Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.10.2007, 20:42:04
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

amway face parte din grupul de copanii Alticor si este o afacere de tip Network Marketing
adica o afacere de retea. Bonusurile primite sunt o urmare a faptului ca la recomandarea ta ai creat o retea de cumparatori prin care se ruleaza un anumit volum de produse/ servicii iar tu ai un fel de drept de autor. In fapt este un fel de franciza in care tu primesti dreptul de a o vinde. Spre ex cineva care are un restaurant MC DONALS nu este angajatul acestei companii ci a cumparat dreptul de a vinde produsele de acest tip. El este proprietarul afacerii sale dar in acelasi timp ai platit pentru acest drept la inceput plus niste comisioane lunare. In sistemul MLM tu esti in fapt un proprietar de afaceri care vinzi/ recomanzi o astfel de oportunitate si altora.

Fiecare sistem MLM are un plan de marketing ( modul de distributie al bonusurilor in functie de puncte) care este diferit de la o afacere la alta si in functie de care iti poti alege pe cea care consideri ca este cea mai avantajoasa pentru tine.

Aceste produse nu se comercializeaza prin magazine pentru ca astfel ar castiga proprietarul magazinului si iti da posibilitatea ca sa castigi tu (ca si cum ai avea un magazin)

In acest moment peste 30% din volumul mondial al comertului si serviciilor se desfasoara prin acest sistem si se prevede o crestere importanta , mari corporatii apeland la aceasta forma de privatizare in masa prin care nu mai sunt obligate sa aiba cheltuieli cu angajatii

Pentru succes trebuie sa existe un produs (sau mai multe) foarte bun si daca se poate unic pe piata , un plan de marketing

Pe piuata noastra exista multe astfel de afaceri in retea , cateva fiind insa detasat mai performante, in care are loc un training de calitate pentru formarea unor viitori oameni de afacere.De fapt domeniul in care se poate avea succes in urmatorii 10 -30 ani este wellness , iar firmele care se adreseaza sanatatii si starii de bine a oamenilor au de castigat. Nu toate firmele au produse scumnpe spre ex avon comercializeaza produse la preturi convenabile. In astfel de afaceri poti vinde orice"
1.suplimente nutritive ex Herbalife, lifeplus etc,
2produse cosmetice/ parfumuri ec rafan, avon, oriflame, hemel
3.domenii web
4. cafea Healthy Cofee
5. tigai si oale zepter
6.etc

In ceea ce privste amway are avantajul experientei ( 50 de ani), al calitatii produselor dar mai ales al sistemului de pregatire. Am citit mai multe din cartile recomandade de ei si sunt ok.

Personal sunt intr-o afacere MLM in dom asigurarilor de viata
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.10.2007, 21:05:30
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Subscriu la ce spune Calator, Amway nu este o secta ci doar un sistem de vanzare sau distributie de marfuri, tip piramidal, unde ca sa obtii profit iti trebuie sa convingi foarte multi oameni sa lucreze practic pentru tine, avand si ei oportunitatea, mai scazuta decat a ta, de a obtine profituri. La asta folosesc acele intalniri, este o strategie de marketing.
Cunosc oameni care au castigat multi bani asa, insa trebuie sa fii extrem de insisten, genul care daca esti izgonit pe usa sa intri pe fereastra! Ajungi practic sa devii robul afacerii si al perspectivelor banesti, ceea ce mie mi se pare un pericol real.
Produsele lor au concentratie foarte mare in raport cu altele similare, dureaza mult timp ca sa termini de folosit o doza, insa sunt foarte scumpe.
Eu nu sfatuiesc pe mineni sa se inhame la asa ceva, pt ca prezentarile sunt extrem de imbietoare, posibilitatile de castig foarte tentante, insa este nevoie de abilitati de convingere si manipulare, viclenie, si o mare dorinta si dragoste de arginti ca sa reusesti! Plus ca e nevoie de timp, spatiu pentru intalniri, "talentul" de a te folosi fara scrupule de prieteni sau cunostinte ca sa-i atragi in afacere si sa castigi de pe urma lor!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.10.2007, 08:23:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12
Produsele lor au concentratie foarte mare in raport cu altele similare, dureaza mult timp ca sa termini de folosit o doza, insa sunt foarte scumpe.
da, principalul motiv ptr care am refuzat sa le cumpar este tocmai aceasta aparenta economie. eu le-am spus clar ca ma plictisesc sa folosesc aceeasi sticla de detergent 1 an de zile! oricum, afacerile tip MLM fiind "nascute" in occident au ca principala trasatura agresivitatea, primul lucru pe care il percepi traind in mediul occidental.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.10.2007, 10:05:11
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ok,va multumesc foarte mult pentru opinii,m-am lamurit mai mult decat mi-as fi inchipuit initial.Un lucru este cert,NU MA INTERESEAZA ASTFEL DE PRODUSE SI NICI TENDINTA DE COMERCIALIZARE A LOR,CARE,PROBABIL MA VA INDEPARTA DE TOTI CUNOSCUTII SAU PRIETENII...fiindca,cam asa risti sa ajungi dupa o promovare agresiva a produselor.Oricum,nu ar fi de mine asa ceva,as fi in stare sa conving dar nu mi-ar placea,iti trebuie si ceva tupeu si nesimtire pentru asa ceva...si mai ales SA CREZI ca merita.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.10.2007, 15:40:11
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

fiecare are stilul sau dar nu este nevoie de curaj si de "nesimtire" Adica ca unii sunt asa asta nu insemna ca de asta e nevoie
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.10.2007, 20:12:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Crede-ma,pentru a vinde un sampon de 120 ron,si o pasta de dinti de 10 euro,ati trebuie ceva curaj(cumparandu-le in prealabil)si ceva nesimtire ca sa-ti suni prietenii de vre-o 10 ori,spunandu-le aceiasi placa si insistand,poate ei se vor razgandi si-ti vor aprecia produsele.Mai ales atunci cand exprimi faptul ca esti categoric,si sa nu-ti trebuie produsele respective,sau ca nu ti le permiti.Pe mine,cel putin ma enerveaza o astfel de atitudine,care de altfel nu denota faptul "ca-ti pasa",cum am mai auzit,ci ca esti disperat in interesul propriu,absolut propriu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.10.2007, 21:16:38
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Crede-ma,pentru a vinde un sampon de 120 ron,si o pasta de dinti de 10 euro,ati trebuie ceva curaj(cumparandu-le in prealabil)si ceva nesimtire ca sa-ti suni prietenii de vre-o 10 ori,spunandu-le aceiasi placa si insistand,poate ei se vor razgandi si-ti vor aprecia produsele.Mai ales atunci cand exprimi faptul ca esti categoric,si sa nu-ti trebuie produsele respective,sau ca nu ti le permiti.Pe mine,cel putin ma enerveaza o astfel de atitudine,care de altfel nu denota faptul "ca-ti pasa",cum am mai auzit,ci ca esti disperat in interesul propriu,absolut propriu.
Cei de la MWAY le-au sucit mintile "candidatilor" in asa hal, si ca ei "odata si odata vor da lovitura" incit desi sunt in pragul falimentului si sunt vai de ei tot pastreaza rivna de a impinge cu disperare produsele ceva gen promisiunea prosperitatii in viata de apoi...care nu vine decit pentru cei care trag sforile si stau undeva prin insule pe chez-longuri la soare
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.10.2007, 21:35:16
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Dar ce stiti despre Forefer Living Products.Asta e o firma care face numai produse cosmetice,de infrumusetare,si suplimente nutritive,detoxifiante etc etc zice-se 100% naturale si toate pe baza de aloe vera.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.10.2007, 22:21:35
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Dar ce stiti despre Forefer Living Products.Asta e o firma care face numai produse cosmetice,de infrumusetare,si suplimente nutritive,detoxifiante etc etc zice-se 100% naturale si toate pe baza de aloe vera.
Este o firma care sustine ca are produse naturale 100%, majoritatea pe baza de aloe vera, dar in comparatie cu reprezentantii Amway nici nu se compara la agresivitate.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.10.2007, 03:34:21
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

Hai sa va dau un exemplu real:
am cumparat ieri mai multe produse, nu de la un hipermarchet, ci de la un magazin obisnuit:
(am luat mai multe, dar la pozitia)
4. Detartrant Winny 0.5 litrii la 1.99 RON

nu insist asupra altor produse, ci ce am folosit: inainte am frecat si cu buretele de sirma ca sa curat, ei asta a facut treaba instantaneu: a curatat petele de rugina de pe WC, iar calcarul a fost vizibil diminuat, nu l-a inlaturat complet, ca era un strat gros, si voi reveni alta data, deocamata sunt multumit ca totul a revenit cit de cit la culoarea normala.
E foarte puternic, daca luati asa ceva, cititi instructiunile, si luati manusi de cauciuc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 22.07.2011 23:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40