Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 15.07.2010, 11:28:44
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Maiestrul Arsinel spunea in seara aceasta :" incredibil cat de ascunse sunt gandurile oamenilor ! "
Intr-o societate care incurajeaza ipocrizia...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 15.07.2010, 11:54:44
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca nu exista "dupa", a scapat de necazuri. Totusi nu poate sa-si mai dea seama de asta!
si daca exista, abia acum a dat de ele!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 15.07.2010, 12:10:58
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
si daca exista, abia acum a dat de ele!
Daca D-zeul crestin e cel adevarat.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 15.07.2010, 12:55:07
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Dumnezeu s-o odihneasca, am cunoscut-o personal aici in USA era foarte tinara pe atunci.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 15.07.2010, 13:04:55
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Nu cunosc statistici și nici nu contest că depresia a ajuns pe locul 3 "in randul cauzelor care duc la decesul unei persoane" și nici că este nevoie "si de psihologi pentru a ajuta acesti oameni."

Dar citez:

Depresia = deprimare (Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, ediția a II-a revăzută și adăugită, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Al. Rosetti”, Editura Univers Enciclopedic, 2005)

DEPRIMÁRE, deprimări, s. f. Stare a celui descurajat; depresiune (Dicționarul explicativ al limbii române, ediția a II-a, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic, 1998)

DESCURAJÁ, descurajez, vb. I. Refl. și tranz. A-și pierde sau a face pe cineva să-și piardă curajul, entuziasmul, nădejdea; a (se) demoraliza.(Dicționarul explicativ al limbii române, ediția a II-a, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic, 1998)

Și dacă depresia = deprimarea = starea celui descurajat , iar a fi descurajat = a face pe cineva să-și piardă nădejdea și deznădejdea fiind printre marile păcate ale creștinului ortodox, de ce are nevoie un om DEPRESIV? E cert: de un duhovnic foarte bun, care să-l conducă în mod înțelept, cu tact și înțelegere, pe calea credinței. Să-l facă să-și recâștige nădejdea și apoi, credința și iubirea (cele trei mari virtuți creștine).

Cât despre "filosofii" și psihologie, unii se vor bucura să afle că scrii corect filosofie și nu filozofie.

Cât despre faptul că "tăcerea e de aur", aveți perfectă dreptate.

P.S. Cât despre "vorbeam cu duhovnicul meu intr-o zi si imi spunea", duhovnicii, draga mea doamnă, se adaptează, uneori, credincioșilor pentru a nu-i pierde.

Exemplu: 1. pentru un creștin înduhovnicit deja, canonul este mult mai aspru decât pentru un credincios care se află la început de drum. Dar cred că știți deja aceste lucruri.
2. Concret: Am cunoscut un om căruia preotul protopop i-a dat dezlegare să se cunune în Postul Crăciunului. La prima vedere, extrem de grav. Dar prietena acestuia era însărcinată. Preotul a ales păcatul mai mic: cununia în post decât nașterea de prunci în afara cununiei. Deci, preotul se adaptează credincioșilor și situațiilor concrete. Uneori, mai spun și ce vor să audă credincioșii, evident dacă acest lucru nu este păcat. Așa că, dragă doamnă, nu trebuie să intereseze pe nimeni ce vorbiți dvs. cu duhovnicul. Pe mine cu atât mai puțin. ESTE O TAINĂ!
Corect! Urmaresc postarile tale si sunt de aceeasi parere cu tine. Sustin tot ce ai spus. spui.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 15.07.2010, 14:15:10
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Asta se întâmplă dacă lași postul tău cel sfânt, căci postea câte trei zile în șir înainte de orice, lași postul tău pe care ea îl practica de o viață și iei în schimb sibutramină ca să faci ce face gLumea, să slăbești prin otrăvuri, și apoi când nu ți-e bine te duci și te bazezi pe pishologii și psihiatrii lui antichrist și dacă vezi că nu merge nici așa atunci crezi că o să meargă cu FURADAN de culoare ROZ... păi femeia se îngrașe pentru că a născut de curând și cere organizmul puțină mîncare ca să aibe copilul lapte... dar sibutramina te intoxică la minte că e drog și iată de unde palpitațiile, frica, panica, emoțiile absurde, ideile absurde, gLumele negre, și așa apar gânduri deprimante și intră în aplicare planul ăla scurt inoculat din fum. Că dracul a vrut ca ea să moară în pat, dar n-a mai apucat... căci a căzut pe hol... lovindu-se la cap... deci s-ar putea ca dracul să-i fi pus și piedică și așa s-a terminat cu o fată atât de cuminte și atât de dragă.

Deci „Daniele” s-a vărsat sânge nevinovat în Israel... căci de data asta Susana a fost doborâtă de judecători, căci a fost mințită și sub arțar și sub mesteacăn și ținută sub narcoză cu ciuberci bolunde din care s-au fabricat droguri! Furadan și Sibutramină. Deci vezi „Daniele” cine e de vină? Pentru sângele vărsat? Un păcat ce dă medicamente... medicamente... medicamente... de slăbit! ca să arăți bineeeeee. Exact ca o stafie! Ce durere, ce nebunie!

Last edited by vsovivi; 15.07.2010 at 14:18:18.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 15.07.2010, 14:39:03
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Într-adevăr, dragă doamnă, m-am pripit să ofer explicații și subtilități, mai mult sau mai puțin intelectuale, unui păcat evident! Îmi cer iertare dacă v-am rănit sentimentele de iubire creștinească.

Problema e mult mai simplă, dragă doamnă. Țăranii ardeleni au o vorbă: "S-o buiecit de atâta bine" sau "Îi buiacă de atâta bine". Da, doamnă, unii abia au din ce trăi și se bucură de fiecare moment al vieții, sunt persoane cu handicap, sunt persoane cu probleme mari și nici nu le trece prin cap gândul sinuciderii, în timp ce alții (prin filiera VEDETĂ - VEDETISM - TERIBILISM) ajung la cele mai regretabile decizii.

De ce nu observați, doamnă, că cei care sunt împotriva sinuciderii de pe acest forum, într-un fel sau altul, au mărturisit, printre rânduri, cu propria viață și nu roză (toți vorbesc de jertfe, suferințe, răbdare etc.)? Nu ajunge? Ce-i lipsea Mădălinei, în afara discernământului din această zi? Nu avea o viață care ar fi putut fi extrem de bună? Iubită de public (eu eram "fan" al ei), un copil inevitabil frumos (nu există copii urâți), fără lipsuri materiale (financiare), o carieră de succes etc.

Doamnă, vă implor nu mai cochetați cu ideile de depresie, deznădejde ori sinucidere și acceptarea unor scenarii de ființe umane supuse decăderii fără voia lor, victime ale împrejurărilor și a celor din jur. Sunt extrem de periculoase. În momentul în care ești dispus să accepți că voința ta depinde în mare măsură de cei din jurul tău și că nu poți optimiza o atare relație, nu poți echilibra propria voință cu voința celorlați, devii o problemă, pentru tine însuți și mai târziu, pentru ceilalți.

Domnul să vă aibă și să ne aibă în pază pe toți!
AMIN, AMIN, AMIN! Adevarat si corect. Te sustin cu toata admiratia! (desi, sunt sigura ca nu ai nevoie de a mea sustinere). Bine le mai zici. Si bune de bagat la cap!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 15.07.2010, 15:25:59
foryou foryou is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2010
Mesaje: 2
Implicit

Oameni buni, am intrat pe acest site cu speranta ca voi regasi ganduri si idei "pasnice". Ne inversunam sa condamnam o persoana publica fara sa stim ce a impins-o catre acest act. Nimeni, inafara de Bunul Dumnezeu, nu este in masura sa o condamne pe Madalina. E tragic, e adevarat...un copil mic ti se pare un motiv destul de bun sa lupti pentru viata.
Numai ca...Madalina Manole nu era numai mama.Era o artista foarte sensibila.Trairile ei erau legate de scena. Viata ei s-a consumat pe scena.
Ieri, incercand ca toata lumea sa inteleg ce a impins-o catre un asemenea gest, am cautat pe internet si am gasit, printre altele, o discutie pe un forum de copii ce m-a oripilat. Nu mai suntem in stare sa avem un cuvant frumos, o minima decenta. Ne ascundem in anonimatul internetului si jignim, profund, crezand ca aceste cuvinte nu pot face rau...
Un exemplu:
"Macar de-as avea de ce sa fiu invidioasa! Ca MM nu prea a realizat multe, e o cantareata ratata, sotul ei a murit, copil abia acu" s-a hotarat sa faca , fatza nu prea o ajuta,bani iok, lumea nu prea o mai baga in seama, de-aia face poze penibile prin reviste...ma rog, nu prea multe de invidiat,zic io!Acuma depinde, fiecare vrea altceva de la viata lui, dar io, dac-as fi ea, n-as fi prea multumita!"
http://forum.desprecopii.com/forum/t...0&whichpage=12


Eu inteleg, ca atunci cand alegi aceasta cale, trebuie sa te pregatesti sa primesti si critici, dar astea sunt deja rautati gratuite.
Ma intreb...oare ce simti atunci si cat de stabil psihic trebuie sa fii?
"Ne-am prostit" ca neam.Suntem grabiti, catalogam, jignim, ne-am schimbat valorile.

Trist, foarte trist...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 15.07.2010, 16:05:29
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de foryou Vezi mesajul
Oameni buni, am intrat pe acest site cu speranta ca voi regasi ganduri si idei "pasnice". Ne inversunam sa condamnam o persoana publica fara sa stim ce a impins-o catre acest act. Nimeni, inafara de Bunul Dumnezeu, nu este in masura sa o condamne pe Madalina. E tragic, e adevarat...un copil mic ti se pare un motiv destul de bun sa lupti pentru viata.
Numai ca...Madalina Manole nu era numai mama.Era o artista foarte sensibila.Trairile ei erau legate de scena. Viata ei s-a consumat pe scena.
Ieri, incercand ca toata lumea sa inteleg ce a impins-o catre un asemenea gest, am cautat pe internet si am gasit, printre altele, o discutie pe un forum de copii ce m-a oripilat. Nu mai suntem in stare sa avem un cuvant frumos, o minima decenta. Ne ascundem in anonimatul internetului si jignim, profund, crezand ca aceste cuvinte nu pot face rau...
Un exemplu:
"Macar de-as avea de ce sa fiu invidioasa! Ca MM nu prea a realizat multe, e o cantareata ratata, sotul ei a murit, copil abia acu" s-a hotarat sa faca , fatza nu prea o ajuta,bani iok, lumea nu prea o mai baga in seama, de-aia face poze penibile prin reviste...ma rog, nu prea multe de invidiat,zic io!Acuma depinde, fiecare vrea altceva de la viata lui, dar io, dac-as fi ea, n-as fi prea multumita!"
http://forum.desprecopii.com/forum/t...0&whichpage=12


Eu inteleg, ca atunci cand alegi aceasta cale, trebuie sa te pregatesti sa primesti si critici, dar astea sunt deja rautati gratuite.
Ma intreb...oare ce simti atunci si cat de stabil psihic trebuie sa fii?
"Ne-am prostit" ca neam.Suntem grabiti, catalogam, jignim, ne-am schimbat valorile.

Trist, foarte trist...
Saracii oameni bogati!
Caci MM era un om bogat dar fara Dumnezeu.
Sunteti oripilat de atitudinea noastra, a celor ce nu laudam actul ei de curaj, ori nu jelim lipsa ei de curaj in fata rautatii oamenilor? Ce-ar fi daca toti necajitii lumii s-ar sinucide? Dar, ma rog, acesta este doar privilegiul "artistilor foarte sensibili", a celor "neintelesi". Adevaratii nefericiti, anonimii saraci, haituiti, bolnavi si nebagati in seama de nimeni, parintii batrani carora le-au murit copii inaintea lor, daca s-ar sinucide, n-ar fi compatimiti (si nici nu ar merita), n-ar vui tv-urile, ziarele, radiourile si fonum-urile, nu?
Daca faptul ca si-a pierdut celebritatea, tineretea si banii a dus-o la sinucidere, si d-ta ne certi pe noi ca nu suntem de-acord cu gestul, no, acum, prin acest gest caraghios, dezgustator, a ajuns celebra, va fi vesnic de 43 de ani iar de bani nici nu va mai avea nevoie.
Dar mai bine citeati postarile cu atentie si ati fi inteles ce condamnam noi crestinii ortodocsi.
Si va rog s-o faceti, in special cititi ce a postat "CalmDown".
Reply With Quote
  #90  
Vechi 15.07.2010, 16:12:28
foryou foryou is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2010
Mesaje: 2
Implicit

Fiecare om pe lumea asta are dreptul la o opinie.
Nu trebuie sa fiti de acord cu mine. Nu asta era menirea post-ului meu. Spun doar ca noi oamenii avem tendinta de a pune etichete foarte repede, de a jigni foarte usor...
Domnul Dumnezeu e bun si iertator si ma rog pentru iertarea pacatelor ei
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 61 04.10.2021 15:46:54
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17