Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2009, 23:37:26
Anomisimona's Avatar
Anomisimona Anomisimona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2009
Locație: mures
Mesaje: 9
Implicit Cor bisericesc ortodox...

Va salut pe toti de pe forum si nu numai.
In ce ma priveste sunt din Tg Mures, problema pe care vreau sa o rezolv este de a gasi persoane, doritoare de a canta pentru Dumnezeu si anume intr-un cor bisericesc, ortodoxn in aceste oras.
Daca sunteti la facultate in Tg Mures sau sunteti din oras, astept candidati.
Deocamdata vom discuta pe forum, apoi putem sa ne intalnim la scoala populara de arta din Tg Mures.
Astept cu nerabdare cat mai multe persoane , foarte serioase. :)
__________________
Cu dragoste in Hristos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2009, 23:39:06
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Buna !... pe mine m-ar interesa aasa ceva ,dar din Bucuresti ..oricum mult succes si Doamne ajuta!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2009, 23:40:46
Anomisimona's Avatar
Anomisimona Anomisimona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2009
Locație: mures
Mesaje: 9
Implicit Doamne ajuta.

Multumes. Doamne ajuta sa gasesti acolo ceva, e tare placut pentru suflet.
__________________
Cu dragoste in Hristos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2009, 23:54:37
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce initiativa frumoasa, simona! Sper sa reusesti sa gasesti cat mai multe persoane interesate si cu glas fruos. Dar tu canti? Unde ai invatat?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.05.2009, 00:20:43
Anomisimona's Avatar
Anomisimona Anomisimona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2009
Locație: mures
Mesaje: 9
Implicit multumesc

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ce initiativa frumoasa, simona! Sper sa reusesti sa gasesti cat mai multe persoane interesate si cu glas fruos. Dar tu canti? Unde ai invatat?
Cant de cel putin 10 ani , la catedrala mare din Tg Mures, doar de 2 ani am terminat Scoala populara de arta, sectiunea canto muzica usoara, din Tg Mures, dar la cor am mers din placere si am invatat c timpu. Oricum altfel se simte liturghia cantand Dumezeului nostru.
__________________
Cu dragoste in Hristos.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.05.2009, 12:13:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Se poate invata undeva?

Buna ziua,

As dori sa intreb daca exista vreo scoala care pregateste cantareti de strana si din coruri bisericesti si ce conditii ar fi pentru urmat aceasta scoala.
Ma gandesc eu ca a canta la strana, sau la intr-un cor bisericesc presupune in afara de calitati muzicale si cunostinte religioase si de muzica religioasa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.05.2009, 13:15:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ar fi minunat ca fiecare episcopie sa aibe o scoala de cantareti. Cel putin in Bucuresti gasesti cu siguranta o astfel de scoala. Daca nu ma insel, cred ca pe langa fiecare seminar teologic se gaseste o astfel de scoala.

Felicitari celor ce depun efortul pentru a se canta si nu lalai in Biserica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.05.2009, 15:53:36
Anomisimona's Avatar
Anomisimona Anomisimona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2009
Locație: mures
Mesaje: 9
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Buna ziua,

As dori sa intreb daca exista vreo scoala care pregateste cantareti de strana si din coruri bisericesti si ce conditii ar fi pentru urmat aceasta scoala.
Ma gandesc eu ca a canta la strana, sau la intr-un cor bisericesc presupune in afara de calitati muzicale si cunostinte religioase si de muzica religioasa.
Scoala pentru strana din cate stiu eu, se face la teologie si nu numai, problema cea mai importanta este sa vrei sa inveti, si se poate rezolva prin bunavointa. Cat despre cor bisericesc este necesar sa fi notist ( sa cunosti notele muzicale), iar in ce priveste cunostintele religioase este pentru sufletul tau. La cor se invata asa incet cu incet liturghia si apoi alte cantari. La noi in Tg Mures, este Scoala Populara de Arta, se gasec mai multe sectiuni de muzica, cum ar fi: clasica, usoara, populara, bineteles si instrumente.
__________________
Cu dragoste in Hristos.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.10.2013, 13:05:57
dan.voda dan.voda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2013
Mesaje: 4
Implicit Invitatie la cor

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Buna !... pe mine m-ar interesa aasa ceva ,dar din Bucuresti ..oricum mult succes si Doamne ajuta!
Buna, Adelinne!
Daca mai esti interesata de cor, te asteptam la Biserica Belvedere (in spatele caminelor studentesti, din Regie). Mai multe detalii prin e-mail: voda.dan68@yahoo.com sau Tel: 0744-389.695 Dirijor: Dan Voda
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.05.2018, 09:30:33
abelean abelean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2010
Mesaje: 1
Implicit Cursuri cantareti.

Hristos a înviat! Cursuri pentru cantareti bisericesti se organizeaza la Protopopiatul din Tîrgu Mures. De obicei aceste cursuri se organizeaza pe langa seminariile teologice sau protopopiate. Deci adresati-va acestor institutii. Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calendarul Bisericesc orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 121 27.04.2023 09:42:51
Divortul bisericesc Dona_Maya Nunta 54 06.12.2012 01:25:25
Noul an Bisericesc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 02.09.2010 17:11:42