Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2009, 01:07:39
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Anuntul mortii

In timpul in care mama mea se afla la spital la a treia sedinta de chimioterapie, eu mergeam in fiecare zi cu sora mea pentru a-i mai indulci din amarul suferintei...intr-una din zile cand trebuia sa plecam, dormea asa ca nu am mai trezit-o sa ne luam ramas bun...in momentul cand s-a trezit din somn, era foarte speriata, si-a scos perfuziile si a inceput sa tipe si sa planga...cand s-a mai linistit a sunat-o pe sora mea si printre altele a mai zis ca sambata termina cu toate...si asa a fost, ea dandu-si duhul sambata dimineata cu o ora dupa miezul noptii...
Eu cred ca Dumnezeu i-a comunicat momentul mortii pentru a se pregati de despartirea de aceasta lume, dat fiind faptul ca mama mea a fost credincioasa toata viata...Ar putea fi alta explicatia?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2009, 01:09:58
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
In timpul in care mama mea se afla la spital la a treia sedinta de chimioterapie, eu mergeam in fiecare zi cu sora mea pentru a-i mai indulci din amarul suferintei...intr-una din zile cand trebuia sa plecam, dormea asa ca nu am mai trezit-o sa ne luam ramas bun...in momentul cand s-a trezit din somn, era foarte speriata, si-a scos perfuziile si a inceput sa tipe si sa planga...cand s-a mai linistit a sunat-o pe sora mea si printre altele a mai zis ca sambata termina cu toate...si asa a fost, ea dandu-si duhul sambata dimineata cu o ora dupa miezul noptii...
Eu cred ca Dumnezeu i-a comunicat momentul mortii pentru a se pregati de despartirea de aceasta lume, dat fiind faptul ca mama mea a fost credincioasa toata viata...Ar putea fi alta explicatia?
Da, si eu cred la fel, toate decesele din familia mea (si au fost muuuulte) au fost precedate de asemenea "instiintari", dar toate spre folosul sufletesc - adica spovada si impartasanie.
Evident, acuma se pune intrebarea: mama ta s-a spovedit si s-a impartasit? S-a impacat cu Dumnezeu inainte de moarte?

Last edited by elizabeta; 14.12.2009 at 01:13:06.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2009, 10:34:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Scumpa este inaintea Domnului moartea cuviosilor Lui." (Psalm 115, 5)

Si eu am avut un bunic ce a adormit in Domnul in chip odihnitor. Mult m'a bucurat aceasta, trecand peste durerea despartirii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2009, 12:37:24
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Da, si eu cred la fel, toate decesele din familia mea (si au fost muuuulte) au fost precedate de asemenea "instiintari", dar toate spre folosul sufletesc - adica spovada si impartasanie.
Evident, acuma se pune intrebarea: mama ta s-a spovedit si s-a impartasit? S-a impacat cu Dumnezeu inainte de moarte?
da...am adus preotul la ea cu doua zile inainte...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2009, 13:12:19
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Eu stiu o intamplare, povestita de o vaduva, din satul bunicilor mei. Spunea ca sotul ei, cu o saptamana inainte sa moara, stand in casa, o intreba de ce sunt atat de multe lumanari aprinse in camera. Ea ii raspunsese ca in incapere nu este nicio lumanare aprinsa. Il intreba de unde vede el lumanari aprinse. O saptamana mai tarziu el a murit, iar in incapere erau multe lumanari aprinse, deoarece ii pusese trupul neinsufletit acolo.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.12.2009, 13:37:48
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Au fost si mari duhovnici, calugari, care stiau ca vor muri si au zis asta si altor frati, cu o zi inainte. Din cate stiu si parintele Arsemie Boca i-a spus lui Ceausescu faptul ca dictatorul va muri la o luna dupa el. Asa a fost. Se vede ca stia data mortii sale. Eu cred ca toti oamenii simt cand mai au putin de trait, unii mai mult altii mai putin, dupa cum le da Dumnezeu. Oricum asta nu inseamna ca vom stii exact momentul mortii, asa ca, sa nu ne culcam pe o ureche, ci sa fim pregatiti ca s-ar putea sa avem o moarte neprevazuta.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2010, 01:25:39
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb tata

Cu cateva saptamani inainte de a muri, tata o intreba pe mama unde il va inmormanta, cu ce costum il va imbraca, ce haine va pastra si ce haine va da de pomana si cui... Printre altele i-a spus ca vrea sa fie inmormantat alaturi de mama lui.

Mama ii raspundea in gluma.

Asa s-a intamplat ca tata a murit in timpul unei vizite in satul natal, in casa fratelui sau. Are mormantul langa cel al bunicii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2010, 19:33:17
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit si tatal meu...

...si-a simtit trecerea in cealalta lume si , in plus , ultimul sau gest simuland ducerea cu amandoua mainile la gura a unui pahar imi intareste convingerea ca a primit Sfanta Impartasanie si de la ingerul sau pazitor.Poate gresesc, dar undeva am citit , in scrierile parintilor induhovniciti, nu mai retin unde ca la sfarsitul vietii pamantesti trupul este impartasit si de ingerul pazitor.Tata a gustat din acel pahar imaginar dupa care a inghitit si si-a dat ultima suflare.Dumnezeu sa-i odihneasca sufletul cu dreptii Sai !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2010, 19:46:04
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
In timpul in care mama mea se afla la spital la a treia sedinta de chimioterapie, eu mergeam in fiecare zi cu sora mea pentru a-i mai indulci din amarul suferintei...intr-una din zile cand trebuia sa plecam, dormea asa ca nu am mai trezit-o sa ne luam ramas bun...in momentul cand s-a trezit din somn, era foarte speriata, si-a scos perfuziile si a inceput sa tipe si sa planga...cand s-a mai linistit a sunat-o pe sora mea si printre altele a mai zis ca sambata termina cu toate...si asa a fost, ea dandu-si duhul sambata dimineata cu o ora dupa miezul noptii...
Eu cred ca Dumnezeu i-a comunicat momentul mortii pentru a se pregati de despartirea de aceasta lume, dat fiind faptul ca mama mea a fost credincioasa toata viata...Ar putea fi alta explicatia?
Și am auzit un glas din cer, zicând: Scrie: Fericiți cei morți, cei ce acum mor întru Domnul! Da, grăiește Duhul, odihnească-se de ostenelile lor, căci faptele lor vin cu ei,(Apocalipsa 14:13)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.03.2010, 23:43:19
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

sunt multe cazurile in care cei credinciosi au stiut din timp..cand se va intampla..o batrana din satul bunicilor mei..a "murit'..nu mai prezenta semne vitale..iar dupa cateva ore..si-a revenit..spunand ca nu mai are mult..si va pleca la Dumnezeu..a spus cu ce doreste sa fie imbracata..ce sa dea de pomana..a primit impartasania..apoi s-a stins..de aceasta data de tot..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Semnele mortii Ionut27 Generalitati 9 14.10.2013 18:34:53
Mortii rafella Generalitati 146 22.06.2010 17:18:45
Inaintea mortii mara2008 Generalitati 9 25.08.2008 12:23:15
inaintea mortii! vanesa Intamplari adevarate 17 30.10.2006 09:11:14