Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 08.10.2012, 18:56:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Question ? ? ?

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
In concluzie, oamenii de stiinta sunt cu totul onesti si destupati la minte si foarte iubitori de Dumnezeu
Se spune că toți oamenii de știință atei, adunați într-o conferință, au hotărât să trimită un reprezentant la Dumnezeu, pentru a-L anunța că omenirea nu mai are nevoie de El. Astfel, reprezentantul oamenilor de știință atei, ajungând în fața Domnului, a spus plin de orgoliu: "Doamne, să știi că omenirea nu mai are nevoie de Tine. Tot ceea ce ai făcut Tu putem face și noi acum. Tu ai creat viața? O putem crea și noi! Tu ești Acela, Care dăruiește sănătate oamenilor? Medicina a progresat atât de mult, încât poate ajunge la același rezultat. Ceea ce este cel mai important, putem crea chiar oameni fără ajutorul Tău, în laborator." Atunci, Dumnezeu, după ce a ascultat cu răbdare discursul ateului, i-a răspuns: "Dacă vrei să-Mi demonstrezi că nu mai aveți nevoie de Mine, crează-mi un om chiar acum, în clipa aceasta". Fără a-și pierde curajul, omul de știință a vrut să aplice imediat metoda științifică, pe care o cunoștea, dar Dumnezeu i-a spus: "Nu așa, ci îți poruncesc să creezi un om prin metoda originară, așa cum l-am creat Eu pe Adam, mai exact din pământ". Ateul, dezorientat, gândindu-se cum ar putea crea un om din pământ, s-a aplecat, a luat în mâini țărână și a rămas pe gânduri. Atunci, Dumnezeu, privindu-l cu dragoste, i-a spus: "Nu așa, fiule, ci Eu ți-am poruncit să faci un om din materia creeată de tine".
Doamne-ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #602  
Vechi 08.10.2012, 19:03:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up Evolutionismul ateist iese inca odata invins !

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul

In concluzie, oamenii de stiinta sunt cu totul onesti si destupati la minte si foarte iubitori de Dumnezeu
http://www.lovendal.net/wp52/evoluti...olutia-omului/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #603  
Vechi 08.10.2012, 19:07:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul

In concluzie, oamenii de stiinta sunt cu totul onesti si destupati la minte si foarte iubitori de Dumnezeu
Știința s-a redefinit. Așa cum este practicată în prezent, știința este o combinație ciudată între studiul naturii și o filosofie seculară care Îl exclude pe Dumnezeu. Aceasta nu este o căutare deschisă a adevărului, care să urmeze indiciile din lumea naturală, oriunde ar putea conduce acestea. Libertatea academică este compromisă. Excluderea lui Dumnezeu a condus la erori răspândite, cum ar fi, de exemplu, teoria generală a evoluției. Din fericire, știința va da mai multă crezare recent descoperitei complexități extreme și preciziei din lumea naturală, care indică nevoia existenței lui Dumnezeu. Știința ar trebui să revină la receptivitatea pe care a avut-o atunci când pionierii științei moderne L-au acceptat pe Dumnezeu în interpretările științifice.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #604  
Vechi 08.10.2012, 19:25:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Fa acest exercitiu, altfel o sa tot purtam degeaba discutii, pentru ca tu nu o sa iei in considerare ce spun eu.
Nu , nu sunt in zadar astfel de discutii , dar maica mandriei se lasa cu greu invinsa , draga Catalin .
Pertinente toate postarile tale si ale fratelui Ioan , numai sa stim sa citim si printre randuri mesajele lui .
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #605  
Vechi 08.10.2012, 19:46:46
vladstejaru vladstejaru is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Știința s-a redefinit. Așa cum este practicată în prezent, știința este o combinație ciudată între studiul naturii și o filosofie seculară care Îl exclude pe Dumnezeu. Aceasta nu este o căutare deschisă a adevărului, care să urmeze indiciile din lumea naturală, oriunde ar putea conduce acestea. Libertatea academică este compromisă. Excluderea lui Dumnezeu a condus la erori răspândite, cum ar fi, de exemplu, teoria generală a evoluției. Din fericire, știința va da mai multă crezare recent descoperitei complexități extreme și preciziei din lumea naturală, care indică nevoia existenței lui Dumnezeu. Știința ar trebui să revină la receptivitatea pe care a avut-o atunci când pionierii științei moderne L-au acceptat pe Dumnezeu în interpretările științifice.
Nu il exclude dar nici nu pretinde sa il inteleaga, sau ca ii stie intentiile, dintr-o carte veche. De ce sunt numiti atei cei care nu pretind ca inteleg divinitatea?

Care sunt indiciile din lumea naturala despre care vorbesti? Si in ce fel sunt ignorate de oamenii de stiinta?

Complexitate si precizie... rezulta creatie... de ce? Si sub ce forma intelegi creatia? Daca asta inseamna combinarea unor factori care au dus la ceea ce este astazi de-a lungul a milioane de ani dar fara interventia unei vointe pe care oamenii o pot studia si intelege pot fi de acord cu tine. Daca vrei sa spui altceva te rog frumos sa imi explici.
  #606  
Vechi 09.10.2012, 00:49:01
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar niciun credincios nu spune de hazard, ar insemna ca afirma ca nu exista divinitate.
Hopa! Cum vine asta, Catalin?
  #607  
Vechi 09.10.2012, 00:59:28
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cartonas galben pentru CristiBoss

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
In concluzie, oamenii de stiinta sunt cu totul onesti si destupati la minte si foarte iubitori de Dumnezeu atunci cand nu fac altceva decat sa caute sa cunoasca legile pe care Domnul le-a pus in lume precum si modul cum Dumnezeu intervine permanent in istorie.
Regret ca ai ciopartit textul meu (ai eliminat partea pe care am evidentiat-o aici cu litere ingrosate). Si ca ai multiplicat ciopartirea in 3 postari succesive.
Ce inima ai avut, omule, cand ai facut aceasta ciopartire/mutilare?

Trec peste omisiunea ta care m-a ispitit sa ma necajesc o clipa (multumesc pentru exercitiul de smerenie pe care mi l-ai prilejuit!) si iata, iti reasez sub ochi textul meu asa cum l-am redactat.

Si te rog, pentru viitor, sa nu mai aplici aceste procedee nedemne de un barbat crestin, care pun sub semnul intrebarii dragostea de aproapele.
Te rog frumos sa nu mai faci asta nici cu mine si nici cu oricare aproapele, frate Cristian!

Last edited by ioan cezar; 09.10.2012 at 01:10:18.
  #608  
Vechi 09.10.2012, 01:39:00
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Creatie versus evolutie

http://www.youtube.com/watch?v=Pu9rQ...feature=relmfu
  #609  
Vechi 09.10.2012, 05:27:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Mandria=manie=neantelegere . . .

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Regret ca ai ciopartit textul meu (ai eliminat partea pe care am evidentiat-o aici cu litere ingrosate). Si ca ai multiplicat ciopartirea in 3 postari succesive.
Ce inima ai avut, omule, cand ai facut aceasta ciopartire/mutilare?

Trec peste omisiunea ta care m-a ispitit sa ma necajesc o clipa (multumesc pentru exercitiul de smerenie pe care mi l-ai prilejuit!) si iata, iti reasez sub ochi textul meu asa cum l-am redactat.

Si te rog, pentru viitor, sa nu mai aplici aceste procedee nedemne de un barbat crestin, care pun sub semnul intrebarii dragostea de aproapele.
Te rog frumos sa nu mai faci asta nici cu mine si nici cu oricare aproapele, frate Cristian!
Te iert , cum te-am iertat mai mereu , si nici nu pot sa ma supar pe mandria ta , caci si a mea este cat carul !
Demn e sa faci milostenie , demn este sa iubesti si sa ierti cu adevarat , nu sa te lupti intr un spatiu virtual !
Demn e sa-ti iubesti familia , sa ai continuitate in cele bune si cu folos in viata reala !
Acum , nu stiu , draga Ioane , cata demnitate virtuala ai avut cand ai lovit necrutator pe userul Ana21 si nu numai . Multa scrasnire de dinti frate , strica !
Te iert , caci esti mult mai tanar iar repezicunea ta o dau pe seama varstei tale , caci sunt sigur ca in timp vei fi mult mai iertator , intelegator si mintea nu se va mai intuneca pentru orice virgula sau punct puse gresit , cu voie sau fara de voie intr un spatiu virtual .
Deci mare atentie la demnitatea reala si mai putin la cea virtuala !
Nu ai adus nici un argument , nici o invatatura , nici un link , pentru subiectul de fata , ai filozofat , ai laudat , ai criticat , ai mers pe alaturi , mult pe langa subiect . N-ai avut rabdare sa citesti nici ce ti-am recomandat la inceput , cu toate ca ai promis aceasta . In fine , fiecare e liber in optiunea lui .
N-ai invatat nimic nici de la Eugen7 , nici de la Catalin , de la nimeni , doar te-ai folosit de unu sau altul pentru a -ti expune simpatiile sau antipatiile tale virtuale !Urat , foarte urat pentru un "barbat" , numai spun crestin , evit lozincaraia !
Te iert , si nu-ti dau cartonase , incerc sa fiu ceva mai serios pe un forum crestin , dar bine ar fi sa cugeti si sa-ti mai stapanesti mandria asta !
Am uitat , urat sa lingusesti pe unii care ti-au intrat sub piele si sa-ti bati joc de cei ce au curaj sa ti-o spuna in fata ca nu ai dreptate , precum fratele Catalin !
Te iert , ca sunt sigur ca atiudinea ta virtuala , nu are de- a face cu realitatea . Nu cred ca in viata reala nu esti demn , ca un adevarat barbat crestin !
Doar esti sportiv al mintii - sahist convins !
Pace tie frate draga !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #610  
Vechi 09.10.2012, 10:51:33
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Frate Ioan Cezar, apreciez eforturile dumitate si postarile pertiente, echilibrate izvorate din eruditie si experienta, din dragoste de Adevar. Cu singuranta nu sunt singurul pe care il ajuti (direct sau indirect) prin postarile tale.

"Cine are urechi de auzit" aude si "cine are ochi de vazut" vede... si cine are inima iubitoare de Adevar si intelect insetat de Adevar... vede (cognitiv intelectual - rational si contemplativ - afectiv) din ce in ce mai bine cu ajutorul, dragostea, mila si harul lui Hristos Iisus.

Domnul Dumnezeu sa te ajute si sa te calauzeasca cu harul Sau caci nu e usor... "drumul spre Tabor trece pe la Golgota" si orice om ce isi doreste hristificarea are golgota lui si taborul lui... fiecare dupa "talantii" daruiti.

"singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca cei buni (iubitori de bine) sa nu faca nimic" Edmund Burke

"Somnul ratiunii naste monstri" Francisco de Goya

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Subiect închis

Tags
creatie, darwin, evolutie, habotnici, maimute



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CREATIE sau EVOLUTIE? C.tin Teologie si Stiinta 550 30.09.2017 17:36:17
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45