Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.12.2008, 14:15:51
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Am trait intr-o familie in care nu s-a impartit , ca sa zi asa, decat jumatate de iubire, doar de la mama .....tatal a fost absent , a impartit vorbe de ocara, multa severitate si interdictii cu miile....si totusi mama nu a plecat , a preferat sa ramana ,sa suporte.....nu vroia ca si copiii ei sa creasca fara tata.Am intrebat-o daca ar avea unde se duce ar pleca?....mi-a raspuns ca nu..... nimeni nu a fortat-o sa se marite cu el,ea l-a ales si trebuie sa-l suporte....Dar cel mai tare ma doare faptul ca mama e un om tare bun , un om care se supara fff greu si atunci numai pe ea insasi.....nu o pot convinge sa se spovedeasca .....vine cu fel de fel de pretexte......
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.12.2008, 14:21:51
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Geo.nectarios.....te respect mult ptr ceea esti si iti doresc din suflet tot binele din lume....tare mi-as dorii ca si baietii mei sa ajunga sa gandeasca ca tine , sa-i iubeasca pe cei din jur, sa-l iubeasca pe Dumnezeu.....sa faca numai lucruri placute Celui de Sus....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.12.2008, 19:59:12
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Iubirea ...

Doamne-ajuta!

Cum sa scrii in cateva randuri despre iubire?

"Fiti desavarsiti precum Tatal vostru cel din ceruri desavarsit este".
"Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc, rugati-va pentru cei ce va blesteama si va prigonesc, ca sa fiti fiii Tatalui vostru celui din ceruri".
[SIZE=2]"Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos ii mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu"[/SIZE]
"Daca dragoste nu e, nimic nu e"

Si am putea umple pagini intregi cu citate celebre despre dragoste.
Dar dupa ce epuizam citatele ramanem noi. Dar nici noi nu ramanem (aici) prea mult timp. Raman urmasii nostri. Raman faptele noastre. Noi ne ducem dincolo, unde sunt bunii si strabunii nostri, dar nu ne despartim de cei de aici. Pentru ca ne leaga ceva: dragostea. Dragostea da viata timpului si spatiilor, infinitului.

Dragostea e credinta si credinta e dragoste.

Dragostea este copilul care, certat fiind, vine dupa tine plangand si-ti cuprinde cu manutele lui piciorul, rugandu-te sa-l iei in brate si sa-l pupi.


Dragostea este nelinistea unui mare monah roman care inainte de a se muta la Domnul era tulburat pentru ca nu stia daca a "legat si dezlegat pe lumea aceasta cele ce trebuia".

Dragoste este si mahnirea unora care vad ca nu-i pot iubi pe cei care le fac rau.

Dragostea e bine, e frumos, e bucurie, e grija, e durere, e arsura, e sarbatoare, e jertfa, e iertare, e recunostinta, e ... , e tot.

E, astea-s vorbe.

Mai bine va povestesc cum am vazut eu dragostea la un fost coleg de serviciu. Omul acesta, am observat eu, nu-si finaliza totdeauna in timpul orelor de program treaba. drept pentru care era certat uneori foarte aspru de patronul nostru. O termina totusi dupa orele de program. Cu timpul am observat si de ce se intampla asta: daca cineva avea nevoie sa-l ajute se lasa pe sine si-l sprijinea pe celalalt. Il ajuta si atunci cand era clar ca el pierde si celalalt castiga sau cand era evident ca daca-l refuza respectivul se putea descurca si singur. Cu cativa ani in urma avusese un atac de cord si pentru cateva minute a fost in moarte clinica. Povesteste ca se simtea atat de bine, o pace si o curata stare de bine il invaluia. Apoi a auzit sotia plangand si doctorul rugandu-l "sa nu pleci, auzi, te rog sa nu pleci". Au urmat momente chinuitoare. Sa ramana acolo unde era asa de bine sau sa se intoarca la cei aici. A ales sa se intoarca. Acum lucreaza tot acolo. Putea foarte usor sa se pensioneze de mult. Familia nu pot spune ca-l menajeaza. Zilele trecute a mai facut un preinfarct. Se minuna "Ce inima rezistenta am!"
Nu, nea X, nu ai inima rezistenta. Ai inima buna!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.12.2008, 00:53:54
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit Iubirea-Taina sau negot

Iubire inseamna atunci cand renuntam la noi pentru toti cei care au nevoie de noi fara sa observam macar asta.Jertfa cred ca inseamna iubire.Cea mai mare dovada de iubire a lui Dumnezeu pentru noi este Iisus.Ati putea sa va lasati copilul sa sufere asa cum Iisus a suferit pentru a ni se ierta noua pacatele?Ce dovada mai mare de iubire decat asta exista sau va exista vreodata?Iubire si ascultare din iubire.Iubire Dumnezeiasca.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.12.2008, 08:58:30
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=3]Iubirea vorbeste duios, bland, cu zambet, plina de incredre, izvoraste putere si curaj, te implinteste!!! Acesta este cel mai mare dar al Iubirii - TE IMPLINESTE, de desavarseste!!! Cine iubeste RABDA, cine iubeste IARTA, cine iubeste e MILOSTIV, cine iubeste SE JERTFESTE NECONDITIONAT!!![/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]CINE IUBESTE ESTE DESAVARSIT PT CA A AJUNS LA ASEMANAREA CU DUMNEZEU!!![/SIZE]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.12.2008, 14:43:43
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=3]Iubirea vorbeste duios, bland, cu zambet, plina de incredre, izvoraste putere si curaj, te implinteste!!! Acesta este cel mai mare dar al Iubirii - TE IMPLINESTE, de desavarseste!!! Cine iubeste RABDA, cine iubeste IARTA, cine iubeste e MILOSTIV, cine iubeste SE JERTFESTE NECONDITIONAT!!![/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]CINE IUBESTE ESTE DESAVARSIT PT CA A AJUNS LA ASEMANAREA CU DUMNEZEU!!![/SIZE]
Foarte frumos ce spui aici, geo.nektarios. Intr-adevar iubirea te implineste si te desavarseste dand-o, nu cerand-o.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.12.2008, 15:46:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fiecare postare a fratiilor voastre sa fie cate un "plus" pt fiecare cititor din care sa isi incarce sufletul de mai multa IUBIRE si PRETUIRE fata de persoana pe care o iubeste!!! Aduceti lucruri CONCRETE, REALE si nu PARERI!
"parerile nu se discuta!" spune o zicala!!!
Draga Geo, au trecut atatia ani si atat de repede, langa femeia careia i-am cerut mana in urma cu aproape 25 de ani, incat acum nici ca mai simt iubirea, pentru ca efectiv sunt in ea, traiesc in iubire, prin iubire . A devenit precum respiratia fara de care nu putem trai si la care nu gandim , facand parte din insasi viata noastra fiziologica din fiece secunda. Asa se-ntampla cu iubirea ce leaga doua suflete pentru totdeauna. Este starea existentei noastre, si asta nu este nici troc, nici negot, ci o mare Taina.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.12.2008, 20:06:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Draga Geo, au trecut atatia ani si atat de repede, langa femeia careia i-am cerut mana in urma cu aproape 25 de ani, incat acum nici ca mai simt iubirea, pentru ca efectiv sunt in ea, traiesc in iubire, prin iubire . A devenit precum respiratia fara de care nu putem trai si la care nu gandim , facand parte din insasi viata noastra fiziologica din fiece secunda. Asa se-ntampla cu iubirea ce leaga doua suflete pentru totdeauna. Este starea existentei noastre, si asta nu este nici troc, nici negot, ci o mare Taina.
Ai reusit draga Cristi sa spui un mare adevar! Exact acelasi lucru il simt si eu si cred ca si sotul meu, dupa cam tot atatia ani de casatorie in care au fost si bune si rele dar le-am depasit,iar acum umar la umar spunand"pacatele tineretii noastre si ale nestiintei nu le pomeni Doamne"!mergem inainte un singur trup si un singur suflet.Viata in doi este asemenea vinului care pe masura ce imbatraneste este mai bun,mai limpede si mai tare.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.12.2008, 17:10:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Reciteam pentru a nu stiu cata oara, o carte pe care am primito cu ceva timp in urma de la un membru drag mie de pe acest forum, o carte pe care o recomand cu multa caldura tuturor : "A iubi inseamna a ierta " de Savatie Bastovoi. Vreau cu permisiunea voastra sa reproduc doar cateva randulete "Dragostea pe care o revarsam asupra oamenilor este ca o lumina care descopera lucrurile aflate pana atunci in intuneric. Prin iubire cunoastem si vedem pe celalalt in adevarata lui lumina. Numai iubirea este vazatoare. Daca cineva vrea sa stie ce inseamna sa fii vazator cu Duhul, trebuie sa stie ca asta inseamna sa iubesti. Cand iubesti, pana intr-atat te daruiesti, pana intr-atat incat doresti sa intri in voia celui iubit, incat ajungi sa te identifici in gandurile lui, sa-l retraiesti in propria ta inima, in propriul tau trup, in propria ta rasuflare, incat cel iubit dintr-odata ti se descopera, in intregimea sa, in tine insuti, ca tine insuti."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.12.2008, 19:27:08
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Dupa 45 de ani de casnicie...

... as putea spune multe despre dragostea noastra.Subscriu insa,la cele relatate de voi ,mai tinerii mei frati intru credinta ortodoxa, Cristi, DorinaStoica14, dorindu-va din tot sufletul sa va bucurati in toate zilele voastre de perechea ce Domnul v-a daruit-o si sa-I multumiti asa cum o faceti ,indirect si pe acest forum prin cuvintele pline de intelepciune impartasite si celorlalti frati , membri.Georgeta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 20:51:24
Iubirea iosif Generalitati 127 30.03.2013 10:30:24
Iubirea caiusltd Rugaciuni 1 27.08.2010 16:01:07
Taina yulyus Rugaciuni 0 28.01.2010 22:45:07
Iubirea silverstar Generalitati 10 17.01.2007 12:37:35