Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.01.2008, 17:34:15
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de Juli
Ce am auzit cu urechile mele la o conferinta din gura unui ISP reprezentant de baza al BOR : cineva din sala a intrebat cum comenteaza "lozinca" unei m-ri din Athos "ortodoxie sau moarte", iar ISP-ul a raspuns ca astfel de manifestari sunt exagerate si aduc a nebunie (asta in conditiile in care banuiesc ca orice ortodox adevarat ar vrea sa moara ortodox).
Oare nu s-a referit la calugarii care au refuzat sa mai asculte de ierarhii (conducerea Bisericii Elene) motiv pentru care s-au baricadat in manastire si a fost nevoie de interventia autoritatilor pentru a rezolva situatia? Calugarii din mamastirea de care spun s-au batut strasnic cu autoritatile (Politie), pe viata si pe moarte inainte de a ceda manastirea. Cazul este unic la Athos... Astea sunt extremismele de care trebuie sa ne ferim...
Cate despre jertfa pentru Ortrodoxie...este un act personal, martiric, unic care nu se trambiteaza... S-a vazut in perioada comunista cati au fost dispusi sa moara pentru Ortodoxie....
problema este DE CE le-a luat manastirea[ESFIGMENU] pe care o stapinesc nu de putina vreme . Caci pt acest slogan :ORTODOXIE SAU MOARTE ar fi trebuit FELICITATI ,iar nu sa li se ia manastirea ,culmea tot de ortodocsi. Astfel devin ortodocsii SMINTEALA spre bucuria catolicilor si a altora.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.01.2008, 17:37:29
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Bine spus sora.Ai perfecta dreptate.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.01.2008, 19:39:00
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Si de ce nu ne spui si noua taticule care ar fi fericitul de care ar trebui sa ascultam ca sa nu mai cadem sub antatema?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.01.2008, 20:02:40
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Te las sa ghicesti...tu ce crezi?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 02.01.2008, 20:23:21
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Cate despre jertfa pentru Ortrodoxie...este un act personal, martiric, unic care nu se trambiteaza... S-a vazut in perioada comunista cati au fost dispusi sa moara pentru Ortodoxie....
Mirean, nu ma refeream la o moarte martirica, pentru ortodoxie (nu ma cred vreo sfanta!!) am spus doar ca vreau sa mor ortodoxa, nu "catolico-baptisto-ortodoxa"...

Cat priveste participarea Sf. Nicolae (care a trait in jurul anului 300 d H )la Sinoade Ecumenice, asta e cu totul altceva pt. ca sinod ecumenic insemna sinod "a toata lumea", universal, pt ca Biserica era pe vremea Sfantului Una (adica cea ortodoxa). Stii anul schismei, nu ?!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.01.2008, 20:29:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean: Este ca si cum ai spune ca Sf Nicolae este eretic pentru ca a participat la sinodul ecumenic....

Mirean, nu cred ca e cazul sa ne subapreciezi intr-atata... Ce are comun Sinodul de la Niceea cu ecumenismul zilelor noastre?!?
Dar daca tu asa vezi lucrurile, atunci nu ne mai miram de afirmatiile tale...
Daca nu vezi asemanarile, nici nu ma mir ca nu intelegi afirmatiile mele.... Iar modulin care pui problema "ne", adica "noi" - "voi" este chiar pericolul de care vorbeam, cel al divizarii Bisericii.
"Dezbina si cucereste", iti suna cunoscut?
Mirean, asemanarile se pot vedea doar acolo unde exista.

Poti sa-mi spui in ce fel participarea Sf. Nicolae la Sinodul de la Niceea se aseamana cu activitatea ecumenica a unor ierari din zilele noastre? Se prea poate ca eu sa nu fi inteles la fel de bine ca si tine, de aceea te rog sa-mi explici pe inteles.

Si mai incet cu acuzatiile tale referitoare la divizarea Bisericii. Astea trebuie sa fie judecati ale lui Dumnezeu, nu ale noastre, ale muritorilor. Dumnezeu stie mai bine ca noi, cine va diviza Biserica.

"Dezbina si cucereste" ti se potriveste de minune.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.01.2008, 21:42:21
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

astept raspunsul tau
Reply With Quote
  #108  
Vechi 03.01.2008, 13:12:11
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Bai Mirene esti varza,n-ai inteles nimic...si ma indoiesc ca vei intelege vreodata...
Tu, care esti pe picior de plecare din BOR (desi, se vede, esti deja plecat) ai dat masura intelegerii tale...
O sa raman eu un "incuiat" care nu se considera mai presus de iararhi si am sa dau socoteala...:)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 03.01.2008, 13:14:43
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Si nu te mai fofila ca prea nefericitul Daniel,raspunde la intrebare,esti ortodox sau nu?Ascultarea se face pana la erezie,iar ierarhii nostri au ajuns la erezia ereziilor - ecumenismul - iar daca esti ortodox adevarat trebuie sa fi antiecumenist,altfel tu si B.O.R. sunteti schismatici si eretici dupa invataturile Sf.Parinti,capisci?
Nu ai citit tot ce am scris. Sun ortodox, din BOR.
Pentru restul am dat deja raspuns...In schimb tu imi esti dator cu raspunsuri la intrebari. Raspunsuri care, evident, nu le ai....
Reply With Quote
  #110  
Vechi 03.01.2008, 13:18:31
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
problema este DE CE le-a luat manastirea[ESFIGMENU] pe care o stapinesc nu de putina vreme . Caci pt acest slogan :ORTODOXIE SAU MOARTE ar fi trebuit FELICITATI ,iar nu sa li se ia manastirea ,culmea tot de ortodocsi. Astfel devin ortodocsii SMINTEALA spre bucuria catolicilor si a altora.
Li s-a luat manastirea pentru ca s-au considerat mai "smecheri" decat ierarhia bisericeasca si decat restul calugarilor athoniti si au incercat sa se "separe"... Au primit ce au meritat pentru neascultarea lor....
Oare sunt singurii care au "adevarul"? Oare ceilalti calugari atoniti, toti, sunt in minciuna, inselare si erezie?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia si ecumenismul Eugen7 Dogmatica 234 02.02.2017 23:49:09
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17