Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.09.2014, 22:40:26
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Auzi, poate tu ai treaba si noi te retinem.

PS:Biblia reprezinta Cuvantul lui Dumnezeu, iar Dumnezeu nu face opere
incomplete.Perfectiunea nu poate face lucruri incomplete.
Vezi ca iarasi incepi cu ereziile tale(nocturne).
O replica bine argumentata.

Tipica unui anumit profil psihologic.

Cat de usor se poate cadea in mistocareala ieftina.
__________________

Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.09.2014, 23:02:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Apelez la ajutorul vostru pentru a dezbate acest subiect despre care am auzit pe mulți vorbind: Biblia nu e completă,
Este adevarat, asa este. Ca Biblia nu e completa scrie...in Biblie. In seara despartirii de apostoli, Il vedem pe Isus spunand "Si multe as mai avea a va spune voua...".

Biblia e o carte. "Biblia" chiar asta inseamna: "cartea". De aici avem biblioteca, bibliofil etc. Cum ar putea fi o carte completa ?

Pe de alta parte, e adevarat ca Biblia contine tot ce este cu adevarat esential ca sa ne mantuim. Numai din acest punct de vedere putem spune ca Biblia e completa.

Citat:
lipsesc lucruri esențiale, acestea fiind ținute doar pentru inițiați, în cărți secrete etc.
Caracterul exoteric al crestinismului e una din particularitatile lui, neintalnite in alte religii. Pana si iudaismul, care a fost religia adevarata si, prin urmare, exoterica, deschisa tuturor pana la venirea Domnului, a evoluat aproape imediat dupa aceea spre ezoterism. Toate invataturile ezoterice iudaice, precum cabalismul, sunt aparute ulterior, ca devieri de la credinta lui Abraham, Isaac si Iacob.

Cei socati de exoterismul crestinismului sunt, de fapt, cei care nu pot trece peste socul ca Dumnezeu S-a facut om. Si inca luan o conditie umila, asemenea sclavilor. Daca am dificultati de a intelege chestia asta, atunci am dificultati de a intelege ca matuirea e deschisa tuturor. Si cand am dificultati de a intelege chestia asta ? Atunci cand am dificultati de a fi smerit. Nesmeritii nu pot intelege cea mai mare smerenie, care e smerenia lui Dumnezeu la incarnarea Sa.

Citat:
Unii sunt nemulțumiți că lipsesc date privind înmulțirea oamenilor și existența mai multor rase (albă, neagră, galbenă),
Si totusi, desi problema nu e tratata ca atare (Biblia nu a aparut la Editura Didactica si Pedagogica), lucurile sunt destul de limpezi. E vorba de fii lui Noe, Sem, Ham si Iafet.

Citat:
alții ar fi vrut să afle din Biblie ce a făcut Mântuitorul până la începerea Lucrării Sale publice etc.
Daca nu scrie, inseamna ca nu e esential. Scrie atata cat trebuie. "copilul crestea in ascultare si se intarea cu duhul". Mai gasim fuga de la 12 ani in "Casa Tatalui Sau". De fapt, e esential mai mult de atat ?

Citat:
Din elanul de a umple "golurile" textului biblic unii au ajuns la concluzia că incestul era modul curent de înmulțire a oamenilor, că suntem aduși pe Pământ de populații diferite de extratereștri, alții cred că Hristos a fost inițiat în Tibet (varianta asta circula pe la noi printre discipolii lui Bivolaru), unii cred că Fecioara Maria a mai avut copii despre care nu scrie în Scriptură (dar scrie în cărți secrete, în apocrife) etc.
Chesterton a formulat (ca de obicei) genial. A fi ateu nu inseamna a nu crede. Inseamna a crede in orice, in afara de Dumnezeu. Ateii (sau ateistii, ca vad ca a mai aparut o controversa pe forum) sunt oameni creduli. Cred in orice. In extraterestri care au colonizat pamantul. Sau i-au initiat pe oameni. Sau in aparitia vietii ca o supa de quarci care, cum statea ea asa la soare pe stanci, ca cazut traznetul si au aparut aminoacizii si acizii nucleici. Si de aici au aparut elefantii, care au fost mai intai viermi si pe urma au evoluat, din cauza ca numai viermii carora le-a aparut o mica trompa prin mutatie au rezistat. Nu radeti, acestea sunt lucruri in care oamenii cred. Profesori cu cravata la gat, asta predau pe post de "stiinta". Ei cred in orice, oricat de neverosimil, in afara de Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.09.2014, 23:16:23
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu.
Daca Dumnezeu nu ne-a explicat anumite lucruri,inseamna ca nu ne sunt necesare.
Prin excelenta,Biblia nu este o carte despre ceva , este insasi vocea Cuvantului .
Biblia se acceseaza prin credinta ,prin credinta ca fiecare cuvant al ei e adevarat, si suficent.
Credinta intra in contradictie uneori cu diverse idei logice 'umaniste' ,cum e aceasta : de ce Dumenzeu nu explica tot ce am vrea noi . Dar acestea sunt simple idei omenesti . Biblia nu este omeneasca "Cuvintele Mele nu sunt ale Mele,ci ale Celui care M-a trimis pe mine ".
Oare noi viermi,invatam pe Creatorul a toate ce anume sa vorbeasca si cum ?
Eu zic sa fim multumiti ca ne vorbeste, ca ar fi putut sa nu zica nimic, asa cum a facut-o mii de ani ,si sa ne bucuram de fiecare cuvant care iese de la Dumnezeu.

Biblia nu este exhaustiva ,nu trateaza orice ,nu acesta e scopul ei. Omul in mandira sa,crede ca poate naste un sistem rational care sa cuprinda lumea in ansamblul ei .Biblia are alt rol : ne arata cum este cuvantul lui Dumnezeu , cum graieste Dumnezeu .Si prin aceasta ni-l arata pe Dumnezeu. Ce altceva mai conteaza in afara de aceasta ? Pot sa am toata stiinta lumii,si raspuns la toate intrebarile ,fara Dumnezeu,cu adevart mort sunt .
Biblia este ca o voce , voce a Adevarului , si oile sale o recunosc si o asculta , nemaiavand nevoie de altceva, decat de increderea ca sunt calauzite acolo unde trebuie
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.09.2014, 23:18:36
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Auzi, poate tu ai treaba si noi te retinem.

PS:Biblia reprezinta Cuvantul lui Dumnezeu, iar Dumnezeu nu face opere
incomplete.Perfectiunea nu poate face lucruri incomplete.
Vezi ca iarasi incepi cu ereziile tale(nocturne).
Asta fiind ce? Cumva una dintre "perle"-le la care făceam referire? Sa avem răbdare si înțelegere, mai ales fata de cei de dincolo de gard. Cine știe? Speranța moare ultima. De unde știm noi ca nu va orândui Dumnezeu o anume zi în care sa-i tragă o nuielușă la fund si sa-l mâne laolaltă cu celelalte... "oi cugetătoare"?
Am vazut ca ai deschis un topic nou unde ai pus un link extrem de folositor. Am vazut acea inregistrare cu ani in urma, iar acum o revad cu mult drag. Consider ca aici s-ar potrivi de minune vorbele Parintelui Calistrat. Multumesc pentru recomandare si Dumnezeu sa-ti faca parte in "pasunea cea binecuvantata". Indraznesc sa pun link-ul tau aici. Sper sa nu te supar prin aceasta "preluare"... Doamne-ajuta!
http://www.youtube.com/watch?v=0UxoV5kaYNQ
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare