Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 03.01.2008, 23:56:28
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Stii, calator , nu toate intrebarile au raspuns imediat. De aceea noi am invatat sa-i iertam pe cei, care nu ne raspund la intrebarile noastre; si au fost destule... La ce bun o atitudine agresiva? La ce bun?
Cine sunteti "voi"? Noia suntem BOR, voi? Dar ascultare de cine faceti?
Reply With Quote
  #132  
Vechi 03.01.2008, 23:58:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Anca,nu mi se pare deloc acceptabil ca preotii sa aiba liber duminica.In mod normal trebuie sa fii tot timpul in "lupta" caci "potrivnicul" nu-si ia liber:)
Poate ne spune Anca de unde are informatia, asta inainte de a incepe polemica pe baza unui zvon...
Reply With Quote
  #133  
Vechi 04.01.2008, 00:18:50
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Anca,nu mi se pare deloc acceptabil ca preotii sa aiba liber duminica.In mod normal trebuie sa fii tot timpul in "lupta" caci "potrivnicul" nu-si ia liber:)
Multumesc, Negroponte. Intrebarea era evident retorica. Ce preot adevarat poate lipsi duminica de la Liturghia, pe care el insusi trebuie sa o oficieze?!?
Reply With Quote
  #134  
Vechi 04.01.2008, 00:28:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Stii, calator , nu toate intrebarile au raspuns imediat. De aceea noi am invatat sa-i iertam pe cei, care nu ne raspund la intrebarile noastre; si au fost destule... La ce bun o atitudine agresiva? La ce bun?
Cine sunteti "voi"? Noia suntem BOR, voi? Dar ascultare de cine faceti?
Mirean : "noi" suntem noi, crestin-ortodocsii, adica si tu, si calator si altii de aceeasi credinta. Ma intreb de ce nu te incluzi si tu in acest "noi", caci nu este vorba despre un club exclusivist, ci include pe oricine, care crede in Iisus Hristos. Doar constiinta noastra ne poate include sau exclude din acest "noi", in rest nimeni nu are dreptul.

Vad ca ai o obsesie cu aceasta ascultare, de aceea iti voi raspunde: eu fac ascultare de duhovnicul meu, care mi-a dat de data asta un canon foarte greu, dar care canon este si dorinta mea cea mai adanca. Ma voi stradui din rasputeri sa duc la bun sfarsit cele ce duhovnicul asteapta de la mine. Duhovnicul meu este duhovnicul unei manastiri din Oltenia, si este evident membru BOR, ca si mine dealtfel. Tine minte acest raspuns, caci a treia oara nu-ti mai raspund, avand in vedere ca eu nu ma joc cu apartenenta mea la BOR.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 04.01.2008, 00:35:04
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Anca,nu mi se pare deloc acceptabil ca preotii sa aiba liber duminica.In mod normal trebuie sa fii tot timpul in "lupta" caci "potrivnicul" nu-si ia liber:)
Poate ne spune Anca de unde are informatia, asta inainte de a incepe polemica pe baza unui zvon...
Stirea o am de la tv. aici toate stirile sunt exacte si reflecta realitatea. Postul TV se numeste DR. Daca vrei, poti citi stirea pe text TV. Nu este zvon si nu e cazul de polemica. Lumea protestanta e altfel decat cea ortodoxa, dar asta o stii mai bine decat mine; mai receptiva la nou.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 04.01.2008, 10:14:28
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean : "noi" suntem noi, crestin-ortodocsii, adica si tu, si calator si altii de aceeasi credinta. Ma intreb de ce nu te incluzi si tu in acest "noi", caci nu este vorba despre un club exclusivist, ci include pe oricine, care crede in Iisus Hristos. Doar constiinta noastra ne poate include sau exclude din acest "noi", in rest nimeni nu are dreptul.

Vad ca ai o obsesie cu aceasta ascultare, de aceea iti voi raspunde: eu fac ascultare de duhovnicul meu, care mi-a dat de data asta un canon foarte greu, dar care canon este si dorinta mea cea mai adanca. Ma voi stradui din rasputeri sa duc la bun sfarsit cele ce duhovnicul asteapta de la mine. Duhovnicul meu este duhovnicul unei manastiri din Oltenia, si este evident membru BOR, ca si mine dealtfel. Tine minte acest raspuns, caci a treia oara nu-ti mai raspund, avand in vedere ca eu nu ma joc cu apartenenta mea la BOR.
Nu te supara, dar nu eu sunt cel care am folosite "noi" - "voi".
De altfel, inteleg ca tu esti din diaspora...sigur nu ai informatii eronate despre situatia din Romania?
Reply With Quote
  #137  
Vechi 04.01.2008, 15:09:05
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

1.duhovnicul meu este sub ascultarea patriarhului Daniel al tau?
2. ancah intelegi lucrurile prea sentimental Spui ca "noi am invatat sa ietam pe cei care nu ne raspund" adica eu nu am invatat sau cum? Oricum nu are legatura cu iertarea. Orice intrebare are raspuns Noi nu avem raspuns la orice intrebare- e o diferenta

Treaba e ca sunt destui cei ce au interese in a descredita BOR Unii folosesc si forumurile in acest scop.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 04.01.2008, 15:31:06
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Patriarhul Daniel nu-i al meu,am si spus ca nu-i recunosc aceasta functie de care nu este demn deloc.Duhovnicul trebuie sa fie in primul rand sub ascultarea de Hristos,asta trebuia s-o stii.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 04.01.2008, 15:43:03
adri adri is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Patriarhul Daniel nu-i al meu,am si spus ca nu-i recunosc aceasta functie de care nu este demn deloc.
"Cine ești tu, ca să judeci pe sluga altuia? Pentru stăpânul său stă sau cade. Dar va sta, căci Domnul are putere ca să-l facă să stea." Romani (14,4)
Reply With Quote
  #140  
Vechi 04.01.2008, 17:07:11
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Patriarhul Daniel nu-i al meu,am si spus ca nu-i recunosc aceasta functie de care nu este demn deloc.Duhovnicul trebuie sa fie in primul rand sub ascultarea de Hristos,asta trebuia s-o stii.
Dar ce ierarh/mitropolit/patriarh recunosti?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia si ecumenismul Eugen7 Dogmatica 234 02.02.2017 23:49:09
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17