Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2010, 23:42:04
yulyus's Avatar
yulyus yulyus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2010
Mesaje: 6
Post rugăciune

Doamne, Tu toate mi le-ai dăruit. De aceea, cu toată inima mea le pun ofrandă picioarelor Tale, slăvindu-Te să fie înmiite celor ce Te iubesc pe Tine. Amin!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2010, 01:59:42
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O rugaciune care mi-a placut mult

Cred ca este troparul la o rugaciune pe care am citit-o recent

,,Doamne,arma asupra diavolului crucea ta ne-ai dat-o noua,ca se scutura si se cutremura nesuferind a cauta spre puterea ei;ca morti i-ai sculat si moartea ai surpat.Pentru acestea ne inchinam ingroparii si invierii tale"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.06.2010, 17:21:57
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Smile cateva rugaciuni scurte dintre cele preferate de mine

'Sprijinitor sufletului meu fii, Hristoase Dumnezeule, caci umblu prin mijlocul multor curse, izbaveste-ma de ele si ma mantuieste, Bunule, ca Un Iubitor de oameni.Amin.'
'Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-te, ceea ce esti plina de Har, Marie, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este Rodul pantecelui tau, ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre.'
'Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant, Treime Sfanta, slava Tie.' (Sf. Ioanichie)
'Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi; Doamne, curateste pacatele noastre; Stapane, iarta faradelegile noastre; Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre pentru Sfant Numele Tau. Amin'
'Sfinte Dumnezeula, Sfinte Tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi.'
'The Lord is my Shepherd; I shall not want [...] as/though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil: for Thou art with me' (Ps. 23) Echivalentul in ro: '1. Domnul mă paște și nimic nu-mi va lipsi. [...] 4. Că de voi și umbla în mijlocul morții, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine ești.' (Ps. 22)
'Camara Ta, Mantuitorule, o vad impodobita, si imbracaminte nu am ca sa intru intransa. Lumineaza-mi taina sufletului meu, Datatorule de lumina, si ma mantuieste.'
'Hristos a inviat din morti, cu moartea pre moarte calcand, si celor din mormanturi viata daruindu-le.' Si multe altele...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.06.2010, 23:30:55
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Cred ca este troparul la o rugaciune pe care am citit-o recent

,,Doamne,arma asupra diavolului crucea ta ne-ai dat-o noua,ca se scutura si se cutremura nesuferind a cauta spre puterea ei;ca morti i-ai sculat si moartea ai surpat.Pentru acestea ne inchinam ingroparii si invierii tale"
Se canta la Biserica la Sf Maslu. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.06.2010, 23:32:40
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
'Camara Ta, Mantuitorule, o vad impodobita, si imbracaminte nu am ca sa intru intransa. Lumineaza-mi taina sufletului meu, Datatorule de lumina, si ma mantuieste.'
Imi place si mie f mult luminanda specifica perioadei Sf Pasti! Doar ca ca e Haina, nu taina.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.06.2010, 23:35:32
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 4ndreea Vezi mesajul
Se canta la Biserica la Sf Maslu. :)
Nu am stiu dar omul cat traieste invata.Cazul meu in situatia de fata.Multumesc frumos pt precizare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.06.2010, 23:40:10
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Nu am stiu dar omul cat traieste invata.Cazul meu in situatia de fata.Multumesc frumos pt precizare.
Cu placere!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.06.2010, 23:53:37
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Mie imi plac in mod deosebit:

Troparul Pogorarii Sf. Duh
Binecuvantat esti, Hristoase, Dumnezeul nostru, Cela ce preaintelepti pe pescari ai aratat, trimitandu-le lor Duhul Sfant, si printr-insii lumea ai vanat, Iubitorule de oameni, marire Tie.


Din psalmul 103
Cât s-au mărit lucrurile Tale, Doamne, toate cu înțelepciune le-ai făcut!


Din psalmul 140
Doamne, strigat-am către Tine, auzi-mă; ia aminte la glasul rugăciunii mele, când strig către Tine, auzi-mă, Doamne!
Să se îndrepteze rugăciunea mea ca tămâia înaintea Ta; ridicarea mâinilor mele, jertfă de seară, auzi-mă, Doamne!



Din psalmul 141
Cu glasul meu către Domnul am strigat, cu glasul meu către Domnul m-am rugat.
Vărsa-voi înaintea Lui rugăciunea mea, necazul meu înaintea Lui voi spune.


Născătoare de Dumnezeu Fecioară, bucură-te, ceea ce ești plină de har, Marie, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău, că ai născut pe Mântuitorul sufletelor noastre.



Din binecuvantarile mortilor

"Ceata sfinților a aflat izvorul vieții și ușa Raiului; să aflu și eu calea prin pocăință: eu sunt oaia cea pierdută; cheamă-mă, Mântuitorul meu, și mă mântuiește"

Chipul slavei Tale celei negrăite sunt, deși port rănile păcatelor; miluiește zidirea Ta, Stăpâne, și o curățește cu îndurarea Ta și moștenirea cea dorită dăruiește-mi, făcându-mă pe mine iarăși cetățean al raiului.

Cela ce cu mâna Ta dintru neființă m-ai zidit și cu chipul Tău cel dumnezeiesc m-ai cinstit, iar pentru călcarea poruncii iarăși m-ai întors în pământ din carele am fost luat, la Cel după asemănare mă ridică și cu frumusețea cea dintâi iarăși împodobindu-mă.



Cela ce prin adancul intelepciunii, cu iubirea de oameni toate le chivernisesti, si ceea ce este de folos tuturor le daruiesti; Unule Facatorule, fa odihna Doamne, sufletelor robilor Tai, ca spre Tine nadejdea si-au pus, spre Facatorul si Ziditorul si Dumnezeul nostru.


Ratacit-am ca o oaie pierduta; cauta pe robul Tau, ca poruncile Tale nu le-am uitat


Si ar mai fi. Nu mi le amintesc pe toate acum...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.06.2010, 23:57:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

O priceasnă care mi-a plăcut mult:

În rana coastei Tale,
Isuse, fă-mi un loc,
Să fiu cât mai aproape
De al iubirii foc.

Aprinde-mă, Isuse,
Cu focul Tău ceresc,
Pe Tine, peste toate,
Mereu să Te iubesc.

În rana coastei Tale,
Vreau Doamne să pătrund,
Și-n inima Ta sfântă,
Umil să mă ascund.

În rana coastei Tale,
Vreau Raiul să-l găsesc,
Și toate ale mele
Să ți le dăruiesc.

În rana coastei Tale,
Vreau Doamne să rămân,
Și Tu, Isuse, singur
Să fii al meu Stăpân!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.06.2010, 10:30:05
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Rugaciunea care imi place cel mai mult, catre Sfanta Fecioara, numita in latina "Memorare":


Adu-ți aminte, o, preablândă Fecioară Marie, că nu s-a auzit niciodată să fi fost părăsit cel ce a alergat sub ocrotirea ta, cel ce a cerut ajutorul și mijlocirea ta. Însuflețit de o astfel de încredere, alerg la tine, o, Maică Fecioară a fecioarelor. La tine vin și stau gemând înaintea ta ca un păcătos. Maică a Cuvântului, nu disprețui cuvintele mele, dar auzi-mă cu milă și ascultă-mă. Amin.

Si cea care imi place cel mai mult, catre Mantuitor, "Anima Christi" :

Sufletul lui Cristos, sfințește-mă,
Trupul lui Cristos, mântuiește-mă.
Sângele lui Cristos, aprinde-mă de dragoste.
Apa coastei lui Cristos, spală-mă.
Patima lui Cristos, întărește-mă.
O, bune Isuse, ascultă-mă.
În rănile tale, ascunde-mă.
Nu lăsa să mă despart de tine.
De vrăjmașul cel rău apără-mă.
În ceasul morții mele cheamă-mă.
Și poruncește-mi să vin la tine
Ca să te laud cu sfinții tăi
În vecii vecilor. Amin.

Last edited by Erethorn; 11.06.2010 at 10:34:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 20:33:24
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 06:33:21
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 15:25:12
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 21:31:49
o rugaciune alexa.oni Generalitati 9 07.07.2008 16:37:44