Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 18.09.2009, 23:56:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Te rog, Cristi, nu-ti mai bate capul cu Florentina, caci nu prea poate intelege marinimia iubirii pamantene si a dragostei Dumnezeiesti pe care le tot exprimi...dupa cum ai observat si tu si-i aduci frecvente acuze. Deci, nu este capabila saraca !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 18.09.2009 at 23:58:33.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 19.09.2009, 06:47:20
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Daca excludem sensul de bunatate, adevarata dragoste consta în respect, nu în altceva. Ce e mai mult de respect e posesivitate egoista.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #193  
Vechi 19.09.2009, 09:51:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Te rog, Cristi, nu-ti mai bate capul cu Florentina, caci nu prea poate intelege marinimia iubirii pamantene si a dragostei Dumnezeiesti pe care le tot exprimi...dupa cum ai observat si tu si-i aduci frecvente acuze. Deci, nu este capabila saraca !
Nu te subestima ! Nu acuz ci dinpotrivă , te completez , îmi spun punctul de vedere. Nu te mâhni pentru un simplu dialog ( monolog ) , precum buna și vrednica ta prietenă Sophia . Iertare dacă ți-am răscolit mândria cu propria-mi mândrie ! Toate bune ție și pe curând .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #194  
Vechi 19.09.2009, 12:44:29
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Daca excludem sensul de bunatate, adevarata dragoste consta în respect, nu în altceva. Ce e mai mult de respect e posesivitate egoista.
Da !, Da !, Da !......daca nu este respect, incredere si prietenie dincolo de presupusa iubire, nu este altceva decat iluzie si narcisism .
" fiecare om iubeste atat cat simte, dar mai ales cat intelege."
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #195  
Vechi 19.09.2009, 15:28:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfinții Părinți ne avertizează :

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Daca excludem sensul de bunatate, adevarata dragoste consta în respect, nu în altceva. Ce e mai mult de respect e posesivitate egoista.
În acest sens și Sfinții Părinți amintesc că de multe ori , noi , cu frământările și temerile și starea noastră sufletească urâtă, fără să vrem și fără să ne dăm seama, facem rău celuilalt, chiar și dacă îl iubim foarte mult, precum, de pildă , mama pe copilul ei. Mama transmite copilului toată neliniștea ei pentru viața lui, pentru sănătatea lui , pentru creșterea lui, chiar dacă nu-i vorbește , chiar dacă nu lasă să se vadă ce are înlăuntrul ei. Această iubire , adică iubirea firească, poate uneori să vateme. Nu se întâmplă însă același lucru cu iubirea lui Hristos, care se află într-o strânsă legătură cu rugăciunea și cu sfințenia vieții. Această iubire îl face pe om sfânt, îl liniștește, pentru că IUBIREA ESTE DUMNEZEU.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #196  
Vechi 19.09.2009, 21:58:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Omul nerăbdător , "natural", le vde pe toate deformate în jurul lui

De multe ori în neânțelegerile și frământările noastre, mai toate cele din jurul nostru ni se par deformate, călcând totul în picioare prin cunoașterea noastră eronată. Omul "natural" sau "căzut"este nerăbdător, pentru că nevăzându-se pe sine se grăbește să judece și să condamne pe ceilalți . Având, așadar, o cunoaștere eronată, incompletă și pervertită a tot ceea ce îl înconjoară, măsoară toate acestea prin prisma gusturilor și concepțiilor sale. De înțelegerea iubirii nici numai poate fi vorba, cu toate că el simte și strigă în gura mare că vrea să fie iubit și să dăruiască iubire. De unde , când "izvorul" i-a secat , tocmai prin această continuă cunoaștere eronată și incompletă. Fiind indiferent cu oricine în afară de sine, dorește ca viața să fie încununată cu succes AICI și ACUM . ( normal că omul"natural", nerăbdător refuză să recunoască această mare iubire de sine, acest egoism susținând cu încăpățânare cunoașterea sa eronată , incompletă și pervertită , măsurând totul , așa cum am spus mai sus, prin prisma gusturilor și concepțiilor sale. ) . Cu cât ne apropiem mai mult de Dumnezeu , cu cât devenim mai răbdători , cu atât reflectăm mai mult acel infinit respect față de toate ființele care reprezintă însușirea specifică lui Dumnezeu. "dăruiește-mi ca să-mi văd greșalele mele și să nu osândesc pe fratele meu "( Efrem Sirul ). Dar să nu uităm nenorocita de mândrie. Mândria este izvorul răului și toată răutatea este mândrie, iar unde-i mândrie , iubirea pălește și dispare. Și iată în încheiere ceva atât și atât de adevărat și pe atât de dureros : << Omul, în întreaga sa ființă, s-a îndepărtat de Dumnezeu. Omul în întreaga sa ființă , trebuie restaurat, trebuie să se întoarcă la Dumnezeu. Catastrofa creată de păcat constă, cu siguranță, tocmai în biruința cărnii - animalul , irațional , plăcerea din noi - asupra duhovnicescului și dumnezeiescului. . . . >>( Alexander Schmemann ) . Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #197  
Vechi 20.09.2009, 00:33:34
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Trebuie sa avem în vedere ca iubirea, smerenia si celelalte virtuti au ca scop fericirea noastra, nu altceva.

Teama de Dumnezeu ne face sa ne straduim sa-I fim placuti pentru ca El sa ne tina si sa mântuiasca. Aceasta teama de Dumnezeu este numita si iubire de Dumnezeu, dar nu este un sentiment de atractie decât la cei care L-au vazut, ca Sf. Siluan, care undeva spune ca pe Dumnezeu trebuie sa-L si iubim dar sa ne si temem.

Însa multi vorbesc despre smerenie si iubire pe baza cartilor citite si ideilor care le-au speculat, ceea ce e gresit. Daca am sti ce este iubirea si smerenia am putea da o definitie, daca nu putem da e semn ca înca nu stim în ce constau.

Nu cred ca trebuie sa ne preocupam sa fim preocupati (repetitia arata absurdul conceptului) cu ceilalti si în general nu trebuie sa cautam sa cultivam virtutile dupa mintea noastra ci sa-L lasam pe Dumnezeu sa le sadeasca în noi cum sti El. Unii Sfinti au spus ca virtutile au un caracter dinamic infinit, ca exista un abis al smereniei si iubirii deci ele sunt niste taine pecare nu le putem descoperi singuri sau cultiva asemenea unui exercitiu fizic sportiv, prin repetitie.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #198  
Vechi 20.09.2009, 13:54:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Va multumesc tuturor pentru lucrurile frumoase pe care le scrieti si pentru faptul ca vreti sa impartasiti multa iubire. Dumnezeu sa va ajute pe toti! >:D<
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 20.09.2009, 20:06:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Un cuvânt de înțelepciune la Evanghelia Duminicii după Înălțarea Cinstitei Cruci

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De multe ori în neânțelegerile și frământările noastre, mai toate cele din jurul nostru ni se par deformate, călcând totul în picioare prin cunoașterea noastră eronată. Omul "natural" sau "căzut"este nerăbdător, pentru că nevăzându-se pe sine se grăbește să judece și să condamne pe ceilalți . Având, așadar, o cunoaștere eronată, incompletă și pervertită a tot ceea ce îl înconjoară, măsoară toate acestea prin prisma gusturilor și concepțiilor sale. De înțelegerea iubirii nici numai poate fi vorba, cu toate că el simte și strigă în gura mare că vrea să fie iubit și să dăruiască iubire. De unde , când "izvorul" i-a secat , tocmai prin această continuă cunoaștere eronată și incompletă. Fiind indiferent cu oricine în afară de sine, dorește ca viața să fie încununată cu succes AICI și ACUM . ( normal că omul"natural", nerăbdător refuză să recunoască această mare iubire de sine, acest egoism susținând cu încăpățânare cunoașterea sa eronată , incompletă și pervertită , măsurând totul , așa cum am spus mai sus, prin prisma gusturilor și concepțiilor sale. ) . Cu cât ne apropiem mai mult de Dumnezeu , cu cât devenim mai răbdători , cu atât reflectăm mai mult acel infinit respect față de toate ființele care reprezintă însușirea specifică lui Dumnezeu. "dăruiește-mi ca să-mi văd greșalele mele și să nu osândesc pe fratele meu "( Efrem Sirul ). Dar să nu uităm nenorocita de mândrie. Mândria este izvorul răului și toată răutatea este mândrie, iar unde-i mândrie , iubirea pălește și dispare. Și iată în încheiere ceva atât și atât de adevărat și pe atât de dureros : << Omul, în întreaga sa ființă, s-a îndepărtat de Dumnezeu. Omul în întreaga sa ființă , trebuie restaurat, trebuie să se întoarcă la Dumnezeu. Catastrofa creată de păcat constă, cu siguranță, tocmai în biruința cărnii - animalul , irațional , plăcerea din noi - asupra duhovnicescului și dumnezeiescului. . . . >>( Alexander Schmemann ) . Doamne ajută ! +
Nu ne împlinim când ne umplem de noi înșine, ci când lăsăm să intre în viața noastră iubirea lui Dumnezeu. Referitor la aceasta, iată un cuvânt de înțelepciune a Preafericitului Daniel , la Evanghelia Duminicii după Înălțarea Cinstitei Cruci : << Prin lepădarea de sine se înțelege lepădarea de viața egoistă , de modul pătimaș de a trăi. Lepădarea de sine, foarte concis , înseamnă renunțarea la mândrie și lăcomie, iar luarea crucii înseamnă asumarea greutăților vieții, a neputințelor, a lipsurilor și ostenelilor din viața noastră. Urmarea lui Hristos înseamnă ascultarea cuvântului Lui , împlinirea în viața concretă a poruncilor Lui și împărtășirea cu El prin Sfintele Taine. Lepădarea de sine este o luptă grea. SFINȚII PARINȚI AI FILOCALIEI INVAȚA CA RADACINA TUTUROR PACATELOR ESTE IUBIREA PATIMAȘA DE SINE ȘI DE LUCRURILE MATERIALE. CINE SE IUBEȘTE PE SINE PATIMAȘ , ÎN MOD EGOIST, SE UMPLE DOAR DE SINE, IAR SUFLETUL PLIN DE SINE NU MAI ESTE LOC NICI PENTRU DUMNEZEU, NICI PENTRU OAMENI " . De iubire nici nu mai poate fi vorba . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 20:51:24
Iubirea iosif Generalitati 127 30.03.2013 10:30:24
Iubirea caiusltd Rugaciuni 1 27.08.2010 16:01:07
Taina yulyus Rugaciuni 0 28.01.2010 22:45:07
Iubirea silverstar Generalitati 10 17.01.2007 12:37:35