Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.06.2010, 20:31:37
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de biancaalexa Vezi mesajul
Multumesc mult de tot pentru sfat ,pentru incurajare .
el il vreau inapoi ,il iubesc ,chiar daca acum stiu e cu ea ,nu conteaza ma doare foarte ,dar eu il iert ,nu imi pierd credinta ,stiu ca Dumnezeu o sa mi-l dea iar inapoi ,sper din tot sufletul meu
nu imi vine demulte ori sa cred ca nu mai sunt impreuna cu el ,eram asa fericiti,si dintr-o data am pierdut ,totu ,parinti lui ma plac foarte mult ,le eram foarte draga ,si ei mie ,mi au ajuns la suflet ,i am considerat parintii ce eu nu am avut nicodata ,eu inca sper sper ,ca intr o buna zi ,se va intoarce ,deoarce Dumnezeu poate chiar si maine sa il aduca din nou la mine ,totu depinde de Dumnezeu .

4ndreea si eu iti urez succes si tie,am sa ma rog sa ne ajute Dumnezeu pe amandoua ,
Cu placere! :)

Si eu am avut o relatie f frumoasa si totul era perfect. Nu tin minte sa ne fi certat vreodata.
Cand ne-am despartit, iti spun sincer ca mama lui a plans dupa mine si intregii lui familii i-a parut rau. Problema lui... Daca crede ca are de unde sa alega si ca va gasi pe cineva mult mai bun, n-are decat sa caute in continuare. Eu nu doresc raul nimanui, chiar daca am suferit foare mult din cauza unei persoane.

Tin minte ca citisem mai de mult tot aici pe forum (nu mai stiu exact in ce topic si cine a postat mesajul) niste vorbe f frumoase care oarecum au fost un fel de revelatie pt mine, chiar daca nu era ceva cu totul spectaculos. Spunea cineva ca dragostea adevarata nu dispare pur si simplu si e reciproca; daca se pierde inseamna ca nu a fost adevarata iubire, chiar daca e greu de acceptat. Asa mi-am dat seama ca in cazul meu nu era iubire adevarata, asa cum imi placea sa cred.

Repet ca nu prea mai am speranta ca se va intoarce la mine, avand in vedere faptul ca nu a mai dat niciun semn de viata de mult. Si, in ultimul timp (Slava Domului pt asta!) chiar mi-am pus intrebarea daca il vreau cu adevarat inapoi. M-am intrebat cum pot sa il mai iubesc atat dupa tot ce mi-a facut. E bine in astfel de cazuri sa incerci si cu ratiunea sa iti schimbi sentimentele, cred eu. Si chiar daca, printr-o adevarata minune, ar veni inapoi, nu stiu daca ar mai fi la fel, din pacate. Mi-as fi dorit ca lucrurile sa evolueze in alt fel si regret unele greseli copilaresti care m-au costat mult prea scump, dar trecutul nu se poate schimba.

Mare speranta am ca voi avea parte de un sot bun. Ma rog pentru asta.

Multumesc ca te rogi si pentru mine. Ma voi ruga si eu pentru tine.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.06.2010, 20:38:09
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu cred ca exista cineva care sa nu fi suferit odata candva... asa ca nu dispera!
Trebuie sa Ii cerem Lui Dumnezeu ceea ce ne este de folos pentru mantuire si nu implinirea voii noastre! Stiu ca sunt foarte greu de implinit aceste vorbe dar daca reusesti sunt convinsa ca Dumnezeu se va simti dator sa te ajute mai repede daca LUI ii acorzi intaietate!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.06.2010, 20:42:43
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Trebuie sa Ii cerem Lui Dumnezeu ceea ce ne este de folos pentru mantuire
Consider ca un sot bun este un lucru foarte de folos pentru ca o femeie sa se mantuiasca, prin nasterea si educarea unor copii, dupa bunul plac al Domnului.
Bineinteles, exceptie face cazul in care fata prefera sa se calugareasca.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.06.2010, 20:47:23
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 4ndreea Vezi mesajul
Consider ca un sot bun este un lucru foarte de folos pentru ca o femeie sa se mantuiasca, prin nasterea si educarea unor copii, dupa bunul plac al Domnului.
Bineinteles, exceptie face cazul in care fata prefera sa se calugareasca.
Normal, numai ca eu ma gandeam ca ceea ce noi uneori dorim ar putea sa nu fie spre binele nostru mai tarziu si indicat ar fi sa ne lasam in voia Domnului!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.06.2010, 22:20:40
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
As vrea sa fiu dur cu tine ! Nu se va intoarce . Si chiar daca se va intoarce degeaba va fi ,caci deja s-a strecurat samanta desertaciunii in care se scalda toate.Iubirile vin,trec,fiecare ni se pare ca e cea mai mare,ca e ultima,cand de fapt noi tindem catre altceva.Dumnezeu este un Dumnezeu gelos ! "Cine iubeste pe tata sau pe mama mai mult ca pe Mine nbu este vrednic de Mine"
El ne da aceste incercari,aceasta rupere a sufletului in doua,pentru a invata si a sti,ca doar El este cel care nu ne paraseste niciodata,chiar daca noi insine am fi impotriva noastra .
Dumnezeu-iubire te face azi sa suferi,si culmea,tot din cauza iubirii ! Dar maine vei multumi ,caci doar prin suferinta Il cunoastem cu adevarat pe El.
Ce nu stim sa facem cu mintea si cu viata noastra,face El,prin caile cele mai nebanuite,pentru ca El ne iubeste mai mult decat stim noi sa intelegem ce e iubirea
Ce raspuns mai bun astepti gandeste bine ce sune IUSTIN si vei vedea ca are drptate
Amin Amin Amin Domnul sa te lumineze cu lumina cunostintei lui si sa trimita pe cel harazit tie si sa ai pace si fericire Amin
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 17:07:48
Un sfat...va rog din suflet! Simona-Marilena Generalitati 13 02.11.2009 22:39:38
suflet gol diador Generalitati 18 28.09.2009 19:30:07
salvati un suflet bm Generalitati 18 02.09.2007 16:10:53