Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2005, 15:22:04
Pr.Octavian Pr.Octavian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2005
Mesaje: 1
Implicit


Scurt istoric al bisericii Varzaru, Com. Moraresti, Jud. Arges.
Galerie foto, icoane, articole si studii teologice.
Un bob de intelepciune, rubrica sustinuta zilnic de PS Calinic, Eoiscop al Argesului si Muscelului in cotidianul Societatea Argeseana.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2005, 00:45:59
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Octavian
Scurt istoric al bisericii Varzaru, Com. Moraresti, Jud. Arges.
Galerie foto, icoane, articole si studii teologice.
Un bob de intelepciune, rubrica sustinuta zilnic de PS Calinic, Eoiscop al Argesului si Muscelului in cotidianul Societatea Argeseana.
Din pacate nu se vede link-ul in post :( ! Mai scrieti-l din nou ...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2005, 16:23:16
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Octavian
Scurt istoric al bisericii Varzaru, Com. Moraresti, Jud. Arges.
Galerie foto, icoane, articole si studii teologice.
Un bob de intelepciune, rubrica sustinuta zilnic de PS Calinic, Eoiscop al Argesului si Muscelului in cotidianul Societatea Argeseana.
Iata adresa www.parohiavarzaru.go.ro . Este un site interesant,merita vizitat...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2011, 18:05:35
tavydum tavydum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Articole si Studii teologice

Pe site-ul Parohiei Vărzaru puteti gasi o rubrica cu Articole și Studii Teologice (http://www.parohiavarzaru.go.ro/Studii.html)
In scurt timp va aparea un nou site dezvoltat pe un nou domeniu www.parohiavarzaru.ro .
__________________
www.parohiavarzaru.ro
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2012, 23:35:04
tavydum tavydum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit A fost lansat noul site al Parohiei Vărzaru

Parohia Vărzaru din Com. Morărești, Jud. Argeș, are un nou site pe un nou domeniu.
www.parohiavarzaru.ro
Mai sunt anumite secțiuni în lucru... Asteptam totusi sugestiile dumneavoastră la adresa de mail preot.paroh@parohiavarzaru.ro
__________________
www.parohiavarzaru.ro
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.01.2012, 07:58:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Succes în continuare. Vedeți că suntem în 2012, anul Sfântului Maslu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.01.2012, 10:02:46
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

-nu se deschide linkul de la predica
Nu trebuie să luptăm împotriva apocalipsei, ci s-o traversăm fără vătămări sufletești, + Bartolomeu Anania (Paști 2009)

insa poate fi citita pe alte siteuri de ex
http://bartolomeuanania.blogspot.com...sa-luptam.html
sau altele

Acest mesaj mi se pare a fi de o mare importanta duhovniceasca as spune cruciala nu doar pentru vremurile care vor veni ci si pentru vremurile de acum.

de ce cred asta? pentru ca oarecum independent de pozitia oficiala a bisericii exista o anume stare o anume traire prin care parca oamenii abia astepta sa vina antihristul si sa se ia la trinta cu el de git .

Este adevarat ca o anume impotrivire sfinta (demna ,cu pace interioara si fermitate) este necesara exact ca in cele doua razboiaie insa a te lua in gura cu cel rau si a recurge la marturii mincinoase injuii si alte calomnii nu face decit sa cazi in capcana.

aceasta dorinta de harta , de marturie mincinoasa , prezentare partinitoare asazis indreptatita este prezenta si se emanifesta pe multe dintre forumurile si site-rile crestine

Adevarul pe de alta parte nu trebuie sa se bazeze pe ce spun oamenii sau mai degraba pe ce cred fie ei si duhovnici
findca incredintarea lor venita din presupuneri fara argumente si dovezi nu poate cintari ca o revelatie , ca o descoperire. Ca om oricine se poate insela avind adevarat dreptul la pareri insa parerile omului nu sint revelatia Domnului.
Una este sa spui :"cred ca" .. "asa cred" , si alta este sa spui "Mi s-a descoperit ca..", "Dumnezeu mi-a spus ca..".

asadar cred ca treb facuta distingtia clara intre incredintare si certitudinea revelatiei chiar daca evident nu putem pune la indoiala bunele intentii.

daca mirenii trebuie se se fereasca de tot felul de scenarii si teorii ale conspiratiei dintre cele mai diverse cu atit mai mult atunci cind sint prezentate cu o anume autoritate clericala ele trebuie insotite de dovezi si de certitudini , fiindca scenarii sint multe , prea multe chiar ca sa se poate impini toate .

Teoria conspiratiei cea devarata si care trebuie aflata , studiata , teologizata si explicata este cea din revelatiile biblice vestite de atitea mii de ani inante.(VT)
Numai daca citesti atent macar Ez 38 , Zah 12 si 14 iti dai seama ca ni se pregateste ceva, ceva la care noi nu ne asteptam.

acolo in scriptura este de atita amar de vreme tot ce trebuie sa stim iar daca intelegem cind citim ne dam seama cu usurinta si de realitatile prezentului.

Evident ca pentru o intelegere buna sint necesare nu doar credinta/putere dea purta dar uneori si anumite elemente de istorie chiar si ale istoriei prezente.-se intelege si o picatura de calauzire cereasca si oarece logica sanatoasa.

logica sanatoasa este buna macar si pentru a pune interbarea corecta.
(care cica ar valora cit jumatate de raspuns)
de ex:

- Ce legatura este intre necazul cel mare (cum nu a fost si cum nu va mai fi) ca eveniment anterior intunecarii Soarelui intre semnele venirii lui Iisus si faptul ca acea mare gloata de oameni se alatura primilor 144000 -cumva in urma sau in timpul acestui mare necaz.
-La ce se refera marele necaz daca intunecarea Soarelui se refera la urgia justitiara prin calamitarea intregului pamint (asa cum reise din Isaia)?

-Are legatura alaturarea acestei gloate din punct de vedere temporal cu momentul incheierii celo 42 de luni de calcare in picioare a curti exterioare?(legat de Noul Ierusualim care are in el chiar tronul si Mielul )

-De ce este necesara o inchinare obligatorie din partea tuturor popoarelor in Zah 14 -in caz contrar pedepsita cel putin prin lipsa ploii ?
-este vb despre o singura inchinare pentru toti (religie unica) sau fiecare sa se inchine in religia lui dar cu adoptarea unui obicei religios comun?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
parohia, vărzaru



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune la parohia Sf Antonie Cel Mare din Bucuresti alinnasser2010 Intamplari adevarate 24 13.02.2016 22:30:33
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
Parohia Sf. Gheorghe Vechi cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 23.04.2010 23:48:15
Parohia Pojejena nedu21 Intrebari utilizatori 0 06.02.2010 23:52:04
In ce conditii se poate pierde sau ceda parohia? sophia Preotul 3 26.10.2009 23:34:58