creanga a scris povesti in care apar draci. Deci? :))

Ah, cind unii fantazeaza sexual sau violent, asta e altceva: nu normal, nu spiritual, dar nici demonic: e patologic, pur si simplu.
Insa o opera in care totul, inclusiv exemplele rele, dobindesc un anume tilc, o anume structura amesajului, este cu totul altceva.

Ar trebui sa ascultam doar psalmi si sa citim doar carti bisericesti? Plictisitor ar fi. Nu ar fi viata, asa ceva.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.04.2018, 02:17:07
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
O groaza de povestiri bisericesti, anume hagiografice, au fost dovedite daca nu ca fantezii retorice, cel putin ca si copy-paste
Povestirile bisericești, hagiografice, nu au nicio legătură cu literatura fantasy, SF.

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
E o imbicsire (desi dupa unii, o imbisericire) sa spui ca orice fantezie literara este "de la sarsaila".
Nu am spus că ”orice fantezie literară este de la sărsăilă”, ci m-am legat de contextul discuției.

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ion Creanga a scris povesti in care apar draci. Deci? :))
Să înțeleg că pentru tine dracii sunt din lumea fantastică?

Last edited by simpllu; 01.04.2018 at 03:23:43.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.04.2018, 10:01:04
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Cum să fie în regulă? Cum să amesteci realul cu fantasticul, adevărul cu minciuna?

Bluester, ai vrut să spui spor la ascultarea de sărsăilă.
Acest gen de carti se numeste "fantasy" - adica tine de domeniul imaginatiei si, deci, NU trebuie sa iei in seama/sa crezi ce scrie acolo sau sa-ti fie modele de viata personajele din poveste. La fel se intampla si la restul cartilor de beletristica. Ce? Daca citesti cartea "Ion" a lui Rebreanu, asta inseamna ca trebuie sa-ti fie model de viata personajul principal care a intretinut relatii intime inainte de casatorie doar ca sa intre in posesia unui teren agricol? Daca citesti "Baltagul" a lui Sadoveanu - asta inseamna ca pentru tine razbunarea va deveni virtute? Sau daca citesti oricare alta carte, asta inseamna ca trebuie sa imiti personajele?
Suntem maimute? sau avem ratiune?
Repet, sunt carti SF, nicidecum enciclopedii.

Last edited by bluester; 01.04.2018 at 10:08:28.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.04.2018, 13:57:49
ConstantinNae ConstantinNae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2018
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Cum să fie în regulă? Cum să amesteci realul cu fantasticul, adevărul cu minciuna?
Minciuna? La ce te referi când spui "minciuna"?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare