Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 08.01.2008, 14:43:51
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Mirean ,cand vor modifica sf.Liturghie cum vei actiona?
Nici nu s-a pus vreodata problema schimbarii Sfintei Liturghii! Este drobul de sare "ecumenist"! Prin astfel de temeiuri se urmareste dezbinarea bisericii...
Reply With Quote
  #212  
Vechi 08.01.2008, 14:52:49
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de anita
Mirean ,cand vor modifica sf.Liturghie cum vei actiona?
Nici nu s-a pus vreodata problema schimbarii Sfintei Liturghii! Este drobul de sare "ecumenist"! Prin astfel de temeiuri se urmareste dezbinarea bisericii...
Tocmai asta se preconizeaza ,nu vom mai avea impartasanie cu sfantul singe .
Reply With Quote
  #213  
Vechi 08.01.2008, 15:05:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
RAcolare? Interesanta alegere de cuvinte pe topicul acesta. Fiercare vorbeste din plinatatea inimii, sau din propria experienta.
Cred ca adminul ar trebui sa puna lacat pe acest topic. Nu mai aduce nimic nou.
Cred ca discutia abia acum devine interesanta, cand se vadeste ca "ultraortodocsii" si "antiecumenistii" su au nimic in comun cu BOR!
Decat sa se puna lacat, mai bine iesi tu de pe topic. Sau tu vrei "sa moara si capra vecinului"? :D
Mirean, cred ca ti-ai dat suficient arama pe fata.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 08.01.2008, 15:14:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de anita
Pt.Mirean si Marius

Cum puteti sa va certati pe un site ortodox?
Cand incepem sa ne contrazicem in felul cum faceti voi ,diavolul isi face voia din plin.Ma intreb daca va spovediti.
Marius ,deocamdata BOR nu a inceput prigoana fatis ,chiar daca semne mai sunt ,inca se tine Liturghia ,asa ca sa nu anticipam.
Iar Mirean ,de ce o tii cu BOR ,las-o mai moale ,deocamdata suntem ai BOR si sa dea Dumnezeu sa fie macar asa ,dar daca se trece fatis la ecumenism ,nu am de ce sa mai tin de BOR.Uite ce scrie sf.N.Velimirovici si sper sa nu ma contrazici:

"Pentru Biserică, Dumnezeu totdeauna e pe primul loc, iar omul, lumea, totdeauna pe locul doi. Trebuie să ascultăm de oameni cât timp nu sunt împotriva lui Dumnezeu si a poruncilor Lui. Dar când oamenii se ridică împotriva lui Dumnezeu si a poruncilor dumnezeiesti, Biserica trebuie să se împotrivească. Dacă ea nu procedează astfel, ce Biserică mai e si asta? Oare reprezentantii Bisericii, dacă nu procedează astfel, oare mai sunt ei reprezentantii apostolicesti ai Bisericii? A se îndreptăti în acest caz cu asa-zisa iconomie bisericească înseamnă nu altceva decât a-L trăda în ascuns pe Dumnezeu si Biserica Sa. O astfel de iconomie este pur si simplu o trădare a Bisericii lui Hristos."

Si eu sunt de acord cu inchiderea topicului ,macar nu mai pacatuim si ne smintim.
marius_daniel marturisea ca nu face parte din BOR si nu-l recunoaste ca patriarh pe PF Daniel. Cu toate acestea ataca ierarhii BOR si BOR in general. De aici discutia, pe care, personal, nu o consider o cearta....
Asta este chiar minciuna. Postarile lui Marius_Daniel in acest sens pot fi inca citite. A afirmat ca este ortodox si ca face parte din BOR.
Intreci masura Mirean si ar trebui ca adminul sa ia masuri impotriva unora ca tine!
Reply With Quote
  #215  
Vechi 08.01.2008, 15:21:44
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Tocmai asta se preconizeaza ,nu vom mai avea impartasanie cu sfantul singe .
Iarta-ma, dar sustii o prostie! Nu exista asa ceva, poate doar un zvon lansat de "antiecumenisti".
Reply With Quote
  #216  
Vechi 08.01.2008, 15:23:15
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean, cred ca ti-ai dat suficient arama pe fata.
Da, sunt crestin ortodox din BOR si indemn la ascultare. Pacatul meu sa fie asta!
Reply With Quote
  #217  
Vechi 08.01.2008, 15:37:13
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Asta este chiar minciuna. Postarile lui Marius_Daniel in acest sens pot fi inca citite. A afirmat ca este ortodox si ca face parte din BOR.
Intreci masura Mirean si ar trebui ca adminul sa ia masuri impotriva unora ca tine!
Partial adevarat, dar cum nu exista jumatati de adevaruri....
Care este modalitatea de partenenta la BOR daca nu asculta de ierarhia BOR? Adica, daca asculta (iau un exemplu aiurea) de cine-stie-ce ierarh de nu stiu unde, fara legatura cu BOR, poti spune ca marius_daniel face parte din BOR? Eu cred ca ascultarea de ierarhie te face membru al unei Biserici sau alteia (Biserica in sensul unei "unitati ecleziale teritoriale").

Iata cateva postari ale lui marius _daniel:
"Am spus ca vreau sa plec,inca nu am facut-o.Da,ma roade o asa invidie ca sunteti niste papistasi ca nu mai pot sa dorm,am regrete,remuscari,amintirile ma rascolesc...nu vezi ca esti patetic?Nu e vorba de lovit in B.O.R.Eu spun adevarul,voua va place minciuna,va mintiti singuri,crezand ca va lucrati mantuirea,dar de fapt va duceti spre muncile vesnice ale iadului,cu patriarhul vostru in frunte.Ierarhia si Sinodul B.O.R. nu mai are nici o treaba cu mantuirea,a devenit o sluga politica pentru antihrist.Dar lasati ca vor plati ei corespunzator"

"Mda,avem un presedinte jucator,hop ca ne-am pricopsit si cu un patriarh jucator.Sa va spalati si voi si Sinodul pe cap cu el!"

Recurgi, penibil, la "admin". Cred ca ar trebui sa argumentezi ceea ce spui si sa imi arati ca gresesc, asta ar fi rezolvarea problemei. Sau sa renunti la topic!
Reply With Quote
  #218  
Vechi 08.01.2008, 16:10:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de anita
Tocmai asta se preconizeaza ,nu vom mai avea impartasanie cu sfantul singe .
Iarta-ma, dar sustii o prostie! Nu exista asa ceva, poate doar un zvon lansat de "antiecumenisti".
Sa te auda Dumnezeu ,sa nu fie asa ,dar se pare ca biserica va fi prigonita.
Sa nu apucam vremurile alea ,desi copiii nostri le vor apuca saracii de ei.
Si nici pentru noi nu este exclus ca asa va fi.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 08.01.2008, 16:14:59
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule daca ne-a adunat papa pe totzi sa semnam, inseamna ca nu a mai umblat din casa in casa antihrishtii cum a scris un prooroc ci a facut-o la festivitatea "unitatzii in diversitate", un fel de slogan de tip Atottziitorul pe care l-au pus peste Europa ca sa se poata introna ala care trebuie sa conduca pe totzi... in iad. Dar se uita ca Atottziitorul se refera ca tzine toate ale legii, ale dreptatzii, ale sfintzeniei ca la asta se refera in primul rand, asha cum le-a tzinut Cristos intrupat shi cum le tzine in veshnicie Iisus Hristos....... deci unitatea astea in diversitate poate ca este tocmai gogoritza de dupa marele razboi rece spre distrugere mondial, gogoritza pentru instaurarea pacii mondiale. Acuma ideea este ca astea sunt razboaie paralele ca adevaratul razboi nu se da impotriva sangelui shi a carnii ci a incepatoriilor shi duhurilor rautatzii din vazduh, cu vremurile shi cu stapaniile asha cum ne spun arhiereii shi apostolii. Dar adevaratul razboi il dai in sinea ta, cu tine insutzi avandu-l aliat pe Hristos shi pe duhovnic, pe aproape shi Biserica, Una Sfanta, ca e aproape imposibil sa-tzi umileshti duhul, sa-tzi smereshti cugetul shi sa-tzi infrangi inima de la patimi, aproape imposibil.... Dar in vremea antihristului multe stele (biserici) vor fi la pamant asha ne spun ceva proorocii, iar antihristul cica singur se va inscauna cu participarea patriarhului, intr-o splendida biserica din Ierusalim, shi se vor restaura biserici, se va lucra la fatzade shi se vor auri cupolele shi la interior, iar in biserici se v-a aduce jertfa sangeroasa, ca antihristul este dintr-o curva evreica shi astfel fiind de origine evreu, v-a tzine sa refaca probabil ritualurile evreieshti de sacrificiu sangeros shi ale arderilor de tot ca sa aduca jertfe lui Dumnezeu pentru pacate, iar minunile nu vor lipsi shi vor argumenta shi sustzine aceste practici shi multzi se vor inshela shi vor urma lui antihrism.... shi abea atunci vor veni din cer Ilie shi Enoh sau oricum doi trimishi ai lui Hristos shi ii vor povatzui pe iudei sa nu creada inshelaciunile antihristului.... iar atunci se va dezlantzui o prigoana de pecetluire in care din 2 unul v-a fi luat, altul v-a fi lasat, shi cei ce vor primi pecetea satanei se vor chinui in fatza sfintzilor ingeri shi durerile chinurilor lor vor fi ca shi chinurile cand eshti mushcat de scorpie, shi v-a fi varsare de sange pana la zabalele cailor adica a apostolilor, dar Dumnezeu se v-a milostivi pentru rugaciunile sfintzilor shi v-a reduce zilele acelea de coshmar. Cam asha ceva sunt prevazute acele zile de prooroci, iar cei doi trimishi vor sta mortzi in piatza cetatzilor cele mari Sodoma shi Gomora acuzatzi de faraonism asha cum a fost rastignit shi Domnul lor shi oamenii se vor bucura ca au scapat de chinul vorbelor lor shi de focul cu care au fost lovitzi, dar Duhul Domnului se v-a cobora peste ei shi ei vor invia shi se vor sui la ceruri iar oamenii vazand aceastea se vor infricosha incat ishi vor frange limbile de durere... shi vor zice stancilor sa cada peste ei, de frica urgiei Mielului.... iar antihristul v-a domni 42 de luni shi v-a ridica pe totzi la lupta impotriva Domnului shi se vor aduna cu totzii la locul numit Armaghedon, pe Gog shi pe Magog, shi se vor razboi cu Mielul, dar acesta ii v-a birui....

Domnule cam ash ceva se v-a intampla ca asha ne spun proorocii iar Domnul v-a duce la indeplinire lucrarea Sa...
Reply With Quote
  #220  
Vechi 08.01.2008, 17:05:39
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Mirean,eu nu sunt deloc de acord cu mitropolitul Laurentiu Streza,deoarece si el este un ecumenist convins ca si patriarhul Daniel,a facut si el studii la eretici si fost ajutat de patriarh sa ocupe acest post.Nu mai minti,eu am spus ca NU sunt de acord cu el.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia si ecumenismul Eugen7 Dogmatica 234 02.02.2017 23:49:09
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17