Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.05.2009, 08:57:54
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Despre ce camera e vorba?
Sora mea a dorit sa petreaca revelionul impreuna cu un grup de prieteni. Pentru a incapea toti si pentru a nu avea bataia de cap a unei petreceri in casa, au ales un club. Cand au platit locurile, au intrat in camera cu pricina (chitante, registre) si mi'au spus si mie ca au ramas surprinsi gasind acolo unele dintre cele mai frumoase icoane (Hristos din Sinai si altele asemenea).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.05.2009, 09:09:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Am fost indignata de prima data cand am citit titlul acestui topic. Din aceasta cauza nici macar nu m-am apucat sa citesc ce se scrie in el. In noaptea asta insa mi-a venit ideea sa-mi spun parerea si citind parerile tuturor celor ce ati scris, am ramas placut surprinsa, luchian, de faptul ca ai gasit de cuviinta sa atragi atentia asupra acestui fapt, care pe mine personal, m-a socat. Dumnezeu este pretutindeni, ne lasa liber arbitru a face un lucru bun sau un lucru rau. Intradevar ingerul pazitor ne insoteste peste tot, se bucura cand mergem pe drumul cel bun si cu siguranta ne trage de maneca cand o luam pe cai gresite, dar noi nu avem timp sa simtim aceasta tragere de maneca, suntem prea mandri, prea orgoliosi, prea plini de noi, fiecare avem impresia, ca noua nu ni se poate intampla nimic rau, doar altora si din pacate nu este asa. O clipa, o secunda, un moment este suficient ca viata noastra sa ia o intorsatura neasteptata. Nu putem sluji la doi stapani! As fi bucuroasa daca adminul ar putea schimba titlu, asa cum a propus luchian :" mersul la discoteca te desparte la Dumnezeu ?"
Daca titlul propus ar indica ceea ce am vrut sa spun, l'as ruga si eu pe admin (daca se poate) sa schimbe titlul, insa acesta nu mi se pare suficient de elocvent. In pagina a doua chiar am spus de ce am ales aceasta varianta. Rescriu un pasaj de acolo:

"A spune ca si Domnul merge acolo scandalizeaza tocmai prin neintelegerea iubirii Lui celei mari de catre noi. Faptul ca privim cu ura, cu rautate sau cu respingere (ne toti dintre noi) pe cei care merg acolo arata tocmai acest lucru, ca nu intelegem iubirea lui Dumnezeu fata de cei ce obisnuiesc sa stea pe acolo. Daca spuneam "ne desparte de Dumnezeu mersul in astfel de locuri" era ceva ce nu scandaliza prin nimic, caci pare ceva banal. Dar tocmai titlul ales arata socul pe care il simt babutele sau habotnicii care inchipuie pe Fiul cel Mare din parabola, care, stand acasa, si'a aratat lipsa de dragoste fata de fratele sau cel intors, vazand cum tatal privea mereu spre "tara cea straina". Parintele Nicolae Steinhardt spune: "Hristos a venit sa ne scandalizeze!"

Mintea mea intelege foarte bine titlul initial. Daca un lucru ni se pare rau sau prost, aceasta nu inseamna ca si este asa. Mi'ar placea sa stiu mai exact ceea ce nu iti place la acesta, spre a indrepta cele gresite.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.05.2009, 09:17:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
De aceea e nevoie de mult mai multa rugaciune mamelor. Iertare, nici eu nu stiu inca sa fiu o mama buna dar as vrea sa invat sa fiu. Am recitit mesajul lui Stefan, pune o intrebare fireasca: La discoteca ma duc sa ma rog?? Ei, eu in calitate de mama as spune, ca daca eu ca mama as fi reusit sa iti sadesc dragsotea de rugaciune inca de mic copil, singur ai fi ales sa nu mergi acolo. Dar mergi, asta e! Parerea mea e ca nimic nu poate vatama sufletul daca are radacina buna, cade dar este imposibil sa nu isi aminteasca de pacea din trecut. Nu muzica e rea, sau dansul ci ceea ce face mintea si inima ta cu el. Ma uit la mine, adorm poate uneori fara rugaciune, simt ca imi lipseste ceva si dorm neimpacata. Eu nu ma tem de mersul la discoteca (Doamne ajuta-ma sa si respect acestea cand vor mai creste copii mei) probabil va fi inevitabil odata cu varsta insa ma tem sa nu voi avea suficiente lacrimi sa o rog pe Stapana sa nu ingaduie sa le adoarma Constiinta!
Frumoasa intelegere a lucrurilor. Problema mamei, a celei ce indruma, zideste si se roaga este una bine pusa, chiar si la acest toipic. De ce? Pentru ca, nu de putine ori, atitudinea parintilor (si mai ales a mamei) a facut pe multi tineri sa alerge si mai tare in cluburi alte asemenea locuri. Daca mamele ar avea dragoste si o intelegere a nevoilor acelora, cu mult mai putini ar merge pe acolo. Stiti cum e, cu cat interzici mai mult, cu atat inciti mai mult, cu atat impingi parca spre acea incapatanare pe care o cam avem cu totii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.05.2009, 15:28:28
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Draga Dorin, imi pare rau ca am intervenit !
N-am luat in calcul faptul ca titlul reprezinta o forma metaforica a teoriei filozofice pe care ai vrut s-o dezvolti.
Acum, cand ma gandesc la Dumnezeu, nu ma gandesc filozofic, spun si scriu exact ce simt, ce gandesc, la intrebarea pusa.
Ca atare, cand am vazut titlul, am simtit o strangere in inima, ca si cum il chemam pe Dumnezeu, ca pe un prieten de scoala, de serviciu, sa vina cu noi la chef, la distractie. Ca Dumnezeu este prezent, ca ne sta in preajma, ca sta ascuns si-i trist de tot ce vede acolo, asta e altceva. Ca ai vazut icoane in diverse cluburi sau sali de discoteca, este un lucru imbucurator, dar ca reusitit sa va rugati cand muzica e data la refuz, sau cand bautura fura mintile unuia sau altuia, asta nu prea cred.
Exista clar diferente de opinii, cauzate si din diferenta de varsta pe care o am fata de cei voi, cei tineri.
Sa nu crezi ca n-am fost si eu la discoteca ( pe vremea mea ), ba da, am fost dar atunci nu ma gandeam ca Dumnezeu e cu mine acolo. Pe Dumnezeu il cautam cand ma intorceam acasa, ma rugam sa nu patesc nimic rau pe drum.
Pe Dumnezeu il cautam cand ma simteam rau fiind bolnava sau cand aveam de dat vreun examen. La chefuri, nunti sau diverse petreceri aveam alte prioritati ( din pacate ), sa fiu coafata, pensata, sa " arat bine ", eram si de fapt sant si acum o fire vesela, stiam tot felul de cantece, bancuri pe care le spuneam cu mult dezinvolt.
Trecand anii, mi-au crescut copii, discotecile n-au disparut, mergeau si ei la discoteca, dar eu stateam cu sufletul la gura sa ajunga sanatosi acasa, sa nu se lege cineva de ei, sa nu se bata pentru fete.
Multumesc bunului Dumnezeu ca mi-a dat copii buni, nu fumeaza si nu beau in exces dar le place distractia.
Bine a spus cineva, toate la timpul lor, voi sunteti tineri si aveti dreptul la viata, eu incet,incet, m-am retras spre locuri mai linistite, mai tainice si va admir din tot sufletul ca desi sunteti tineri, il cautati pe bunul Dumnezeu chiar si prin discoteci. Fie sa-L gasiti si sa-L pastrati langa voi tot timpul, sa va calauzeasca pasii pe cararea care duce spre mantuire, sa va dea sanatate si numai ganduri bune.
Sa ramana draga Dorin titlul, asa cum ti l-ai dorit, iarta-ma pentru interventie, asa am simtit, asa am scris. Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.05.2009, 14:35:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Imi place sa cred ca Dumnezeu merge cu mare atentie prin ultimele locuri de pe pamant, tot cautand sa aprinda cate o inima cu iubire dumnezeiasca. Si reuseste, iar atunci cand reuseste, intoarcerea acelei inimi spre El devine de neclintit, sfintenia fiind pe cale sa caracterizeze acea viata.

Hristos trecea pe la vama, si cauta sa aprinda inima oricui si'ar fi dorit catusi de putin, macar si din simpla curiozitate, sa stie cate ceva despre EL. Si reusea, asa cum a reusit cu "Matei vamesul", Evanghelistul de mai tarziu. Tot asa, El mergea si pe strazi mai laturalnice, caci gandesc in sinea mea la faptul ca femeia cea cu scurgere de sange nu mergea pe strazile principale, unde evreii ar fi putut'o ocara mult.

"Nu cei sanatosi au nevoie de Doctor, ci cei bolnavi." Si unde sunt cei bolnavi, mai cu seama? Oare nu in ultimele locuri de pe pamant, unde pacatul prinde atatea suflete?! Acolo unde se inmultesc pacatosii, acolo se aduna si Dumnezeu intre ei, ca macar pe unul sa mai ridice, cu dragostea Sa, pana la sfarsit.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.05.2009, 15:08:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dorin, mie imi place cum ai pus in discutie acesta tema. Arata ca Dumnezeu nu-l paraseste pe om niciodata. Numai omul il paraseste pe Dumnezeu in diverse locuri, situatii...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.05.2009, 15:16:46
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Imi place sa cred ca Dumnezeu merge cu mare atentie prin ultimele locuri de pe pamant, tot cautand sa aprinda cate o inima cu iubire dumnezeiasca.
Frumos spus, Dorin. Hristos, din dragoste pentru noi a cunoscut pana si iadul. Un cunoscut teolog spunea despre crestin ca este un biet sarman, un cersetor al harului, dar care descopera ca este Cineva si mai sarman, si mai cersetor ca el, Dumnezeu Insusi, Care cerseste iubirea la usa inimii sale.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.05.2009, 11:32:15
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cineva mi-a trimis acest link.
Apostolat in Tara Fagarasului nr 28
La pagina 8 veti gasi un material f. interesant despre Hristos si discoteca. Puteti mari scrisul (daca e necesar) dand clik pe aceea lupa.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.05.2009, 12:13:55
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Frumos spus, Dorin. Hristos, din dragoste pentru noi a cunoscut pana si iadul. Un cunoscut teolog spunea despre crestin ca este un biet sarman, un cersetor al harului, dar care descopera ca este Cineva si mai sarman, si mai cersetor ca el, Dumnezeu Insusi, Care cerseste iubirea la usa inimii sale.

Si ce cere Dumnezeu?Cel mai simplu si usor lucru care se poate indeplini .
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.05.2009, 18:46:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Multumesc mult pentru link, Jenica.
Este un articol minunat, de aceea il si postez aici, aproape in intregime.

Gandeste-te, tinere drag! Tu de cate ori nu L-ai uitat pe Dumnezeu? Il lasi acasa cand pleci la discoteca, il alungi de langa tine cand te intalnesti cu grupul de amici si-L uiti in camera ta cand pleci sa te intalnesti cu prietenul/prietena. El, Hristos, e cumva... intr-un fel care te stanjeneste.

Nu-L poti lua cu tine in lume, pentru ca lumea e prea trufasa pentru smerenia Lui, prea violenta pentru blandetea Lui, prea murdara pentru curatia Lui si prea superficiala pentru desavarsirea Lui. El nu e de aici, iar noi... suntem din lume. De Hristos ai timp numai atunci cand iti bate la usa vreun examen, cand te certi cu parintii sau cu prietenii. Uneori trec si saptamani pana sa-I spui o vorba. Da, ai timp pentru El numai atunci cand esti singur si apasat de probleme.

Ai observat ca atunci cand pleci la discoteca, aproape ca uiti de El inca din momentul in care iti alegi hainele sau iti aplici machiajul? Hristos e prea linistit, iar la discoteca e mult zgomot si multa agitatie. Ce sa caute El acolo? Mai bine Il lasi acasa.

Pe drum inspre disco, deja nu te mai gandesti decat la cum te vei distra o noapte intreaga. Tocmai de aceea nu ai observat niciodata ca Hristos e in urma ta. Te urmeaza chiar si in zgomotul discotecii, in ciuda blandetii Sale. Mereu are grija sa nu-L vezi. Stie ca daca L-ai vedea, te-ai simti stingherit si nu ai mai dansa asa cum vrei tu. Astfel, Hristos se ascunde printr-un colt de discoteca si te priveste cu drag de acolo.

Dac-ai sti cu cata atentie isi inabusa lumina Lui sub vesminte! Daca I-ar scapa vreo raza, ar lumina intreaga discoteca si… of!... n-ar vrea sa te simti jenat in dansul tau! Si-atunci, de ce e la disco daca nu se distreaza? Pentru ca tu esti acolo si tu esti copilul si prietenul Lui.

Cat despre orele petrecute cu gasca de amici prin jurul blocului, niciodata nu L-ai luat si pe Hristos cu tine. Voi spuneti cuvinte pe care El n-ar trebui sa le auda pentru ca e prea curat. si, cu toate acestea, Hristos este acolo. Iar se ascunde Prietenul tau credincios, ca nu cumva tu, vazandu-L, sa te jenezi a le mai spune amicilor o gluma tare fara de care ti-ai pierde statutul de baiat/fata cool. Si-atunci, de ce este El totusi cu voi? Pentru ca tare mult si-ar dori sa vina o vreme cand sa-L primiti in viata voastra si sa va bucurati de prezenta Lui.

Pana atunci, va vegheaza cu mult drag... In ceea ce priveste intalnirea cu iubitul/iubita, clipele petrecute impreuna sunt unice, doar pentru voi. Ar fi absurd sa mearga si Hristos. E ca si cum l-ai lua pe tata cu tine la intalnire, iar tu trebuie sa-I spui ei lucruri nemaiauzite.

Dar El, cum ar putea sa va lase singuri Si-asa va cunoaste orice cuvant si orice miscare. Paseste usor si tacut in urma voastra. Priveste in jos pentru ca voi doi sa nu va simtiti stingheriti in prea multa voastra apropiere.

Un singur lucru, tinere drag, tu nu-l cunosti, ori poate nu vrei sa te gandesti la el: Hristos nu vrea sa-ti ingradeasca libertatea. In marea Lui iubire pentru oameni, El te lasa sa faci ce vrei tu, sa mergi unde vrei si cu cine vrei tu, chiar daca poate uneori nu este de acord cu ceea ce faci. Hristos si-ar dori numai sa-L iei cu tine oriunde, chiar si la discoteca si la intalnirile cu gasca ori cu prietena/prietenul.

El oricum este langa tine, nevazut. Dar ce mare bucurie I-ai face daca tu ai fi cel care L-ai chema sa vina cu tine. Sa nu-L uiti acasa, ci sa-L porti in inima ta, in orice loc! El ar sti sa te invete sa dantuiesti in cer cu ingerii. Tot El ti-ar darui pe Sfintii Sai ca prieteni gata sa-si puna sufletul pentru tine si, mai ales, El te-ar invata sa iubesti curat.

Asadar, tinere, priveste inauntrul tau si cauta-L! Hristos este asa aproape! Il vei vedea apoi in icoanele sfinte din biserici, dar si pe chipul oamenilor care te inconjoara. Il vei auzi in glasul Sfintei Liturghii, dar si in binecuvantarea pe care ti-o striga vreun sarman in urma ta, dupa ce l-ai miluit. Tinere, nu astepta sa vina greutatile si batranetea ca sa mergi la El, pentru ca Hristos e bucuria si tineretea noastra!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 03.09.2009 at 12:35:32.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cluburile, discoteca, muzica



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine poate merge la Sf. Maslu?! Jamaica Maslul 32 17.05.2010 10:36:06
A merge sau a nu merge cu Hristos. maria-luisa Generalitati 7 17.12.2009 15:48:21
ajutati o fata sa poata merge johnson22cta Umanitare 3 28.08.2008 23:12:19
discoteca GIULIX18 Generalitati 39 14.02.2008 00:41:34