Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 24.11.2011, 18:54:04
CODRUTA3 CODRUTA3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2010
Locație: Dej
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Smile

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Nu sunteți răspunzătoare pentru ce a făcut. A ales calea ușoară și a refuzat jertfa credinței! Mie personal: nu mi-e milă de sinucigași! Au ei, înșiși, multă milă de ei. Fiindcă refuză să trăiască și fac alegerea cea mai simplă: aleg "să dea colțul", "să nu-i mai vedem" că ei sunt foarte neferciți. Haida, de... Dar cei care au curajul să trăiască cu stoicism toate necazurile vieții, cum se numesc? Viața e jertfă și suferință, nu promenadă pe Corso (Corso e un bulevard din Satu Mare).

P.S. L-ați cunoscut pe părintele Teofil Pârâianu? N-a văzut chipurile oamenilor niciodată? Depresie? Deznădejde? Haida, de... Mofturi de "prințese" afectate într-o societate care s-a descacralizat cu totul.
Fuga - fuguța la biserică și mai terminați cu nebuniile lumești!

Încă una "filosofică" (ce să fac, deformație profesională!): Sinuciderea, deopotrivă cu surioara ei mai mică, depresia, sunt expresia desăvărșirii egocentrismului și egoismului!
sunt de acord
Reply With Quote
  #202  
Vechi 12.12.2011, 16:02:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

O alta cantareata si-a pus capat zilelor,este vorba de Malina Olinescu.
Se presupune ca i s-a tras de la cearta cu prietenul ei(ca si Madalina).
Unii sunt prea sensibili si altii sunt prea tirani!
Eu ii spun"Dumnezeu sa o ierte dupa mare mila Sa!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 12.12.2011, 16:31:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Imi pare rau sa aud asta, nu parea o persoana labila psihic. Dar, Dumnezeu stie mai bine sufletele oamenilor, sa nu-i judecam noi. E trist totusi ca tot mai des aud de asemenea nenorociri din Romania, prea usor (din cauza oamenilor si a pacatelor care intuneca ratiunea, fireste) se renunta la darul care ne-a fost dat de la Dumnezeu, VIATA.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 12.12.2011, 17:15:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Care ceartă, că de vreo doi ani cică se despărțiseră.
Au găsit televiziunile alt os de ros câteva zile.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #205  
Vechi 12.12.2011, 17:54:40
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Era despartita de sot,de doi ani,divortul afectand-o foarte mult,iar de curand s-a despartit si de prietenul pe care il avea dupa casnicie.
Tatal ei s-a sinucis in acelasi mod,s-a aruncat de la inaltime,iar posibilitatea ca un alt membru al familiei sa urmeze aceste comportament e foarte mare.Este ca un program autodistructiv implementat in subconstient,ca o bomba cu ceas,care mai devreme sau mai tarziu se poate concretiza intr-o noua tragedie.
Este trist ca traim intr-o tara,in care oamenii nu sunt invatati sa apeleze la ajutor de specialitate,o tara care inca se lupta cu multe prejudecati.
Depresia se trateaza,insa lasata sa evolueze poate duce la tragedii,asa cum s-a intamplat si cu Madalina,Malina,dar si alti oameni,care nu sunt persoane publice.
Deja,cand cineva are ganduri de suicid,este caz de urgenta,trebuie intervenit imediat.De multe ori sinucigasii dau de inteles sau chiar spun ce au de gand sa faca.
Eu ma tem de altceva,de faptul ca aceste subiecte sunt mediatizate in mod excesiv,asa cum spunea si Dragos,iar asta poate duce la un nou val de sinucideri.Psihologii au avertizat in nenumarate randuri asupra acestui aspect,insa se pare ca obiectivul principal al mediei este exact acest os de ros si nimic mai mult.
Imaginea pe care acesti oameni din media mi-o fac,este aceea a unor corbi,care se hranesc din nenorocirile altora.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #206  
Vechi 12.12.2011, 18:12:51
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Se spune ca moartea are in principiu trei cauze:

1. prima cauza este cea randuita de Dumnezeu, prin ratiunea profunda a dreptatii stiuta doar de El (inlantuirea infinitelor cauze si efecte care afecteaza continuumul personal)

2. a doua o reprezinta epuizarea energiilor virtuoase interioare (energiile 'voioase') se mai numeste 'epuizarea meritului' - aceasta vine din slabiciuni si nestiinta contracararii energiilor negative : aici din pacate se incadreaza, presupun, toti cei care isi iau singuri viata fiind coplesiti de disperare si intunecare a mintii

3. a treia cauza o reprezinta slabirea fortei vitale


Dumnezeu sa o ierte si sa-i dea pace si mangaiere! Amin!
__________________


Last edited by florin.oltean75; 12.12.2011 at 18:24:03.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 12.12.2011, 20:21:19
Padureanca Maria's Avatar
Padureanca Maria Padureanca Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2011
Mesaje: 25
Implicit Dumnezeu s-o ierte!

Doamne si cat de tare doare gestul lor! lasa in urma atata durere si atata zbucium si atatea intrebari ! ... atati de daca....
__________________
Cand esti trist - gandeste-te ca totul e trecator , viata buna sau rea curge....iar noi suntem calatori prin ea....
Reply With Quote
  #208  
Vechi 12.12.2011, 22:31:34
abu abu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2005
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La numai 43 de ani , cântăreața Mădălina Manole a plecat la Domnul ! Dumnezeu s-o odihnească ! +
daca s-a sinucis ... a plecat la Domnul?
Reply With Quote
  #209  
Vechi 13.12.2011, 01:31:41
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abu Vezi mesajul
daca s-a sinucis ... a plecat la Domnul?
EXACT asta vroiam eu sa intreb cand am dat click pe acest topic! Ar trebui modificat titlul! E blasfemie,ceva strigator la cer!
Reply With Quote
  #210  
Vechi 13.12.2011, 01:50:25
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abu Vezi mesajul
daca s-a sinucis ... a plecat la Domnul?
Cu siguranta,singurul in masura sa raspunda este ...Domnul.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 61 04.10.2021 15:46:54
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17