Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 10.05.2012, 16:25:50
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Convingerea mea este ca, indiferent ce recomanda duhovnicul sau ce pareri or avea vecinii pe timpul slujbei, rugaciunea si mataniile pot si trebuie facute ..
In postarea mea anterioara am luat in discutie posibilitatea de a face metanii in pravila ta personala .
Intrebarea sorei era pt. situatias particulara cind esti in biserica .
Am sa comentez 2 lucruri , fara dorinta de a polemiza absolut cu nimeni . Pareri pot exista citi crestini sunt . Eu am spus-o pe a mea , altul pe a sa , s.a.m.d. Fiecare face cum crede de civiinta !

1. primul lucru : in totdeauna cind suntem intr-un loc public , dar in mod special cind ne aflam intr-o biserica , trebuie sa avem grija cum ne purtam .
Daca nu avem aceasta grija , inafara faptului ca putem deveni ridicoli - dar sa zicem ca lucrurl acesta este lumesc si nu ne intereseaza- ne putem lesne osindi pe noi dar sa ii smintim si pe altii care fie nu au taria noastra , fie ca in locul acela este o alta rinduiala (nu un alt tipic !), gresita sau mai ales mai corecta decit am fost noi obisnuiti .
In biserica , ca in nici un alt loc public din lume , omul este pocnit in moalele capului de ispititor (caci facind aceasta tocmai in acest loc , acest ispititor capata mult folos, mult avantaj , inselind deodata multa lume) intr-un mod exemplar si tocmai aici si acum ai ocazia sa vezi cele mai ciudate partide de gimnastica bisericeasca sau piosenie inselata , de ramii mut .
Astfel, cind toata lumea sta in picioare pe timpul slujbei se gasesc 7-8 femei, mai ales , sa se trinteasca pe jos , adica un fel de ,,in genunchi" , cica din mare evlavie. Daca le anunti ca nu se ingenuncheaza la liturghie, se uita strimb la tine , gen : ehe, ce sti tu , ba, ce este credinta ?! Sau mai, si tine mortis sa te opreasca dupa liturghie si sa iti demonstreze cit temei duhovnicesc are ingenuncherea .
Si ca veni vorba de ingenuncherea la sfinta Liturghie , sau mai bine zis ca este interzis a se ingenunchia la sfinta Liturghie de duminica ,spunem pt. toata lume a urmatorul temei :
- CANONUL 20-Sinodul I Ecumenic : Duminica si in zilele cincizecimii nu se sta in genunchi la sfintele slujbe !
- CANONUL 90- Sinodul V-VI Ecumenic : Duminica, la sfintele slujbe , nu se ingenuncheaza !
Ziua Domnului , duminica , in care ne bucuram de invierea Lui oricind in timpul anului , nu o cinstim in genunchi, ci stind ,,... (cu) intelepciune, drepti , sa luam aminte"!

Daca noi ne apucam sa facem aiurea , cind o biserica intreaga este in picioare , imbrincindu-ne pe jos , nu numai ca ignoram canoanele , ci ii dezgustam si pe altii distragindu-i de la cursul firesc al trairii (cel putin pe cei ce sunt mai slabi in puterea de concentrare ca si pe nou-venitii/musafiri sau bonjuristii) dar si ii smintim pe altii, punindu-i pe ginduri ce sa faca, sa ingenuncheze si ei , ca iata, citeva batrine se si tavalesc pe jos sau sa stea in picioare ? De asemenea , cind este mare inghesuiala in biserica si abia stam ca sardelele in picioare , te trezesti cu o femeie sau mai multe , ca le pocneste evlavia exact unde nu trebuie si mai ales cind nu trebuie si o vezi ca se pune in genunchi si te tot bate apoi peste picioare ca ba o calci, ba o sufoci, ba iti miroase pantofii a crema de care nu suporta ea ... si cite si mai cite dintr-o absolut falsa evlavie .

Deci este clar cu ingenunchiatul in biserica duminica si in penticostar ca si de la Craciun la boboteza . Ma refer ca este clar temeiul canonic , maturitatea si discernamintul matur duhovnicesc fata de aceasta practica incorecta si nebinecuvintata de insasi sfinti prin hotaririle sinodale .
Aaaaa, ca vrei tu sa dai cu genunchii de pamint ... pai te duci la tine acasa si faci precum spune frumusel Hristos , adica te inchizi in camara ta , fara parada, si de la ora 17.00 de cind vii de la serviciu si pina la ora 05.00 cind te trezesti ca sa pleci iarasi acolo , ai timp destul, har Domnului , ca sa se pogoare Duhul Sfint peste tine, sa te inriureze, si sa ingenunchezi pina o sa faci basici la genunchi , numai de tine stiute . Sau ti-este teama frate crestine ca aceste ingenuncheri nu sunt ,,omologate" de Dumnezeu " si-s mai bune acelea de la raspintii ?

Mai delicat este cind te duci intro biserica straina si te trezesti ca toata lumea se tira pe jos , ca asa este obiceiul acolo, ca pe acolo , intre munti de sfintenie curge evlavia valuri-valuri. In acest caz, tot pt. a nu sminti si irita pe altii , iti cauti un loc retras (daca mai gasesti) si ingenunchezi si tu si astfel vei trece neobservat si fara sa necajesti pe nimeni ! Stie in cazul acesta Dumnezeu ca ai facut dragoste pt. aproapele si ca nu ai vrut sa il vatami , iar starea ta este una binecuvintata !


2. despre facerea de metanii in biserica : in timpul slujbelor nu este recomandat sa faci metanii iar inchinaciuni cit mai putine (exact la momentele crucuiale: binecuvintarea de incepere, vohodul mare si mic , epicleza, otpustul - toate cu cite o singura inchinaciune !). Pt. metanii iti trebuie spatiu ori in timpul slujbelor de duminica este mai greu cu spatiul.
In al doilea rind , demonstratia de evlavie nu se face publica si nici cind ispititorul vine si iti sufla in urechi tot felul de ,,nevointe". Gimnastica duhovniceasca se face acasa , ca si ingenucherea, in camara ta , caci Domnul care vede in ascuns cunoaste sigur evlavia si nevointa ta cea adevarata si nu cea desarta ! Si sa nu mai punem la socoteala ca cu atit mai mult, aici , acasa se vede adevarata evlavie , cind trebuie sa faci norma de mirean si dupa 30-40 de metanii deja te dai cu coapsele in sus si zici ca nu mai poti si ca sunt destule cite ai facut .
Din aceste motive am si formulat primul meu post asa cum este formulat : sa fi in stare sa aduci jertfa ta de suflet Domnului atunci cin dtrebuie si nu la rasopintie de drum ca sa fi vazut de oameni , confundind ispita cu evlavia certa ! Daca acasa te inmoi si nu poti sa-ti faci ,,norma" de adult , atunci geaba lucrurile publice .
Dar ai putea sa te gindesti frate crestine cu multa luare aminte si sa incepi sa cercetezi si sa verifici ginduri de unde vin : daca atunci cind te apuca in public evlavia asta mare rau de tot , ia gindeste-te imediat cite asemenea metanii faci acasa . Daca acasa faci norma de adul atunci poti sa incerci sa ti piept diavolului si sa faci metanii si la slujba . Dar daca sti ca adevarul este altul , atunci nu te lasa inselat de diavol pt. ca vine seara iar la tine cind iti faci canonul si te batjocoreste si nu te lasa sa iti faci canionul asa cum trebuie , facindu-te astfel sa cazi in pacate pe care nici nu le banuiesti !
Si in al 3 rind , sa nu iuti frate ca poti sminti cu mare usurinta mereu pe cei slabi in credinta , ca si pe cei mai tari dar care de multe ori mai pun boticul la falsa evlavie !

Si in felul acesta , din falsa ta evlavie , din ispitire nebanuita , pleci acasa de la Liturghie multumit ca ai facut si tu ceva , si ca ce frumos a fost , cind defapt tu te intorci ghiotura de pacate nebanuite . Pt. a scapa de acestea toate , bine este cind esti in loc strain de biserica ta sa te incadrezi in mod inseszabil intre ceilalti enoriasi neatragind atentia nimanui cu nimic ! Si chiar si la biserica ta tot asa sa faci , si bine iti va fi . Daca nu crezi ca il poti ajuta la mintuire ca si la smintire/ispitire pe aproapele tau , ce temei crezi ca ar mai avea seriile acestea de rugaciuni de cite 40 de zile pt. fratii cei ce sunt in nevoie . Sau crezi ca este doar panarama, sa ne aflam in treaba ?!

****************este si o continuare************************
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #102  
Vechi 10.05.2012, 16:28:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ascultarea neconditionata de duhovnic

3. si acum despre raporturile si libertatile create sau anulate de raportul cu duhovnicul:
eu am spus, cred ca f. clar, in postarea anterioara despre libertatea unilaterala , falsa, a enoriasului , relativa , in clipa in care el se crede liber si cu de la el binecuvintare incepe si face tot felul de ciudatenii . Originea acestei libertati, dupa parerea mea, nu este deloc hristica . Patericul egiptean ca si vietile sfintilor si si Proloagele abunda in lucuri facute fara binecuvintare, atit de catre monahi cit si de catre mireni, si ce soarta au avut si oamenii si si ce rezultate faptele .
Cu parere de rau si mai ales cu iertare , cind auzi o asemenea parere vis-a-vis de libertatea eterna a crestinului (si sa nu credeti ca aici vorbesc de libertinism)iti dai seama cit de incercat este duhovniceste cel ce vorbeste astfel sau cit a inteles el din ispitele si incercarile prin care a trecut .
Principala problema a facutului unui lucru de capul tau , fara binecuvintare, in virtutea nustiu carei libertati, este cea a intilnirii cu ispititorul . Punerea in postura de a asculta , de a face lucruri poruncite sau cu binecuvintare deja te situeaza pe o pozitie avantajoasa in lupta cu el , cu mrejele lui , cu inselarile lui si cu neputinta pe care ti-o insufla ulterior .
Sporul duhovnicesc este in ascultare , puterea duhovniceasca este tot in ascultare , scaparea sau biruirea ispitei este tot in ascultare , deoarece lupta cea mare cu ispititorul si raspunderea cea mai grea in fata lui (pt. toate lucrurile bune) o are cel care a binecuvintat sau a poruncit . Si cartile parintilor imbunatatiti stau marturie .
De cite ori faci din capul tau , in virtutea nu stiu carei libertati , vei vedea ca ori nu poti duce la capat ceea ce ti-ai propus , ori nu mai poti relua asta nici o data , ori ai facut-o cu mari sacrificii, ori ti se si sterge ideea din minte pt. timpurile viitoare.
Libertatea ta este sa faci tot ceea ce vrei si poti ca sa poti implini cit mai bine porunca sau binecuvintarea . Sa alegi ce crezi tu ca este mai bun si mai bine ca sa faci ascultarea . Induhovnicirea omului , cresterea lui in credinta , in iubirea aproapelui , in fapta buna se invata si se deprinde sub ascultarea unui care se presupune ca deja stie aceasta . Tu , de capul tau nu ai cum sa implinesti un lucru despre care nu sti cum arata , si pt. asta nu este suficienta ratiunea ta, nemaivorbind ca din moment ce prinde de veste ispititorul ca vrei sa te mintuiesti , de atunci nu mai ai zile bune . De atunci te va munci intr-una pina ce te va misca de linia ta . Iar munca lui numai rareori este una vizibila , clara , deslusita . De obicei este tare ascunsa si fina , greu de prind . Daca nu faci ascultare ... esti precum nisipul in vintul ispititorului .

Dar din nou, cu scuzele de rigoare , ma repet si spun ca doar cei trecuti citusi de putin prin asemenea incercari cunoasc valoarea ascultarii intocmai de duhovnic . Numai la parintele Cleopa , cite exemple nu sunt date . Si nu vorbesc de monahi aici !
Cel ce s-a crezut liber si nu a vrut sa faca ascultare de Dumnezeu si de casnicii sai , a sfirsit prin a cadea . Si cred ca stiti cum il cheama !

Iacata , o parere, ca multe altele . Fiecare sa faca precum pofteste ! Eu am zis !

Eu m-am referit atunci doar la pravila proprie

NB: este f. adevarat ca aceste 2 postari sunt cam lungi si nu am mai avut timp pt. corectare , motiv pt. care va rog sa ma iertati pt greselile de ortografie sau de ideatie !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #103  
Vechi 10.05.2012, 16:54:43
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumiri!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 10.05.2012, 18:07:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

1. VladCat .....= L, 30.04.2012
2. Dorinastoica= M, 01.05;
3. NPriceputul = Mi,02.05;
4. Zaharia ......= J, 03.05;
5. anonim-1.....= V,04.05;
6. Ana-Maria....= S,05.05;
7. Cristiboss.....= D,06.05;
8. Glykys.........= L,07.05;
9. Yasmina.......= M,08.05;
10.Adriana98.....= Mi,09.05;
11.Hartford.......= J,10.05;
12.delia31.........= V,11.05;
13.ELENA MIRELA= S,12.05;
14.Annyta..........= D,13.05;
15.Adriana Cluj....= L,14.05;
16.anonim-2.......= M,15.05;
17.ioanna..........= Mi, 16.05;
18.anna21..........= J, 17.05;
19.anonim-3........= V,18.05;
20.ovidiu b..........= S,19.05;
21.laraG..............= D,20.05;
22.Adriana Cluj.....= L,21.05;
23.catalin2..........= M,22.05;
24.Adruiana Cluj...= Mi,23.05;
25.lore86............= J, 24.05;
26.Cristiboss........= V, 25.05;
27.Cristiboss........= S, 26.06;
28.Glykys............= D, 27.05;
29.dorinastoica14.= L, 28.05;
30.Annyta.........= M, 29.05;
31.Glykys..........= Mi, 30.05;
32.Dobra Daniela.= J, 31.05;
33 Cristiboss..........= V, 01.06;
34.Dobra Daniela..= S, 02.06;
35.arwein............= D, 03.06;
36.Cristiboss.........= L, 04.06;
37.DragosP............= M, 05.06;
38.DragosP............= Mi, 06.06;
39.Glykys............= J, 07.06;
40.Dobra Daniela..= V, 08.06;

Cu voia Domnului, lista este completă!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #105  
Vechi 10.05.2012, 18:26:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu gasesc deosebit de folositoare aceste comentarii,multumim.
Cred ca orice manifestare iesita din comun in cadrul bisericii,este ridicola si puternic smintitoare,fiind cadrul perfect pt multi doritori de a iesi in evidenta cu tot felul de"purtari alese".
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 10.05.2012 at 18:33:16.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 10.05.2012, 23:27:01
Dobra Daniela Dobra Daniela is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.11.2010
Mesaje: 70
Implicit sanatate tuturor!

sanatate va doresc la toti si sa il ajute Dumnezeu pe Mihai sa treaca cu bine prin asta! e bine ca s-a completat lista si ca v-ati daruit pt Mihai, e foarte frumos ce faceti!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 11.05.2012, 00:29:49
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Zaharia, va multumesc pentru postari. Ca au fost lungi... de ce nu, cata vreme ati avut ceva important de spus. Gasesc cu totul folositor ca ati sintetizat cateva din invataturile Bisericii si ati amintit de experientele credinciosilor pe tema esentiala a ascultarii.
Pe de alta parte, fara a viza polemica de dragul polemicii, gasesc ca argumentele si pozitiile noastre se completeaza.
Astfel, imi reafirm opinia ca sunt momente si situatii cand exceptiile de la regula generala sunt binevenite. Apoi, nu toti credinciosii sunt la fel (nu suntem roboti de serie, nu suntem cum voia comunismul)! Si nici etapele din viata unui credincios nu sunt, evident, identice... Mintea vrea sa puna reguli si sa fixeze norme in toate. E moarta de iubire pentru jucarica numita generalizare si reguli.
Inima iubitoare de Dumnezeu, cainta, plansul sincer, zvacul fierbinte al nazuintei spre indreptare, nu pot fi ingradite de nimeni. Sunt linistit in privinta asta: cine se impiedica in Canoane si ascultare (in loc sa se simta liber si la largul sau in acestea), fie nu le intelege rostul, fie nu are inima indragostita de Adevar. Canoanele si ascultarea nu sunt puse ca piedica in calea credinciosilor, ci sunt reper si indreptar. Scopul nu e obedienta stupida, ci protectia si orientarea.
Canoanele si ascultarea au rostul lor neindoielnic. Nu putem face abstractie, nu putem minimaliza, nu putem bagateliza. Dar ele nu sting sau deformeaza ravna in credinta, ci modeleaza anumite situatii.

Problema nu sunt canoanele si ascultarea, ci modul cum le vedem, cum le resimtim/interpretam, cum ne folosim de ele pentru induhovnicirea noastra (iar nu pentru defaimarea confratilor etc.). Aici sunt multe de comentat...

Cat priveste caraghioslacurile si excesele ori extravagantele din timpul slujbelor, asta e deja alt subiect, draga Yasmina.

Eu sunt hotarat sa imi pastrez pozitia, vietuirea si argumentele de respingere permanenta a artificialului si osificarii in formule sterile. Iubesc viata in Biserica, iar nu formulele declamative ale celor care isi inchipuie ca pot dicta orice si oricui. Detest mascarada ideologizanta, narcoza cultivata sistematic, linistea prefabricata care sacrifica sfintenia cautarii si aventura minunata a nasterii si renasterii sufletesti.
Biserica e sfasiata de anchilozare, nu de sinceritate. De rautatea si dorinta de putere a unora, nu de nazuinta spre Adevar a sufletelor libere.

Domnul sa ne miluiasca pe toti!
Domnului sa ne rugam!

Last edited by ioan cezar; 11.05.2012 at 01:16:09.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.05.2012, 10:39:38
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit fratie mihai

biserica parohiala te pomeneste la rugaciune dimpreuna cu mine,precum si o manastire din zona muntilor Kogaionului Dacic.indemn fratii de credinta de pe acest forum,ar fi bine sa urmeze exemplul.si sa le dea Dumnezeu putere sa duca la sfirsit bun lucrarea de rugaciune ce au inceput-o.
a nu se crede ca o fac spre lauda mea, a pacatosului si netrebnicului, ce nu stiu sa fi facut un lucru bun, ci pentru slava lui Dumnezeu.Amin.

Domnul si Maica cea plina de dar, sa te binecuvinteze si sanatate sa iti daruiasca,tie si casei tale.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 11.05.2012 at 10:53:13.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 11.05.2012, 11:18:53
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Frate Zaharia, va multumesc pentru postari. Ca au fost lungi... de ce nu, cata vreme ati avut ceva important de spus. Gasesc cu totul folositor ca ati sintetizat cateva din invataturile Bisericii si ati amintit de experientele credinciosilor pe tema esentiala a ascultarii.
Pe de alta parte, fara a viza polemica de dragul polemicii, gasesc ca argumentele si pozitiile noastre se completeaza.
Astfel, imi reafirm opinia ca sunt momente si situatii cand exceptiile de la regula generala sunt binevenite. Apoi, nu toti credinciosii sunt la fel (nu suntem roboti de serie, nu suntem cum voia comunismul)! Si nici etapele din viata unui credincios nu sunt, evident, identice... Mintea vrea sa puna reguli si sa fixeze norme in toate. E moarta de iubire pentru jucarica numita generalizare si reguli.
Inima iubitoare de Dumnezeu, cainta, plansul sincer, zvacul fierbinte al nazuintei spre indreptare, nu pot fi ingradite de nimeni. Sunt linistit in privinta asta: cine se impiedica in Canoane si ascultare (in loc sa se simta liber si la largul sau in acestea), fie nu le intelege rostul, fie nu are inima indragostita de Adevar. Canoanele si ascultarea nu sunt puse ca piedica in calea credinciosilor, ci sunt reper si indreptar. Scopul nu e obedienta stupida, ci protectia si orientarea.
Canoanele si ascultarea au rostul lor neindoielnic. Nu putem face abstractie, nu putem minimaliza, nu putem bagateliza. Dar ele nu sting sau deformeaza ravna in credinta, ci modeleaza anumite situatii.

Problema nu sunt canoanele si ascultarea, ci modul cum le vedem, cum le resimtim/interpretam, cum ne folosim de ele pentru induhovnicirea noastra (iar nu pentru defaimarea confratilor etc.). Aici sunt multe de comentat...

Cat priveste caraghioslacurile si excesele ori extravagantele din timpul slujbelor, asta e deja alt subiect, draga Yasmina.

Eu sunt hotarat sa imi pastrez pozitia, vietuirea si argumentele de respingere permanenta a artificialului si osificarii in formule sterile. Iubesc viata in Biserica, iar nu formulele declamative ale celor care isi inchipuie ca pot dicta orice si oricui. Detest mascarada ideologizanta, narcoza cultivata sistematic, linistea prefabricata care sacrifica sfintenia cautarii si aventura minunata a nasterii si renasterii sufletesti.
Biserica e sfasiata de anchilozare, nu de sinceritate. De rautatea si dorinta de putere a unora, nu de nazuinta spre Adevar a sufletelor libere.

Domnul sa ne miluiasca pe toti!
Domnului sa ne rugam!
Fiecare are drumul sau si se mintuieste in felul sau . Unul mai usor , in aparenta, altul mai greu , in realitate, dar fiecare trebuie sa-si lucreze mintuirea .
Unii isi primesc plata lor in lumea aceasta , altii in cea viitoare , iar altii nici macar atit.
Fie ca vrem , fie ca nu , este musai (pt. mintuire) sa ne suportam unii pe altii cu pacatele si neajunsurile noastre . Ba chiar mai mult , sa ne purtam neputintele unii altora .
Pornirea omului este intotdeauna de rezerva sau respingere a celor care nu sunt intocmai lui , dar dupa ce trece ispita isi revine si ii ramine in inima doar dorinta de mintuire ... a lui si a aproapelui.
Daca pe linga aceasta dorinta mai persista si altceva atunci este posibil sa intre intro noua ispita si sa-si continue nevointele pina isi va elibera sufletul si pina va invata smerenia .
Aceasta este atit de importanta in viata omului incit ea singura este in stare sa te bage in rai (vezi la gheronul Cleopa).
Proorocul David nu ne vorbeste de sufletul liber (in acceptiunea in care o intelege si o scrie fratele I. Cezar) tridimensional ci ne arata, din contra, ca doar :

"Duhul umilit, inima infrinta si smerita , Dumnezeu nu o va urgisi" !

Ori in astfel de duh nu libertatea , aceasta la care am facut referire, este lucrul care primeaza si nici cel care conteaza.
Ori nu intelegem ce insemneaza umilit ? Sau poate credem ca ar fi vereun figurat ?
Mare atentie la "liberatea" cu care "ne vrea" Dumnezeu !
Pina nu ne vom goli de toti si de toate (de toti idolii si dracii din noi, si de toate naravurile intelectualiste si elitiste ori rationale, de toate racilele si ragaliile ratiunii culte) nu ne vom mintui . Pina "chenoza" noastra nu va fi f. asemanatoare cu a Mintuitorului, nu ne va fi bine .
Si ca ultima treapta de curatie sufleteasca si rationala, spre mintuire,: pina nu vom fi asemenea pruncilor (si care este libertatea figurata sau directa/reala a pruncilor ?) nu vom intra in imparatia cerurilor .
A fi neprihanit ca pruncii nu insemneaza a fi prost sau ignorant, ori neliber, ci a alege si a lupta constient pt.a ajunge la nevinovatia/imacularea/neindrasneala lor !
Credeti ca Sf. Pavel cel Prost , din lavra Sf. Antonie cel Mare , sau Sf. Andrei , cel nebun pt. Hristos, ca si altii asemenea lor, au suferit ca nu sunt liberi ? ca nu sunt spirite libere , creatoare, lucide , in Hristos ? Ba eu cred ca au si fugit de au rupt pamintul , de o asemenea libertate ! Asa cred eu , nemaisocotind ca insasi faptele si viata lor arata cit de supusi, cit de ascultatori si de smeriti erau !
Este tare bine sa avem grija cu ce fel de "libertae" ne capatuim cind pornim de la ginduri nesmerite , rationale, supralucide si culte ! Si iarasi zic : asa cred eu !

Asa vad eu lucrurile . Nu condamn pe nimeni care le vede altfel .
Asa inteleg, asa stiu , asa invat ! Fiecare sa culeaga , in drumul sau, ceea ce-si doreste ... numai sa-i fie cu folos spre mintuire .
Avem prea multe scrieri, exemple si porunci , ca sa indrasnim sa facem si altfel ! Eu cred ca timpul probarilor a trecut de mult , acum este cel al ascultarilor , fie ele si "oarbe".

"Crede si nu cerceta" are sensul "Fericiti ce au crezut si nu au vazut" si nici decum "Crede , fi o minte iscoditoare , activa si un spirit liber , caci asa te vrea Dumnezeu " !

Mai adaug un cuvint al aceluiasi mare prooroc David :

" Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii/credintei" .

Cita frica si rusine ai de Dumnezeu , atita smerenie si ai ! Libertatea multa , fie ea si cea bine intentionata , nu are legatura cu smerenia , ci cu altceva !


NB: iertati-ma fratilor ca mi-am permis sa fiu direct si sa marturisesc astfel ! Asadar , nu o luati ca pe o intentie de polemica , ci ca pe o marturisire !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.05.2012 at 12:23:23.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 11.05.2012, 12:06:04
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Referitor la ascultarea de duhovnic, eu am o problema in sensul ca nu reusesc intotdeauna sa il intreb tot ce ma framanta. Adica eu vreau sa primesc cuvantul pe care sa-l ascult, pentru a ma elibera de anumite griji, dar nu il gasesc (pe parintele duhovnic) intotdeauna disponibil pentru a-i adresa intrebarea, sau uneori imi raspunde prea pe scurt (mi se pare mie). Alteori trebuie sa am rabdare pentru a gasi momentul potrivit cand pot sa il intreb...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, rugati-va pentru mine Ana-Maria N Umanitare 15 20.07.2011 12:55:40
Va rog, rugati-va pentru mine!! simona76 Generalitati 30 17.11.2009 13:16:23
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Umanitare 35 13.09.2009 14:30:48
Va rog, rugati-va pentru mine maniucu Generalitati 28 20.03.2009 14:22:01
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Rugaciuni 1 12.09.2008 19:21:53