Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.03.2010, 02:59:59
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit concluzii pripite si gresite, AlinB

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Anglia..

Dar ma mir ca nu se folosesc lingurite de unica intrebuintare pana la urma, care este ideea, de a pastra formal ortodoxia actului?

Pentru ca in ceea ce priveste credinta, cam pana aici a fost..
Te cam grabesti sa sari la concluzii, prietene. Nu-i nimic gresit referitor la procedura descrisa mai sus.

"Pentru ca in ceea ce priveste credinta, cam pana aici a fost.." Te contrazic. Nu mai emite concluzii pripite si pareri in necunostintza de cauza.

Last edited by cherub; 12.03.2010 at 03:01:03. Motiv: concluzii pripite si gresite, AlinB
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.03.2010, 10:25:28
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Asa se procedeaza la manastirea Sf. Ioan Botezatorul, din Essex, Anglia. Fiecare trebuie sa deschida gura mare, pt. a le fi turnata Sf. Impartasanie, cu aceeasi linguritza. Au (sau aveau) si afise, printate pe cate o pagina format A4, cu 'demonstratzie' foto. Personal, cred ca astfel de practica/procedura este (sau ar fi) si cea mai corecta, ideala.
Eu cred ca este gresit, si daca vrei dovada - chiar articolul cu parintele LG care a trecut la lingurite unice. Cei ce toarna sfanta impartasanie au dat apa la moara - sustin ideea de neigienic. Cineva mai spunea: turnata direct poate sa provoace innec/tuse mai ales la persoane batrani sau copii. Mai este si starea de necredinta... adica tu nu crezi ca in lingurita este Iisus Hristos si nu crezi ca el este Dumnezeu si la El "toate sunt cu putinta" - te poate feri si de boala pentru un graunte de credinta. Mai este si faptul ca se face pasul spre introducerea ratiunilor umane in Sfintele Taine.
Mai cititi si de sfinti care au mancat voma unuia ce se impartasise.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.03.2010, 13:26:36
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Administrarea Sf. Taine a Euharistiei

Savarsitorii Sf. Taine a Euharistiei sunt episcopii si presbiterii. Cei indreptatiti sa primeasca Sf. Taina, ca impartasanie, sunt numai credinciosii crestini botezati in mod valid, care au primit dezlegare de pacate prin Sf. Taina a Marturisirii.
In Biserica veche s-a admis exceptia ca si unii catehumeni aflati in primejdie de moarte sau in stare de boala grava sa poata primi Sf. Impartasanie. Nu este ingaduit ca aceasta Sf. Taina sa se dea trupurilor celor morti.

Potrivit canonului 13 al sin. I ec, Sf. Euharistie se impartaseste si celor excomunicati sau aflati sub alte pedepse bisericesti care-i opresc de la impartasanie, insa numai in cazurile ca acestia se gasesc aproape de obstescul sfarsit.

Sf. canoane mai prevad ca si anumiti eretici, reintorcandu-se la Biserica, puteau fi reprimiti si deci puteau redeveni membri deplini ai ei, numai dupa ce primeau Sf. Impartasanie (can. 95, VI ec).

Cei ce sunt datori a se impartasi mai des sunt slujitorii Sf. Taine, adica in primul rand preotul si diaconul, precum si toti ceilalti membri ai clerului care nu fac parte din preotia de instituire divina. Acestia au datoria de a se impartasi la fiecare Sf. Liturghie, potrivit canonului 8 apostolic care dispune astfel: "Daca vreun episcop, sau presbiter, sau diacon sau oarecare din catalogul ierarhicesc, savarsindu-se Sf. Jertfa, nu se va impartasi, sa spuna pricina si, de va fi binecuvantata, sa aiba iertare, iar daca nu o va spune, sa se afuriseasca ca unul care s-a facut vinovat de demoralizarea credinciosilor si a produs banuiala asupra celui ce a savarsit-o ca si cand nu ar fi savarsit-o dupa randuiala".

Se intelege ca avind aceasta indatorire, slujitorii Bisericii trebuie sa indeplineasca si celelalte conditii canonice, spre a se putea impartasi, existind, precum arata textul canonului citat, si posibilitatea de a sluji fara sa se impartaseasca, daca pentru aceasta se poate invoca un motiv justificat.

In privinta celorlalti crestini, canonul 9 apostolic prevede ca au indatorirea de a se impartasi ori de cate ori asista la Liturghie. Se intelege insa ca numai in cazul cand indeplinesc conditiile morale si religioase spre a putea primi cu vrednicie aceasta Sf. Taina, pentru ca, potrivit cuvintelor Sf. Apostol Pavel, cel ce se impartaseste cu nevrednicie, acela "isi mananca si isi bea osanda, nesocotind trupul Domnului" (I Cor. II, 29).

Este clar in privinta slujitorilor si a credinciosilor care vor sa se impartaseasca mai des sau mai rar, ca ei nu pot dobandi starea de har pe care o comunica Sf. Impartasanie, decat daca o primesc cu vrednicie, pentru ca altfel ei agonisesc osanda. De aceea, randuielile bisericesti stabilesc regula ca toti cei ce vor sa primeasca cu vrednicie Sf. Impartasanie, trebuie sa se pregateasca in acest scop si anume:
- slujitorii bisericesti, care savarsesc Sf. Jertfa sa ajuneze si astfel sa se invredniceasca de a se fi impartasit (can. 29, Sin.VI Ecumenic, 41 Cartagina) iar, credinciosii, si ei, sa-si marturiseasca pacatele si sa dobandeasca dezlegare de la duhovnic si apoi sa ajuneze inainte de a se impartasi (can. 16 Sf.Timotei al Alexandriei).

Exceptie de la aceste rinduieli se admit numai in caz de neputinta sau de forta majora. Astfel, celor bolnavi si in primejdie de moarte este ingaduit sa li se dea Sf. Impartasanie "chiar si dupa ce au mancat".

In privinta randuielii care obliga pe credinciosii laici ca inainte de Sf. Impartasanie sa se pregateasca prin Sf. Taina a Pocaintei si sa obtina prin ea dezlegare de pacate, este de observat ca aceasta randuiala s-a introdus in legatura cu disciplina ceruta de penitenta. Acestei discipline erau supusi cei ce savarseau pacate care le atragea, fie oprirea de la Sf. Impartasanie, pentru motivul ca prin ele deveneau nevrednici de a obtine harul acestei Sf. Taine, fie indepartarea din randurile credinciosilor, adica scoaterea din Biserica, care implicit insemna si oprirea de la Sf. Impartasanie.

Oprirea de la Sf. Impartasanie pentru un timp se numea excomunicare. Cel aflat in aceasta stare nu era admis la Sf. Impartasanie decat dupa ce obtinea de la duhovnic dezlegarea de pacat. Astfel de opriri se dadeau fie pe termen scurt, de o saptamana, de doua, sau de mai multe, fie pe termen nelimitat, pana la indreptare (can. 28 Sf. Nichifor Mart.).

In cazul celor care erau exclusi din Biserica, adica supusi excomunicarii in sensul lipsirii de calitatea de membru al Bisericii, existau alte reguli mai severe, care ii obligau pe cei aflati in aceasta situatie, sa treaca prin mai multe trepte ale penitentei si abia apoi sa dobandeasca dezlegarea de pacate si sa se invredniceasca de Sf. Impartasanie.

Pentru motive de iconomie, asa precum s-a ingaduit ca in mod exceptional Sf. Impartasanie sa se dea si catehumenilor, adica unor nebotezati, care marturiseau credinta crestina, precum si unora dintre ereticii care se reintorceau la Biserica si, in conformitate cu indatorirea de a nu inchide nimanui usa mantuirii, Sf. Impartasanie s-ar putea da si crestinilor de alte confesiuni in cazuri de necesitate, adica in cazuri extraordinare, cand respectivii s-ar gasi in primejdie de moarte si n-ar exista posibilitatea ca ei sa primeasca ingrijirea religioasa de la slujitorii confesiunii lor si, se intelege, ca numai daca cei in cauza isi exprima dorinta de a fi impartasiti de catre slujitorul altei confesiuni.

In privinta modului in care se administreaza Sf. Taina a impartasaniei, pe langa randuielile amintite in legatura cu savarsitorii acestei Sf. Taine si cu primitorii ei, mai exista o seama de reguli canonice, potrivit carora clericii trebuie sa se impartaseasca in altar (can. 19 Laodiceea), apoi ca diaconii sa se impartaseasca dupa preot, precum si presbiterii dupa episcop (can. 13, Sin. I Ecumenic), apoi altele prin care ipodiaconii sunt opriti a-i impartasi pe credinciosi (can. 25 Laod.), precum si pe ieromonahul tanar de a impartasi pe calugarite (can. 23 Nichif. Mart.); nu exista insa nici o dispozitie care sa opreasca pe diaconi a-i impartasi pe credinciosi, in lipsa preotului sau a episcopului, iar aceasta randuiala s-a intarit prin obicei si s-a generalizat.
__________________

Last edited by geo.nektarios; 12.03.2010 at 13:29:08.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.03.2010, 13:33:34
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paisie Aghioritul Vezi mesajul
Cum oare sa te indoiesti de puterea lui Hristos??? Cum sa te feresti de Hristos? Oare Hristos este mai mic sau neputincios in fata unui microb? El DOCTORUL TUTUROR, Care din mort face viu, din uscat face verde, care da VIATA la toata lumea, Se impiedica de un microb?
Cine crede ca se impartaseste cu microbi, ala NU ARE CREDINTA IN HRISTOS, IN PREZENTA REALA A LUI HRISTOS din lingurita!
Daca credeti ca in Sf.Taina a Euharistie este nevoie de igiena, aflati ca primii crestini se impartaseau din ACELASI Potir! Ca si noi, si nu aveau aceasta pretentie ca noi in ziua de azi!
CREDEAU IN HRISTOS; CREDEAU IN PREZENTA REALA A LUI HRISTOS!!!
Nu se gandeau ca s-a impartasit inaintea unuia un negru sau un lepros! Acum daca se impartaseste inaintea noastra un tigan, ne scarbim de a primi pe Hristos!
Cum dar sa lucreze Hristos in noi daca ne indoim de lucrarea Sa??? ne temem de microbi? ne imbolnavim numai gandindu-ne! il vrem pe Hristos? vom avea numai Bucurie!
Lingurite de unica folosinta? nimic mai gresit! Avem un singur Dumnezeu, avem o singura Biserica, avem o Sfanta Taina a Euharistiei, avem un SINGUR POTIR, avem o singura lingurita! Ceea ce inseamna ca noi toti SUNTEM UNA IN HRISTOS! Asta este infierea de care vorbeste Biserica in sfintele Evanghelii!
Ne facem fiii aceluiasi Tata prin primirea Sf.Jertfe dintr-un singur Potir, cu o singura lingurita!
Cum un sot nu se scarbeste sa manance cu lingura sotiei daca aceasta a mancat inainte, cum nu se scarbeste sa manance din prisosul lasat de copii in farfurii pt ca ei toti sunt UNA, acelasi lucru este IN Hristos!
De ce la sticla cu vin nu se scarbesc prietenii sa bea unul dupa altul netiind cont de microbi sau imbolnavire???
Numai la Sf.Jertfa e nevoie de igiena???
CREDINTA NOASTRA IN PREZENTA REALA A LUI HRISTOS SI CREDINTA IN IMPARTASIREA CU/DE EL ASTA NE VA UNI CU HRISTOS! ASTA NE VA DA VIATA SI IERTARE DE PACATE!
Nu grija de igiena! Preotul are grija sa curete cu Sfintenie sfintele Vase! Nu le lasa sa se usuce Sf.Jertfa pe marginea Sf.Potir!
Cine nu are grija de sf,Vase sa fie caterisit! este un canon al Bisericii! De aceea un epsicop cand face o vizita unei parohii primul lucru pe care il face se uita la POTIR!!! Apoi semneaza in Evanghelie! Si de gaseste Sf.Vase neingrijite este CATERISIT DIRECT! Fara SCUZE!!!

Doamne da-ne mai multa CREDINTA!
Sa nu ne pripim la a primi Sf.Euharistie din pricina unei Singure lingurite! Ci precum zicea fratele „Paisie” credinta noastra in Hristos si-n PREZENTA REALA a Lui in Sf.Euharistie este ceea ce ne face sa dobandim UNIREA cu Hristos, ne duce la iertarea pacatelor, la refacerea comuniunii cu Dumnezeu asa cum la inceput Adam o avea nemijlocit!
__________________
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.03.2010, 15:06:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Te cam grabesti sa sari la concluzii, prietene. Nu-i nimic gresit referitor la procedura descrisa mai sus.

"Pentru ca in ceea ce priveste credinta, cam pana aici a fost.." Te contrazic. Nu mai emite concluzii pripite si pareri in necunostintza de cauza.
De ce ar fi pripite? Mi-a scapat ceva?
Eu cred ca ai oferit toate informatiile necesare, a mai ramas ceva de mentionat?

Sau concluziile ar trebui detaliate putin?
In sensul ca se:
1. se acrediteaza chiar de slujitorii sfintelor altare de acolo ca Trupul si Sangele Lui Hristos sunt vehicole ale bolii in acelasi timp cu harul?

SAU

2. se incearca sa se potoleasca angoaselor unora cu mai putina credinta, in loc sa fie pusa pe un drum bun, facand si pe altii sa fie contaminati de necredinta lor?

Ce a ramas din ortodoxia/crestinismul lor apropo de credinta cat un bob de mustar care muta muntii?
Acum nu mai poate urni nici macar indoielile legate de impartasirea comuna?

SAU

3. in cel mai bun caz, incearca sa se fereasca de eventuala persecutie din partea serviciilor sanitare?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.03.2010, 07:00:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Eu cred ca este gresit, si daca vrei dovada - chiar articolul cu parintele LG care a trecut la lingurite unice. Cei ce toarna sfanta impartasanie au dat apa la moara - sustin ideea de neigienic. Cineva mai spunea: turnata direct poate sa provoace innec/tuse mai ales la persoane batrani sau copii. Mai este si starea de necredinta... adica tu nu crezi ca in lingurita este Iisus Hristos si nu crezi ca el este Dumnezeu si la El "toate sunt cu putinta" - te poate feri si de boala pentru un graunte de credinta. Mai este si faptul ca se face pasul spre introducerea ratiunilor umane in Sfintele Taine.
Mai cititi si de sfinti care au mancat voma unuia ce se impartasise.
Sfantul Ioan Maximovici ia impartasania scuipata de o bolnava de turbare

“O cunoștință apropiată de-a vlădicăi, O. Skopicenko povestește că o femeie, Menșikova, a fost mușcată de un câine turbat și, neglijând regulile elementare legate de tratamentul mușcăturilor, s-a îmbolnăvit de turbare.
Când vlădica a împărtășit-o pe muribundă, ea fu cuprinsă de una din crizele specifice bolii și, dând afară spumă pe gură, ea scuipă și Sfânta împărtășanie. Dar Sfintele Taine trebuie consumate, așa că vlădica le-a ridicat de pe jos și le-a înghițit, însoțitorii care erau cu el n-au apucat decât să strige:
„Ce faceți ? Turbarea este foarte molipsitoare !”.
Dar vlădica le-a răspuns liniștit:
„N-o să se întâmple nimic, doar sunt Sfintele Taine”.



http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...-impartasanie/

Last edited by anna21; 13.03.2010 at 07:02:59.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.03.2010, 08:06:49
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acei care se tem să ia împărtășania cu lingurița sfințită din sfântul potir nu cred în sfințenia tainelor bisericii pentru aceștia Euharistia este doar o bucățică de pâine și un strop de vin .și nu trupul și sângele lui Hristos dătătoare de viață veșnică,de har și de sănătate.

Preoții care acceptă folosirea linguriței de unică folosință sunt slugile oamenilor cărora doresc să le fie pe plac și nu ale Domnului .

Last edited by dorinastoica14; 26.10.2011 at 17:26:40.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.03.2010, 17:24:58
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai totusi de ce se mai impartasea?
Ca sa o vada lumea?
N-ai fost curios sa o intrebi?
Pentru ca strict material vorbind pana la urma nu se folosea cu nimic din impartasanie, scuipand-o jos.
De "cred Doamne si marturisesc..." nu mai zic ca e clar ca n-a luat niciodata aminte la cuvintele astea sau daca i-au ajuns vreodata la creer le-a tradus asa cum le traduc si protestantii.

Ca altfel pentru ce sa incerci sa o lamuresti ca are nevoie de canon, cand de fapt pentru ea n-a lepadat decat cativa stropi de vin si cateva firmituri de paine?

.
Alin, fii sigur ca am discutat cu ea ceea ce am simti eu la momentul respectiv. Bun sau rau voi afla la judecata.

Nu mai conteaza de ce se impartasea sau de ce am insitat (sau nu) eu sa se spovedeasca. Daca am gresit, Dumnezeu cu mila si cu ea si cu mine.
Eu am povestit acest caz nu pentru a-l analiza ci pentru a fi altora pilda .

In rest, bucurie si post usor!

Last edited by eduardd; 13.03.2010 at 17:47:45.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.03.2010, 21:06:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu inteleg ceva:
Femeia era f.bolnava, de hep. C si ea se ferea de lingurita, ca sa nu se infecteze? Dar ceilalti atunci?
Eu stiu o situatie inversa: o doamna cu acelasi diagnostic ramanea ultima la impartasanie ca sa nu infecteze pe altii.
Si la noi, cel putin, sunt lasati intai copii si bebelusii la impartasit, apoi urmeaza adultii.
Si cred ca sunt si oameni care se gandesc la ceilalti si daca se stiu cu ceva nu se duc in fata la lingurita, macar stau la sfarsit. Si atunci totul este O.K. este solutia optima.

Voi aveti dreptate - Impartasania ne fereste si ne vindeca de boli. Dar exista si aceste ganduri firesti in vremea actuala cu asa virusuri oribile.
Depinde de ce simte fiecare si nu are de a face cu lipsa de credinta, sau de respect fata de Dumnezeu. Nu intru in amanunte aici.

In fond boala tot de Dumnezeu e data. Sau nu?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 13.03.2010 at 21:09:29.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.03.2010, 21:17:31
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sfantul Ioan Maximovici ia impartasania scuipata de o bolnava de turbare

“O cunoștință apropiată de-a vlădicăi, O. Skopicenko povestește că o femeie, Menșikova, a fost mușcată de un câine turbat și, neglijând regulile elementare legate de tratamentul mușcăturilor, s-a îmbolnăvit de turbare.
Când vlădica a împărtășit-o pe muribundă, ea fu cuprinsă de una din crizele specifice bolii și, dând afară spumă pe gură, ea scuipă și Sfânta împărtășanie. Dar Sfintele Taine trebuie consumate, așa că vlădica le-a ridicat de pe jos și le-a înghițit, însoțitorii care erau cu el n-au apucat decât să strige:
„Ce faceți ? Turbarea este foarte molipsitoare !”.
Dar vlădica le-a răspuns liniștit:
„N-o să se întâmple nimic, doar sunt Sfintele Taine”.



http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...-impartasanie/
De geaba ai postat sora acest cuvint , atitudine si binecuvintare a acestui nou sfint pt. ca pe noi nu ne intereseaza ceva anume , ceva ce dorim sa ne lamurim sau sa invatam ... pe noi ne intereseaza ,,comunuicarea si socializarea" dintre noi.
Eu personal am crezut ca cu acest exemplu graitor se va si inchide threadul, pt. ca si-a gasit un raspuns de la un sfint, dar dorintele reale sunt mult prea departe de aparente ! Adevarat este ca si Hristos poate veni din nou ca pe noi tot ale noastre ne intereseaza !
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impartasire, lingurita



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 18:53:29
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 15:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 19:54:37